Ağaç begonya

Çilli begonya eskiden (1980’li yıllara kadar) çok sevilen, gözde bir salon süs bitkisi iken modası geçmiştir. Şimdi begonyaları evlerde, salonlarda yetiştirenler çok az. Zaten artık evler kenarlardan hava sızdırmaz yeni tip pencereler yüzünden begonyaların yaşamalarına uygun değil.

Ağaç begonyaları başlıca iki gruba ayrılır: Kamış dallılar ve çalı dallılar. Farklı yapılarda olsalar da birbirinden çok uzak türler değildir. Başlıca ortak özellikleri dallarının yukarı uzamaları ve dalların pütürsüz olmasıdır. Dallarda kılımsı uzantılar genelde olmaz (olsa da seyrektir). Sadece bir iki türde görürüz. Bakım şartları çilli begonya ve diğer benzeri türlerde hemen hemen aynıdır. Aşağıda anlattığım gibi ortalama bir yol izlemelisiniz. Zaten ağaç begonyası çeşitlerinin çoğu karışık melez ve hibrittir. Aşağı resimde gördüğünüz çilli ağaç begonyası kamış dallılar grubundandır. Yani dallar pek yan dallar vermez (çok nadir yan dal verir), genelde tek gövde halinde uzar dururlar. Çalı dallılar ise ilkin tek gövde halinde yükselseler de sonradan mutlaka birkaç yan dal verirler.

Çilli ağaç begonyasının yapraklarının görünümü

Çilli ağaç begonyası genelde biraz kızılımsı yapraklıdır. Gölgede yetişince yemyeşil olur.

Yetiştirme şartları

Çilli begonya sürekli hava akımlarına ihtiyaç duyduğundan dolayı evlerde yaşayamaz. Nadiren bazı evlerde ısı ve havadarlık dengesi bir şekilde bu begonyaya uygun olur ve orada güzelce yaşarlar. Evde yetiştirmek istiyorsanız evinizin şartlarının uygun olması kesin gereklidir. Gün boyu kuvvetli aydınlık, günde bir iki saat güneş ve mümkün olduğunca sık esintiye ihtiyaç duyarlar. Onun için ağaç begonyalarını evlerde pencere yakınında çok havadar bir yerde tutmalısınız.

Çilli begonya toprak isteği

Temiz, sağlıklı toprağı olan bir bahçenin humuslu toprağı veya güvenilir marka bir salon süs bitkileri toprağı (torf) uygundur. Hangisi olursa olsun gübre karıştırmayın. Evde yetiştirecekseniz toprağına ¼ oranında ponza taşı karıştırırmalısınız (yani 3 ölçü toprak + 1 ölçü ponza taşı). Böylece kökten çürüme riskinin önüne geçersiniz.

Sulama

Mayıs ve haziran aylarında çilli begonyanızı toprak üst yüzeyi ıslaklığını yitirip yine nemli olduğu halde elinize yapışmıyor hale gelince sulayın. Temmuzdan ağustos sonuna kadar sulama sıklığını azaltın. Bu dönemde biraz su sıkıntısı çekse iyi olur (ayrıntılı bilgi). Ağustos ortasından eylül sonuna kadar yine mayıs ayı usulü sulamaya devam edin. Bu sulamalarda suyu oldukça bol kullanmalısınız. Saksının altındaki deliklerden bolca su çıkmalı ve saksı o suyu geri emmemeli. Buna dikkat etmezseniz toprakta tuzlaşma-zehirlenme olacak ve begonyanız köklerden başlayarak çürüyecektir. Sonbahar serinlerinden nisan sonuna kadar ise toprak adamakıllı kupkuru oldukça sulayın. Bu kış dönemi sulamalarında çok miktarda değil ama saksı alt deliklerinden bir iki damla su çıkacak miktarda su kullanın.

Bitki besini

Salon bitkilerine özel, genel kullanım (NPK eşit ağırlıklı) sıvı bitki besininden, tavsiye dozaj ne ise yarısının biraz daha azını uygulamak şartıyla sadece mayıs ve haziran aylarında ve bir de ağustos ortasından eylül sonuna kadarki dönemde, ortalama 20 günde bir verirseniz çok iyi olur. Ayrıca bitki besinili suyu sadece saksının en kenarlarından toprağa yavaş yavaş emdirerek vermelisiniz. Bitki besininde az dozaj, büyük dikkat her tür begonyalar için ve afrika menekşeleri için şarttır. Çünkü bu türler topraktaki tuzlaşmalara karşı savunmasızdırlar.

Kış dinlendirmesi ve budama

Ağaç begonyalarını kışın soğuk ama dondurucu olmayan bir yerde dinlendirmelisiniz. Kış boyunca en eski dallardaki ve yapraklardaki birikimler geri çekilir. Kökler güçlenir. Kış dinlendirmesi ağaç begonyalarını güçlendirir, ömrünü uzatır. Dinlenmenin hemen sonrasında gençleştirme budaması yapın. En yaşlı dalları dipten kesin. Tüm dalları dipten kesmek iyi olmaz. Daima en az üç dal olmalıdır.

Kışın dışarıda tutma şartları

Devamlı bahçede yetiştiriyorsanız daha iyi. Kalın kenarlı toprak saksıda, torf değil doğal toprak karışımında ve kuzeyli rüzgarları direkt almamak şartıyla kışın -6C gibi belirli bir dereceye kadar (ama rüzgarları direkt almamak şartıyla) sıfırın altında soğuğa dayanırlar. Duruma göre bazen tüm dalları soğuktan donsa da ilkbaharda daha güçlü sürgünler uzatır. Ayrıca kışın pek sulanmamalıdır. Torak adamakıllı kurudukça az miktar su verin.

Akdeniz Bölgesi kıyı kesimlerinde ve Güney Ege kıyı kesimlerinde sorun olmaz. Diğer kıyı kesimlerinde de kışın dışarıda bırakılabilir ama kesinlikle kuzeyli yönlere açık cephelerde tutulmamalılar. Kuzey rüzgarları sıfırın altında soğuk olduğunda öldürür. Güneye bakan cephelerde açık havada sıfırın altında soğuktan ölmezler. Karasal iklim olan yerlerde hiçbir begonya türü kışın dışarıda soğuğa dayanamaz.

Bahçede balkonda tuttuğunuz çilli begonyanızı kışın dışarıda bırakırsanız (tavsiye edilir) 0°C dereceden itibaren yaprakları (soğuğun süresine göre) bozulabilir. -5°C soğuklarda -ama kuzeyli yönlerden rüzgar almamak şartıyla- tüm yapraklarını ve tüm genç dallarını kaybederek dayanırlar. Dondurucu soğuk uzun sürerse veya daha da fazla soğuk olursa köklere kadar donup ölebilirler. Gerektiği gibi korursanız çok iyi olur. Kökler iyice güçlenir.

Evde çilli ağaç begonyası kış bakımı

Evlerde de kış dinlendirmesi mümkün. Eğer soğuk bir odanız varsa orada tutun ve toprak iyice kurudukça az miktarda su dökün. İlkbahara kadar böyle devam edin. Soğuk odanız yoksa dinlendirmek sağlıklı olamaz. Sulama sıklığını düşürün. Dallarda bozulmalar olabilir. Sulamayı yine az tutun. Dipten yeni sürgünler belirirse biraz daha güçlenmelerini bekleyin. Sonra en yaşlı dalları dipten kesin. Sürgünler büyüdükçe sulama sıklığını yavaş yavaş arttırın.

İki veya üç yılda bir ilkbaharda canlanma başlayınca toprak değiştirin.

Gençleştirme budaması

Her yıl yapılabilir. En azından her üç yılda bir yapmalısınız. Son yıl gelişenler hariç diğer eski tüm dalları kış sonunda tam dipten kesin. Yepyeni güçlü sürgünler çıkar. Bunlar eski dallardan çok daha güçlü olur ve daha fazla büyürler.

Ağaç begonyası çoğaltılması

Isı ve esinti şartları biraz olsun uygunsa yılın her zamanında çelikle çoğaltılabilir. Çilli begonya dallarını suda bekletip köklendirebilirsiniz. Daha sağlıklısı direkt olarak toprağa dikmektir. Suda köklenmeyebiliyor veya çürüyebiliyorlar. Köklenme fazla soğukta ve yazın fazla sıcak günlerde kolay olmaz. En iyi zaman: İlkbahardan yaz başına kadar. Yaz sonunda da mümkün fakat gelecek bahara kadar cılız kalacaktır uğraşmaya değmez hem hayatta tutmak zor. Kışın güneşli pencere önünde de köklendirebilirsiniz. İlkbahara kadar yavaş bir gelişme gösterir ilkbaharda hızlıca büyür.

Çilli begonya çelikle çoğaltmada önemli unsurlar (her bitki için geçerli)

Begonya son bir yıldır besleyici toprakta çok sağlıklı gelişim göstermiş olmalı. Eğer bünyede besin eksikliği varsa köklenme yerine çürüme ihtimali yüksektir. Köklenme olsa bile ilk yıl kaydadeğer bir gelişim göremeyebilirsiniz. Çelik alınan ana bitkiye son bir yılda azot oranı yüksek gübre veya bitki besini verilmiş olmamalı yoksa köklenme kolay kolay mümkün olmaz, çelikler çürür gider.

Kış dinlendirmesi yaptırdığınız begonyalarınızın dinlenme sonu budanan dallarından çok sayıda ağaç begonyaları üretebilirsiniz. Köklendirdiğiniz çelikleri bir saksıya üç kök gelecek şekilde dikin. Yaz ortasına kadar oldukça gösterişli bir hale gelirler.

Köklendirme toprağının niteliği çok önemlidir. Mutaka gübresiz olmalıdır. Kil gibi ve humus gibi macunlaşan yapıda toprak köklendirmek için hiç uygun değildir. Gübresiz, oldukça süzek, oldukça havadar bir toprak karışımında sıkıntısız köklenirler. İlk 5 hafta her gün sulayın.

Hastalıkları

Çilli begonya ve benzerlerinde kök çürümesi sık gördüğümüz bir problemdir. Sebep yanlış toprak, yanlış sulamalar ve yanlış gübrelemelerdir. Aslında toprakta tuz birikimi asıl sebeptir. Sulama suyu temiz içme suyu olmalıdır. Toprağına gübre katmamalı ve bitki besinini aynen yukarıda anlattığım usulde vermelisiniz. Veya hayvan gübrelerini şu şekilde verin: Saksı bitkilerine hayvan gübresi nasıl verilir?

Esintisiz ve havası nemli odalarda dirençsiz dallarda mantar hastalıkları türer ve çürüme başlatır. Çözüm Topas adlı ilaçtır. Toz kükürt de işe yarar. Yeterli ısı, biraz güneş ışınları ve sık sık esinti alacağı bir pencere kenarında tutarsanız bu tip hastalıklar olmaz. Dalları ara sıra temiz ıslak bezle silmelisiniz.

Yaprak bitleri ağaç begonyalarına pek ilişmez. Üzerinde gördüğünüzde yıkayarak veya silerek yok ederseniz tekrarlanma olasılığı zayıftır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler:

'Ağaç begonya' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Gülizar, Antalya dedi ki:

  Bir önceki mesajda arkadaşın anlattığı gibi oldukça kalın iki çeliğim oldu. Biri yaklaşık 50cm uzunluğunda. Diğeri daha uzun. Bunların köklenmesi bu hali ile mümkün müdür yoksa üç boğum iki boğum ya da 10-20 cm gibi uzunluklara bölmek gerekir mi? Bir de üzerindeki yaprağı ile mi köklendirmeye çalışmalıyım? Yoksa yaprakların hepsini ya da bir kısmını alıp da mı köklendirmeyi denemeliyim?
  ***
  Her bir parçada en az iki boğum yeri (filizlenme noktası) olması lazım. En az bir boğum yeri toprak altında kalacak. Buna göre hesaplayın. yapraklar azaltılablir. Veya kesip küçültebilirsiniz.

 2. Ayla, İzmir dedi ki:

  Suda köklendirdiğim çilli begonyamı henüz toprağa ekmedim. Üç aydan beri hala suda duruyor. Çok iyi güzel kökleri var ama yapraklarında delikler oluşuyor.
  ***
  Çok uzun bir süredir suda ise bir hayli güçsüz kalmış demektir. Bal veya pekmez hangisinden bulursanız bir su bardağı suya iki çay kaşığı iyice karıştırın. Su soğuk değil hafiften ılık gibi olsun. Begonyanızı bunda 4 saat bekletin. Sonra kökleri durulayıp yine sade suya alın. Şimdiye kadar haftada bir böyle yapsaydınız çok iyi olurdu. Aklınızda bulunsun. Bundan sonra suda köklendirme çalışmalarınızda bunu uygularsınız. Şimdilik bir defa yapmak da yeterli. Nasılsa sağlamca köklenmiş. Toprağa dikene kadar bu ona yeterince güç kazandırır. Sonra (eğer toprağınız hatalı değilse) hızlıca büyür.

 3. Burcu, İstanbul dedi ki:

  Begonyamı bir yıllık toprağından çıkartıp havalandırdım. Fakat yaprakları aşağı doğru düştü. Normal midir acaba?
  ***
  Hiç normal değil. Köklerini topraktan ayırmakla ölümcül hata etmişsiniz. Yeniden dikip sulayınca hemen çürümeye başlamışlardır. Şimdi acilen sökün. Köklerini yıkayın. Yeni toprak hazırlayana kadar suda bekletin. 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü iri taneli temiz dere kumu + 1 ölçü mangal kömürü fındık kadar parçacıkları karışımı yapın ve ona dikin.

 4. Fatma, Balıkesir dedi ki:

  Evde üç yaşında çilli begonyam var. Aldığımdan bu yana ne yan dal veriyor ne de çiçek açıyor. Tek dal şeklinde uzuyor. Cam kenarında güneş alıyor. Sorun ne olabilir?
  ***
  Aslında çok hızlı büyür ve birkaç ayda bir dipten her defasından en az bir güçlü sürgün dal uzatır. Anlattıklarınıza rağmen ölmemesi ilginç. Nisan sonunda sulamayı bırakın. Toprak tamamen kuruduğunda dışarıya koyun. Susuz halde bir hafta dışarıya alışmasını bekleyin. Sonra biraz daha büyük bir saksıya, köklerini eski toprağından arındırmadan yeni toprak ilavesiyle aktarın ve iyice sulayın. Dışarıda çok hızlı bir şekilde büyümesi lazım. Yaz sonuna doğru, havalar hiç serinlemeden önce tekrar içeriye aynı yerine alın.

 5. Fatma, Samsun dedi ki:

  Çilli begonyamda çok ciddi sinek sorunu var. Toprağını değiştirdik, tarçın sirke döktük yine de etki etmedi. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Toprak adamakıllı kupkuru oluncaya kadar sulamayın. Bu sırada saksıda üst yüzey toprağı elinizden geldiğince çıkarın ve bir kapta güneş altında bekletin. Kupkuru toprakta kızgın güneş altında o sineklerin larvaları hemen ölür. Daha sonra çıkardığınız toprağı tekrar yerine doldurun ve sulayın.

 6. Emre, Sakarya dedi ki:

  Begonyam hala yapraklanmadı. Acaba çürüdü mü?
  ***
  Evet büyük bir ihtimalle ölmüştür.

 7. Senem Ö. -İstanbul dedi ki:

  Begonyanın yapraklarında delinmeler ve o bölgeden başlayan kurumalar var. Kimyasal olmayan evde uygulama yapabileceğim öneriniz var mı? Yeni yapraklar veriyor ve çok sağlıklı görünüyorlar.
  ***
  Çilli begonyada bu tip problem genelde herhangi bir parazitten değil topraktaki tuzluluğun artması yüzündendir. Siz yine de bir büyüteçle çok dikkatli bir şekilde inceleyin. Örümcek bitler dadanmışsa onlar küçüktür ama zararları öldürücü oluyor. Bir de hiç gerekmediği halde düzenli sulamalar yapmak zarar verir. Toprak iyice kurudukça sulayın. Su miktarı saksı altından bol bol su akıp gideceği kadar çok olmalıdır. Şurada açıklaması var: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 8. Linda, İstanbul dedi ki:

  Çilli begonyam bana geldiğinde kendisi için küçük bir saksıdaydı. Toprağını çoğaltıp 12lt saksıya aldım. Yaprakları yenmiş kurumuş gibiydi. Vitamin takviyesi yaptım. Kökleri ağaç gibi kahve rengi. Uçlara doğru yeşil renk. Şimdi en dip kökten en uçtaki gibi yeşil dal veriyor ama sineklenme mevcut. Yapraklar kuru diye ilkbahar yaz sulaması yapıyorum. Kül deniyorum ama henüz sonuç alamadım. Gün içinde güneş ve esinti mevcut ama içeride duruyor terasta değil. Şu anda toplamda 4 adet sivri uç var. Kuruyor mu büyüyor mu ölüyor mu anlayamıyorum. Ne yapmalıyım? Gerçekten ölmesini çürümesini istemiyorum.
  ***
  Toprak üst yüzey kupkuru olmadıkça sulamayın. Böylece sinekler kaybolur. Zaten begonya sürekli sırılsıklam ıslak toprakta olunca kesin çürüyor. Kül kimden duyduysanız yanlış. Begonyanızı sadece kısa yoldan öldürür. Sinekleri öldüreceğim derken begonya elden gidecek.

 9. Şahine, Ağrı dedi ki:

  Bir adet çilli begonyamız var. Sürekli boyuna uzuyor. Sulama sıklığımız dibi kurudukça sulanıyor. Hava sert olduğundan dışarı bırakamıyoruz. Çiçek açmasını istiyoruz ama açmıyor da.
  ***
  Daha güneşli ve daha havadar olan bir pencere yanında tutmanız işe yarayabilir. Yeni zaten öyleyse bu durumda bekleyin. Her an tomurcuk çıkarabilir.

 10. Fatma, İzmir dedi ki:

  çilli begonyam etrafından yeni sürgünlerle yaprak veriyor ama bir yandan da tam ortasından uzayarak yaprak veriyor. Uzayan kısmı 50cm aştı. bu uzayan kısmını kesersem bitkinin geri kalanı ölür mü? Kestiğim kısmı suda köklendirebilir miyim?
  ***
  Kesmeyin. Çünkü uzayan dallar tepeden şahane çiçek açarlar. Yine de kesmek isterseniz yeni sürgünler 25cm kadar büyümüşlerse hiçbir zararı olmaz. Ama daha küçüklerse biraz büyümelerini bekleyin.

 11. Güleç, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, evim sadece kışın bi kaç saat sabah güneşi direk alıyor yazın ise sabah aydınlık olurken içeri güneş hiç girmiyor. Bu standartlarda olan odamda çilli begonvil yetiştirmek için aldım. Gelişimi çok yavaş olmakla beraber yaprak uçlarında sararma ve kuruma oluyor. Sebebi ne olabilir ve tedavi mümkün ise ne önerirsiniz?
  ***
  İstisnasız tüm begonyalar ama özellikle çilli begonya ve benzerleri fazlaca hava akımları ister. Fazlaca dediğim günün 24 saatinin yarısından çoğu. Begonyanızı ne zaman aldığınızı belirtmemişsiniz. Gelişimi zaten hızlı değildir. Mesela bir yılda sadece 10cm gelişim göstermişse bu hız gerçekten çok az. 3 ay için normaldir diyebiliriz. En eski yapraklarda bozulmalar olması da normal bir şey.

 12. Gözde, İstanbul dedi ki:

  3-4 senelik. İki dal halinde arada yaprak dökerek uzayıp gitti. Hiç çiçek açmadı. Şu an biri 70, biri 55cm. Sadece uçlarda yapraklı. Bir de sürgünü vardı. Esinti ve ışığa yaklaştırınca o dal hızla büyüdü. Hiç besin vermedim. Bütün dallar aşağı sarkıyor. Yapraklar biraz solgun. Toprağın üstündeki ponzalar kahverengileşiyor. Toprak kuruyunca derin sulama yapıyorum. Su anında süzülüyor. Uzun dalları şu zamanda kesmek doğru olur mu? Bir de bu bitkiye destek çubuğu mu gerekli? Ayakta duramıyor.
  ***
  Destek çubuğu koyabilirsiniz. Ama 4 yılda bu kadarlık gelişme çok az. 10cm bir dal parçasını köklendirince sadece bir yılda o kadar gelişip çiçek açar. Sizinki onca yıldır çiçek bile açmamış. Muhtemelen yeri havasız ve ışıksızdır. Bu kadar az gelişim hiç normal değil.

 13. Semiha, İstanbul dedi ki:

  40 gün önce babam vefat etti. Evden çilli begonyası vardı. İki aydır hiç sulanmadı ve ben çiçeği yeni aldım. Yaprakları çok cansız. Bu begonyayı yaşatmak istiyorum. Evim giriş kat. Fazla güneş almıyor.
  ***
  Başınız sağolsun. Fazla güneşe zaten gerek yok. Çok güçlü gün ışığı alan bir pencerenin tam yanında tutmalısınız. En önemli şey hava akımlarıdır. Yoksa yaşayamaz. İki ay hiç sulanmamamış olması sonucundan tamamen ölmüş olabilir. Yapraklarda kuruma yoksa sadece cansızlık varsa belki suladıktan sonra yavaş yavaş canlanır. Her ihtimale karşı bir dalını kesip alın ve suda köklendirmeye çalışın. Köklenmenin başlaması en geç geç on gün içinde olur. Kökler ilk belirdiğinde uzamasını beklemeden hafif nemli toprağa dikin. Can suyu vermeyin. Toprak tamamen kuruduktan sonra sulayın. Bu şekilde tutuyor.

 14. Derya, Ankara dedi ki:

  Çilli begonya türünden olan bitkim gelişimi yaprakları gayet güzel. Bugün bir dalı tamamen kahverengilesip içi çürümüş. Bitkinin toprağında ve dallarında minik minik bite benzer bir sürü yaratık gördüm. Gayet havadar ve gün ışığı iyi alan bir yerde. Toprağı kurudukça suluyorum. Havalar çok aşırı sıcak. Odanın camı sürekli açık. Ne yapmalıyım?
  ***
  Benim bu tip begonyalarım yıllardır yaz-kış bahçede. Diğer bitkilerde envai çeşit bitki bitleri olduğu halde bunlarda uzun yıllardır kesinlikle hiçbir bitlenme olmadı. Sizinkinde bitleme olduğundan emin misiniz? Toprakta her türlü böceklenme olabilir. Begonyaya zararı yok. Problem sadece bir dalda oldu ise korkulacak bir şey yok demektir. Sıcak yaz günlerinde sulama sıklığını biraz azaltın. Yani toprak kurusa bile sulamayı bir iki gün daha geciktirin. Sonra günün en serin saatlerinde, saksının sadece en kenarlarından yavaşça su dökerek sulayın. Yaz sıcakları dinene kadar bu şekilde devam edin.

 15. Ahmet, İzmir dedi ki:

  5 adet çeliğim 2 haftadır suda bekliyor. Köklenme belirtisi yok. iki çelik suda çürüdü. beşi sağlam. Toprağa dikeceğim. Saksı ölçüsü nasıl olmalı? Çeliklerim kurşun kalemden az kalın. Elimde ponza yok strafor var. Olur mu? Yumurta kabuklarım da hazır. Ekerken hata yapmak istemiyorum.
  ***
  Yukarıda anlattığım gibi toprak hazırlayın. Suda beş on gün içinde kökleniyor. İki haftada hiçbir köklenme belirtisi olmadıysa hatalarınız vardır (mesela havasız yerde tutmak gibi). Köklenme başlar başlamaz saksısına dikin. Ömrünün sonuna kadar yaşayacağı saksı olacak. 25cmX25cm ebatlarında veya az daha büyük olabilir. Sonrasında saksı toprak değişimi yapmayın.

 16. Evin, Bursa dedi ki:

  Çilli begonyam sadece kenardan bir dal verdi. Uzayıp duruyor bende yan tarafında bıçakla biraz kestim. Ne yapmalıyım? Yakın zamanda toprağı değiştirdim. Sinekler gitsin diye tarçın, aspirinli su, izmarit ne yaptıysam gitmedi. İçeride pencereye yakın güneş gören bir yerde
  ***
  Yaptığınız her şey yanlış. Hele aspirinli su bitkileri öldürür. Sinekler normaldir. 2-3 ayda yok olurlar. Dipten yeni sürgünler vermesi kökleri hiç rahatsız olmadan kök sisteminin gelişmesine bağlıdır. En az 1 yıl ister.

 17. İris, İzmir dedi ki:

  Kendisinden bir süredir uzak kaldım. Arkadaşıma sulamasını rica etmiştim ama birden fazla kez çok fazla su vermiş sanıyorum. Toprağı aşırı ıslaktı ve kendisi de tepe yapraklarından çürümeye başlamıştı. Kökler ise incecik kıl gibi biraz toprağın üzerine taşmış vaziyette. Sağlıklı yaprakları var ama panikledim. Toprağını değiştirecektim yapma diyenler oldu. Üzerine biraz toprak ekledim ama faydası olacağını düşünmüyorum. Ölecek diye çok korkuyorum henüz çiçek bile açmadı. Tam da yeni yeni serpilmeye başlamıştı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Tepe çürük yeri kesin. Yapraklar cansız değilse, yumuşama yoksa, sert ve canlı iseler zamanla düzelir. Ama yapraklar cansız, pörsük gibi ise dip kısmı çürümüştür. Sağlam dalını kesip alarak köklendirmeniz lazım.

 18. İsimsiz dedi ki:

  Begonyam çok sağlıklı. Ortasından 30cm ulaşan çubuk dal yanlarında küçük yapraklar çıktı. bu dalı ne yapayım?
  ***
  Bırakın yaşasın. Kesmeye filan kalkışmayın.

 19. Naile, Ankara dedi ki:

  Begonyamı dalından köklendirdim. Şimdi ocak ayında toprağa eksen tutar mı? Şayet ekilebiliyorsa ev içinde mi yoksa cam balkonuma mı koymalıyım tutması için?
  ***
  Şimdilik suda tutun. Herhangi bir toprağa ekerseniz, şartlar ve mevsim ne olursa olsun hemen çürür gider. Toprak konusunda çok hassastırlar. Önce toprak konusunda iyice bilgilenin ve en iyisini hazırlamaya çalışın. Acele etmeyin. Ayrıca sıcak eve alışık bitkiyi birden bire soğuk balkona koyarsanız çürürler. Ya dondurucu soğuk öldürür ya da bu ısı farklılığı olan mekanlar arası değişim çürütüp öldürür. Yer değişikliği tehlikeli.

 20. Sultan, Ankara dedi ki:

  Merhaba bir buçuk yaşında begonyam var salon soğuk diye oturma odasına almıştım epeydir çiçek açmıyordu çiçek açtı birde topraktan başka sürgün veriyor su an.sizin dedginiz kis dinlendirmesi için tekrar soğuk odaya alsam çiçeği ve yeni gelen yavru zarar görür mü acaba?
  ***
  Hayır hiç gerek yok. Hem sıcak odaya alışmışken aniden biraz serin bile olsa başka bir yere yerini değiştirmek sonucu mutlaka köklerden başlayarak çürür gider.

 21. Sultan, Ankara dedi ki:

  Benim çilli begonyam bir metre boyunda iki köklü bir tane de sürgün veriyor. Bir süredir çiçek açmıyor. Boyu uzuyordu. Yeni çiçek açtı ama cansız cansız ve alt yaprakları dökülmeye başladı. TV ünitesi üzerinde alt yaprakları güneş batınca ya kadar görüyordu. Diğer tarafına güneş direk almayan yere aldım. Oturma odasında sıcak oda. Neden çelimsizleşti niye yaprak döküyor bilemedim..
  ***
  Sıcak-havasız odada bozulması normal. Ev içinde hayatta kalması bir mucize sayılır. Orada zaten kışın dışarıda kalsa soğuktan donup ölür. Toprağı kuruyunca soğuk odaya alın ve ilkbahara kadar hiç sulamayın. Son derece havadar ve güneşli bir pencere önünde tutun. Güneşten korumanız yanlış. Didim’de bahçemde saksıda yazın 40C derece sıcakta bile direkt güneş zarar vermiyor. Siz kış güneşinden koruyorsunuz. Esas tehlike sıcak+havasız ortamlardır. Cansızlaşma git gide artıyorsa dip kısmı çürümüş demektir. Çürüme yukarıya ilerlemeden önce sağlam dalını kesip alın ve suda bekletin. İlkbahara kadar köklenir.

 22. Ayşe, Kıbrıs dedi ki:

  Bahçemde ağaç diblerine saksıda olan begonyalarımı dikmeyi düşunüyorum. Gübresiz, kumlu, yumuşak toprak. Sadece sabah güneşini alıyor. Sağlıklı bakarsam yıllarca yaşar mı?
  ***
  Evet yaşarlar (bahçemde deneyip gördüğüm bir şey) ama saksıda bile olsalar yıldan yıl kök sistemleri hassaslaşıyor. Bunların özelliği böyle. İki üç veya dört beş yıl içinde aniden ölüp gitmeleri mümkün. Onun için her yıl birer dallarını köklendirip yedeklerini almanızı tavsiye ederim.

 23. Sakarya Tuğçe dedi ki:

  Merhaba iri çilli benekler biraz daha büyük begonyam var. Aldıktan 1 hafta sonra uçlardan kurumaya başladı. Nemsiz kaldığını düşündüm yanına şişeyle su koydum işe yaramadı kurumaya devam etti. Üst toprağının üstüne yosunla kapadım kurudukça fısfısladım nem yapsın diye o da işe yaramadı. Küçük nem cihazı aldım. Hiçbir şekilde faydası yok ve açmamış kapsül içindeki yapraklarında kapsül uçları kurumuş durumda. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yaptıklarınızın hepsi yanlış, gereksiz ve çok zararlı. En büyük ihtiyacı gece gündüz sürekli hava akımlarıdır. Hava akımları olmayan odalarda yaşayamazlar. Bu tip begonyaların her çeşidi için aynı şey geçerli.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.