Çilli begonya, Ağaç Begonyaları

Eskiden (1980’li yıllara kadar) çok sevilen, gözde bir salon süs bitkisi iken modası geçmiştir. Şimdi begonyaları evlerde, salonlarda yetiştirenler çok az.

Ağaç begonyaları başlıca iki guruba ayrılır: Kamış dallılar ve çalı dallılar. Farklı yapılarda olsalar da birbirinden çok uzak türler değildir. Bakım şartları hemen hemen aynıdır. Aşağıda anlattığım gibi ortalama bir yol izlemelisiniz. Zaten ağaç begonyası çeşitlerinin çoğu karışık melez ve hibrittir.

Yetiştirme şartları

Bunlar evde yetiştirilebilir fakat her çeşiddinin evlere pek uygun oldukları söylenemez. Gün boyu kuvvetli aydınlık, günde bir iki saat güneş ve mümkün olduğunca sık esintiye ihtiyaç duyarlar. Onun için ağaç begonyalarını evlerde pencere yakınlarında bulundurmalısınız.

Temiz, sağlıklı toprağı olan bir bahçenin humuslu toprağı veya güvenilir marka bir süs bitkileri toprağı uygun olabilir. Evde yetiştirecekseniz toprağına ¼ oranında ponza taşı karıştırırmalısınız. Böylece kökten çürüme riskinin önüne geçersiniz.

Yazın toprak ıslaklığını yitirip elinize yapışmıyor hale gelince sulayın. Kışın toprağın neminin de biraz kurumasını bekleyin.

Çilli ağaç begonyası

Çilli ağaç begonyası

Bitki besini olarak sadece genel amaçlı bitki besini verin (ilkbahardan sonbahar başına kadar birkaç sulamada bir defa, suya karıştırarak vermelisiniz). Yaprak amaçlı (azot zengini) bitki besinleri ağaç begonyalarında kof gelişimlere ve kök çürümesine sebep olur.

Kış dinlendirmesi ve budama

Ağaç begonyalarını kışın soğuk ama fazla dondurucu olmayan bir yerde dinlendirmelisiniz. Kış boyunca dallardaki ve yapraklardaki birikimler geri çekilir. Kökler güçlenir. Kış dinlendirmesi ağaç begonyalarını güçlendirir, ömrünü uzatır. Dinlenmenin hemen sonrasında gençleştirme budaması yapılır.

Kışın dışarda tutma şartları

Devamlı bahçede yetiştiriyorsanız daha iyi. Kalın kenarlı toprak saksıda ve kuzeyli rzgarları direkt almamak şartıyla kışın -6C gibi belirli bir dereceye kadar sıfırın altında soğuğa dayanırlar.

Akdeniz Bölgesi kıyı kesimlerinde ve Güney Ege kıyı kesimlerinde sorun olmaz. Diğer kıyı kesimlerinde de kışın dışarda bırakılabilir ama kesinlikle kuzeyli yönlere açık cephelerde tutulamamalılar. Kuzey rüzgarları sıfırın altında soğuk olduğunda öldürür. Güneye bakan cephelerde açık havada sıfırın altında soğuktan ölmezler. Karasal iklim olan yerlerde kışın dışarda şiddetli soğuğa dayanamaz.

Bahçede balkonda tuttuğunuz ağaç begonyanızı kışın dışarda bırakırsanız (tavsiye edilir) 0°C dereceden itibaren yaprakları (soğuğun süresine göre) bozulabilir. -5°C soğuklarda -ama kuzeyli yönlerden rüzgar almamak şartıyla- tüm yapraklarını ve tüm genç dallarını kaybederek dayanırlar. Dondurucu soğuk uzun sürerse veya daha da fazla soğuk olursa köklere kadar donup ölebilirler. Gerektiği gibi korursanız çok iyi olur kökler iyice güçlenir. İlkbaharda tüm dallarını dipten kesin. Çok daha gür ve daha fazla sayıda sürgünler çıkarır hızla büyür.

Evde ağaç begonyası kış bakımı

Evlerde de kış dinlendirmesi mümkün. Eğer soğuk bir odanız varsa orada tutun, toprak iyice kurudukça az miktarda su dökün. İlkbahara kadar böyle devam edin. Soğuk odanız yoksa dinlendirmek sağlıklı olamaz. Sulama sıklığını düşürün. Dallarda bozulmalar olabilir. Sulamayı yine az tutun. Dipten yeni sürgünler belirirse o zaman bütün dallarını kesin daha iyi güneş alabileceği bir yere koyun. Sürgünler büyüdükçe sulama sıklığını yavaş yavaş arttırın. Dalları dipten kesmek istemiyorsanız kalabilirler pek sakıncası yok.

İki veya üç yılda bir ilkbaharda canlanma başlayınca toprak değiştirin.

Gençleştirme budaması

Her yıl yapılabilir. En azından her üç yılda bir yapmalısınız. Tüm dalları kış sonunda tam dipten kesin. Yepyeni güçlü sürgünler çıkar. Bunlar eski dallardan çok daha güçlü olur, daha fazla büyürler.

Ağaç begonyası çoğaltılması

Isı ve esinti şartları biraz olsun uygunsa yılın her zamanında çelikle çoğaltılabilir. Dallarını suda bekletip köklendirebilirsiniz. Daha sağlıklısı direkt olarak toprağa dikmektir. Suda köklenmeyebiliyor veya çürüyebiliyorlar. Köklenme fazla soğukta ve yazın fazla sıcak günlerde kolay olmaz. En iyi zaman: İlkbahardan yaz başına kadar. Yaz sonunda da mümkün fakat gelecek bahara kadar cılız kalacaktır uğraşmaya değmez hem hayatta tutmak zor. Kışın güneşli pencere önünde de köklendirebilirsiniz. İlkbahara kadar yavaş bir gelişme gösterir ilkbaharda hızlıca büyür.

Begonya çelikle çoğaltmada önemli unsurlar (her bitki için geçerli)

Begonya son bir yıldır besleyici toprakta çok sağlıklı gelişim göstermiş olmalı. Eğer bünyede besin eksikliği varsa köklenme yerine çürüme ihtimali yüksektir. Köklenme olsa bile ilk yıl kaydadeğer bir gelişim göremeyebilirsiniz. Çelik alınan ana bitkiye son bir yılda azot oranı yüksek gübre veya bitki besini verilmiş olmamalı yoksa köklenme kolay kolay mümkün olmaz, çelikler çürür gider.

Kış dinlendirmesi yaptırdığınız begonyalarınızın dinlenme sonu budanan dallarından çok sayıda ağaç begonyaları üretebilirsiniz. Köklendirdiğiniz çelikleri bir saksıya üç kök gelecek şekilde dikin. Yaz ortasına kadar oldukça gösterişli bir hale gelirler.

Hastalıkları

Kök çürümesi sık görülür. Sebep yanlış toprak ve gereksiz yere tekrarlanan sulamalar. Azot oranı yüksek besinler de ağaç begonyasında kök çürümelerine sebep olabilir, ayrıca dallarda dirençsiz yapılaşmalara, yapraklarda düzensiz sağlıksız gelişimlere, hücre deformasyonlarına sebep olur. Esintisiz ve havası nemli odalarda dirençsiz dallarda mantar hastalıkları türer çürüme başlatır.

Yaprak bitleri ağaç begonyalarına pek ilişmez. Üzerinde gördüğünüzde yıkayarak veya silerek yok ederseniz tekrarlanma olasılığı yazıftır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler:


'Çilli begonya, Ağaç Begonyaları' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Şule 24 dedi ki:

  Çok güzel benim de var (çiçek çalma yöntemiyle diktim. :) Çok hızlı büyüdü. Sanırım yerini çok sevdi. Yaprakları da çok sık ama artık pencere önüne sığmıyor ben de yere indirmeye kıyamıyorum. Acaba ışık alan bir yere koysam kotüler mi?
  ***
  Sizin begonya yerini sevdi ise yerini değiştirmeyin. Işık alan bir yere alsam demişsiniz. Eğer daha ışıklı daha güneşli bir yeriniz varsa, şimdi gündüz vaktinin çok kısaldığı şu kış günlerinde daha ışıklı güneşli bir yere almanız çok iyi olur. Aslında en iyisi serin soğuk bir odada kış dinlenmesine sokmanız olacak.

 2. Nazan B. -İstanbul dedi ki:

  Begonyanıza iyi bakın. Çok sevdiğim çiçeklerden. Ben bulamıyorum. Çukurovada mutlaka bulunur ama oralara da artık gittiğim yok.

 3. Sevde, İzmit dedi ki:

  İki üç hafta önce begonyamın yapraklarını beyaz bit sardı. Bit olmayan yaprakları bile solmaya başladı. Solan ya da bitlenen yaprakları kopardım. Yeniden yapraklanıyor ama yine soluyor. Şu anda çok az yaprağı kaldı. Gövdesinde çürüme yok. Bir ara havalar soğuyunca üşümesin diye sıcak odaya aldım daha beter oldu. Soğuk odada daha mutlu oldu. Ama bir yandan çürürken bir yandan yaprak açıyor. Bitler için her gün ılık su spreyliyorum bayağı işe yaradı. Birkaç çeşit begonyam daha var onlar da aynı durumda. Birçok tavsiyenizi denedim diğer çiçeklerimde.
  ***
  Siz begonyalarınızı soğuk bir yerde kış dinlenmesine alın (yukarda nasıl yapacağınızı okuyabilirsiniz). Bitler için ilaçlama yapın. Yapraklar dökülsün önemli değil. Verdiğim bilgilere göre devam edin ilkbaharda daha sağlıklı ve bitlere karşı çok dirençli olur. Normalde ağaç begonyalarına bitler pek ilişmez. Sizinki çok dirençsiz kalmış olmalı. Savunma mekanizmaları üretemiyor. Bağışıklık istemi çökmüş. İlkbaharda önce budayın, yeni gelişimler başlayınca toprağını değiştirin.

 4. Kürşat Çetin dedi ki:

  Sitenizi gerçekten çok beğendim. Yazmış olduğunuz bilgiler gerçekten çiçekseverlerin işine yarıyordur, bundan hiç şüphem yok. Ben de evimde birçok türde çiçek yetiştiriyorum. Verdiğiniz bilgiler ışığında çiçeklerimi yetiştirmeye devam edeceğim, teşekkürler…

 5. Ahu M. -Ankara dedi ki:

  Çilli begonyam dibinden yavru verdi. Daha önce de olmuştu ve ana çiçeğin büyümesi durmuştu. Yine aynı şey olsun istemiyorum. Kessem ana çiçeğe zararı olur mu ya da ellemeyip daha büyük saksıya mı diksem?
  ***
  Ağaç begonyalarının özelliği bu zaten. Dallar bir yere kadar büyür ama devam edemez. Kış dinlendirmesine sokamamışsınız. Yazdıklarımı okuyun. Şimdi maden kökten yeni dal çıktı ilkbahara doğru büyüğünü kesin. ilkbaharda bir iki kök sürgünü daha çıkarabilir. Onlar daha güçlü büyürler.

 6. Fatma, Kastamonu dedi ki:

  Evde çiçek yetiştiriciliği ile ilgili bir site ararken sizin sitenize rastladım. Muhteşem bir site. Emeğinize sağlık. Ben de evde birçok çiçek yetiştiriyorum. Bunların bakımlarıyla ilgili yaptıgım bazı hatalarım varmış sayenizde onları düzelteceğim. Çok teşekkür ediyorum. Tekrar emeğinize sağlık.

 7. Hatice, İstanbul dedi ki:

  iyi günler, başım sıkıştığı zaman hemen size yazıyorum. gerçekten çok güzel bir iş yapıyorsunuz. her çiçek sevene sizin sitenizi söylüyorum. kendinize iyi bakın lütfen. benim derdim şu. arkadaşım bana çilli ağaç begonyası getirdi. saksısıyla beraber yüksekliği 40 cm. kadar. Bir de pembe çiçeği var :) plastik saksıda. güneş evimin içine akşam 17.00-17.30 arası geliyor. Ben begonyamı camın dışına koydum. Oraya da güneş aynı saatte aynı açıyla geliyor. Ama evin içine göre daha aydınlık ve esintili. Orada bırakayım mı? Saksısını toprak saksıyla değiştireyim mi? Verdiğiniz bilgilerden anladığım üzere, çok ıslak olmamak üzere susuz bırakmamam gerekiyor. Çiçekli bitkiler için vilmorin marka besinim var vereyim mi? Çok teşekkür ederim. Kolaylıklar dilerim.
  ***
  Her tür begonya için toprak saksı tavsiye ederim (suyu sünger gibi emen en kalitesiz en ucuz toprak saksılardan). Şu sıralar pencere ilkindiden sonra az güneş alıyorsa kuzeybakıya bakıyor sanıyorum. Şimdilik orası iyi, kış için uygun bir yer değil. Bitki besini çiçek amaçlı değil genel amaçlı olsa daha iyi ama bu da pek farketmez. Yaprak amaçlı olanından kullanmayın da hangisi olursa olsun.

 8. Elif Ö.D. -İstanbul dedi ki:

  Bu turun Yumrulu Begonya ile uzaktan yakindan ilgisi yok degil mi? :) Ona gore edinecegim. Yumrulu Begonyalarimi bitten ve kuften temizleyemedim, cok ugrastim ama hepsi olduler. Bu kotu deneyimden sonra begonya yetistirebilecegimden pek emin olamiyorum ama nostaljik bitkiler basliginda gorunce evlerimizde olmasi gerektigini dusundum. İc mekanda mutlu mutlu yasayabilecekse alacagim.
  ***
  Aynı cinsin farklı türleri. Bunlara bit kolay kolay ilişmez. Evlere daha uyumlular. Yeri havadar ve biraz güneşli olursa evlerde güzel gelişirler.

 9. Elif Ö.D. -İstanbul dedi ki:

  Benim alacagim cilli begonya. Renkli yaprakli olanlari da var ama ben yesil renklisinden bulabildim. Bir de yapak gorunumu menekseye benzeyen desenli bir turunu gordum.
  ***
  Yaprakları çok dar ve uzun, benekleri biraz irice olan ağaç begonyası ev ortamına tam uyumludur. Geniş yapraklı çilli ağaç begonyası için kış dinlendirmesi ve ilkbahar dipten budaması kesin gerekli.

 10. Tuğçe, Adana dedi ki:

  Paylasımlarınız için çok teşekkür ederim. Ben her aldığı çiçek kuruyanlardandım. Sayenizde artık çiçeklerime bakabiliyorum. Yazın bir dal begonyayı köklendirdim. Üzerinde iki büyük yaprağı vardı. Tuttu ve yeni bir yaprak verdi ama eski yapraklardan biri hemen kurudu. Şimdi tekrar bir yaprak verecekmiş gibi duruyor ama eski yaprak yine kurumaya başladı. Bakımı konusunda dediklerinizi aynen uyguladım. Bu durum saksısı büyük geldiği için olabilir mi?
  ***
  Bunu duyduğuma sevindim. bilginiz arttıkça çok daha iyi şeyler yapabilirsiniz. Daldan köklendirince öncelikle eski tüm yaprakların kuruması normaldir. Sizinkinde kurumamış yeni kuruyor demek ki iyi bakıyorsunuz yerini de sevmiş. Sulamayı kış boyunca seyrek tutun ve yerinin çok havadar, biraz da esintili olmasını sağlayın. Acele etmeyin yavaş yavaş gelişir. İlkbaharda hızlanır.

 11. Elif, Ankara dedi ki:

  Benim de apartman boşluğunda cam kenarında bir ağaç begonyam var. Uzun yıllardır iyi durumdaydı fakat yapraklarının üstünde beyaz yuvarlak pamuksu küfler oluştu. Ne yapmam gerek acaba? Sebebini de anlamadım ilaçlamam mı gerekir?
  ***
  İyice güçten düşmüş. Kışı dinlenmesi ve ilkbahar gençleştirme budaması istiyor. Kış boyunca serin bir yerde tutup çok seyrek ve az miktarda su ile sulamalısınız. Yapraklarının dökülmesi iyi olur. Mart sonunda dallarını dipten kesin. Güneşli bir yere alın. Yeni filizler çıkarana kadar az sulamaya devam edin. Canlanmaya başladığında toprak değiştirin o toprak bir hayli kötüleşmiş olmalı. Havalar ısındıkça yeni kök filizlerinin gelişimi hızlanır önceki yıla göre çok daha büyük olur.

 12. Feride, Bor dedi ki:

  Yazın dışarıda kışın içeride bakmak olanaklı mı? Uzunca bir süre kötü ve hastalıklı idi. Üç ay kadar önce banyoda yapraklarını iyice yıkadım, toprağın da yıkanmasını sağladım. Suyu aktıktan sonra içeri alıp aydınlık ama az güneş gören havadar bir yere aldım. Şimdi çok iyi durumda ama toprağının değişmesine ihtiyaç varmış gibi geliyor. Ne dersiniz?
  ***
  Kışın çok serin (-1 ile 10 dereceler arasında soğuk) bir yerde az sulayarak dinlendirmek iyi olur. Yeri gündüz boyunca şiddetli aydınlık ve birkaç saat sabah veya akşam güneşi alan bir yer olmalı. Toprak değiştirebilirsiniz.

 13. Aysema, Ankara dedi ki:

  Çilli begonyamı dikeli üç yıl oldu. Kavak gibi uzadı. Dal vermiyor çiçek de açmadı. Ne yapmam lazım?
  ***
  Dipten kesin. Daha güneşli yerde tutun. Her kış sonunda (veya bahar başında) dipten budama ister.

 14. Hüseyin, Üsküdar dedi ki:

  Merhabalar, Paylaşımlarınızdan çok şey öğrendim. Öncelikle teşekkür ederim. 2 ay kadar önce tek dal ağaç begonyam ortasından kırıldı. Ben de tepe çeliğini suda köklendirdim. Sonrasında bir saksıya ektim. Öncelerde salonda tutuyordum. Geçen haftasonu sizin yazılarınızı da okuduktan sonra güneye bakan korunaklı balkonuma çıkardım. Bugün yapraklarında bozulmalar olduğunu fark ettim. Pek fazla sulamıyorum. Çürüme olacağını sanmıyorum. Acaba havaların soğumasından mı kaynaklanıyor? Sizce tekrar içeri almalı mıyım?
  ***
  Yanlış yapmışsınız. Bir bitki soğuğa ne kadar dayanıklı olursa olsun, sıcak eve alışmışsa aniden bir hayli farklı soğukluktaki dış ortama çıkarılmaz. Soğuğa alışan da birden bire sıcak eve alınmaz. Yoksa çok büyük zarar görürler. Mayısı beklemeniz lazımdı. Kışın eve alınması gereken bitkileri ise yaz sıcakları henüz yeni sona eriyorken, mesela istanbul şartlarına göre en geç eylül sonunda içeri almak lazım. Hava daha da serinleyince serine adapte olurlar sonra sıcak eve alınca kötü etkilenip bozulurlar. Siz o begonyayı dışarı koyalı epeyce günler geçmiş. bu aşamada tekrar eve almanız daha da bozulmasına sebep olabilir. Bırakın orada kalsın. Kökler zarar görmemişse yapraklar önemli değil. Yakında yeniden yapraklanır.

 15. Ayten, Bremen dedi ki:

  Ben de bu aksam iki kucuk saksida yagli begonya aldim. cok hosuma gittilerdi goruntu itibariyle. Buyukce bir saksi ve toprak alip ikisini de ayni yere dikecegim. Yalniz topragina gubre koyabilir miyim hemen yoksa beklemeli miyim?
  ***
  Ne kadar küçük saksıya dikerseniz o kadar iyi olur. Ben begonyaları su bardağı kadar toprak alan küçük saksılarda yetiştiriyorum. Mükemmel gelişiyorlar. Kökler saksıya sığmaz olduğunda az büyük saksıya aktarırsınız. Gübre istemez. Tutup büyümeye başladıklarında ayda bir gibi hafif dozajlı bitki besini verin (npk oranları 4.6.6 gibi olmalı).

 16. Esma G. -Manisa dedi ki:

  Begonya çieğimin dalı kırılmış ama kopuk değil. yaprakları kurumuş. salonda pencere kenarında duruyor. az güneş görüyor. az esinti alıyor. 3 ve 4 günde sulama yapıyorum. başka önereceğiniz bilgileri bekliyorum.
  ***
  Her begonya aynı ortamda aynı sağlıklılıkta olamıyoru. Sizinki hangi tür ise ona göre değişik şartlar ister. Türünü bilemeden bir tavsiyede bulunamam.

 17. Emine Ü. -Karabük dedi ki:

  Merhabalar ben de çilli sahibiyim. bu çiçeği bi akrabamin balkonunda gördüm. küçük bir saksı içinde bir avuç toprağı vardı. susuzluktan toprak taş gibi olmuştu. akrabam atacağını söyledi. izin alıp çiçeği evime getirdim. büyükçe bir saksıya diktim. Cansız iki daldan ibaretti. şu an yaprak açmaya başladı. Yapraklar çok çelimsiz. henüz çiçek güçsüz. her halinden belli ama benim elimden çiçek kurtulmaz. Herkese mutlu günler dilerim.

 18. Emine Ü. -Karabük dedi ki:

  Ayrıca şunu söylemeden geçemem. Şehrimizde bir tane bulamadım uzun zamandan beri aramama rağmen. Çiçekçilere sorduğumda inanın dalga geçenler bile oldu. Bu durum beni çok üzdü. Başka memleketlerden gelen abuk subuk çiçeklere servet harcayacaklarına neslimizin çiçeklerine biraz özen gösterseler. Nerde o parlak mustafalar sarmaşık yıldız çiçekleri…
  ***
  Bu daha çok arz-talep meselesi. Çocukluğumda gecekondularda bile içmekan süs bitkileri vardı. Şimdi aynı kişilerin sonraki nesillerinde koskoca salonlarda bir paşakılıcı bile yok. Ruhsuz sevgisiz hem apolitik nesiller yetiştirdiler. Sonuçta anca ticari değeri olan bitkileri bulabiliyoruz. Onları da tüccar çiçekçiler belirliyor.

 19. Emine Ü. -Karabük dedi ki:

  Haklısınız. O kadar deneyimsiz insanlar bu işle uğraşıyor ki çiçek adı verdiğinde şoka giriyorlar. resmen bakıp kalıyorlar insanın yüzüne. Bitkiler de candır. Ben çilli kızımın karşısına geçip saatlerce yeni açacak yapraklarını izlemekle vakit geçiriyor, hergün konuşuyor, bundan da büyük keyif alıyorum. Tek sıkıntı hala güçlenmedi. Bu da beni gerçekten üzüyor. hiç kıyamıyorum. Yapraklarını önce okşuyor sonra öpüyorum her gün. çok değerli benim için. umarım beklediğim gibi olur. Siteniz gerçekten çok hoşuma gitti başarılarınızın devamı dileklerimle iyi akşamlar.
  ***
  Yapraklara ikide birde dokunmak, öpmek gerçekten zarar verir. Bir daha yapmamanızı tavsiye ederim. Bitkilerle konuşmanın iyi geleceğine inanmıyorum. Doğru şartları sağlayıp doğru bakım yapmak lazım. Bakın sırf para için çalışan ama işin tekniğini bilen sevgisiz çiçek üreticileri ne kadar başarılı oluyor.
  Ayrıca: Yaz sıcakları şiddetli olduğunda bitkiler yavaşlıyor. Sabredin.

 20. Emine Ü. -Karabük dedi ki:

  Begonyam iki sürgündü. Yalnız bir sürgündeki yapraklar küçük kırmızı, diğeri yeşil iri bir yaprak açtı. İki sürgün de aynı şekilde beslenmiyor mu? Ne yapılması lazım?
  ***
  Kökten çıkan yeni sürgünler daha güçlü olur. Ağaç begonyalarının özelliği böyle.

 21. Samet, Maraş dedi ki:

  Çilli begonyayı diktim ama buruştu neden olabilir?
  ***
  Normaldir. Zamanla düzelir. Düzelmezse o yapraklar kurur. Dal yeniden yapraklanır.

 22. Shems, Azerbaycan dedi ki:

  merhabalar! Sizin ciilli beqonyanizdan ben gozumu acdiqimdan eviimizde annemin ciceklerinin arasinda gorurdum. inanmazsiniz salonun bir terefini temamen kaplamisdi. eve gelen herkes ona hayran kalirdi. ben de ne zamandan anemin o ciceyinden ariyorumdum. nehayet 1 hafta once bana hediyye geldi. simdi ben onu isiticiyla kizdirilan odaya koyarsam yapraklarini doker mi? Isiticilar pencerelerin altinda olduqundan ne yapmaliyim bilmiyorum. bu arada annem bu ciceyin adinin anne yureyi olduqunu soylerdi. yapraklarinin anne yureyi kibi cilli (yarali) olduqundan simdi annem artiq xeste olduqundan ciceklere bakamiyor. canim annem. bana cicek sevgisi sanirim ondan kecmis.
  ***
  Anayüreği ismi gerçekten çok güzel yakışıyor. :) Şimdi yetişkin olan çoğu kimsenin annelerinin zamanında evlerde begonya olurdu. Yeni nesiller bu bitkiyi pek bilmiyor. Benim annemin de birkaç çeşit begonyası vardı.
  Begonyanız eğer serin yere alışmışsa aniden sıcak eve sokulduğunda bozulur. Serin yerde bahara kadar dinlendirmek mümkün değilse evde az sulayarak bakın.

 23. Akman, Artvin dedi ki:

  Begonyam gayet sağlıklıydı. bu senenin türetmesi olmasına rağmen dal dal çiçek açtı ama artvine taşındıktan sonra birden kötüleşmeye başladı. yaprakları sarardı, yer yer kurumaya başladı. verdiği yeni sürgünler kök kısmından kuruyup kırılarak döküldü. nedenini ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum.
  ***
  Havasız kalmış. Dışarda tutmalısınız. İlkbahara kdar hayatta kalabilirse ilkbaharda canlanır.

 24. Gülten, Ankara dedi ki:

  Çilli begonyamın yaprakları birden bire döküldü. çok sağlıklı yemyeşil canlı yapraklar. bitki uzun sopa gibi kaldı. ne yapmam gerekir?
  ***
  Güneşli pencere önünde tutmalısınız. Dalları 20cm çubuklar halinde kesin dikin. Güneşli pencere önünde tutarsanız köklenir canlanırlar. Esas köklü kısmı ise kökleri çürümemişse yakında o da canlanır.

 25. Halime, İstanbul dedi ki:

  Begonyam beş dallı yaklaşık 2.5 metre civarı bu kışa kadar hiç bir problemle karşılaşmadım hiç yaprak bile dökmemişti ama 1 aydır felan dallarına küf gibi bişey oldu yapraklarıda aynı şekilde oluyo ve yavaş yavaş dökülmeye başladı zannedersem bütün yaprakları dökülecek düzelmesi için ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Çok serin ve kuru bir yerde tutun toprak kurumadıkça sulamayın. Hastalıklı yaprakları koparın. Dalları ıslak bezle silin temizleyin hastalık, küf kalmasın. İlkbaharda güneşli, çok havadar bir yere (dışarsı daha uygundur) alın dalları dipten kesin. Kuvvetli bir şekilde filizler verir.

 26. Samet, Maraş dedi ki:

  Bir tanıdıktan çilli begonya istedim .Dalından kırıp verdi. Direkt toprağa diktim. Dışarıda pencere önünde duruyor. Malum şubat ayındayız. Akşam hava 5 dc gündüz güneşli oluyor. Çelik tutar mı?
  ***
  O kadar soğukta köklenmesi mümkün değil ama gündüz güneş alıyorsa belli de olmaz. Havalar ısınınca mutlaka köklenecektir. Bu sırada, ilkbahara kadar eğer don olayları olursa dayanamayacaktır buna dikkat edin.

 27. Filiz, İstanbul dedi ki:

  Benim çilli begonyamda bir hafta önce beyaz gri arası küf oluştu. Yaprakları yıkadım fakat yeniden oluştu. Küfü silince çürüme olduğunu gördüm. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sulamayı çok azaltın ve elinizden geldiğince açık pencere önünde güneşte tutun. Güneş ve esinti ikisi bir arada mantarların küflerin en etkili ilacıdır. Ya da balkon varsa balkona çıkarın. Evlerde begonyalarda bir başlarsa kolay kolay gitmiyor maalesef. Yaprakları dalları ıslak bezle silin sonra açık pencere önünde tutun ıslaklık hemen kurusun. Dikkatle devam ederseniz kurtarabilirsiniz. Sık sık açık tutacağınız ve güneş alan bir pencere önü mümkünse ancak orada sağlıklı yaşayabilirler.

 28. Sevim, Malatya dedi ki:

  Çilli begonya yetiştirmek istiyorum. Bir tanıdıktan Çelik aldım saksıya diktim. Mart ayındayız. Köklenmesi için ne yapmlıyım? İç mekanda mı tutayım yoksa dışarıda balkonda mı? Yöntem söylerseniz çok mutlu olurum. Bitkiyi kaybetmek istemiyorum.
  ***
  Ben köksüz dalları kışın ve bu zamanda toprağa dikerek bizim soğuk salonda tam pencere önünde tutuyorum. Hava açık olduğu zamanlar güneşte iyice ısınıyor. Hiç tutmayan olmadı.
  Önceki yerde eğer evde idiyse yine evde tutun. Dışarıya ya da soğuk odaya alışıksa siz sıcak odada tutacaksanız çürüyebilir. Böyle çok farklı ani değişiklikler iyi değil. Ama belli de olmaz. Eğer önceki yeri ile şimdiki yeri arasında derin farklılık varsa tedbir olarak önce suda köklendirin. Bir çay bardağına yarıdan biraz az su koyun. suyu on gün olmadan değiştirmeyin. Bu sayede çok sağlıklı kökleniyor. Fazla su iyi değil. İlerde buraya sonucu yazmayı unutmayın.

 29. İsimsiz dedi ki:

  Benim 5-6 yıllık begonyam var. Her sene güzel açıyor ama çok uzadı. Tavana değmek üzere. Budamam mı gerekir? Yoksa uç dallarından tekrar mı yetiştireyim?
  ***
  Bu tip begonyaları her yıl ilkbaharda dipten budamak iyi olur. Daha güçlü dip sürgünleri çıkarırlar. Onlarsa çok hızlı büyür. Ayrıca budadığınız dallardan çoğaltabilmeniz de mümkün.

 30. Gülnur, Trabzon dedi ki:

  Çilli begonyamı dikeli üç ay oldu. Küçük ama sürekli yaprak açıyor. İki yerden de çiçek açtı. Bana göre saksısı küçük geliyor. Değiştirsem bir şey olur mu?
  ***
  Şimdi hiç rahatsız etmeyin. Hem begonyalar koskocaman saksı istemez. ihtayaçları yok. Mayıs başında çok gerekiyorsa az farkla büyük saksıya aktarın. Diğer sorunuzu sildim kusura bakmayın. Şimdiye kadar orada sağlıklı geliştilerse sorun yok demektir. En azından begonyanızın keyfi yerindeymiş.

 31. Şükrü, İzmir dedi ki:

  Bugün uzun yıllar aradan sonra pazardan bir çilli begonya aldım. Yazın 4-6 saat çok kuvvetli güneş ışığı alan bir pencere önünde yerim var. Testere çiçeği, kurdele ve japon şemsiyesi pek mutlu mesutlar orda ama Begonyaya fazla gelebilir mi o ışık? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler. Bir de yorumların takibi için link koysanız sitenize. Yanıtınız geldiğinde mail adresimize uyarı gelse?
  ***
  Yavaş yavaş alıştırınca oluyor. Denemişimdir. Yalnız siz klima kullanmıyorsanız İzmir’in şiddetli yaz sıcaklarında pencereden 1,5-2 metre daha geriye alsanız iyi olur. Mail meselesini bir ara denemiştim. Çok kişi nedense sahte, uydurma email adresleri yazıyordu. Devamlı geri bildirim alıyordum. Bu yüzden kaldırdım.

 32. Okşan, Malatya dedi ki:

  Benim çilli begonyam aşırı uzamıştı. Yaprakları da azdı. Bunlari dallarından koparıp suya koydum. Şimdi üç dalım var. Acaba koklenir mi? Pencerenin dışına koydum. Bir problem çıkar mı?
  ***
  Çilli begonya yapraklarından çoğaltılamıyor. O yaprakları boşuna bekletmeyin atın. Dalları en alttan 10cm kalacak şekilde kesip kısaltın. Kestiğiniz dalları suda köklendirmeye gerek yok. Doğrudan toprağa dikin (şimdi tam zamanıdır). Bir ay içinde köklenip büyümeye başlarlar. Budadığınız ana kök ise daha güçlü sürgünler çıkarır. Dışarda olması problem değil ama Malatyada kış soğuklarına dayanamaz. Eylül başında içeri almanız lazım.

 33. Hasan, Ankara dedi ki:

  Ağaç begonyası kış dinlenmesine girdi. Geçen yazdan beri hala yaprak çıkarmadı. Gövdesi sağlam. Geçen sene yazın gövdesi ve yaprakları beyaz olmuştu. Şimdi o da yok. Yaprak çıkarması için ne yapmam gerek?
  ***
  Ölmediğinden, canlı olduğundan eminseniz güneşli ve çok havadar, esintili pencere önünde tutun. Yakında filizlenir.

 34. Zeyzey dedi ki:

  Pazardan çilli begonya aldım. Boyu uzadı yeni yapraklar da açtı fakat çiçek açmadı. Çiçek aça mevsimi var mıdır? Yaz kış açar mı?
  ***
  İlkin devamlı çiçek açmaz. İyice gelişince devamlı değil ama yılda birkaç kez çiçek açar. Daha bekleyin. Bir de çiçek açması iyi derecede güneş alabilmesine bağlıdır.

 35. Serap dedi ki:

  Benim çilli begonyam yaprak cıkarır cıkamaz kuruyor. Hiç büyük yaprak oluşmadı daha. Sebebi nedir acaba?
  ***
  Gereğinden büyük saksı, gerekmediği halde sulayıp durmak, güneşsizlik ve havasızlık. Sebepler bunlar. Saksısının güneşten iyice ısınacağı yerde tutmalısınız. Yaz sıcakları başladığından öğle civarı güneşinden koruyun.

 36. Nihal, Nordsjælland dedi ki:

  Annemden yadigar bir çilli begonyam var. Burda hava sıcaklıkları kışın -15C, -18C derece gibi düşük oluyor. Bahçem var ama sanırım begonyamı dışarı çıkaramam. Evin altında kiler var. Karanlık odaya koysam olur mu? Kocaman oldu. Gövdesi uzadıkça uzadı, kalınlaştı. Böyle üç ana dalı var. Her biri ayrı yöne sarktı. Uçlarda oldukça büyük birkaç yaprağı var. ..
  ***
  Anlaşılan evinizin şartları yaz-kış sağlıklı gelişimine uygun. Ağaç begonyalarının bir özelliği, kökten yeni sürgünler çıkıp büyüdükçe eski kalın gövdelerin dipten kesilmesi gerekliliğidir. Siz sadece bunu yapın. Kestiğiniz dalları 15-20cm parçalara bölüp her birini köklendirebilirsiniz. Dipten sürgün çıkmıyorsa dalları dipten değil orta yerinden kesin. Onlar yen dallar uzatır ve onların hepsi çiçeklenir. Dipten yeni sürgünler de çıkacaktır.

 37. Hülya U. -Antep dedi ki:

  Annem bana yaprakları ve kökleri olmayan 3 tane dal ekmiş. Acaba dal köklenip yapraklanır mı?
  ***
  Ben denedim oldu. Çok defa denedim. Ama toprağa ve ısıya göre çürüyebilir. Toprak havadar toprak olmalı. Çok küçük saksıya dikmelisiniz. Güneş dallara değmeli dalları ısıtmalı. Yeri esintili olmalı. Bu şartlar tamamsa kesinlikle tutarlar canlanırlar.

 38. Hacer, Ankara dedi ki:

  Ben çilli begonya yetiştirmek istiyorum. Ancak çiçekçilerde bulamadım. Nerede satılır acaba? Nereden bulabilirim?
  ***
  Çiçekçiler satmıyor. Pazar yerlerinde rastlayabilirsiniz. Her şey bir lira dükkanlarında da bazen bulunabiliyor. İstanbulda böyle. Ankarada da böyle olabilir diye düşünüyorum.

 39. Nurgül, Antep dedi ki:

  Nisan ayında diktiğim çilli begonyamın yeni çıkan yapraklarında delikler var. Sanki delinmiş olarak çıkıyor. Küçük delikler yaprak büyüdükçe büyüyor. Yapraklar delik deşik sağlıksız görünüyor. Sebebi ne olabilir? Bulunduğu oda epey sıcak ve güneşli. Malum yazın buralar çok sıcak.
  ***
  Benim bir begonyada da aynı problem oluştu. Çok fazla güneş ve fazla rüzgar alan yerde idi. Yerini değiştirdim. Şimdi daha az güneş alıyor. Yeni yaprakta öyle problem olmadı. Gayet sağlıklı gelişti.

 40. Çiğdem, Trabzon dedi ki:

  Merhaba bir arkadaştan suda köklenmiş ağaç begonyası aldım ve onu orta boy bir saksıya diktim. Bir zaman geçtikten sonra diktiğim yaprağın üzerinden dal atıp yaprak verdi. Şimdi o yaprağın yanından yine küçük dal attı yaprak verecek yine galiba. Topraktan başka dal vermedi ne yapmalıyım bilmiyorum. Bir bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  Birkaç ayda bir toprak altından çok güçlü sürgünler çıkarır. zamanla sayıları çoğalır. Böylece en eskileri keserek onları köklendirebilirsiniz çoğaltabilirsiniz.

 41. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Çilli begonyamın yapraklarında delikler oluştu. Yaprakları çok sağlıksız görünüyor. Sanırım saksısı da biraz küçük gibi. Saksı değiştirme işlemini şu an yapabilir miyim? Yapraklarının sağlıksız olmasından dolayı budamayı şu an yapabilir miyim?
  ***
  Yazın çok fazla güneş aldığında bazen böyle delikler oluşur. Kökler saksıya sığmayacak derecede çoğalmamışsa saksı değiştirmeyin. Genel amaçlı bitki besinini iki misli sulandırarak her dört sulamada bir verin. Yapraksız bırakmayacak şekilde budayabilirsiniz.

 42. Orçun, Denizli dedi ki:

  Bende iki çeşit çilli begonya var. Birinin yaprakları neredeyse 15cm genişliğinde. Diğerininse 4-5 cm kadar. Ben begonyalarımı bahçeye aktarmak istiyorum. Daha sıcaklıklar 14-15 derece civarlarında bu arada. Dikeceğim yer duvar dibi, havuzun yanı. Sadece doğu-batı doğrultusunda biraz esinti alıyor. Yerin uygun olduğunu düşünüyorum ama sizce bu mevsim uygun mudur?
  ***
  Denizli’de kışın dışarda kış soğuklarına dayanabilmeleri mümkün değil. Belki tam güneye bakan cephede olabilirler ama bu da riskli.

 43. Orçun, Denizli dedi ki:

  Evimin (bahçemin) bulunduğu yer Denizlinin diğer bölgelerine göre biraz alçak ve baraja 15-20 dakika mesafede bulunuyoruz. Ayrıca Denizli ‘cold hardiness’ haritasında 9a’da bulunduğu için en fazla -6.6 derece soğuyor. Yukarıda da ağaç beyonyalarının kış dayanıklılıklarının -6 derece olduğunu yazdığınız için denemeye değer görmüştüm. Sizce yine de kesinlikle dayanamazlar mı?
  ***
  O harita hesaplarına aldanmayın. Devlet meteoroloji Denizli merkezinin ne kadar soğuk olabileceğini delilli ispatlı çeşitli tarihlerde ne kadar soğuk olmuş diye gösteriyor. Ama -10C derece soğukluğun görüldüğü tarihler çok eski. Galiba küresel ısınma yüzünden eskisi gibi soğuklar görülmeyebilir artık. Ya da barajın etkisiyle hava nemliliğinin artması, özel coğrafi konum vesaire şeyler kış soğuklarını kırabiliyor ve bu sebeple baraj öncesine göre artık kışlar daha ılık geçiyor olabilir. Yine de bence risk var. İsterseniz deneyin. Güneye bakan cepheler daha güvenlidir mümkünse.

 44. Esra, Maraş dedi ki:

  Çilli begonya kışları hiç güneş almayan fakat aydınlık olan bir odada (yazları güneş alıyor) sağlıklı gelişebilir mi, çiçek açabilir mi?
  ***
  Hiç belli olmaz. Hava akımları sağlıklı gelişimde güneşten daha önemlidir. Ayrıca hem çok serin hava hem güneşsizlik gelişimi durdurur.

 45. Cemre, İstambul dedi ki:

  Begonyam yapraklarınıdöktü. Ne yapabilirim?
  ***
  Kışın havasız evlerde hayatta kalabilmeleri şans işi.. Tam pencere önünde tutun. Yani cama değecek kadar yakın olsun. Eğer güneş alabilirse filizlenmeye başlar. Kökten kuvvetli filizler çıkıp 10cm kadar yükselince eski dalları dipten kesebilirsiniz. Yaz başından itibaren daha az güneş alması gerekiyor.

 46. Feride Y.Ö. dedi ki:

  Eczacım vitrinine koyduğu begonyasını yapraktan yetiştirdiğini söyledi. Dediğine göre öylece sokmuş toprağa. Ben de iki yaprak aldım ve toprağa gömdüm. Mutfak penceremin önü öğleden sonra güneş alır ve sık sık açılır. Bu nedenle oraya koydum. Ne dersiniz, umut var mı?
  ***
  Begonya türüne göre değişiyor. Eczacınızdan aldığınız begonya tek yapraktan çoğaltılabilen türdense umut var. Yeri bence çok iyi. Birbuçuk – iki ay sonra filizler görünür. Yaz sıcaklarında öğle civarı tepe güneşini almamalı.

 47. Uğur, Mersin dedi ki:

  Daha önce vermiş olduğunuz bilgiler ışığında çilli begonyamı budayıp çoğalttım. Dediğiniz gibi dipten birçok yeni sürgün verdi. Ancak sıcakların başlamasıyla çiçeğin yapraklarında yanmalar oldu. Ben de sulamayı arttırdım ama yine de yapraklardaki yanmalar devam ediyor. Yeni ektiğim begonyada bir sorun yok. Ana bitkideki sorunu çözemedim. Ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Bu zamanlarda güneşin fazlasından koruyacaksınız. O zaman problem kalmaz. Benim begonyalar açık havada. Verandada pergulenin altındalar. Güneş ancak ilkindiden sonra direkt olarak geliyor. En küçük bir rahatsızlık yok. Didim’in çok sıcak ve biraz kuru havasına rağmen çok iyiler maşallah.

 48. Zeliha, İstanbul dedi ki:

  Benim çilli begonyam 2 sene önce çelikten yetiştirdim. Çok güzel büyüdü. Yaprakları güzel açtı ama hiç çiçek açmadı. Tepesinden kesip çelik usulü yanına diktim. Görüntü çok güzel, çiçek yok. Neden? Ne yapmalıyım?
  ***
  Güneşe ihtiyacı var. Günde 1 saat bile olsa yeter.

 49. Gönül, Ankara dedi ki:

  Bu sene köklendirdiğim çilli begonyam çok güzel yapraklar açarak büyüdü. Ancak yaprakların üzerinde kahverengi lekelenmeler var. Pencerenin önünde ama fazla güneş almıyor. Yapraklardaki kahverengi lekelenmeler neden oluşuyor acaba?
  ***
  Toprağı yarı ölçüde kurumadıkça sulamayın. Pencereyi sık sık açarak havalandırın. Üzerine su fısfıslamayın.

 50. Mehtap, Silivri dedi ki:

  Bu yaz dalından kırıp aldığım ve diktiğim çok hızlı büyüyüp çiçek veren bir çili begonyam var. 70cm uzadı. Dibinden sürgün vermişti o da neredeyse ana dala yetişmek üzere. Ama alt kısımlarında hiç yaprak kalmadı. Kesmeye kıyamadım. Ne yapmam lazım?
  ***
  Güneşsiz yerde olup da çok hızlı büyüyen begonyaların yaprakları dayanıksız oluyor. Daha güneşli bir pencere önünde bulundurmalısınız. Yazın ise gölgede tutup yaz sonuna kadar sulamayı bir hayli azaltın.

 51. Sema Ö. -Antalya dedi ki:

  Begonyam 30c yaprağı dökülüyor. Hayvan gubresi kullandım kuruŕ mu?
  ***
  Kışın evler havasız kalıyor ve begonya gibi hava akımlarına muhtaç bitkiler ciddi zarar görüyor. Bir de bu sırada hayvan gübresi verirseniz zarar daha fazla olabilir. Benim begonyalar bahçede ve durumları gayet iyi. Size tavsiyem daha havadar bir pencere yanına koyun ya da mümkünse balkona veya bahçeye çıkarın.

 52. Kezban, İstanbul dedi ki:

  Isyerinde upuzun baston seklinde duran bir begonya var. 70cm boyunda ve sadece en tepe ortasında 3-4 yapragi var. ne yapilabilir? üzüldüm bu haline. isime yeni başladım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.
  ***
  Yeni işiniz hayırlı olsun. Şimdilik begonyanın toprağı fazlaca kurudukça az miktarda su vererek hayatta tutmak lazım. İlkbaharda havalar ısınınca bulunduğu yer hava akımlarınca iyi bir yer olmalı. Hemen dipten filizler çıkarmaya başlar. O zaman sulama sıklığı ve su miktarı yavaş yavaş arttırılacak. Dipten çıkanlar 4 yapraklı ve güçlü hale geldiklerinde eski uzun dal dipten kesilmelidir. Gerçi bırakılsa da bir zararı olmaz.

 53. Meral, Kırıkkale dedi ki:

  Çilli begonyam kışın balkonda kaldı ve bütün yapraklarını döktü. Toprağı da kötüydü. Toprağını değiştirip yeniden diktim. Üzerine poşet geçirdim ve 21C olan diğer odalara gore daha serin bir pencere önüne koydum. Güneş almayan kuzeye bakan bir pencere. Acaba daha ılık sabah güneşi alan salona mı geçirsem canlanır?
  ***
  Naylonu çıkarın. Salona tam pencere kenarına alın. Ayrıca canlanma şansı pek yok gibi. Belli olmaz. En sağlıklı dallarından bir veya iki tane kesip suya koyun. Köklendikten sonra çok küçük bir saksıya dikin. Ev içinde yetiştirilen çilli begonyalar köklerin zor sığacağı kadar saksıda ve çok havadar, suyu derhal süzdüren toprakta sağlıklı kalırlar. Kışın don olaylarının -5C derece ve daha fazla olan yerlerde devamlı evde yetiştirmek, hep eve alışık tutmak lazım. Yerini hiç değiştirmeyin. Sadece yanındaki pencereyi çok sık ve uzun süreli açık tutmalısınız. Yaz kış sulama düzeni de aynı olacak: Toprak orta dereceden daha fazla kurudukça sulamalısınız.

 54. Serap, Bursa dedi ki:

  Agac begonyam 2 metre uzadi.govde kismi ciliz ama ustten yaprak acip boyuna uzuyor. Dipten filiz verdi. Sizin dediginiz gibi filizi birakip digerlerini kokten buduycam. Saksi ve topragini degistirmem gerekiyor mu? Budadigim dallar uzun oldugu icin kesip iki tane mi ekiyim? Suda mi koklendiriyim?
  ***
  Dip filizlerin iyice güçlenmelerini bekleyin (yani 4 – 5 hafta kadar bekleyin). Sonra uzun eski gövdeleri dipten kesin. Saksı ve toprak değiştirmeyin. Dallar çok uzun ise ortalama 20cm’lik parçalara bölün. Önce suda köklendirmek daha iyi olur.

 55. Nergiz, Ankara dedi ki:

  Çilli begonyamın çiçekleri açılmadan dökülüyor. Pencere önünde ama kuzey cephede olduğumuzdan hiç güneş almıyor.
  ***
  Bunun sebebi farklı farklı etkenler olabilir. Kesin olarak şu sebeptir diyemem. Begonyalarda erkek çiçeklerin açılmadan dökülme problemine çok sık rastlıyorum. Normal değil yani olmaması gerekir ama oluyor. Dişi çiçekler uzun süre kalır. Yaz sonunda, sonbahar serinleri başlamaya doğru begonyalarda gelişim hızlanır. O dönemde 20 gün arayla iki defa bitki besini verirseniz ilkbaharda çiçeklenme için bünyede herhangi bir eksiklik olmaz. Ama erkek çiçeklerin açmadan dökülmesini egelleyeceğine dair garantisi yok.

 56. Meltem, İzmir dedi ki:

  Benim begonyam da çilli denilen cinsten. Alt yapraklarini eğiyor ve boyu cok uzamasina rağmen çicek açmadı.
  ***
  Evde yetiştirilenler bulundukları yerin şartlarına göre genellikle çiçeklenmezler. Ancak oda çok havadar ve güneşli ise çiçeklenirler.

 57. Gözde, Şile dedi ki:

  Benim çilli begonyam aldıktan 15 gün sonra çiçeklerini döktü yaprakları da uclarından kurumaya başladı. Ne yapabilirim?
  ***
  Güneşli, serin ve çok havadar bir yerde tutun. Toprağı iyice kurumadıkça sulamayın. İlkbahara kadar böyle idare edin.

 58. Rabia, Adana dedi ki:

  Merhaba ben yeni bir çilli begonya aldım. Dalları daha çok taze. Dört kök ama yavru. Şimdi ben odada mı balkonda mı bakayım? Budama şart mı?
  ***
  Hem serin hem havadar hem bol güneşli oda varsa kışı orada geçirmesi iyi olur. Yoksa balkonda tutun ve çok soğuk günlerde üzerine naylon geçirin. Budama asla şart değil. İsteğe bağlı. Eğer dipten yeni sürgünler iyice büyür de eskileri yaşlanıp kötüleşirse onları ister dipten kesersiniz ister bırakırsınız farketmez.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)