Yer Açelyası, Clarkia Amoena

Godetya çiçekleri açelya çiçeklerine benzetildiği için yer açelyası, bahçe açelyası gibi isimler verilir. Çok çeşitli renklerde, iç açıcı güzellikte çiçekler açar. Gerçek açelya ile hiçbir ilgisi yoktur.

Godetya, yer açelyası

Onagraceae familyasından, Bilimsel adı Clarkia Amoena. İngilizcede adı bahara veda çiçeği (Farewell-to-Spring). Yaygın adlarından biri godetyadır (Godetia). Anavatanı Kuzey Amerika kıtasının batısı.

Yer açelyası mevsimlik olduğu halde 1m kadar yükselebilir, boyuna göre de kalınca bir gövdesi olur. Genelde toprağa yatar dallar çevreye yayılır. Dik durabilmesi için bir değneğe bağlamalısınız. Bodur (dwarf) çeşitlerini değneğe bağlamaya gerek yok.

Çiçeklenmesi ilkbahar ortasından itibaren başlar. Yaşadığı yerin şartlarına göre sonbahara kadar devamlı çiçek açabilir. Bu biraz da solan çieçkleri derhal koparmaya, tohum oluşturmasına izin vermemeye bağlı.

Kuvvetli güneşli ve rüzgarlara açık yerleri sever. Az güneşli, basık, sulak yerlerde hastalıklanır ölür.

Toprak: Tamamen doğal, gerçek toprak, temiz toprak olmalı.

Sulama: İstemez. Sadece yazın yağışsız günler uzun sürerse susuz bırakmayın.

Çoğaltılması: Tohumla çoğaltılır.

Tohumdan yer açelyası yetiştirmek

Fideler yer değiştirmede kolay kolay tutmaz. Onun için ilkbahar başında tohumları direkt olarak esas yetiştireceğiniz yere bir hayli mesafeli olarak ekin. Ya da fideleri köklerini rahatsız etmeden toprağıyla alıp başka yere dikebileceğinizden eminseniz önce tohumları uygun bir yere, bir kasaya, bir saksıya ekin. Fideler birkaç santim olduklarında esas yerlerine 15 – 20cm gibi mesafelerle dikin.

Don olaylarının yaşanmadığı ya da hafif geçtiği yerlerde tohumları sonbaharda ekmeniz daha iyi olur. Baharda erkenden çiçeklenirler. Aksi takdirde yaz başında veya yaz ortasında çiçek açar.

Tohumlarını döktüğü yerde ertesi yıl yeni fideler kendiliğinden çıkar. Aralarında ilkbaharda seyreltme yaparsanız daha iyi gelişirler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Yer Açelyası, Clarkia Amoena' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Semra T. -Denizli dedi ki:

    Küçük bir bahçem var. Bu çiçeği çok beğenerek aldım ve kuytu bir köşeye diktim. İnşallah yerini sever iyi yetişir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)