Yaprak güzeli, Kolyoz çiçeği (Solenostemon Scutellarioides)

Birçok çeşitleri olan yaprak güzeli (kolyoz çiçeği) Lamiaceae (Ballıbabagiller) familyasının Solenostemon cinsine bağlı S. Scutellarioides türüdür. Yaprakalarının göz alıcı renkliliğinden dolayı bütün dünyada sevilen bir süs bitkisi olmuştur. İngilizcede yaygın adı : Coelus (ve coleus blumei).

Özellikleri

Anavatanı güneydoğu Asya’da Malezya ve civarıdır. Çok yıllık olmasına rağmen soğuk havaya hiç dayanamadığı ve tohumdan çok kolaylıkla yetiştirildiği için mevsimlik bitki muamelesi görür. Tohumları çabuk çimlenip hızlı büyür. Kışın koruma zahmetlerine gerek kalmıyor. Yaprak güzeli bulunduğu evin şartları uygunsa kışın hiçbir zarar görmez ve birkaç yıl yaşar.

Solenostemon Scutellarioides türünden pekçok hibrit ve kültivar geliştirilerek görünüşleri birbirlerinden oldukça farklı 1000’den fazla yaprak güzeli çeşitleri türetilmiş.

Boyu ortalama 40cm olup iyi şartlarda bakılırsa 1m kadar uzar. İri yapılı olması çeşidine, kültivarına göre değişir. Dallanıp budaklanarak büyümesi enine ve boyuna hemen hemen eşit uzunluklarda olur. Toprağının özelliğine göre ve ortam şartlarına göre iri yapraklı olması gereken yaprak güzeli çeşitleri küçük yapraklı kalır.

Sıcaklık isteği: +1C derecede daha fazla soğukta tamamıyla ölür. Bazı yaprak güzeli (kolyoz) çeşitleri 10C derece altı soğuklara bile dayanamıyor. Bulunduğu yerde ısı 12C derece altına düşmemeli. Daha serin olursa, serin saatlerin uzunluğuna göre bozulmalar baş gösterir. Aşırı sıcak memleketlere (havası biraz olsun nemli olmak şartıyla) uygundur fakat gece ısısı 22C derecenin üstlerinde kalıyorsa gelişimi fazlaca yavaşlar.

Kullanım: Parklarda, bahçelerde mevsimlik süslemelerde kullanılır. Salonlarda ve balkonlarda saksılarda yetiştirilir. Evlere uyumludur. Kışın hiç soğuk olmayan evlerde ve ofislerde güneşli pencere önünde kışın da yapraklarının güzelliği aynen devam eder.

Yaprak güzeli yetiştirilmesi, bakımı

Bahçelere dikecekseniz aralarında 40cm mesafe olmalı. Saksıda ise tek saksıya tek fide. Saksı büyüklüğü pek önemli değil.

Işık ihtiyacı: Yaprak güzeli tam gün güneşe adapte olabilse de en iyi, en güzel gelişimi yarı gölge yarı güneşli yerlerde mümkündür. Evlerde yaz boyunca güneşi pencere tülü ardından filtrelenmiş olarak almalı. Güneşin şiddetine göre yaprak güzelinin renkleri değişir. Tam gölgede fazla yeşil kalır ve sağlığı da bozulur. Aşırı güneşte yapraklarda tek ton hakim olup göz alıcı farklı renkler eksik kalır.

Toprak seçmez. Yaprak güzelinin en coşkulu geliştiği toprak humuslu doğal topraktır (ancak bu toprakta yapraklar mükemmel irilikte ve gösterişlilikte olabilir). Bunda gübre veya bitki besini istemez. Torf vb. kıytırık topraklarda ise mayıs ortası – eylül sonu arasında 20 günde bir genel amaçlı bitki besini vermelisiniz.

Sulama açısından yaprak güzeli kolyoz çiçeğinin hassaslığı yok. Sadece havasız odalarda toprak ıslak olduğu halde sularsanız kökleri çürür.

Çiçeklenmemesini sağlayın. Çiçek tomurcukları belirdiği anda derhal yok etmelisiniz. Yoksa  cılız kalır ve bütün amacı çiçek açıp tohum vermek olur. Sonra da ölür. Tohum ihtiyacınız için tepe değil yan dallardan sadece birisinin çiçek açmasına izin verin.

Suda da yetiştirilebilir: Yaprak güzeli şans bambusu gibi suda yetiştirilebilir. Köksüz dalları kullanabilirsiniz. Suda hızla köklenirler. Aşırı fazlalıkta köklenme olursa ara sıra kökleri azaltabilirsiniz. Su saf su, yağmur suyu filan olmamalı yoksa beslenemez çürür gider. En iyisi dinlendirilmiş musluk suyudur. Suyu fazla kireçli olan yerlerde su kireçten başka birçok elementler ve mineraller içerir. Yaprak güzelinin beslenmesine yeterlidir. Diğer durumlarda her üç su değiştirmede bir, suyuna birkaç damla genel amaçlı bitki besini damlatmalısınız. Suyu her 6 günde bir mutlaka değiştirin.

Çoğaltılması

Çeliklemeyle: Yerinin ısı ve ışık şartları uygunsa yılın her zamanında yaprak güzelinin herhangi bir dalını kesip direkt toprağa dikmekle çoğaltabilirsiniz. Köklenmesi birkaç gün sürer. Hiçbir özel işlem yapmaya gerek yok. Sadece dalı dikin ve sulayın. İlk bir hafta direkt güneş almamalı. İsterseniz önce suda köklendirebilirsiniz.

Tohumdan yaprak güzeli yetiştirmek: Hava sıcaklığı 18 – 24C dereceler aralığında olmalı. Daha serin ortamlarda tohumlar çimlenemez. Tohumları önceden sulanmış toprağa serpip üstüne su fısfıslayın. Çimlenmek için ışık gerekiyor yani tohumları gömmemelisiniz. En geç 10 günde çimlenmiş olurlar. Fideler birkaç yapraklı olduklarında ayırmalısınız. Sıkışık bir arada gelişirlerse birbirlerinin gelişimlerine kötü etkileri olur.

Fotoğraflar

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |


'Yaprak güzeli, Kolyoz çiçeği (Solenostemon Scutellarioides)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, ben bu çiçekten aldım pazarda 1 tl ye satılıyordu Çok beğendiğim bir çiçek bir deneyeyim bakayım dedim. Dışarda bizim ev sahibinin meyve sebze yetiştirdiği bir bahçe var. Toprağını ordan alsam olur mu? Sizin bahçe toprağı tanımınıza uyar mı? Yoksa hazır toprağa mı diksem?
  ***
  Açık havada tutacaksanız ya da daima açık bir pencerenin yanında ise hiçbir sorun olmaz, daha iyi gelişir. Evde fazla esintisiz yerde ise toprağını süzek yapmak lazım. Çay posası ve kum karıştırabilirsiniz.

 2. Furkan, İstanbul dedi ki:

  Ben de yeni aldım kolyos’dan. Çiçeklenme ne zaman gerçekleşiyor? Yoksa çiçeklendi mi?

 3. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  Benim yaprak güzelim çok güzel büyümüştü ama simdi soldu boynunu büktü. Ben ona pirinç yıkadığım suyu döktüm ondan olur mu? Çiçeğimi kurtarabilir miyim?
  ***
  Evet nişastalı sular zarar veriyor kökler çürüyor. Sağlıklı dalları alıp temiz toprağa dikmelisiniz. Birkaç günde köklenirler.

 4. Elif D. -İstanbul dedi ki:

  Benim 3 saksi farkli renklerde yaprak guzelim var. Yaprak renklerini cok begeniyorum. Tohumunu da almistim. 3 gun once yumurta kutularinin bolmelerine birkac tohum gelecek sekilde ektim. Uzerini strec filmle kapladim ve her sabah su spreyi yapiyorum. Tohumlar kolayca cimlendiler ve yazinizda da belirttiginiz gibi cok hizli gelisim gosteriyorlar. Yalniz bir sorun, neredeyse posetteki tum tohumlar cimlenmis, artik ese dosta giderken cicek hediye goturecegim.:) Tabii saka bir yana, guzel bir sey bu.
  ***
  Aslında bunlardan çok güzel hediye olur. Tohumları sıcak havada derhal çimleniyor. Naylonla kapatmak gerekmezdi. Soğuk havaya hiç dirençleri yok unutmayın. Tohumlarını almalısınız. Ekim ayında bir ikisini eve alabilirseniz onlar çok yıllık olarak hayatlarına devam edebilir.

 5. Safiye, İstanbul dedi ki:

  Merhaba benim yaprak güzelimin dalları aşağı doğru eğildi dik duramıyor dallar kırılmaya başladı ne yapmam lazım sizce?
  ***
  Bu bir problem midir anlamadım. Bitkiler uzayınca değneklere bağlarız. herkes öyle yapar. Ya bir değneye bağlayacaksınız ya da bırakın sarkık olsunlar.

 6. İzmir dedi ki:

  Yaprak güzelim yaklastık 1 metre boyunda ama yaprakları sararıyor ve topragı çabuk kurudugu icin hergün suluyorum. Acaba saksı mı küçük geliyor?
  ***
  Olabilir. Toprakta artık beslemiyordur bunu da düşünün. Ayrıca (gerçi şu an için izmirde söz konusu olamaz ama) sonbahar serinlerinde hızla bozulurlar. Buna göre ya tohumunu alp ölüme terk edeceksiniz ya da eğer mümkünse kış boyunca çok güneş alan bir pencere önünde evde tutacaksınız.

 7. izmir dedi ki:

  Bulundugu yer günde 4 5 saat akşam güneşi aliyor. Saksı değişimi yapsam işe yarar mı?
  ***
  Evet kesin işe yarar. Fakat eğer çiçeklenmesine izin vermişseniz her dalının ucunda çiçek uzantısı varsa hayata dönmesi zor.

 8. Yeşil, İstanbul dedi ki:

  Yaprak güzelimin boyu çok uzadı. Boyunun 3/4 kısmında yapraklar sararak döküldü. Ölüyor derken 1 aydır en üst bölgesinde aşırı yapraklanma ve çiçekler oluştu. Daha fazla uzamasını istemiyorum. Sadece üst bölgede değil alttaki yerlerin yapraklanması için ve daha fazla uzamaması için ne yapabilirim?
  ***
  Bu zamanda riskli bir iş ama sizinkinin bulunduğu yerin şartları uygun galiba. Önce toprağın biraz kurumasını bekleyin. Sonra istediğiniz yükseklikten kesin. Geri kalan alt kısımı filizlenene kadar sulamayı az sıklıkta ve az miktarda su ile yapın. Yeni gelişimlerin hızına göre sulama sıklığını toprak biraz nem kaybettikçe olacak şekilde ayarlayın. Kestiğiniz üst kımın çiçekli yerini kesip atın sonra suda köklendirin ya da aynı saksının dibine dikin.

 9. Şahika, İstanbul dedi ki:

  Kolyos’u kış boyunca güney cephesine bakan (bol güneşli) pencere içinde tuttum. Küçük bir saksıda olmasına rağmen boyu 1 metre oldu. Bugün hava güzel diye dışarıya koydum. En üstte 1 metreye uzayan dal mor küçük çiçekler açtı. Yukarıda yazılanları da okudum. Sormak istediğim bu tek başına uzayıp çiçeklenen dalı kesip çiçeklerinden arındırdıktan (yani çiçekli kesimi atmayıp sadece çiçeklerini kopartıp boş bir dal haline getirdikten) sonra toprağa daldırsam tutar mı? Çiçeklenmeyle ilgili yazdıklarını beni endişelendirdi, biran önce kesmeliyim galiba dalı. Cevabınız ve bizi bilgilendiren siteniz için teşekkür ederim.
  ***
  Evet, çok denemişimdir. Çiçekli tepeyi üstelik çiçeğiyle bile dikseniz kesinlikle köklenir yeni dallar çıkarır. Çiçeklenmesi hakkında endişelenmeyin. Ölüme yönelmesi yaz sıcağında bol bol çiçeklenmeye girişirse mümkün olabilir. Yılın bu zamanında çiçek açsa hiç tehlike yok.

 10. Fatoş, İzmir dedi ki:

  Ben dallarından daha yeni diktim. Hazır toprak kullandım. Acaba bahçe toprağı kullansaydım daha mı iyi olurdu?
  ***
  Humuslu olmak şartıyla doğal topraklarda çok daha azgınca ve muhteşem gösterişli yetişiyor. Poşet topraklarda asla iyi bir randıman alamadım. Ama tabi deneyim melesesi. Benim doğal toprakta yetiştirdiklerimin yaprakları neredeyse el kadar, boyları da 1 metreye yakın olurdu. Şimdi küçük, sıska ve güzel görünümlü olmaları yeterli kabul ediliyor.

 11. Filiz, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, komşum oldukça sağlıklı bir yaprak güzeli hediye etti. Yukarıda okuduklarım beni korkuttu. ben de çiçeklerini kesmeyi düşündüm ama tohumları da çiçekte olmuyordur diye şimdilik vazgeçtim. Evde kendi imkanlarımızla tohum alabilir miyiz?
  ***
  Ya ben anlamadım ya siz yanlış anladınız ya da siz anlatamadınız. özür dilerim. daha net açıklamanız lazım.

 12. Türkan, Tekirdağ dedi ki:

  Ben tohumdan yetiştirdim bu çiçekten. Henüz çok küçükler. Fakat ağaç formu vermek istiyorum. Boyunu nasıl uzatabilirim? Nasıl budama yapmalıyım? Bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  Çok fazla kültivarları var. Hepsi aynı gelişmez. Uygun olanları zaten kendiliğinden kocaman olur. Toprağı da önemli. Her toprakta güçlü gelişemiyorlar.

 13. Diyarbakır dedi ki:

  Benim yaprak güzelim çiçek açıyor. 5 – 6 dal uzadı üstten. Bu dallar full çiçek açtı. Bunları kesmeli miyim? Görüntü olarak çok hoş durdular. Kesmezsem kesinlikle kurur mu?
  ***
  Genelde kururlar. Kesseniz bile kışın sağ kalabilmeleri zor. Uygun ortam olmazsa kışın sağ kalamazlar. Eğer keserseniz bir dalı bırakın tohum yapsın. Tohumları alın saklayın. İlkbaharda ekersiniz.

 14. Sümeyye, Kocaeli dedi ki:

  Yaprak güzelimin dallarında beyaz böcek oluşuyor. İlk zamanlar tek tek oluyodu. bir hafta başkasında kaldı. döndüğümde çok daha fazla olmuştu. neden oluştuğu hakkında bir bilginiz var mı acaba?
  ***
  Her yerde olabiliyor. O bitlerden biri gelir yumurta bırakır sonra hızla ürerler. Ya devamlı yıkayarak temizlemelisiniz ya da ilaçlamalısınız.
  İlgili sayfa: https://azbitki.com/bitler

 15. Mürüvet, İzmir dedi ki:

  Yaprağı güzeli tam dört sefer diktim ama birtürlü tutmadı. simdi arkadaşım ekti bakalım nasıl olacak. benım diktiklerım tam büyüyolar yarım metre oluyorlar sonra yaprakları soluyor, kökleri çürüyor. neden acaba?
  ***
  Tutmuyor demişsiniz. Tutmasalardı o kadar büyümezlerdi. Sonbahar soğuklarında ölmeleri normaldir. Toprak çok havadar olmalı ve sonbahar gelince evde sıcak odada iyi güneş alan bir pencerenin tam önünde bulunursa hayatına devam edebilir.

 16. Süleyman,Yozgat dedi ki:

  Bu bitkinin uzun ömürlü (bir kaç yıl) olması için budama yapılabilir mi? Ponsetya gibi ilkbahar başında budasak, yaza doğru daha gür yapraklı dolgun görünümlü bir bitki elde edebilir miyiz? Yoksa budama bitkiye zarar mı verir? Budamaya uygun bir bitki ise ne zaman ve nerelerinden budanmalıdır?
  ***
  Birbirlerine çok benzeseler de çok çeşitleri var ve birçoğu mevsimliktir. Bazıları birkaç yıl yaşar ama fazla serin havaya dayanamazlar. Ancak kışın sıcak odada güneşli pencere önünde hayatta kalabilirler. Birkaç yıl yaşaması buna bağlıdır. Budamayla ilgisi yoktur. Yine de çiçeklenmesine izin vermemek iyi olur. Budama zamanı çiçeklendiği zamandır, tomurcuklu dal uçlarını koparmak şekilndebudama yapılmalı. Her dalın çiçeklenmesi ve tohum vermeye girişmesi ile hayatı son bulur. Sadece bir dalını tohum için çiçek açmaya izin vermelisiniz. Kışın uygun ev şartlarında bile hayatta kalmasının hiçbir garantisi olmadığı için mutlaka tohum alınmasını tavsiye ederim.

 17. Hediye K. -Osmaniye dedi ki:

  Bir gün dışarda unnuttuk soğuktan kurudu. ne yapalım?
  ***
  Soğuğu hiç sevmez. Ölmüşse yapacak bir şey yok. Kışın çok güneşli bir pencere önünde sıcak odada bulunması şart.

 18. Süleyman, Yozgat dedi ki:

  Yaprak kalitesi bozulmuş olan ve dallarından birkaçı kırılmış olan yaprak güzelimi budadım. Bu suretle elde etiğim dalları suda köklendirdim. Elimde şu an çok fazla köklü dal oldu. Bunları saksıya aktaracağım inşallah. Ancak her saksıya bir kök mü yoksa saksı büyüklüğüne göre göre birden fazla da dikim yapılabilir mi, bilemiyorum. Bu arada budadığım anaç bitkiyi de yakından gözlemliyorum. Yeni sürgünler var. Bakalım budama işi bu bitkiyi gençleştirip yeni sürgünlerin de güzel ve sağlıklı olmasını sağlayabilecek mi?
  ***
  Yerini ve toprağını severse çok iyi büyüyor. 1 litre hacminde toprak alan bir saksıya bir tane yeter. Daha büyük saksılar için böyle hesaplayın. Birkaç yıl yaşayabilir ama buna pek güvenmeyin (yaşlandıkça ölüm riski artar). Daima yedeklerini üretmek lazım. Hatta kışın küçük bir ısı düzensizliğinde hepsi ölebilir diye her yıl az miktarda tohumunu alıp saklamalısınız. Nisana kadar ölmezlerse tohumları atarsınız. Ölürlerse tohumlar sayesinde yenilerini yetiştirirsiniz.

 19. Güneş, İzmir dedi ki:

  Yaprağı güzeli için hangi vitamini kullanabilirim?
  ***
  Genel amaçlı bitki besini kullanabilirsiniz.

 20. Şerife, İstanbul dedi ki:

  Yaprak güzelinin dallarında ve yapraklarında siyah bitler var. Klorlu su ile yıkasam geçer mi? İlla ilaçlamam mı gerekiyor? İlaçlamam gerekiyorsa hangi ilaçtan kullanmalıyım? Ayrıca bitlenen bitkilerini ilaçlayanlardan annem duymuş işe yaramıyormuş. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bitki bitleri böcekler ve kene/bit türleri olarak ikiye ayrılır. Böceklerden olanlar herhangi ilaçlarla ölürler. Kırmızı örümcek denilenler böceklerden değil (kene, bit türlerindendir) ve her ilaç işe yaramaz. Sadece bir bitkiniz bitlenmişse yıkıyarak ve bir fırça ile bitleri gidererek kurtarabilirsiniz. İşiniz zorsa şu sayfada gerekli bilgiler var:
  https://azbitki.com/bitler

 21. İpek Ö. -Elbistan dedi ki:

  Saksısını degistirince yaprakları soldu. Tekrar düzelir mi? Tepesinde bir tomurcuk oluştu kopardım. Çiçek acacaktı. Bir sorun çıkar mı acaba?
  ***
  Köklerini fazla rahatsız etmişseniz sebep budur. Birkaç günde düzelir. Ya da dip kısım çürümüşse sağlam dallarını kırıp diklemkle kolayca köklenir.

 22. Osman H. -Kayseri dedi ki:

  Toprakda yetiştirdiğim yaprağı güzellerimin yan dallarından kopararak suda da yetiştirmek istedim ve başarılı oldum. Yer darlığından toprakta yetiştirdiklerimi kış girince bırakıyorum (yangın merdivenine koyuyorum/yaşamıyorlar). Diğer yaza tohumla uğraşmadan 1 TL’den fideler alarak çoğaltıyorum. Daha sorunsuz oluyor. Suda yetiştirdiğim yaprak güzellerim kaloriferli odada kışın da gelişimine (ya da yaşamına) devam eder mi? Evim kuzey, yer olarak da kaloriferin üzerindeki cam kenarını düşünüyorum, (ışık alsın diye). Çok aşırı sıcak olan bu yerde yaşar mı? Suda yetiştirme ve besin verme konusunda biraz daha ayrıntı…
  ***
  Suda kökleri fazlaca uzayıp birbirine dolanır. Zamanla çürüyüp hastalık olabilir. Onun yerine salt ponza taşında yetiştirmeniz daha iyi olur. Her gün sularsınız. Haftada iki defa besinli su ile sularsınız. Kalorifer peteğinin üstünde nasıl olur bilemem. Deneyip göreceksiniz artık.

 23. Sevde, Tokat dedi ki:

  Benim yaprak güzelim eve alınca sadece boyu uzuyor. Rengi açılıp yaprakları kuçucuk kalıyor. Baharda tamamen budayıp balkona koydum. Şu an yaprakları mukemmel ama kışın tekrar içeri alıp bir dahaki baharda tekrar aynı mı yapmalıyım? Birkac senedir bakiyorum. Sizin bahsettiginiz gibi kocaman olur mu? İlk defa balkona koydum.
  ***
  Kocaman olması çeşidine göre ve toprağına göre değişir. Kışın evde kötü gelişmesi güneşsizlik yüzündendir. Güneşli pencere önünde öyle bozulmalar olmaz.

 24. Şerife, İstanbul dedi ki:

  Yaprak güzelim biraz boy attı. Şimdi ise yaprakları ritmik olarak sararıp dökülüyor. Hiç saksı değişimi yapmadım. Daha bu yaz alındı.
  ***
  Anlaşılan güneşsiz ve havasız yerde tutuyorsunuz. Öyle ortamları hiç sevmez.

 25. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Yaprağı güzellerimin üzerinde uzun minare gibi bir şey çıkıyor. Bu çiçeği midir tohumu mudur? Ve bunu koparmam gerekir mi?
  ***
  Uzayan dallardan o şekilde çiçek tomurcukları oluşur. Sonra küçük çiçekler açar. Sonra onlar tohum olacak. Şimdiden koparsanız yaprakların daha iyi yetişmesi ve yan filizler çıkarıp daha fazla yapraklanması için iyi olur. Sadece bir dalda bırakın tohum oluşsun. Tohumları gelecek bahara kadar saklayın. nisan sonuna doğru ekersiniz. Çünkü kolyoslar eğer ev şartları uygun değilse kışın hayatta kalamıyor. Tohumunu saklamak lazım. Ya da boşverin tohum için uğraşmayın. Gelecek yıl yeni fidelerinden satın alırsınız.

 26. Şenay dedi ki:

  Yaprak güzelini bir arkadaşımdan aldım. Köklendirip diktim. Annem sağolsun güneşte çok bırakmış. Bir hafta sonra geldiğimde yaprağı çürümüştü. Direkt güneşte kaç gün kaldı bilmiyorum. Bir ümitle alttan köklerinden çıkar mı diye bekliyorum. Köklerinden tekrar çıkar mı? Çıkarsa bu ne kadar zaman içinde olur?
  ***
  Yaprakları kuruduysa önemli değil. Dalı sağlamsa kesinlikle çok yakında filizlenir (bir hafta gibi bir zamanda). Sıcağı ve güneş çok sever. Mümkün mertebe havadar bir yerde tutmalısınız. Sıcakta çok çabuk büyüyor. Şimdi en uygun günlerdeyiz.

 27. Ankara dedi ki:

  Eşim iş yerinden görevli kadına yaprak güzelini köklendirdip getirmiş. Sudan alıp saksıya diktim. Suda canlı duran yaprakları dikince sarktı. En üstte yeni çıkan iki yaprağı var ama alt yaprakları neden bıraktı cansızlaştı acaba? Onları kessem olur mu ya da ne yapmalıyım?
  ***
  Her şey normal. Bir hafta içinde düzelir. Daha sonra kuruyan yaprak varsa kesin. Şimdi değil.

 28. Nazlı, Konya dedi ki:

  Yaprak güzelinin tohumu nasıl oluyor? Çiçek açtı. Çiçekler döküldü. Tohuma benzer bir şey yoktu. Ne zaman olur?? Nasıl olur? Nasıl alınır?
  ***
  Çiçekler geçince, o çiçeklerin mini kılıfları kalır. Tohum onların içinde oluşur. Fakat ev içinde galiba tohum oluşması zor. Tohum oluştuğunu şöyle anlarsınız: Çiçekler geçtiği halde çiçek sapları bir müddet sağlıklı kalır. Çiçeklerin mini kılıfları yavaşça kurur. Bu durumda onların içinde tohum oluşmuştur. Eğer çiçek sapları çabuk kurursa tohum oluşmamıştır. Tohumlar çok küçüktür. Toz şeker taneleri kadar. O kılıfları ufalarsanız küçük siyah tohumları görürsünüz.

 29. Melek, Bursa dedi ki:

  Pet bardak içine iki tane tohum diktim. Üstünü streç ile kapattım. 4 gün oldu ekeli. Kaç günde çimlenmesi gerçekleşir?
  ***
  20C derece ve daha sıcakta ortalama bir hafta sürer. Daha serinde ise belli olmaz. Belki soğuğa göre hiç çimlenmezler.

 30. Yaşar, Kayseri dedi ki:

  Benim yaprak güzelim çok fazla uzadı ama yapraklarının rengi soluk duruyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Güneşli yerde tutarsanız yapraklar renklenir.

 31. Yasin, Kastamonu dedi ki:

  Dalından yetiştirmeye başladığım bir yaprak güzelim var ve yaklaşık bir aydır gayet güzel bir şekilde büyüyor. Yalnız son günlerde bazı yaprakların en uç kısımları kurumaya başladı. Acaba bu durum ileride bitki için önemli bir sorun teşkil eder mi? Bunun önüne nasıl geçebilirim?
  ***
  Biraz güneş, biraz açık pencere.. En iyi ilaç budur. Havasız ve güneşsiz köşelerde bitkilerin sağlığı bozuluyor.

 32. Mine, İstanbul dedi ki:

  Yaprak güzelimi öğleden sonra güneş gören açık balkonuma koysam zarar görür mü? Bütün kışı pencere önünde evin için de geçirdi.
  ***
  Sıcak eve iyice alışmış bitkileri dışarı çıkarmak için (İstanbul) belki biraz erken. Mayıs ortasını bekleyin. Şimdiki yerini seviyorsa ve oraya yakışıyorsa dursun bence.

 33. Senem, Manisa dedi ki:

  İkinci yaprak güzelim de ölüyor. İlki mutfakta duruyordu. Komşumuz yemek kokuları çiçekleri rahatsız eder dedi diye çiçekleri balkona çıkardık. Ama yaprak güzelimin yaprakları bugün solmuştu. Aşağı doğru düşmüşler. Kayın validem çok sulamışsın dedi ama bugün çok sıcak bir gündü. Solduğunu görünce su döktüm. Sabah da dökmüştüm. Yazılanları okuyunca üsten çiçeklendiğini farkettim ondan mı soldu acaba? Daha önceki yaprak güzelim de çiçeklenmişti ama sonra solup çürüdü. Çok sulamaktan mı oluyor yoksa tohumlanıyor diye mi bilemedim.
  ***
  Balkona çıkarınca pörsümesi güneş ve sıcak yüzündendir. Bir sakıncası yok. Zamanla alışır. Mutfakta fazla kof kalmış. Açık havada güneşte daha güzel oluyorlar. Ayrıca mutfağınız bitkilerin yetişmesine elverişli ise korkmayın yemek kokuları rahatsız etmez. Yaprak güzeli bilakis sıcak buharlı yerleri seven bitkilerdendir. Komşunuz yanlış bilgi vermiş.

 34. Sevda, İstanbul dedi ki:

  Birinden yaprak güzeli aldım. Tamamen mor, ortası fuşya rengi olanından. Ama ben diktikten sonra rengi öyle olmadı. Kenarları yeşillendi ve pempe olan tarafı daha açık oldu. Neden acaba? Aldığım kişidekiyle çok farklı renk aldı.
  ***
  Sebebi ışık-güneş derecesinin farklı olması.

 35. Hasret, Gaziantep dedi ki:

  Dün komşumun saksısından alıp yaprak guzeli diktim. Fakat bugün kurudular. Acaba kök salmadığı için mi? Kök salarsa düzelir mi?
  ***
  Evet kısa sürede köklenir ve düzelir. Sabredin. Şimdi dallarını kırıp direkt olarak toprağa dikmenin tam zamanı. İsterseniz önce suda köklendirebilirsiniz hiç fark etmez.

 36. Burak, Aksaray dedi ki:

  Geçen yıl aldığım 16cm boyunda yaprağı güzel bu sene hala çiçek açmadı. Normal mi?
  ***
  Normaldir ve daha iyidir.

 37. Benan, Ankara dedi ki:

  Merhaba. Benim kolyosum renkliydi ama şimdi tek renk oldu. Güneş gören balkonumda tutuyorum. Sizce evin içine cam kenarına mı almalıyım?
  ***
  Evet yaz sıcakları azalmaya başlamadan önce içeri almalısınız. Yoksa havalar soğumaya başladığında içeri alırsanız eve uyum sağlayamaz.

 38. Dilan Bucak dedi ki:

  Yaprak güzelimin boyu çok uzadı fakat uzayan dallarda minik minik dallar da büyüyor. Budamak istiyorum ama kıyamıyorum. Acaba budasam küser mi? Ne kadar budamalıyım araştırıyorum yanıt bulamadım. Lütfen bana yardımcı olur musunuz?
  ***
  Yukarıdaki bilgileri okuyup bitkinizi iyi tanıyın. Budamaları istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Hiçbir zararı yok. Kestiğiniz her dal kolayca köklenir. Böylece birçok yaprak güzeli üretebilirsiniz. İster direkt toprağa batırın ister suda köklendirip sonra dikin. Farketmiyor. Tomurcuklar ilk belirdiğinde yok ederseniz daha iyi olur.

 39. Ebru, Konya dedi ki:

  Dalından kopararak suyun içinde beklettim. Bir haftada kökleri oluştu. Bugün toprağa diktim. Birkaç saat sonra tamamen boynunu büktü. Şimdi o kadar cansız ki resmen soldu. Ne yapmalıyım? Bu ikinci denemem. Olmuyor. Neyi yanlış yapıyorum bilemedim.
  ***
  Acele etmeyin. Eğer çürümüyorsa yakında (ortalama 10 günde) dirilecek demektir. Ben suda bekletmeden dikiyorum. Önce bir iki hafta aygın baygın duruyor sonra canlanıyor.

 40. Hamiyet Erkan dedi ki:

  Yaprak güzelimin aralarında beyaz beyaz pamukcuklar oluştu. Ne yapabilirim? Bunları mantara benzettim fakat anlayamadım yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Dallarda yaprak diplerinde ise unlu bittir sanıyorum. Kolonyalı veya sirkeli fırça ile ya da kulak temizleme çubuğu ile tek tek temizleyin.

 41. Gamze, Diyarbakır dedi ki:

  Yapragı güzel çiçeğin tohumlarını nasıl saklamalıyım?
  ***
  Kağıt havlu, kağıt mendil gibi bir şeye sarıp kavanoza koyun. Kapağını sıkıca kapayın. Buzdolabında saklayın.

 42. Gamze, Diyarbakır dedi ki:

  Çiçeklendiği zaman büyüdü kestim ve buzdolabı poşetine direk kattım ve öyle çekmecede duruyor. Tohumlarını kurutmadım öyle tohumlara bir şey olur mu acaba? Ya da kurumasını mı beklemeliydim?
  ***
  O çiçeklerde tohum bile oluşmamıştır. Boş yere saklamayın. Zaten yaş şey saklanmaz. Önce iyice kuruması lazım.

 43. Gamze, Diyarbakır dedi ki:

  Peki dalında mı kuruması lazım yoksa kestikten sonra mı?
  ***
  Bitki kendisi canlı olup tohumlarını kendisi olgunlaştırıp kurutur. Yapacağınız şey kurumalarını beklemek.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)