Paşa Çadırı (Begonia ‘Erythrophylla’)

Paşaçadırı parlak, iri, gösterişli yaprakları için yetiştirilen hoş görünümlü bir begonyadır. Bakımında birkaç püf noktasına dikkat edilirse evlere tam uyumludur.

Gövdesi (ana dal) genelde toprağa paralel uzar. Bir de saksı çevresinde dönmesi gibi bir özelliği var. Uzaktan bakınca gövdesinin olmadığını sanılır. Bilimsel adı Begonia ‘Erythrophylla’ olan paşaçadırı birkaç tür begonyalardan türetilmiş bir hibrittir.

Genel özellikleri

Paşaçadırı aslında dalsızdır. Ana gövde rizom şeklinde gelişir. Her yerinin köklenme özelliği yüksektir. Yeni yapraklar çıktıkça rizom uzayarak gelişmeye devam eder. Rizom gövdesi ana kök hükmündedir. Bundan ince kökler toprağa tutunur. Kökler fazla artmaz. Paşa çadırı gibi rizom gövde begonya türleri ev ortamlarına uyumlu olup küçük saksılarda uzun yıllar yaşayabilirler.

Kış soğuklarına -5°C dereceye kadar (yapraklarını kaybederek) dayanabilir. Havası fazla kuru memleketlerde iyi gelişemez.

Evde paşaçadırı yetiştirmek

Ev ortamına tam uyumlu nadir begonyalardan olan paşaçadırı  evlerde bahçede olduğundan daha gösterişli, daha zarif olur. Yeter ki yeri kuvvetli aydınlık olsun, biraz da sabah veya akşam güneşi alabilsin. Her bitki gibi havadar ortam ve esinti de ister.

Güneş eksikliği paşaçadırı yapraklarının hem sağlıksız olmasına hem de düzgün olmamasına sebep olur. Aşırı güneşte ise yapraklar daha kalın ama daha küçük olur. Güneş çok az olsa bile (ya da üzerine hiç güneş gelmese bile) en azından kuvvetli aydınlık yerde bulundurmalısınız.

Toprak ve saksı için » ev begonyaları sayfasında anttığım şartlara aynen uysanız çok iyi olur.  Burada sadece ek bilgi için şunu söyleyebilirim: O sayfada anlattığım gibi toprak hazhırlayabilirsiniz. Ya da şöyle bir karışım daha uygun olacaktır: Orkideler için kullanılan çam kabukları (ama daha küçük, kuru nohut kadar parçalar) + humus katkılı toprak + ince ponza taşı.. Bu üçünü eşit miktarlarda karıştırın.

Sulama dengesi

Önce bilin ki paşaçadırının toprağı biraz nem kaybetmedikçe sulanmamalı. Yoksa kökler hemen çürür (özellikle de esintisi az olan ya da hiç olmayan yerlerde). Fazla sulanmayı sevmiyore ama aşağıda anlattığım gibi gese esinti eşliğinde yapraklara ve rizom gövdeye su fısfıslamak çok önemli bir gereklilik.

Yukardaki her iki toprak karışımda da sulama suyunun biraz kireçli olmasında yarar var: yoksa kalsiyum eksikliğine maruz kalır. Musluk suyunu bir iki gün dinlendirip onunla sulamalısınız. Sulama toprak kurumaya başlarken yapılmalı (ıslaklığı gidince, ama nemliliği fazla azalmadan önce sulayın). Aşırı sıklıkta sulama kök çürümesine sebep olur. Gelişme zamanında yetersiz sulama ise yaprak sağlığını ve gelişimi çok kötü etkiler.

Dinlendirme

Kışın yerini sevmemiş, kötüleşmiş paşaçadırını çok serin bir yerde az sulayarak ilkbahara kadar dinlendirmelisiniz. Aslında kışın gelişmesi iyidir. Bozuluyorsa sebep yerinin esintisiz, havasız ve sıcak olmasıdır.

Paşaçadırı

Benim paşa çadırım. Ocak, 2013.

Yaz ortası paşaçadırının dinlenme zamanıdır. Belki biraz kötüleşebilir. Önemli değil. Yaz sıcakları dinince canlanır daha güzel gelişir.

Yapraklara su fısfıslamak önemli

Gece boyunca paşaçadırı mutlaka serin esintiler alabilmeli. Esinti varken yapraklara su fısfıslayın. Suya birkaç damla bitki besini katabilirsiniz. Katmasanız da olur. Gece boyunca serin esinti ve yapraklara su fısfıslamak paşaçadırının çok güçlü gelişmesini, yapraklarının devleşmesini sağlar.

Besin verin

Paşaçadırına bitki besini Genta, Çiçekcoşturan vb. bitki besinlerinin genel amaçlı olanından olmalı. Her 3 veya 4 sulamada bir, sulama suyuna üzerinde tarif edildiği ölçüde karıştırın sulayın. Böylece besin verdiğiniz paşaçadırınıza iki ayda bir toprak yıkama sulaması uygulamalısınız. Lavaboya götürün bol bol defalarca sulayın. Toprak iyice yıkanmış olmalı. Yoksa zamanla besin yüzünden toprağın dengesi bozulur paşaçadırınız da bozulur. Böyle bir risk yüzünden besin vermemeyi düşünmeyin. Besin vermek şart.

Çoğaltılması

1- Çoğaltmak için en kolay yol dipteki yavrulardan ayırmaktır. Bunu ya ilkbaharda ya da yaz sonunda yapın.

2- Uzun rizom dalı ya ilkbahar başında ya da yaz sonunda parçalara ayırın. Her parçada en az üç boğum olmalı. Bir gün (veya akşamdan sabaha kadar) açıkta bekletin kesik yerler kurusun. Sonra parçaları diklemesine değil yere paralel olarak dikin. Yarısı açıkta kalmalı. Yarısından biraz fazlası toprak içinde kalacak şekilde dikeceksiniz. Yeri çok havadar olmalı.

3- » Yaprak çeliğiyle de çoğaltılabiliyor.

Hastalıkları

Paşaçadırının ince kökleri çok hassastır. Ev ortamlarında toprağı çok havadar olmak zorunda. Sulama dengelerine dikkat edin. Serin günlerde toprağın hafif nemliliği bile yeterlidir, suya pek ihtiyaç duymaz. Sonbahar ve kış boyunca sulama suyu tam oda sıcaklığında olmalı. Besin vermede de dikkatli olun, besinli su verme zamanı evin soğuk olduğu günlere denk gelirse vermeyin. Küçük bir hata ince köklerin zarar görüp işlevsiz kalmasına sebep olur. Yapraklar pörsür. Ortalama on günde ince kökler tekrar gelişir ve yapraklar sağlığına kavuşur. Eğer bu olay yazın sıcak günlerine rastgelirse yaprakların çoğu kuruyabilir.

Daha ciddi hatalar rizomun çürümesine, paşaçadırının tamamen ölmesine yol açar. Evlerde dışarda olduğundan daha güzel gelişiyor ama çok daha hassas oluyor.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: |


'Paşa Çadırı (Begonia ‘Erythrophylla’)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Reyhan Kızıltaş dedi ki:

  Rahmetli annemin ençok sevdiği çiçek. 17 eylülde annemi kaybettim. Çiçeğimin yaprakları canlılığını kaybetti yumuşadı. Artık dik vecanlı durmuyor. Karşısına geçip ağlıyorum. Nolur eski haline getirmeme yardımcı olur musunuz? şimdiden teşekkürler.
  ***
  Reyhan Hanım başınız sağolsun Allah rahmet etsin. Paşaçadırında böyle durumlarda 10 gün hiç sulamayın ve pencereleri açarak bol bol esinti sağlayın. Toprak iyice kuruduktan sonra sulayın. Dipdiri olduğunu görürsünüz. Bundan sonra dikkatli davranın. Ev ortamlarında ince kökler bazen zarar görüyor ama esinti sayesinde kısa sürede yenilenirler.

 2. Arzu, Kocaeli dedi ki:

  Merhaba, öncelikle belirtmeden geçemeyeceğim sitenizden çok şey öğrendim emeğiniz için teşekkürler.
  Benim bir paşaçadırım var buradaki bilgiler doğrultusunda bakmaya çalışıyorum bugün gördüğüm manzara karşısında çok şaşırdım çiçeğime bakmaya gittiğimde çiçek açmış olduğunu gördüm. Yazınızı tekrar okudum ama çiçek açtığını belirtmemişsiniz. Gerçi begonya türünden diyorsunuz ama ben çiçek açacağını hiç düşünmemiştim belki şaşkınlığım bu yüzden. Çiçek mevsimi midir şu an ve yılın hangi zamanları göreceğim bu çiçekleri? Çiçek konusunda acemiyim kusura bakmayın.
  ***
  Yaprak güzelliği için yetiştirilen begonyalar biraz olsun güneş alabiliyorlarsa yılda bir defa çiçek açarlar. Evlerde zamanı pek belli olmaz. En çok kış sonundan yaz başına kadar herzangi bir zamanda. Paşa çadırı da öyledir ama yılın herhangi farklı zamanlarında birkaç defa çiçek açabildiği de olur.

 3. Hakan, Bursa dedi ki:

  Bu sitedeki bitkilerin çoğu ya bende var ya da çevremde görüp bildiklerimden. Bunun da görüntüsü çok güzel çok kolay çoğaltılıyor zaten dibinden çoğalıyor.

 4. Çiğdem, İstanbul dedi ki:

  Benim büyük bir saksıda çok sık bir paşa çadırım var. Çiçek de verirmiş. Ne zaman verir? Çiçeklerini görmem için ne yapmalıyım?
  ***
  Çiçek açmasının kesin bir zamanı yok. Yeri kuvvetli aydınlık ise ve günde bir iki saat sabah veya akşam güneşi alabilirse çiçek açması gerekir. Belki iyice güçlenmesi olgunlaşması lazım.

 5. Elif Ö.D. -İstanbul dedi ki:

  Sayfanızda sizin tavsiyenizle ve tanıtımınızla tanıştığım ve satın aldığım bitkilerden biri. :) İyiki de almışım. Bu begonya türü çok güzel.

 6. Arzu A. -İstanbul dedi ki:

  Benim pasa cadirim vardi. yapraktan cillendirip ekmistim. tuttu buyudu. evimizi tasirken nakliyeciler kaybetmis. İstanbulda her yerde aradim bulamadim. çicekcilere sordugumda ismini bilmiyorlar bile. tesadufen internetten gorup ücra bir seradan aldim. fakat yapraklari biraz ince. bazilari hafif burusmustu. simdi evde saksiyi degistirdim. altina delik acip cakil tasi koydum. Maalesef evde pencere ici cok dar camin karsindanda bina gunesi kesiyor. salonda cama 1.5m mesafeye koydum. her gun saat 11,13:30 civari cami aciyorum hava gelsin diye. Gene de yapraklari kopuyor kenarlarindan kuruyor.
  ***
  Alır almaz toprak değiştirmek herkesin hatası (önce en az 10 gün bekletilmeli ki yeni ortamının havasına alışsın şoktan kurtulsun). Hem paşa çadırı serinde esintili yerde daha iyi gelişir. serada belki sıcak kuytu yerde tutuyorlardı ondan dolayı kötü görünümlüydü. Toprak yarı yarıya kurumadıkça sulamayın sabredin eğer çürümemişse kısa sürede filizlenir. Sizinki şok üstüne şok yüzünden tüm ince köklerini kaybetmiştir sabredin az sulayın ki yeniden köklenmesi kolay olsun.

 7. Arzu, İstanbul dedi ki:

  Aldıgımda hasta gibiydi. saksısı catlaktı. topragı pek iyi degildi. pencerenin 150 cm karsısına koyabildim. mevcut yapraklarının %70i kurudu. %30u duruyor yesil. canlanma olasılıgı var mı? Verbileceginiz bir ayrıntı püf noktası olursa sevinirim. Pasa çadırı cok narin çok cabuk ölup gidebiliyor. sonra ara ki bulasın. Yine de değer. o cicek degil inci tanesi.
  ***
  Dediğim gibi önce yer değiştirme şoku.. Sonra o şoku üzerinden atamadan köklerini rahatız ettiniz. Dolayısıyla tüm ince köklerinin kuruduğu kesindir. Çok esinti ve az sulama saysesinde en geç 15 gün içinde ince kökler yeniden gelişir. Bunlara dikkat ederseniz canlanacağı kesindir diyebilirim.

 8. Arzu, İstanbul dedi ki:

  Benim kaybolan paşaçadırım yapraktan filizlenmişti. onu pencere içine koyuyordum. kışın kar da olsa camı acardım odam hava alsın diye. yapragı köklenince ektim büyüdü. 8 yapraklı olmuştu. evi tasırken kaybettiler. yeni evde camın içine koyacak mesafe yok. en iyi yer salona koydum camın 1.50m karşı mesafede masanın üzerinde duruyor. 2 saat kadar karşılıklı iki cam acıyorum bu cereyan saglar mı? aldığımdan beri hasta..topragı baya kurumak uzere az su vericem. havalandırmayı 2 saatten dört saate çıkarabilirim. eger baharda yasarsa topragının içine katman olarak ponza tası yerlestirecegim. alt tabaka ponza tası orta ciçek topragı üst tabaka gene ponza olacak.
  ***
  Benimki pencereden 2m kadar uzakta. sabahları güneş alıyor. fazla güneşe ihtiyacı yok. ev kuvvetli aydınlık olsun yeter. havadar ortam çok önemli. ponza taşı düşündüğünüz şekilde olmaz. mesela 3 ölçü toprak ile 1 öçlü ponza taşını iyice karıştırmak lazım. tabaka tabaka yapmak yanlış. sadece saksı dibine bütün begonyalarda bir -iki parmak kadar yükseklikte kalker taşı veya dolomit taşı döşemek çok faydalı olur. bu tip begonyalarda toprağın fazla derin olmaması lazım. 10cm yeterli. alttaki taşlı kısım ve en üstten bir iki cm boşluk hesap edildiğinde 15cm derinlikte saksı olmalı. saksı biraz yayvan olmalı dar olmamalı. toprağa ponza taşı karıştırılmayacaksa plastik saksılar zararlı olabilir, eski usul toprak saksı gerekir.

 9. Ali S. -Zonguldak dedi ki:

  Paşaçadırı soru ve yorumları okudum. Hep cam önü, güneş gibi tavsiyeler var. Evimiz çok sıcak olduğundan benimki halen balkonda, öğleden sonra güneş gören bir yerde. Geceleri, sıcaklık henüz 6-7 derecelerin altına düşmedi. Kaç derecelerde mutlaka içeri almalıyım?
  ***
  Şimdi soğuğa iyice adapte olmuş. Sıfır dereceye kadar zarar göreceğini sanmam. Ev bitkilerinden, kışın içeri alınması gerekenleri yaz sonunda içeri almak zorundasınız. Şimdiye kadar serin havaya ve serin esintiye adapte oldular. Şimdi aniden havasız ve sıcak ortama alındıklarında kök çürümesi olur. Şimdiye kadar almadıysanız önce dışarda toprağı kurumalı sonra eve almalısınız ve ilk birkaç gün sulamamalısınız. Böylece belki sorun olmadan adapte olurlar. Gelecek yaz paşaçadırını evde tutun dışarda tutmaya gerek yok. Eve uyumludur.

 10. Hilal, Kocaeli dedi ki:

  Annemin eve getirdiği bu paşa çiçeği çiçek açar mı acaba? Ben daha çok çiçek açan bitkileri seviyorum. Bir öneriniz var mıdır?
  ***
  Paşaçadırı yaprakları için yetiştirilir. Yılda bir defa uzun saplar ucunda çok sayıda pembe çiçekler açar. Salonlara uygun devamlı çiçek açan tek bitki antoryumdur o da her ortama uymaz.

 11. Ülker, Marmaris dedi ki:

  Çok sevdiğim ve yıllardır arayıp da bulamadığım bir bitki paşa çadırı. Nerede satıldığını bilen var mı?
  ***
  Sizin oralarda mutlaka çevrenizdeki evlerin bahçelerinde, pencere önlerinde görürsünüz. Bir dal isteyin. Hatta tek yaprakla bile çoğaltılabilir. İnternette satanlara güvenmiyorum ve hiçbir şekilde aracılık etmek istemem.

 12. Neva, Ankara dedi ki:

  Tek bir yaprakcıktan çoğalttığımız paşa çadırım evlendiğim ilk günden bu yana benimle. 3 yıldır gayet güzel gidiyordu. Son zamanlarda cansızlaşmıştı. Ana gövdede bir yer kırılmış gibi ve kurumuş. Yakından bakınca içinde minicik pire gibi böcekler olduğunu gördüm. Ne yapmam gerekir? Çiçeğimden vazgeçmek istemiyorum. Kurtarabilir miyim?
  ***
  Yaz sıcaklarında, eğer yeri de sıcaksa paşaçadırı rahatsız oluyor. Çürümeler de olabiliyor. Kurtarmanız mümkündür. Sanıyorum o kırık gibi yerden öncesi ve sonrası sağlıklıdır. Siz en sağlıklı yerinden kesip suda köklendirmeye bırakın. Toprakta kalan köklü kısım ise eğer sağlıklı ise muhtemelen önümüzdeki haftalarda yeniden filizlenir. Suda köklendirdiğiniz parça veya parçalar köklenene kadar organik maddelerin az olduğu bir toprak karışımı hazırlamaya çalışın. En iyisi ponza taşıdır. Bulamazsanız perlit veya kum da olur. Bu maddeleri yaklaşık yarı yarıya hazır poşet toprakla iyice karıştırıp köklenmiş paşaçadırınızı dikin.

 13. Beyza- Ankara dedi ki:

  Ben de bu çiçeği arıyorum. Nerede bulabilirim? Çiçek fuarları ne zaman nerede açılır? Belki oralarda vardır.
  ***
  Fuarlarda hiç bulamazsınız. Boşuna aramayın. Bu çeşit begonyalar ancak bazı küçük çiçekçilerde nadiren bulunur. Genelde eş dost arasında elden ele yayılır. Şansınıza belki bir gün bir yerde karşınıza çıkabilir.

 14. Beyza, Ankara dedi ki:

  Cevabınız için teşekkürler. Böyle nostaljik çiçekleri bulabileceğimiz bir yer olsa ne iyi olurdu. :)

 15. Selma, İstanbul dedi ki:

  Bir arkadaşımdan aldığım tek yaprağı köklendirip diktim. Pencerenin dibinde, keyfi çok yerinde ve sağlıklı görünüyor. Dikeli 15-20 gün oldu. Ne zaman büyümeye başlar?
  ***
  Hiç belli olmaz. Bazen bir ayda, bazen iki ayda..

 16. Nihal, İstanbul dedi ki:

  Benim paşa çadırım yeni yaprak çıkartıyor. Yeni yapraklarla beraber bazen diğer yapraklar çürüyüp düşüyor. Nedendir?
  ***
  Çürüyüp düşen yapraklar geçen yılın yaprakları ise hiçbir problem yok. Ama eğer yeni filizlenenler ise köklerde sorun var demektir. Bu problem toprakla ilgili. Sulama sıklığını azaltın. Yeri daha havadar olsun. bitki besini veriyorsanız bir ay boyunca hiç vermeyin.

 17. Esra, Eskişehir dedi ki:

  Merhaba benim paşa çadırım çok güzeldi. Komşum ve annem istedi. Komşuya dalından kırıp verdim. Anneme de kökünden ayırıp verdim. Şu an paşa çadırımın durumu iyi değil. Yaprakları dik durmuyor ve buruştular. Ne yapmam gerekiyor? Serin yere alsam iyileşir mi yeni yaprak çıkartır mı?
  ***
  Sık sulamak toprağın özelliğine göre ince kökleri çürütebiliyor. Sulamayı bırakın. Serin bir odada bekletin. Toprak tamamen kuruduğunda az miktar su ile sulayın. Serin oda yeniden köklenmesine uygun ısıda ise yakında yeniden canlanır. Değilse ya tamamen ölür ya da ilkbaharda canlanır. Sıfır ve sıfırın altında soğuk olan odada bulundurmamalısınız. Mümkün değilse sıcak odada dursun. Sulamayı dediğim gibi azaltarak bekleyin.

 18. Almila Üner dedi ki:

  Paşa çadırım kötü oldu. Bunun için ne yapabilirim?
  ***
  Toprağı adamakıllı kuruyana kadar hiç sulamayın. Bu arada bozulan yaprakları kesin. Toprak iyice kuruyunca sökün. Önceden temiz toprak bulmanız lazım. Poşetlerde satılan topraklardan pek tavsiye etmem. Çevrenizde bahçeler varsa niteliği suyu kolayca süzdüren, yumuşak ve ıslandığında siyaha yakın koyu renk olabilen bir toprak bulun. En iyi onda yetişir. Paşaçadırınızı sökünce çürük yerler var mı kontrol edin. Varsa çürük yerleri kesin. Sonra o toprağa dikin. Hem bol bol esinti hem güneş alabileceği bir pencere kenarında iki hafta içinde yeni filizler çıkaracaktır.

 19. Almila Ü. -İzmir dedi ki:

  Paşa çadırı nerede satılıyor?
  ***
  Hiçbir yerde satıldığını görmedim. Halk arasında meraklılar birbirlerine verirler. Böylece elden ele yayılır.

 20. Ünzile, İzmir dedi ki:

  Paşa çadırım üstünde kahverengi benekler oluşmuş. Bunun nedenini biliyorsanız sevinirim.
  ***
  Yeri havadar ve çok az güneşli olmalı. Havasız yerde yapraklarda her türlü bozulmalar olur ve mesela yapraklara su değse havasızlık esintisizlik yüzünden çürümeler olur. Ayrıca toprağı kurumadıkça kesinlikle sulamayın. Paşaçadırı sürekli ıslak olan toprak sevmez.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)