Begonia Sophie Cecile

En şık ev begonyalarının başta gelenlerindendir. Gösterişli, güzel, dekoratif bir güzellik için birkaç dal aynı saksıda yetiştirmelisiniz.

Sofi Sesil begonyası (Begonia Sophie Cecile)

Evde boyu genelde 1 metre civarında kalır. İyi bakımla 1,5 metreyi geçebilir. Açık havada yerini severse iki metreyi geçer. Yaprakları üzerinde seyrek ve düzensiz metalik yaldız çiller olup bazen çil yerine çizgi halinde yaldızlı. Yaprakları parlak, şık, hafifçe parçalıdır. Yerinin ışık ve ısısına göre parçalılık değişebilir.

Yaprakları daha fazla parçalı olan Begonia aconitifolia türünden elde edilmiş bir hibrittir. Kamış gövde begonyalardandır.

Sevdiği şartlar: En başta hafif esintili ortam. Sonra sabah veya akşam güneşi (en az üç saat, direkt). Öğle civarı güneşi anca kışın faydalıdır. Bunun dışında, güneş almadığı gündüz saatlerinde yeri şidddetli aydınlık olmalı.

Begonia aconitifolia tek yaprağı

Begonia aconitifolia tek yaprağı

Kışa dayanıklılık: Kuzey rüzgarlarını direkt almamak kaydıyla sıfırın altında beş dereceye kadar yapraklarını ve taze dallarını kaybederek dayanabilir.

Toprak: Humus katkılı ve lifli özel süs bitkisi toprağına 1/5 oranında ponza taşı karıştırın.

Sulama sıklığı: Toprağın ıslaklığı tamamen gidip ama nemliliğini azalmaya başlamadan önce. Kışın ya da esintisiz mekanlarda nemliliğinin de biraz gitmesine kadar beklenmeli. Uzun süreli ıslak kalan, bir türlü kurumak bilmeyen topraklarda kök çürümesine yakalanır. Toprağına ponza taşı karıştırırsanız toprak yine çabuk kurumasa bile çürüme riski bir hayli azalır.

Besin: Genel amaçlı bitki besini vermelisiniz. Gelişim gösterdiği müddetçe ayda bir yeter.

Budama: Kış sonundan yaz ortasına kadar ne zaman isterseniz istediğiniz gibi budayabilirsiniz. Bütün dalları dipten kesebilirsiniz. Kestiğiniz dalları atmayın bunlar kolayca köklenebilir.

Çoğaltılması:
1- Yılın her zamanında dallarından kırıp direkt toprağa dikmekle çoğaltabilirsiniz. Önce bir gün açıkta bekletin sonra dikin. Kolayca köklenir filizlenir. Bu sırada bütün yaprakları dökülebilir önemli değil.
2- Dip sürgünlerin sayısı arttıkça birkaç yılda bir ilkbahar ortasında saksıdan guruplar halinde ayırmalısınız. Ayırdığınızda her saksıda en az üç dal olmalı.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler:


'Begonia Sophie Cecile' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Seher, Adana dedi ki:

  Begonya bana çocukluğumu hatırlatıyor. Hemen hemen her evde bulunurdu. şimdilerde nedense pek rastlayamıyorum. Bence bu çiçek yaşatılması gereken çiçeklerimiz arasında olmalıdır.
  ***
  Zaten Türkiyeye de zamanında dışardan getirilmiş. Şimdi halk arasında eskisi gibi rağbet edilmiyor. Amerikada Avrupada binlerce çeşit begonyalar büyük bir hevesle yetiştirilir çoğaltılır. Türkiyede değeri bilinmiyor, meraklıları pek yok. Bizim gibi meraklılar Avrupadaki yakınlarına rica edip getirtebilir. Sonra elimizdekilerin değerini iyi bilmeliyiz. Ölürlerse bir daha bulmak zor olur.

 2. Filiz, Aydın dedi ki:

  Begonya, ıtır, fesleğen, sardunya, yılbaşı kaktüsü, ipek çiçeği, kirli hanım çiçeği bana da çocukluğumu anımsatıyor. Her evde mutlaka bulunurdu. Endüstriyel çiçekler içinde de çok güzelleri var ama eski çiçekler bambaşka…
  ***
  Eskilerden, ev begonyaları bambaşka ama. :) ben koleksiyonunu yapmaya başladım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)