Şeker begonyası

Açık havayı ve güneşi seven şeker begonyası parklara bahçelere mevsimlik gibi ekilse de uzun ömürlüdür. Yaşamaya, gelişmeye devam ettiği sürece hiç durmadan çiçek açar.

Brezilya kökenli bir begonya türünden elde edilmiş bir kültivar olup bunun da pekçok çeşitleri, hibritleri üretilmiştir.
Bilimse adı: Begonia × semperflorens-cultorum. Semperflorens daima çiçek açıp duran anlamına geliyor. Bizde farklı adları var. Ateş, şeker veya yediveren begonyası gibi.

Genel özellikleri

Çiçekleri için yetiştirilen, açık hava şartları isteyen begonyalardandır. Şeker (yediveren) begonyalarının eski çeşitleri 40cm’ye kadar uzayabiliyor. Yeni çeşitler sıcağa, şiddetli güneşe ve susuzluğa daha dayanıklı olup 20cm’yi pek geçmezler. Dallar uzadıkça devamlı çiçeklenir ve uçtan büyümesi devam edecek gibi göründüğü halde gelişmesi durur. Devamlı diptn yeni sürgünler uzatarak kendi kendisine yenilenir.

Şeker begonyasının çiçekleri çeşitlerine göre beyaz, pembe, fuşya, çingene pembesi, şeker pembesi, kırmızıya yakın koyu pembe veya koyu fuşya rengi ve kırmızı olur.

Uzun ömürlü olduğu halde çok kolay üretildiği için ve direkt güneşe çok dayanıklı olduğu için mevsimlik süs bitkisi gibi  bahçelerde parklarda daima geçici olarak kullanılır.

Bahçede ve evde yetiştirilmesi bakımı

Kırmızı şeker begonyası

Kırmızı şeker begonyası

Evde yetiştirmek için şeker begonyalarının yeri mutlaka çok havadar ve çok güneşli olmak zorunda. Kışın sıcak evde, güneşli cam kenarında bulundurursanız çiçeklenmeye devam eder. Aslında kışın soğuk bir yerde dinlendirmek daha iyi.

Şeker begonyalarının kışın don olaylarına dayanıklılığı pek yoktur. Ssıfırın altında üç beş derece, uzun sürmemek kaydıyla hiç zarar vermez. Meselâ İstanbul’da sadece kuzeyli rüzgarlardan ve kar altında kalmaktan korursanız hiç zarar görmez. Bu begonya türünün bazı çeşitlerinin kök kısmı yumrumsu yapıdadır. Kışın fazla soğuğa maruz kalırsa dalları kurur gider. Baharda kökten tekrrar filizlenir.

Yarı gölgeli yerlerde de olur ama birkaç saat güneş olmazsa güzelleşmez. Haziran başından itibaren tepe öğle vakti güneşinden korursanız çok güzel gelişir. Sadece sabahları birkaç saat direkt güneş alabilirse en iyisi budur.

Yazın toprağı hafifçe kurudukça sulayacaksınız. Serin günlerde toprak daha fazla kurumadan sulamayın.

Toprak, gübre, besin ihtiyacı: Pek toprak seçmiyor o yüzden her yerde parkların süslemesinde en çok kullanılan bitkilerden olmuştur. Humuslu gerçek toprakta gübre istemez. Özel torflu topraklarda ise yaz boyunca düzenli besin verilmeli. Genel amaçlı bitki besininden, her dört beş sulamada bir defa.

Kış dinlendirmesi: Kışın soğuktan bozulmasına izin verin. Sadece sıfırın altına düşen dondurucu soğuktan korumalısınız. Kışın sağlam kalmış dalları varsa mart ortasında hepsini dipten kesin (marttan önce kesmemelisiniz). Saksı / toprak değişimini bitki aktif olunca, nisan ayında yapın.

Pembe şeker begonyası

Pembe şeker begonyası

Çoğaltılması

Tohumla ve çelikle çoğaltılır. Tohumları ilkbaharda ekilir (veya seralarda özel şartlarda şubat ayında). Hızlı büyürler. Biraz büyüdüklerinde söküp daha seyrek dikmelisiniz. Yeni yerlerinde hemen tutarlar. Toprak bozuk değilse tutmama, çürüme riski pek yok. Ancak kapalı esintisiz yerlerde çürürler.

Çelik ile kolayca çoğaltabilirsiniz. Bir dalını dipten keserek alın. Doğrudan toprağa dikin. Toprak havadar olmalı. En azından hiç sıkıştırmayın. Sulayın. En geç iki haftada köklenirler. Yeri havadar ve esintili değilse çeliklerin çürüme ihtimali büyük.

Çelikle üretme sonbaharda çok dallardan yapılabilir. kısa sürede köklenirler. Fazla soğuk olmayan, biraz da güneş alan, hava sirkülasyonu iyi olan mekânlarda bahara kadar çok yavaş bir gelişim gösterirler.

Şeker begonyasının zararlıları, hastalıkları

En baş zararlısı esintisiz kapalı mekanlar. İkinci sırada güneşsiz ortamlar. Sonra yanlış toprak. Torf vb özel topraklarda şeker begonyalarının kökleri biraz gereksiz sulama ile ve bir gün bile olsa ev içinde durmayla hemen çürüyebiliyor.

Bitki bitleri şeker begonyalarının bazı çeşitlerine fena halde zarar verebilir. İlaçlamaktan başka çare yok.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:


'Şeker begonyası' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Hilal dedi ki:

  Begonyayla ilgili bir soru sormak istiyorum. Bana hediye begonya geldi ama daha çok küçük ve bu benim çiçekler konusunda ilk deneyimim olacak. Hediyeyi getiren kişi cinsinin seker begonya oldugunu soyledı. Ancak sitede okudum cinsine göre bakım yapılıyormuş. Ama internette bulduğum hiçbir resimle benzerliği yok. Küçük küçük birbirinee yakın tek daldan cıkmıs çiçekleri var. Alt kısımda da büyük kalın ama narin yaprakları var.
  ***
  Eğer şeker begonyası ise bu sayfadaki resimlerde gördüklerinize benzemeleri lazım. güneşi severler. siz en iyisi fotoğrafını çekip gönderin.

 2. Hilal dedi ki:

  Peki güneş ihtiyacı dışında yapılması gerekenler nedir? Mesela saksıyı büyütmem gerekir mi? Dün sabah hediye eden kişi sulamış. Topragı hala ıslak. Ayrıca arkadaşım bana yapraklarını silmem gerektiğini söylemişti. Bir sitede yapraklarına su değmemesi gerektiğini okudum ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
  ***
  Hayır ilkbaharda saksı değiştirin. Yaprakları tozlandıkça bezle silmek yaprakların dokusuna zarar verir (şeker begonyalarının yaprakları silinecek yapıda değil). En iyisi, banyonuzdaki duş ile su püskürtüp yıkayın. Bu işi öğleden önce yapıp sonra dışarda açık havada tutmalısınız ki rüzgar ıslaklığı çabuk gidersin.

 3. Özen dedi ki:

  Bende de bu yediveren begonyasının beyazı, pembesi, kırmızısı var. Çiçeklerimin en sağlıklısı,vefakarı ve cefakarı diyebilirim. En çok onları seviyorum. Yaz kış çiçekli (kışın camekanlı yere alıyorum). Olamaz böyle bişey. Sardunyadan daha kolay bakımı da üretilmesi de. Dalları çok narin olduğu için en ufak darbede kırılabiliyor. Ama hemen yanına veya bakşa saksıya dikin yeni bir fidan oluveriyor. Sadece fazla su istemiyor. Gerek yok zaten. Denemenizi tavsiye ederim.

 4. Mustafa Bilgin dedi ki:

  Begonyalara kaç günde bir su verilmeli?
  ***
  ilkbahardan sonbahara kadar toprak nem kaybettikçe, sonbahar ortasından ilkbahara kadar toprak kurudukça sulayacaksınız.

 5. Zehra Topaloğlu dedi ki:

  Benim katmerli begonyam var bakımını nasıl yapabilirim? Sulama, yer, ortam..
  ***
  Eğer buradaki türdense bu sayfayı okuyun.

 6. Asu dedi ki:

  Benim begonyam da bu şeker begonyasından. Daha önceki öldü diye bu seferkileri sadece ışık alan bir yere koydum ama bu da kötüledi. Pencere dışına koyarsam çok güneş alacak öyle 1 – 2 saat değil, bu kadar güneş zararlı olur mu? Saatlerce yakıcı güneş altında kalacak. Evde de az güneş alan pencere dışı yani açık havalı başka yer yok. Nereye koyayım şimdi?
  ***
  Şeker begonyaları “açık havada bulunmak şartıyla” aşırı güneşi, yakıcı güneşi veya en azından yarı gölgeli yerleri seviyor. Evde içinde yetiştirmek zor, her eve uyum sağlayamaz. Havadar, esintili ortam çok önemli. Ede tutacaksanız devamlı bir açık pencerenin yanında tutun. Dışardan direkt rüzgar alabilirse bozulmaz.

 7. Hulya dedi ki:

  Begonyamın yaprağının kurumasi neden olabilir? Yeni yaprak vermesi kurumaya ragmen devam ediyor.
  ***
  Begonyanız hangi türden, evde mi dışarda mı yetiştiriyorsunuz, sorunun ortaya çıkması yer değişkliğinden mi oldu ve bulunduğunuz şehirde sonbahara geçiş ani mi oluyor bunları bilmeden herhangi bir şey diyemem.

 8. Yıldız, Sakarya dedi ki:

  Ben evimin etrafını çiçeklerle donatmak istiyorum. Bu konuda bilgi sahibi olmak, bunu bilinçli yapmak istiyorum. Yazdığınız bilgileri, yaklaşımınızı son derece tatmin edici buldum. Tebrik ederim.

 9. Nurşah, İstanbul dedi ki:

  İki gün önce şeker begonya aldım. Direkt sabah güneşi alan balkonuma koymustum. Bu sabah baktığımda resmen bayılmış, yapraklarını yaymıstı. Gölgeye aldım. Bunun sebebi sadece güneş midir? Gölgeye alınca kendini toplar mı acaba?
  ***
  Bilakis güneşe ihtiyacı var. Toprağı kontrol edin belki toprak tamamıyla kurumuşsa pörsümesi normal (sularsanız canlanır). Eğer toprak ıslaksa büyük bir ihtimlle kökler çürümüştür. Sebebi seralarda belirli sıcaklıkta nemli hava esintileriyle yetiştirilmeleri. Ve yanlış toprak. Bu durumda, seradan çıkarıldıklarında normal ortamda o toprak kökleri çürütür. Ancak çok esintili yerlerde çürümez. Bir daha alırsanız esintili yerde tutun ve toprak adamakıllı kuruyana kadar sulamayın. İlk on günü atlatırsanız tehlike kalmaz normal sulamaya geçebilirsiniz.

 10. Nejla, İstanbul dedi ki:

  Begonya tohumu aldım nasıl ekicem toprağı nasıl olmalı?
  ***
  Bu mevsimde evlerde çok çok zor. İlkbaharda ekmek gerekir. Toprak ise poşetlerde satılan topraklar çimlenen tohumları zehirliyor. Herhangi bir bahçenin toprağı onlardan çok daha iyidir. Bu bitkinin tohumları çok küçük taneli olur. Yarım santimden daha derine gömmemek lazım. Hatta hiç gömmeyip toprağa serpin. suladığınız zaman toprağa karışırlar.

 11. Dilek Barut dedi ki:

  Şeker begonyam camlı balkonda yaz kış çiçekli ancak son zamanlarda üzerinde çok ufak beyaz uçan sinekler gördüm ve yaprakları yapış yapış oldu. Bir ilaçla 2-3 kez ilaçladım ama tekrar türüyorlar ne yapabilirim?
  ***
  İlk hafta boyunca iki günde bir ialçlamaya devam edin. İkinci hafta üç günde bir.. sonra haftada bir ilaçlamaya devam edin. Bu tür bitler ancak böyle giderilebiliyor.

 12. Aysun B. -Adapazarı dedi ki:

  Yukarıdaki resimlerden pembe renkli şeker begonyası gördüğüm kadarıyla diğer begonyalardan farklı. Diğer şeker begonyaları kalın saplı ve bodur iken, bu pembe şeker begonaları narin saplı ve nispeten daha uzun gözüküyor.
  Eğer bilginiz dahilinde ise uzun zamandır hatırası olmasından dolayı aramakta olduğum bu şeker begonyalarının beyaz cinsinin latince adını bildirebilir misiniz?
  ***
  Narin olması yetiştirme şartlarına, toprağına, suyuna, gölgede kalmaya göre değişir. Şimdi eskisi gibi yarım metreye kadar uzayan çeşitleri bulunmuyor. Hep bodur çeşitleri var. Latince adı yazıda ilk paragrafta yazıyor. Kültivar adları çok karışık. Aynı veya benzer şeylere aynı isimler, gerekmediği halde farklı isimler veriliyor. Veya ingilterede başka amerikada başka.. Kesin bir isim bulmak zor. Önemli de değil. Sonra o isimle sipariş verseniz size hiç alakası olmayan şeyler göndereceklerinden emin olabilirsiniz. İnternet üzerinden alışveriş yapmamak lazım. Çok güvenilir yerler biliyorsanız o başka.

 13. Nur D. -İnebolu dedi ki:

  Şeker begonyalarım bir dönem çok güzel çiçek açtılar fakat birkaç aydır çiçek açmıyor. yaprakları çoğaldı, boyu uzadı, görüntü olarak sağlıklı görünüyorlar. Ben ne zaman çiçek açacaklarını merak ediyorum.
  ***
  Şeker begonyası normalde bütün yıl durup dinlenmeden çiçek açar. Hava serinledi gündüz süresi kısaldı. Siz bir de dışarda ve güneş almayacağı yerde tutuyorsanız sebep budur. Önemli değil. Kış dinlenmesi iyi olur. Kışın yine dışarda ama kuzey rüzgarı almayan cephede tutup seyrek sulayın. Kış sonunda dipten bütün dalları kesin. Daha güneşli bir yere alın. Bu şekilde yetiştirmeniz begonyanızın ömrünü uzatır.

 14. Ceyhun, Rize dedi ki:

  Ben yaz başı üç tane farklı renkte şeker begonya almıştım. Sonbahar sonunda üçünün de yaprakları küflendi. Bir tanesini kurtarabildim fakat diğer ikisinin kökleri çürüdü. Pembe olanı yeniden filiz verdi. Size sorum; ‘baharda tüm dalları dibinden kesin’ diyorsunuz. Yeni filizleri de kesmeli miyim?
  ***
  Yeni çıkanları değil, eskilerden hala canlı kalanlar varsa onları kesin. Gerçi kesmeseniz de pek fark etmez. Baharda canlanınca dipten yeni filizler çıkarken eskileri kurur gider. Gelecek sonbaharda sulamayı yavaş yavaş azaltın. Havalar soğuyunca daha da seyrek ve az miktrda su ile sulayın. Böylece kökler çürümeden kışı atlatırlar.

 15. Esra, Kocaeli dedi ki:

  Merhaba… Bu şeker begonyası diğer begonyalardan farklı mı? Yani diğerleri benim bildiğim kadarıyla tek yıllık ve soğanlı bitkiler. Kökleri yok. Siz şeker begonyasının çelikten üretebileceğini yazmışsınız. Bu yüzden farklı geldi bana begonyanın bu türü. Şeker begonyasının ömrü ne kadar, çok yıllık mıdır?
  ***
  Esra Hanım “Bildiğim kadarıyla” dediğiniz bilgileriniz kesinlikle ve tamamıyla yanlış. Sayılamayacak kadar çok çeşitli begonyalar var. Her begonya uzun ömürlüdür. Bu sayfadaki şeker begonyaları ise resimlerini görüyorsunuz. Belediyeler parkları süslemede mevsimlik bitki gibi kullanır. Aslında kışın uygun şartlarda tutulursa uzun ömürlüdür.

 16. Samet. -K.Maraş dedi ki:

  Merhaba, benim şeker begonyam tomurcuklanıyor ama açmadan dökülüyor. sebebi nedir aceba?
  ***
  Kapalı yerde olmasıdır. Ya da soğuk hava yüündendir. Önemli değil. Serin bir yerde daha az sıklıkta sulayarak ilkbahara kadar dinlendirmelisiniz.

 17. Seçil, Kocaeli dedi ki:

  Şeker begonyalarının toprağına ponza taşı karıştırmalı mıyım, ne oranda?
  ***
  Eğer evde yetiştirecekseniz iyi olur. 4 ölçü toprak + 1 ölçü ponza taşı iyice karıştırmalısınız.

 18. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  İyi günler Ben şeker begonyamı yazın tatile giderken komşuma verdim. Sıcak havada 1 hafta evde yokken sulayamamış. Butun yaprakları dalları kurumuştu kopardım. Kökü kaldı. Saksıyı değiştirdim ustune bahceden aldigim yeni toprak koydum. Yazın dışarda kışın nemli ve sabah gunesi alan balkonuma koyuyorum. Tekrar filiz versin diye neler yapmaliyim? Yazarsaniz cok sevinirim. Ponza tasi koymali miyim nasil kirarak mi koyacagiz?
  ***
  Özel bir şey istemez. Ponza taşı ise dışarıda açık havad tutulan bitkiler için önemli değil. Toprağınız killi ve ağır bir toprak ise kum karıştırmalısınız. Bulabilirseniz ponza taşı da olur. Kırmayacaksınız küçük taneli halde satılır zaten.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)