Reks (kral) begonya

Reks begonyası yapraklarının güzelliği için yetiştirilir. Birbirinden farklı pek çok çeşitleri olduğu gibi halen yenileri geliştirilmekte. Bizde yaprak begonyası, yaprak güzeli begonyası gibi isimlerle de bilinir.

Özellikleri

İlk keşfedilen reks begonyasının anavatanı Hindistan’da tropikal iklime sahip bir dağlık bölgedir. Daha sonra Asya’nın tropikal kesimlerinde yakın türleri bulunmuş ve birbirleriyle hibritleri oluşturulmuş.

Reks begonyası, yetiştirilmesi ve bakımıhakkında

Hibrit bir reks begonyası

Reks begonyaları doğada yarı sis ormanı özellikli tropikal dağ iklimine göre evrim geçirmiş türlerdendir. Bunların başlıca özellikleri yapraklarının havadaki neme çok duyarlı olabilmesi, yoğun hava neminden su alabilmeleri ve bünyesinde su tutuculuklarının iyi olmasıdır.

Gövde – dallar

Reks begonyalarının gövdeleri sukulent özelliklidir ve toprağa sıkıca temas edici tarzda gelişim göstermeye eğilimlidir. Toprağa değdiği yerden toprağa ince kökler salarlar. Bazılarının gövdeleri yukarı dik uzasa da özellik aynıdır. Aslında gövdeden veya daldan söz etmek pek doğru değil. Tamamıyla rizom sayılırlar. Yani patates gibi veya zencefil gibi özellikleri var. Sadece şeklen gövde – dal şeklinde olurlar ve sürekli yapraklar çıkara çıkara toprağa yatık veya yukarı dik uzarlar.

Yukarıdaki açıklamaya göre reks begonyaları rizom gövdeli türlerdendir. Ayrıca reks begonyası kabul edilmeyen ama tamamıyla aynı özelliği taşıyan birçok begonya türleri ve hibritleri var.

Sevdiği ortam

Çok havadar, biraz esintili, havası nemli, şiddetli sıcak olmayan, kuvvetli aydınlık yerleri sever. Hemen herkes yeni aldığı reks begonyasının bir iki günde bozulduğundan şikayetçi. Acaba eviniz mi uygun değil yoksa başka sebep mi var? Evinizde afrika menekşesi geniş yapraklı, uzun saplı olarak hızlı bir şekilde gelişebiliyorsave  çiçekleri uzun süre solmuyorsa orası reks begonyalarına ideal bir yerdir. Hiç korkmadan alabilirsiniz. Yine de bozuluyorsa sebep şudur: Reks begonyasının hızlı gelişebilmesi için seralarda sürekli nemli hava sirkülasyonu sağlanır ve bitkiyi aktif tutacak uygun ısı devamlı kontrol altında tutulur. İşte böyle bir ortamda yetişen bitki hangi tür bitki olursa olsun oradan çıkınca sudan çıkmış balığa döner. Normal ev ortamına adaptasyonu için gerekenler yapılmadan satışa çıkarırlarsa birkaç günde bozulurlar. Sizin yapacağınız şey reks begonyasını ilkbahar ortasında veya yaz sonunda almak ve ilk 15 gün boyunca çok esinti almasını sağlamak. Bu şekilde evinize ya hiç bozulmadan ya da az bozularak adapte olabilir.

Evlerde bakımı

Direkt güneş sabahleyin veya akşam zarar vermez. Öğle civarı iyi değil. Öğle saatlerinde güneş alıyorsa pencere tülü ardından güneş ışınlarını filtrelenmiş olarak almalı. Ya da çok ince dokulu beyaz güneşlik ardından. Zaten güneşe pek ihtiyacı yok. Sadece yeri şiddetli aydınlık ve çok havadar olmalı.

Evlerde bozulursa: Sebebi esintisizlik, alıştığından fazla sıcaklık veya fazla serinlik, sonra hava neminde, ışıkta ve ısıda yetersizlikler veya aşırılıklar, sonra gereğinden fazlaca sulamak olabilir. Sonbaharda bozulursa reks begonyanızı çok serin bir yerde mart başına kadar dinlendirin ve toprağı kurumadıkça sulamayın (kurudukça az miktarda suyla sulayın). Tüm yapraklar tamamıyla kuruyabilir önemli değil. Martta sevdiği yerine alın ve filizler başgösterene kadar az sulamaya devam edin.

Toprak: 3 ölçü torf (hazır poşet toprak) + 1 ölçü kestane gübresi+ 2 ölçü ponza taşı. Hepsini karıştırın.

Saksı: Derin olmayan geniş saksı. Toprak doldurmadan önce en altına sert doğal kireç taşları veya mermer parçaları döşemelisiniz. Saksı içinde toprak yüksekliği en fazla 10cm olmalı. Ona göre yayvan saksı bulun.

Sulama: Yukarıdaki toprak karışımında üst yüzey elinize yapışmayacak derecede ıslaklığını yitirdikçe sulamalısınız. Diğer durumlarda, mesela seralarda yetiştirilmiş olduğu toprak evlerde kolay kolay kurumaz. Üst yüzey bir hayli kuruma göstermeden sulamayın. Yoksa kökler hemen çürüyecektir.

Yanlış sulama yüzünden yapraklar pörsürse: Reks begonyalarının gövdeleri aslında bir çeşit köktür (rizom). Ondan ince kökler toprağa yayılır (paşaçadırında olduğu gibi). Gereksiz yere sulama veya fazla bitki besini yüzünden o kökler bozulabiliyor. O zaman susuz kalmış gibi yapraklar eğilir. Çözümü toprak iyice kuruyana kadar hiç sulamamak. Toprak bir hayli nem kaybedince yeni köklenmeler olur. Toprak kupkuru olduğunda suladığınızda reks begonyanız tekrar canlanır.

Besin: Her 5 sulamada bir defa vermelisiniz. Suya karıştırılan, genel amaçlı bitki besininden.

Çoğaltılması

İlkbaharda serin günler iyice geride kaldığı zaman reks begonyasının rizomunu en az üç gözlü parçalara ayırın. Uygun saksılara, yere paralel olarak toprağın üstüne koyun, yarı yarıya gömün. Filizlenme yerlerinin toprak dışında kalmasına dikkat edin.

Reks begonyası yaprak çeliğiyle çoğaltılabilir. En uygun zaman ilkbaharın ikinci yarısı. Bunun çeşitli usulleri var. Tek yapraktan köklendirmede filizlenme sapta olur. Yaprağı parçalara ayırırsanız her parçada en kalın damarlardan olması gerekiyor. Parçaları yeterince nemli toprağa üçte biri toprak altında kalacak şekilde yerleştirin. Sulamayın. Hava geçirmeyecek şekilde naylonla kapatın (ya da saksıyı şeffaf plastik kutulara koyup kapağını sıkıca kapatın). Birkaç günde bir açıp havalandırın. Toprak üst yüzeyi kupkuru olunca çok az miktarda su ile toprak üst yüzeyini tamamen ıslatın yine kapayın. Birkaç hafta içinde filizlenmeler olur. Küçük fidecikleri esas saksılarına dikin, sulamayın, yine naylonla kapayın. Bu sefer sadece bir hafta kapalı tutacaksınız. Hava çok sıcak ise hava nemliliği yetersiz gelir. Böyle durumlarda geniş bir akvaryumda büyütülmeleri daha uygun olur. Daha kolayı, renksiz naylonlardan küçük bir çadır yapabilirsiniz.

Zararlıları

Yaz aylarında reks begonyalarında külleme hastalığı görülebilir. Sebep geceleri ortamın esintisiz ve fazla nemli olmasıdır. Yapraklarına su fısfıslıyorsanız sadece öğle vakti civarlarında yapın. Sulamaları da aynı şekilde. Geceleri toprağında ve çevresinde yoğun ıslaklık olmamalı.

Yanlış sulama yüzünden kökleri çürüyebiliyor yukarda anlatmıştım.

Kışın çok serin ve zayıf ışıklı yerlerde yapraklar bozulur, dinlenmeye geçer. Yukarda açıklaması var.

Yaprak bitleri dadanabilir. Arasıra büyüteçle yaprakların altını inceleyin. Bit varsa derhal ilaçlayın. Yoksa kısa sürede çoğalıp yaprakları mahvederler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: |


'Reks (kral) begonya' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema dedi ki:

  Arkadaşlar bu çiçeklerı ıstıyorum ne olur yardım edin. Salyangoz ve kral begonya satılan yer varsa soyleyın lutfen yoksa da gonderin.

 2. Rumeysa dedi ki:

  Çiçekler çok güzel. Bendeki iki yıllık. Yapraklarında beyaz sanırım küf var. Ne yapmam gerek bilmiyorum.
  ***
  Külleme hastalığı. Çaresi kolay. Son kısımda zararlıları maddesini okuyun.

 3. Zehra, Erzurum dedi ki:

  Benim begonyam kral begonya türünden. Bir ayı geçiyor çiçekçiden aldım evde balkonda tutuyorum. Bitlendi. Yapraklarının altında küçük küçük böcekler. Aldiğim yere gittim. Bir insectisit verdi. Suyla seyrelttim yapraklarına püskürttüm ama yapraklarının kenarı kahverengileşti. Ne yapmalıyım? Dibi kurumadan da sulamıyorum.
  ***
  Bundan sonra bir daha ilaçlamak gerekirse ilaç püskürttüğünüz zaman kenarlarda biriken su damlacıklarını kurulayın.

 4. Filiz, Almanya dedi ki:

  Bu cicegin kara sevdalısıyım. Ama defalarca buraya getirmeme ragmen bir türlü yaşamıyor. Kimseden de bulamıyorum. Eğer bu yaziyi okur da yardim ederseniz cok sevinirim.
  ***
  Uygunsuz bir yerde tutuyorsunuz demektir. Nasıl ortam istediği kısmı okuyun. Mümkün değilse sizin ev uygun değilse vazgeçeceksiniz başka çare yok.

 5. Azra, Konya dedi ki:

  Ben iki gün önce kral begonya aldım yaprakları kahve rengine döndü. Henüz sulamadım susuzluktan mı? Yoksa ithal olduğu ve ortam değiştirdiği için mi?
  ***
  İthal olsun olmasın farketmez, reks begonyaları üretildikleri seralardan çıkarılınca birkaç gün içinde bozulurlar. Üstelik çok yanlış zamanda almışsınız. Üstelik Konya havası uygun değil. En az istanbul kadar havası nemli yerlere uygundur. Çevresinde özellikle gündüz boyunca hava nemliliği sağlamanız gerekecek.

 6. Handan, İstanbul dedi ki:

  Escargot türü rex begonyamı yazdan beri yarı kapalı balkonda tutuyorum. İç mekanda bozulduğunu hissettim ve balkon da ona iyi geldi. Fakat havalar oldukça serinledi o yüzden içeri alıp almamak konusunda kararsızın. Balkon yarı kapalı olduğu için sadece hafif serin esintiler alıyor ve oldukça aldınlık. Kış boyunca balkonda tutarsam soğuk etkiler mi?
  ***
  Evde çok sıcak olmayan bir odada sulama sıklığını ve su miktarını azaltmış olarak bakabilirsiniz. Ama kışın sıcak ve havasız olan odalarda sağlıklı kalabilmesi çok zor. Eğer balkon kışın dışarsı kadar soğuk olmuyorsa orada tutmaya devam edin. Her zaman değil sadece ısı sıfırın altına düştüğü günlerde üzerine kalın bir karton kutu geçirmelisiniz. Yapraklar soğuktan bozulursa sulama sıklığını çok azaltın. Anca toprak adamakıllı kurudukça, toprağın en üst iki parmak derinliğe kadarki kısmı ıslanacak şekilde az miktarda su ile sulayın. Bu sayede ana gövde çürümeden dayanabilir. İlkbaharda filizlenme başladığında sulama sıklığını ve miktarını yavaş yavaş arttırın.

 7. Semih Atik dedi ki:

  Bu çiçeğin hastasıyım. Yıllar önce vardı. Askere gidip geldim arkadaşım bir bardak su dökmeyip hepsini kuruttu. Şimdi bu çiçekten hiçbir yerde bulamıyorum


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)