Melisa çalısı, Cestrum nocturnum

Kolonya çiçeği olarak da bilinen melisaya bizde parfüm çiçeği veya çalısı deniyor. Çeşitli Asya ülkelerinde gece yasemini, gece kraliçesi gibi isimler verilmiş.

Yaseminlerle bir ilgisi akrabalığı yoktur. Solanaceae (patlicangiller) familyasının Cestrum cinsinin C. nocturnum türü. Anavatanı Karaibler’dir (Amerika kıtalarının orta kısmının doğusu). Güney Asya’da süs bitkisi olarak yetiştirilirken iklim ve toprak uygunluğu sebebiyle yetiştiği yerlerde kendiliğinden yayılarak oraların doğal bitki örtüsüne girmiştir. Güney Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerimizde sık sulanan bahçelerde istilacı özelliklidir. Tohumlarını kuşlar çevreye yayar veolur olmaz yerlerde melisa fideleri peyda olur. Susuz kalmazlarsa hızla büyürler.

Özellikleri

Melisa bütün yıl yaprağını dökmeyen, 4 metre kadar yükselebilen bir çalıdır. Bir süs bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilir. Şifalı otlardan melisa otu ile karıştırılmamalı. Bu melisa çalı şeklindedir. Hoş kokulu çiçekleri için yetiştirilir. Zehirlidir.

Çiçeklenmesi ve kokusu

Melisa kış soğuklarına biraz dayanıklı olsa da tropikal bitkilerdendir (yani çiçek açması mevsimlere bağlı değildir). Isı elverişli olduğu sürece çiçekli olur. Çiçekler açık yeşil, hafif yeşilimsi beyaz, krem ve uçuk sarı renktedir. Melisanın çiçek kokusu bazı insanlar tarafından abartıla abartıla övülür. Oysa ağırlığı ve yoğunluğuyla insanı bayar. Güneş battıktan sonra koku çıkarır. Gece saatlerinde koku salmaya devam eder.

Kışa dayanıklılık

Kışın sıfırın altında üç, dört dereceye kadar -eğer kuzeyli rüzgarları direkt almıyorsa- sorun yok. Alıyorsa mutlaka o günlerde iyice sararak koruyun. Saksıda ise korunaklı bir yere alın. -2C derece soğuğun direkt rüzgarlı olmasında yapraklar ve taze dallar kurur. En fazla -10°C soğuğa toprak üstü her parçası donup ölerek dayanabilir. İlkbaharda havalar ısındığında köklerden yeni filizler çıkarır. Yurdumuzda tüm deniz etkisindeki kıyı kesimlerimizde melisa çalısı açıkta yetiştirilmeye uygundur. Marmara bölgesinin ve Batı Karadeniz bölgesinin kuzey rüzgarlarını kuvvetli alan yerleri ve yüksek kesimleri risklidir. Yine de yaprakları döküldü dallar kurudu diye öldü sanmayın. İlkbaharda kökünden tekrar filizlenme ihtimali var. Karasal iklimli bölgelere uygun değil.

Yetiştirilmesi, bakımı

Evde de yetiştirilebilir. Aşağıdaki bakım bilgilerine uygun yetiştirebilirseniz uzun yıllarca yaşatabilir, çiçek açtırabilirsiniz.

Güneş

Tam gün güneş, yarı gün güneş, hafif gölgeli ama güneşin direk olarak pek gelmediği durumlar.. Her şart melisaya uygundur. Sadece koyu gölgeli yerlerde ve evlerin loş ışıklı yerlerinde yetiştirmeye çalışmayın.

Toprak ve saksı

Nötr (pH 6.6 – 7.5 arası) topraklarda daha sağlıklı gelişir. Hafif asitli ya da hafif alkalinli topraklarda da sorun çıkmaz. Hem humuslu hem kumlu toprak hazırlamalısınız. Poşet topraklar tek başına uygun olmayabilir. Toprağı süzek, verimli ve humuslu olan bir bahçenin, bir tarlanın toprağına 1/4 oranında kuvars kumu karıştırmanızı tavsiye ederim. Bunda kökler çok sağlıklı saçaklanır.

Saksı büyüklüğü köklerin anca sığacağı kadar olmalı. Daha büyük saksılar şiddetli sıcakların görülmediği bölgelerde melisanın gelişimini aksatır. İstanbul, Ankara, Trabzon vb yerlerde gereğinden büyük saksılara dikmeyin.

Gübreleme

En sevdiği gübre deniz mahsullerinden ya da balıktan yapılmış özel bitki besinidir. Dozajını iki haftada bir verecek şekilde düşük tutmalısınız. İlkbahar ortasından yaz sonuna kadar iki haftada bir verin. Melisa çalısının diğer sevdiği gübre açelya (Rhododendron türü bitkiler) vb. asitli toprak isteyen bitkiler için olan özel gübredir. Yine dozajını iki haftada bir verilecek kadar tutarak aynı şekilde verin. Bunlardan bulamazsanız ev bitkileri için olan genel amaçlı bitki besininden her üç sulamada bir verin.

Bahçelere dikili melisalara koyun veya keçi gübresini ilkbahar başında, yaz başında ve yaz sonunda asitli kompost ile karıştırarak toprağına karşıtırın.

Sulama

Hiç kurumayan hazır poşet toprakları sevmez. Yukarda anlattığım gibi toprak karışımı daha iyidir. Toprak yüzeyi bir hayli kurudukça bol su ile sulayın. Daha sık sulama sorunlara yol açar. Suyunuz kireçli ise büyük kaplarda birkaç gün bekleterek tortusunun dibe çökmesini sağlayın. Sonra sarsmadan üst kısımdan alacağınız suyu kullanın.

Budama

Kış sonunda tüm cılız, güçsüz dallarını dipten budayın. En güçlü dallarını kısaltın. Çiçeklenmesi sona eren ve güçsüz kalmış olan dalları yaz boyunca budamalısınız. Böylece melisa tekrar tekrar güzelce çiçek açacaktır. Her türlü budamalar dallarının sıkışık olmamasını sağlayacak şekilde olmalı. Küçük bir fide iken tek dal halinde uzuyorsa 40cm’yi bulduğunda 15cm kadar kalacak şekilde kısaltın. Böylece birkaç güçlü filiz vererek daha çok dallı halde büyür.

Çoğaltılması

Yaz aylarında genç dallarını köklendirmeyle kolayca çoğaltılabilir. Daha kalın dallarını yarı olgun dal çeliği yöntemiyle köklendirebilirsiniz. Basit daldırma yöntemiyle, esnek bir dalını koparmadan eğerek bir kısmını toprağa gömün. Birkaç haftada yeterince köklenir. Sonra o kısmı kesip istediğiniz yere dikin. Tohumla yetiştirmede de uygundur. Tohumdan yetişen melisa fideleri (eğer toprağı doğru toprak ise ve susuz bırakmazsanız) hızlı ve güçlü gelişirler. Nisanda çimlenen bir tohumdan çıkan bir melisa eylül sonu gibi ilk çiçeklerini açar. Tohumlarını 1cm’den daha derin olmayack şekilde ekip sulayın. Bunu ilkbahardan itibaren yaz boyunca bile yapabilirsiniz. Kışın ister yetişkin olsun ister körpe bir fide olsun tüm melisaları sıfırın altına düşen soğuk havadan korumalısınız.

Problemleri

Melisalarda azgınca büyüme ve çiçek açmama problemi görülebilir. Bu aslında bir problem değil. Hızını alınca çiçeklenecektir. Koyu gölgeli yerde bulunması çiçek açmamasına neden olabilir. Buna dikkat edin.

Bitki bitlerine ve tırtıllara karşı daima kontrol etmelisiniz. Az sayıda bitlenme fark ettiğinizde hemen yok etmeye çalışın. Yoksa kısa zamanda çoğalarak büyük zarar verirler.

Melisa çiçeklenmesi fotoğraf

Melisa çalısının çiçekleri


'Melisa çalısı, Cestrum nocturnum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Bahar U. -Aydın dedi ki:

  Melisa bitkisini alalı iki yıl oldu. Balkonumda bakıyordum. Çok güzel çiçek açıyordu. Ancak bu yıl yaprakları sararıp büzüşmeye ve dökülmeye başladı. Bir bilenimiz budadıktan sonra biraz toparladı ancak çiçekleri çok az (birkaç tane) açtı. Acaba bitki hastalandı mı? Ne yapabilirim?
  ***
  Toprağı zamanla fazlaca alkalinleşmiş. Açelya vb Rhododendron türlerine uygun (asitli toprak isteyen bitkiler için olan) bitki besini, özel gübre bulmalısınız. Bulamazsanız toprağın üst kısmına kabak rendesi karıştırın. Ya da toprağı değiştirin. Verdiğim bakım bilgilerini okuyup ona göre yetiştirin.

 2. Baran S. -İzmir dedi ki:

  Melisa bitkimi salonda cam kenarında yetiştiriyordum. Sürekli boya gidiyordu. Hiç çiçek açmadı. Geçen hafta balkona koydum. Saat 10:00 16:00 arası direkt güneş görüyordu. Sanırım bundan dolayı yaprakları kurumaya başladı. Şimdi ise balkonun gölge yerine koydum. Umarım kurumazlar. Fakat hiç çiçek açmıyor. Ne yapabilirim? Ayrıca tepelerini bu mevsimde kırsam sakıncası olur mu?
  ***
  Kuvvetli direkt güneş, en az günde 5 saat lazım ki çiçek açabilsin. Güneşsiz ortama alıştırmışsınız. Yavaş yavaş güneşe alışmasını sağlayın. Fazla uzantıları şimdi kesebilirsiniz.

 3. Berna Şimşit dedi ki:

  Evimde melisa yetiştiriyorum. Klimalı odaya koyunca boynunu büktü. Yerini değiştirdim. Güneş gören odaya koydum. Yapmam gereken başka birşey var mı?
  ***
  Sanıyorum yeni almışsınız. Evde yetiştirmek için havadar ve kuvvetli güneşli bir yerde durmalı. Verdiğim bakım bilgilerini okuyun.

 4. Ahmet Ö. -Balıkesir dedi ki:

  13 ağustos hala melisam açmadı. Bu tarihten sonra açar mı?
  ***
  Belli olmaz ama sanmıyorum. Çiçek açmamasının sebebi ya genç olmasından ya da yeterli güneş alamamasındandır. Gelecek seneyi bekleyeceksiniz.

 5. Nurettin K. -İstanbul dedi ki:

  Gelibolu’daki melisam çiçek açıyor ama kokusu yok. Ne gerekiyor acaba? Toprak çok killi acaba topraktan mı?
  ***
  Bazı bitkiler türüne göre sadece gece veya sadece sabah erken vakitte koku salar. Bazı bitkiler kendi özel şartlarına göre en iyi koku saldıkları saatleri değişir. Melisa geceleri koku salıyor. Sizinki bütün gün hiç kokmuyorsa ya melissanın başka bir türüdür ya da polenleri etkileyen bir virüs engelliyordur (yeri havasız, esintisiz ve kuytu ise bunun etkisi olabilir). Toprağının çok killi olması iyi değil ama kokuya etkisi olmaz.

 6. Elif Tayıncı dedi ki:

  Ben Samsunda oturuyorum. Melisa çicedini nerde bulabilirim?

 7. Neşe S. -Bodrum dedi ki:

  15 gün önce saksıda melisa çalısı satın aldım. Balkonda sabah erken saatten ögleye kadar güneş alan bir yerde duruyor. Bir haftadır yapraklarında irili ufaklı sarı/bej lekeler oluştu. Ne yapabilirim?
  ***
  Görmeden bir şey demek çok zor. Yer yadırgaması olabilir. Fazla sulamak zarar vermiş olabilir. Çünkü insanlar saksıları kendilerine göre bir program dahlinde sular. Hiç bakmazlar toprak ne durumda. Toprak fazlasıyla ıslak olsa bile tekrar tekrar sularlar. Böylece bitkiler bozulur. Bilin ki hiçbir bitki çamur gibi toprakta olmayı sevmez. Kökler çürür. Toprak kurudukça sulamak gerekiyor.

 8. Hüseyin Y. -İzmir dedi ki:

  Üç gün önce 1m boyunda bir melisa aldım. Tomurcukları var. Acaba bu mevsim açar mı? Zehirli derken ne demek istediniz? İki gündür hiç dokunmadan karşıdan suluyorum.
  ***
  Tomurcukları varsa çiçek açacaktır. Zehirli olması sadece yenmemesi gerektiğini bildirmek içindir. Yemezseniz bir şey olmaz. Dokunmanızın ve koklamanızın hiçbir tehlikesi yok.

 9. Baran S. -İzmir dedi ki:

  Yukarıda verdiğiniz tavsiye üzerine 2 adet balkondaki melisalarımı güneşe alıştırdım ve tepelerini kırdım. Malum yanlardan patlayarak gürleşti. Bu zamanda hala uzantı dallarını kırsam zararı olur mu yoksa şimdilik dursun mu? 10:00-16:00 arasında direkt güneş görmesine rağmen hala çiçek açmıyor.
  ***
  Artık budamayın. Çiçek açabilir. Olmazsa gelecek yılı bekleyin.

 10. Asuman M. -Turhal dedi ki:

  Ben de tatile gittiğimizde bir kokuya hastaydım. Araştırdım melisa imiş. Acaba nereden temin edebilirim? Bilgi verirseniz sevinirim. Türleri var mı? Varsa en çok koku veren türü hangisi ise onu alayım.
  ***
  Tür zaten adı üstünde Cestrum nocturnum türü. Nereden alabileceğinize dair bilgim yok.

 11. Hilal M. -İzmir dedi ki:

  İlkbaharda aldığım melisa balkonumda sadece sabah güneşini gören ve her gün suyu isteyen bir yerde yazı geçirdi. Bol dallandı. Son bir haftadır da her yerden çiçek verdi. Kokusu akşamları harikadır balkonda otururken. Oturduğum yer İzmirde konum olarak tepe hatta kışın şehir merkezine göre daha soğuk geçtiği için ve melisanın kuzey balkon cephesinde olduğundan ona nasıl bir koruma yapabilirim? Kış için bir hazırlık gerekli mi? Ve budamasını ne zaman yapmalıyım?
  ***
  İstanbul ve İzmir soğuklarına rahat dayanır. Korumaya gerek yoktur. Belki yüksek yerlerde kuzey rüzgarlarından korumak gerekebilir. O da eğer kışın sıfırın altın beşten daha soğuk oluyorsa. Devamlı dışarda tutulanlara kalın toprak saksı gerekiyor. Budamayı yukarda açıkladığım gibi yapın.

 12. Süheyla A. -Gemlik dedi ki:

  Gece tüten adıyla bu bitkiyi Kıbrıstan getirdim. Armutlu’daki bahçemizde büyüttüm. Gelen geçen kokusuna hayran. Yalnız kokusu 15 gün kadar sürüyor ve çiçeklerini döküyor. Bu bölgeyi çok sevdi. Bence herkesin bahçesinde tütsün derim.

 13. Tülay A. -Silivri dedi ki:

  Ben melisa çiçeğinin tohumunu kuruttum. Sonra toprak ve tohumu karıştırdım. Şu an bir karış oldu. Daha sonra büyük saksıya alacağım. Sevenlere tavsiye ederim.

 14. Ankara dedi ki:

  Ankara’da kışın içeri almam gerekir mi? Balkon için dikmiştim ve içeri almayı planlamıştım ama siz nasıl önerirsiniz?
  ***
  Ankaranın kışına dayanamaz. Evde yetiştirilebilir ama içeri almada geç kalmışsınız. Ağustos sonunda eve almalıydınız ki yer yadırgaması olmasın. Gece serinliği artınca ona göre adapte olur ve daha sonra içeri aldığınızda kötü etkilenir. Mayıs ortasından ağustos sonuna kadar balkonda tutun. Diğer zamanlarda içerde çok kuvvetli güneş alan pencere önünde tutun.

 15. Basri A. -Ankara dedi ki:

  Annemin İstanbul’da yetiştirdiği melisanın kokusuna hayran kaldım. Ancak Ankara’ya döndükten sonra öğrendim ki çiçeklerin içinde küçük kurtcuklar oluşmuş. Acaba önlemi nedir?
  ***
  Çiçeklerin içinde ise herhalde bal özüne gelen böceklerdir. Önemli değil. Bir şey yapmaya gerek yok. Çiçekler zaten bir müdden sonra solar gider. Bitkinin sağlıklı gelişimi önemlidir.

 16. Selda S. -İzmir dedi ki:

  Dün akşam iki melisa aldım. Arka bahçemde toprağı çok olmayan ama kökleri içinde kalacak şekilde ikisini yan yanan diktik. Biri çiçekli. Diğerinde çiçek yok. Bahçem güneş alıyor. Mayıs ayında dikilir diye duydum. Sonradan belli bir zamanı var mı verim alabilmek için? Katkı olarak ne kullanmam gerek?
  ***
  Pek uygun bir zaman değil ama olabilir. Bakım bilgileri yukarda. Lütfen oradan okuyun.

 17. Hamit B. -Trabzon dedi ki:

  Mart 2008 yılında Adana’dan getirdiğim yarım metre boyundaki melisa fidanı 2009 ve 2010 kış aylarında kurudu. Ancak her iki kıştan sonra melisa çiçeği topraktan filiz çıkardı. 2010 baharında fidanı büyük saksıya dikerek günde yarım saat güneş gören kuzeye bakan balkona aldim. Melisam normal gelişimine devam etti. 2011 kışını balkonda ölmeden atlattı. Ancak mayıs ayında yaprakları açık yeşil olmaya dönüyordu. Kuruyacak korkusuyla gübreciden (çay bitkisinin torağı üzerine attığımız) halk ağzıyla söylenir ŞEKER GÜBRESİ aldım. (Gübre, toz şeker gibidir). Bir litre suya bir çorba kaşığı katıp çalkarayarak erittikten sonra gubreli suyu akşam saksıya döktüm. Üç gün sonra aynısını yaptm. Yedi gün sonra yine gübreli su döktüm. Sonra normal sulamaya devam ettim. Melisanın o sararmaya dönen yaprak rengi koyu yeşıl oldu. 20 gün önce çiçek tömurcukları gördüm. Şu an çok yoğun şekilde çiçek açmış durumda. Gece balkona çıkınca çok yoğun ve doyurucu koku alıyorum. Balkonun kapısını açınca tüm salona koku yayılıyor. Ben melisanın çiçek açmış bir dalını (30 santim civarında) kesip suya koyup yatağımın baş ucuna koyuyorum. Kokusu gece odayı dolduruyor. En az bir hafta geceleri koku vererek benim hiç zorlanmadan uykuya dalmama ve harikalar diyarındaymışım gibi uyumama vesile oluyor. Herkese tavsiye ederim. Küçük parmak kalınlığındaki dalını kesip şişede, suda iyice köklendikten sonra büyük saksıya dikerek çoğaltılıyor. O değişik güzel kokusunu alınca büyülenmiş gibi oluyorum.

 18. Aysel, Kuşadası dedi ki:

  Melisa çiçeğim salonda balkon kapısının önünde, bol ışıklı ve öğleden sonra güneş alan bir yerde. Bir haftadır çiçek açmıştı. Kokusunu salıyordu. Ancak yaprakları ve çiçekleri üzerinde kurumaya başladı. Yapraklarında yapışkan bir malzeme var gibi. Ayrıca yaprak arkalarında beyaz tortular var. Böcek bulamadım. Toprağı kurudukça su veriyordum. gün aşırı nem veriyorum yapraklarına. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yapraklarda yapışkanlık olması bitki bitlerinin işidir. Büyüteçle daha dikkatli incelemelisiniz. Her bit gözle kolayca görünmez. Varsa ilaçlayacaksınız. Ya da verdiğiniz bir suni ggübre zehirlemiş olabilir. Yapraklarını ıslatıp durmanız sonucu özellikle de yeri pek esintili değilse gece ıslaklığı her bitkide çeşit çeşit hastalıklara yol açabilir.

 19. Reyhan, İzmit dedi ki:

  Geçtiğimiz ağustos ayında halamdan bir karış boyunda bir melisa fidesi aldım ve bir saksıya diktim. Şu an bahçemde duruyor. Bulunduğum yer kuzeye bakıyor ve yüksekteyim. Her kış mutlaka kar alan bir bölgedir. Melisamın ölmemesi için ne yapmam gerekir? Bahçede üzerini poşet gibi bir şeyle sarayım mı? Yoksa içeri mi alayım bilemedim.
  ***
  Isı sıfıra inmedikçe pek zarar olmaz. Fazla soğuk günlerde daha korunaklı bir yere alın. Eğer yaprakları yeşil ve sağlıklıysa ve evinizde iyi güneş alan bir pencere önü varsa eve alabilirsiniz.

 20. Melek A. -İstanbul dedi ki:

  Bahçemdeki melisayı kışın soğuktan nasıl koruyup bakımını nasıl yapıcam?
  ***
  İstanbul’da kış koruması gerekmez. Eğer Beylikdüzü gibi yüksek bir yerde iseniz kışın sadece dalları kurur. İlkbaharda kökten kuvvetlice sürgünler çıkararak yeniden büyür. Öyle yerlerde dibini kuru yapraklar + toprak karışımıyla örterek ve dallarını bez çuval ile sararak korumanız iyi olur.

 21. Mukadder, Afyon dedi ki:

  İlkbaharda küçük bir melisa aldım ve diktim. Boyu çok uzuyor. Yana doğru bükülüyor. Mecburen bir sırığa bağlamak zorunda kaldım. Melisamın yanlardan sürgün vermesi için ne yapmalıyım ve ne zaman budamam gerekir? Melisamı ektiğim toprak biraz sert. Bu mevsimde toprak değiştirsem bir zararı olur mu?
  ***
  Kış sonunda budayabilirsiniz ama bence gelecek baharda her yerinden filizlenebilir. Bir yıl daha beklemenizi tavsiye ederim. Siz esas geçen yaz büyürken tepesini kesecektiniz ki dallanıp budaklansın. Toprak sert diye kışın ortasında toprağı değiştirmeyin. Kışın rahatsız etmeyin. Kesin gerekli diye düşünüyorsanız ilkbaharda değiştirin.

 22. Mevlüt Çengel dedi ki:

  Melisa çiçeğim bir yandan boyu uzuyor bir yandan yaprakları sararıp dökülüyor. Saksıda yetiştiriyorum. Toprak kurtlanıyor. Neden acaba? Ne yapabilirim?
  ***
  Sanıyorum ev içinde yetiştiriyorsunuz. Havalandırma ve güneş yetersizliği yüzünden böyle oluyor. Çok güneş ister. Bu mümkün değilse kış boyunca çok soğuk ama şiddetli dondurucu soğuk olmayan bir yerde dinlendirmeniz daha iyi olacak.

 23. İsimsiz dedi ki:

  Melisa nasıl beslenir acaba?
  ***
  Şimdi kıştayız. Nasıl bir yerde yetiştiriyorsunuz bilmiyorum. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun.

 24. Metin U. -İzmir dedi ki:

  Melisa dalını yaklaşık iki ay önce keserek küçük bir şişe içinde köklendirdim. Şimdi toprağa aktarabilir miyim yoksa beklemeli miyim? Bekleyecek isem ne zaman toprağa aktarabilirim?
  ***
  Hemen toprağa dikin. Saksı epeyce küçük olmalı. Güneşli bir pencere önünde tutmalısınız. İlkbahar ortasında biraz daha büyük bir saksıya aktarabilirsiniz.

 25. Ahmet, Aydın dedi ki:

  Melisa bahçemizin kuzey kısmında dikili. Yerini sevdi. Boyu 2 metreyi buldu. En ideal budama zamanı ne zamandır ve nasıl budamalıyım?
  ***
  Şimdi budama paragrafını yenileştirdim. Oraya tekrar bakabilirsiniz.

 26. Mevlüt Ç. -Kütahya dedi ki:

  Melisa çiçeğim kurudu. Köküne yakın kestim yani budadım. Yazın açar mı yoksa öldü mü? Hala suluyorum ama ağaç kuru. Yazın yeşerir mi?
  ***
  Gerekmediği halde sulamak kökleri çürütür. Bu yüzden ölmüştür sanıyorum. İlkbahar gelene kadar toprak kupkuru olmadıkça sulamayın. Ölmemişse temiz hava ve güneş sayesinde yeniden yeşerir.

 27. Celal İzcibayar dedi ki:

  Apartman gorevlisi Melissa bitkisini budamayı yanlış yapıyor ve çit gibi kesiyor. Lütfen tarif eder misiniz?
  ***
  Yazımın içinde budama tarifi var. En iyisi apartman görevlisine söyleyin onun bakımını size bıraksın.

 28. Sacit D. -Şarköy dedi ki:

  Melisa çiçeğimin yaprakları ve gövdesi kurudu. Tekrar filizlenir mi?
  ***
  Kökler ölmemişse çürümemişse filizlenir.

 29. Ahu, İstanbul dedi ki:

  Annem Melissa ağacını beğenip izmir’den almış, Çanakkale’ye getirip üç ay baktıktan sonra bana vermişti. İstanbula getirdim. Saksısını değiştirip (perlitli sardunya toprağına) diktim. Fakat şu an yaprakları büzüştü, sarardı ve dökülüyor. Neden böyle olduğunu anlamadım. Kış bahçesi gibi yaptığım cam balkonumda duruyor. Cam balkon güzel ışık alıyor. Direkt güneş ışığı vurmuyor ama çok aydınlık. Ne yapmalıyım?
  ***
  Melisa çok güneş ister. Sizin balkonunuzda bitkiler güneşten mahrum. Ama bu ölmesini sağlamaz. Sizinkinde belki kök çürümesi olmuş olabilir. Sebep esintisiz ortam ve gerekmediği halde sulamak. Ölmüşse hiç dert etmeyin çünkü sizin balkonunuz melisa için hiç uygun değil.

 30. Hayriye S. -Bursa dedi ki:

  Melisaya ne gübresi kullanabiliriz? Üç senedir melisam var. İlk sene az açtı. Geçen sene boya gitti. Yaprakları sarardı. Açmadı. Bu sene bayağı budadım. Yeni filizleri de köklendirdim ektim. Açmasını istiyorum. Ne önerirsiniz?
  ***
  Gübreleme meselesini yukarda ilgili paragraftan okuyabilirsiniz. Çok da güneş ister.

 31. İbrahim T. -İzmir dedi ki:

  Balkonda melisa çiceğim var. Fakat tepe kısımlarında çiçeklerinde ve yapraklarının üzerlerinde önce yeşil daha sonra siyah küçük kurum tanesi gibi şeyler oluşuyor. Yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Acaba ne yapmalıyım? Sebebi nedir?
  ***
  Büyüteçle inceleyin. Yeni filizlerde bitki biti var mı bundan emin olun. Muhtemelen bitlenme oluyor.

 32. Sinem, Balıkesir dedi ki:

  Yaklaşık dört ay önce melisa çiçeği aldım. Terasta güneşte yetiştiriyorum. Boyu oldukça uzadı fakat çiçek açmadı. Yapraklarının uç kısımlarında da gazelleme şeklinde hastalık var. Yaprak uçları kurumaya başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Hastalıklara dirençli olması için toprağının kuvvetli, yerinin esintili olması gerekiyor. Bitki besini verin. Verdiğim melisa bakımı bilgilerini okuyun.

 33. İbrahim Tezel dedi ki:

  Melisa çiçeğimin üst kısımlarında siyah noktalar şeklinde çiçek biti olduğunu gördüm. Bu siyah noktaların kimisi yaprakların arka tarafında idi Bunları kötü yaprakları kopararak attım. Bir de çiçekçiden içinde ddt çiçek canlandırıcı olan beyaz süt gibi bir sıvı alıp üç günde bir onu sıktım. Şu an çiçek düzeldi. Sürekli tepe kısımlarını kontrol ediyorum. Bunun haricinde her hangi bir vitamin falan vermeli miyim? Yapmam gereken herhangi birşey var mı?
  ***
  Saksılarda toprağın yapısına göre düzenli aralıklarla besin vermek gerekebiliyor. Gübreleme paragrafını okuyun.

 34. Arzu Ş. -Aydın dedi ki:

  Kuzeya bakan balkonumda yaklasık 1m boyunda melisam var. Nisan ayında geldi. Bir kez çiçek açtı. Sonra çiçekleri kurudu. İki gunde bir su veriyorum. Üçüncü güne kalırsa hemen yapraklarını aşağıya doğru büküyor. İki gunde bir sulayınca da yaprakları sararıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Toprağını değiştirin. Kuzeye bakan yerler güneş almayacağı için melisaya hiç iyi değil. Melisadan vazgeçmeniz daha mantıklı olur.

 35. Yalçın A. -Maraş dedi ki:

  Geçen sene kolonya çiçeğini Adana’dan aldım. Hiç çiçek açmadan kurudu. bu sene tekrar filizlendi. Kuru bir daldan kocaman bir ağaç oldu. yaprakları canlı. Çok fazla dallandı ama hiç çiçek açmadı. Öğlene kadar güneş gören yerde.
  ***
  Şartlar yerindeyse gelecek yıl çiçek açacaktır. Kökleri ve dalları henüz yeni güçlenmiş. Çalı türü bitkiler otsu bitkiler gibi kolayca çiçeklenemiyor.

 36. Nuri, Mudanya dedi ki:

  Çiçeklere çok meraklı olduğumu bilen bir yakınım dört ay önce yeni ekilen saksıda melisa çiçeği verdi. İki gündür açmaya ve nefis koku yaymaya başladı. Yaprakları zayıf diye 1-2 gündür gölgeye almıştım,. Tekrar güneşe çekmeli yazınızdan onu anladım. Zehirli olduğu uyarısı iyi oldu çünkü evde bebek var. İki defa bitki besini verdim. Yine vermeli anlaşılan. Paylaşmak istedim. Çiçek meraklılarına tavsiye ederim melisa çiçeğini.

 37. Güner A. -Didim dedi ki:

  Geçtiğimiz Şubat ayında evimin bahçesine yan yana üç çubuk melisa diktim. Şu anda topraktan elli santim yüksekliğinde küçük dalları ve yaprakları var. Ayrı ayrı yerlere dikmek istiyorum. Ne zaman ve nasıl yerlerini değiştirebilirim?
  ***
  Bekleyin ilkbaharda söküp yerlerini değiştirin. Yeni köklenmişler. Kış boyunca soğuk yüzünden hem bünye hem kökler güç toplamış oluyor. İlkbaharda söküp yeni yerlerine diktiğinizde tutmaları kesindir denebilir.

 38. Tekirdağ dedi ki:

  Benim balkonda yetiştirdiğim melisa çiçeğim var. Ağustos ayının sonlarına doğru açmaya başladı. Çok gelişti büyüdü ama zehirli olduğunu duydum. Bizlere zararı var mıdır? Çiçeğin zehirli olduğunu duyunca alerjik astımı olan çocuğum için endişelendim.
  ***
  Fazla bir zehirliliği yok. Adı melisa olduğundan dolayı diğer melisa ile aynı şey sanılmasın diye zehirli olduğu söylenir. İkincisi, bunun yaseminler gibi olduğu zannedilerek çayını yapmak isteyenler olabilir. Bu iki sebepten dolayı insanları uyarmak lazım ki zehirlenmesinler. Kısacası, yemezseniz hiçbir zararı yok. Ev içi süs bitkilerinin hemen hemen hepsi bundan çok daha fazla zehirlidir. Küçük çocuklarınız ısırıyorsa, kemiriyorsa, yemeye çalışıyorsa dikkatli olun.

 39. Pınar B. -İzmir dedi ki:

  İki gün önce pazardan melisa çalısı aldık. Gayet sağlıklı gözüküyordu. Eve getirince büyük bir saksıya diktik. Sabahtan aksam 4’e kadar güneş alan balkonumuza koyduk. Ama ertesi gün kurumaya basladı. Suyunu yeterli vermemize rağmen düzelmedi. Sebebi ne olabilir acaba?
  ***
  Söküp tekrar dikince köklerini rahatsız etmişsiniz sebep budur. Fazla sulamaya gerek yok. Köklerin toprakta yeniden faaliyete geçmesi gerekiyor. Zamana ihtiyacı var. Bu süreç içinde fazla sulamak belki zarar verir. Kökler büsbütün çürür gider.

 40. Murat M. -Gebze dedi ki:

  Bayramoğlu mevkinde melisayı nisan ayında bahçeme diktim. Kış için ne gibi önlem almam gerekiyor? Kimileri naylonla yaprakları değmiyecek şekilde sarın diyor. Geçen sene diktiğim melisam dondu. Onun için ne gibi önlem almam gerekiyor?
  ***
  Bayramoğlu’nda kış soğuklarına dayanır. Geçen yılkinin ölüm sebebi başka bir şey olsa gerek. Ya da fazla küçük zayıf bir fidandı. Aralık ayıyla beraber kök toprak yüzeyini sığır gübresi, kuru yapraklar, toprak, saman karışımı ile biraz yüksektin ki eğer fazla soğuk olursa köklere ilişmesin. Dallar soğuktan zarar görese bile kök kısmı sağlam kalır. İlk kışı atlatırsanız sonraki kışları sağ salim atlatır diye düşünüyorum.

 41. Çiğdem, Bursa dedi ki:

  İki senedir melisa bakıyorum. Fakat bu sene melisada yaklaşık bir aydır bitki üzerinde küçük yeşil mercimek büyüklüğünde tanecikler oluştu. Bunun sebebi nedir? Ne yapmalıyım?
  ***
  Onları bıçakla kazıyın. Sonra yerlerini kolonyalı (alkollü) bezle silin. Sayı baş edemeyeceğiniz kadar çoksa bitki biti ilacı kullanın.

 42. Ayşe, Bulgaristan dedi ki:

  Benim de evde melisam var. İki yıl oldu. Yaprakları sararıp döküldü. Dalları da kurumaya başlamıştı. Budadım. Ayda bir defa köküne kahve içtikten sonra tortusunu döküyorum. Şu an çok canlı. Yaprakları yeşil ve sağlıklı. Her çiçeğimin köküne kahve tortusu döküyorum. Şu an her biri çok canlı şekildeler.

 43. Hilal, Konya dedi ki:

  Balkonumda melisa çalısı var. İki yıldır daha hiç budamadım. Ne zaman budamalıyım? Çok isteyen arkadaşlarım var. Çoğaltmak için ne yapmalıyım?
  ***
  Yazı içinde her iki sorunuzun da ayrıntılı cevabı var. Lütfen okumaktan çekinmeyin.

 44. Çiğdem, Bursa dedi ki:

  Ben 2 senedir melisa bakıyorum. Fakat bu sene balkonda bıraktım ve dondu. Çok kötü durumda. Kurtarma ihtimalim var mı? Ne yapmalıyım?
  ***
  Bursa Merkez’de kış soğuklarına dayanabilmesi mümkün değil. Dalları veya hiç olmazsa en dip kısmı canlı ise ölmemiştir. İçeriye, çok serin bir odaya alın. Toprağı yrıdan fazla soğuyunca sıcak odaya, eğer çok kuvvetli güneş alan bir pencere varsa alın. Yoksa çok serin bir odada toprak adamakıllı kurudukça sulayarak ilkbahara kadar dinlendirin.

 45. Salih, Bursa dedi ki:

  Yedi yıl önce melisa çiçeğini tek dal olarak bir saksı içinde arkadaşımdan aldım. İlk yıl çiçek açmadı. Ertesi yıl maşallahı vardı. Kokusu ve görüntüsü çok güzel olduğu için tek bir dalını koparıp diktim. Sürekli aynı işlemi yaptım. Şu anda evin bahçesinde 26 kök melisa var. Her biri yaklaşık 1-1,5 metre yüksekliğinde. Temmuz ve ağustos aylarında sanki cennet gibi oluyor bahçem. Tavsiye ederim herkes birer kök evinde melisa çiçeği bulundursun.

 46. Nehir dedi ki:

  Melisa çiçeğimi geçen yıl aldım. Gayet sağlıklıydı. Çok da güzel kokulu çiçekler açıyordu. Bu sene mart ayı başı gibi cansız dallarını budadım. Yavaş yavaş yeşillenmeye başladı. Ancak geçen hafta hep döktüğüm su ölçüsünün iki katı kadar su döktüm. Sonrasında yeşillenen yaprakları sararıp kurumaya başladı. Fazla sudan dolayı olabilir mi? Eğer bundan dolayı ise kurtulma şansı var mı? Yeniden yeşillenir mi?
  ***
  Hiç bilmiyorum. Sadece şunu bilin ki hiç gerekmediği halde sırf haftada bir veya iki defa düzenli sulamayı önemli sanıp belirli bir düzende sulamaya devam eden herkes bitkileri çürütüyor. Toprak yaş kalıyorsa bir yıl bile geçse hiç sulamayacaksınız.

 47. Serpil D. -İstanbul dedi ki:

  Geçen sonbahar Marmaris’ten gelirken küçük bir melisa fidesi almıştım. Balkonuma koyduktan bir süre sonra bazı yaprakları sararıp dökülerek seyrekleşti. Mevsim itibariyle normal diye düşündüm. Baharla birlikte tüm çıplak dallarda birsürü yeni sürgün oluştu. Ancak yapraklarının sarararak dökülmesi de durmadı. Hatta yeni sürgünlerinin bazıları da büyüyemeden sararıp dökülüyor. Toprağı gübreli bahçe toprağı. Sulanmasına da çok dikkat ediyorum ama yine de bir şey eksik. Aslında dallarında çok fazla yeni sürgün var. Eğer bu sürgünleri korumayı başarabilirsem yaz sonunda minik bir ağaç görünümüne kavuşabilecek bitkim.
  ***
  Geçen yıldan kalan yapraklarının şimdi tamamıyla dökülmesi normal görülebilir çünkü yenileri çıkıyor. Çok fazla sayıda sürgünler çıkarması ve bazılarının sararıp dökülmesi de normal kabul edilebilir. Çünkü bitkinin bünyesi daha sağlıklı gelişebilmek için ayarlamalara girişir. Daha az dal daha güçlü gelişir böylece. Benim bir limonum var. Bu baharda o da aynı şeyi yaptı. Çok filizler döküldü ama sağ kalanlar oldukça sağlıklı büyüyor. Siz eğer toprağı hep ıslak kalacak şekilde suluyorsanız sulama sıklığını azaltın. Güneş almıyorsa güneş sağlayın. Rüzgar almıyorsa bu hiç iyi değil. Özellikle gece esintileri bitkilerin sağlıklı gelişebilmesi için çok önemli. İlk aklıma gelenler bunlar ama bitlenmelerde de aynı problemler olabilir. Büyüteçle dikkatle inceleyin. Örümcek bit denen bitler kolayca görülmeyecek kadar küçüktürler ama yapraklara zarar vermede çok etkilidirler. Varsa adamakıllı ilaçlamanız gerekecek. Bütün bunların dışında toprak fazla alkalinli ise melisaya zarar verir. Gübreleme kısmını okuyun. Melisa nasıl beslenir öğrenin.

 48. Tuncay Yavuz dedi ki:

  Bu aylarda hala tohumlarını dökmedi. Ne zaman döker?
  ***
  Tohumlar olgunlaşıp kurumuşlarsa alabilirsiniz. Kendiliğinden dökülmelerini beklemeyin.

 49. Suphi, İstanbul dedi ki:

  Geçen senenin kış mevsiminde bahçemizde olan melisa çiçekleri dondan kurudu (yandı). bu sene yenilerini aldım diktim. Bu kışın nasıl muhafaza edebilirim?
  ***
  Dip kısmını samanlı toprakla örtüp dallarını çuval bezi ile sarın.

 50. Ali, İstanbul dedi ki:

  Terasımdaki melisa çalısının gelişimi çok güzel. İki yıllık bitkim küçük bir ağaç görünümünü aldı. Ancak mis kokulu çiçekleri çok az. Daha büyük bir saksıya mı almam lazım acaba? Ya da çiçekli bitkiler için olan sıvı gübrelerden kullansam?
  ***
  Bitki besini vermeniz iyi olur. Az farkla büyük saksıya ilkbaharda aktarın. şimdi eğer kökler çok fazla sıkışıksa şimdi de yapabilirsiniz.

 51. Suphi, İstanbul dedi ki:

  bahçemde bulunan 1,5 mt boyunda melisa çalısı çok miktarda çiçek açmıştı ve dolayısı ile çok güzel koku veriyordu. Tekrar çiçek açar mı ve koku saçar mı?
  ***
  Çiçekleri geçmiş dalları keserek hafif budamalar yapın. Böylece tekrar çiçek açabilir.

 52. Emrah, istanbul dedi ki:

  Uzun süredir melisanın yaprakları soluyordu. çok sulamadan diye düşündük ve sulamayı azalttık. Ama bitlere dikkat etmemiştik. Bugün farkettik ki her bir yeri sarmış. Maalesef yeni açan yapraklara ve hatta dallara bile bulaşmış. Nasıl ne tip bir çözüm ya da ilaç (isim verebilirseniz iyi olur) kullanmamız gerekiyor? yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Her bite aynı ilaç işe yaramayabilir. Şu sayfayı dikkatle okuyun ona göre gereken çözümü tespit edin: https://azbitki.com/bitler

 53. Ali K. -Selçuklu dedi ki:

  Melisayı her gün suluyorum toprağı kuruyor. Yaprak uçları kuruyor. Çiçeklerini ilk aldığımda açtı şimdi açmıyor.
  ***
  Bakımını doğru yapıyorsanız bırakın dinlensin. Her geçen yıl daha sağlıklı olacaktır. Ama bakımına dikkat edin.

 54. Savaş, İstanbul dedi ki:

  Tohumdan yetiştirdiğim 4 aylık melisa fidanlarım 20 cm boyunda. Yaprakları boyuna göre çok iri oldu. Geçen gün saksıya alırken çok iyi kök geliştiremediklerini farkettim. Güneş altında kaldıkları zaman yaprakları düşüyor. Akşam tekrar yukarı kalkıyor. Gelişmesi ve çiçek açması için güneş gerekiyor diye okumuştum. Daha dün suladığım halde yine yapraklar boynunu bükmüş. Aşırı sulamaktan kaçınıyorum köklerin çürümemesi için. Sizce sorun kök geliştirememeleri mi?
  ***
  Güneşte pörsümek, güneş gidince dirilmek düşündüğünüz gibi kötü bir şey değil. Ben bu şekilde daha hızlı daha sağlıklı gelişim gördüm. Ama eğer güneşte pörsümekten başka yanma kuruma oluyorsa bu kötü.

 55. Selahattin, Istanbul dedi ki:

  Antalyadan seyahatim dönüşü terasım için altı tane melisa aldım. Artık çiçekleri kalmadı. Üstünde leblebi boyutunda tohuma benziyor sanirim. Yapraklarında sararma ve bazılarında kurumalar oldu. Yaprakları oldukça azaldı. ne yapmam lazım bu durumda?
  ***
  Yapraksız kalmış dalları biraz kısaltın. Sabredin. Yer değişikliğinde bozulmaların olması normaldir.

 56. Mustafa, Çorum dedi ki:

  Gördüğüm bir yerde dalını koparıp diktim. tutma ihtimali var mı? Bir haftalık resmi: http://img802.imageshack.us/img802/684/qmjw.jpg
  ***
  Evet köklenir. Günde iki saat kadar sabah veya akşam güneşiyle ısınmalı. Sık sık esinti alabilmeli.

 57. Ahmet Öztabanlı dedi ki:

  Melisa çiçeğim baharda mis gibi kokuyor. Müteakip aylarda yaprak döküyor. Bahçede saksıda. Toprağı her gün çimenlerle birlikte sulanıyor. Koyun gübresi ile topragını yumuşatsam kurtarabilir miyim?
  ***
  İlkbaharda toprağını değiştirin. Her gün sulamak da zarar verebilir. Yazdığım melisa bakımı bilgilerini mutlaka okuyun.

 58. Sultan Palabıyık dedi ki:

  Balkonda saksıda yetiştirdiğim kolonya çiçeğim çok güzeldi. Bir anda sararmaya başladı. Önce sebebini anlayamadım. Sonra fark ettim. Yapraklar üzerinde beyaz küçük sinekler var. Ne yapacağımı bilmiyorum.
  ***
  Siz şu sayfadan çözüm bulabilirsiniz: https://azbitki.com/bitler

 59. Murat H. -Kırklareli dedi ki:

  İki hafta önce melisa çiçeği aldım. Saksıya dikimini yaptım. Normal marketlerde satılan topraklardan kullandım. Ancak yapraklarında buruşmalar oluyor. Yaprak dökülmüyor ama kenar kısımlarından sanki yaprağı bir yere topluyorlar gibi. Ne yapmalıyım?
  ***
  Hem yer değişikliği şoku hem köklerin zamansız rahatsız edilmesi. İkisi bir arada. Yapacak bir şey yok. Bekleyeceksiniz ilkbaharda yeniden yeşerir. Eğer bugünlerde ölmezse.

 60. Bahar H. -İstanbul dedi ki:

  Balkonumda bir melisa yetiştirdim. Bu sene bolca da çiçek aldım. Melisamın boyu çok uzadı. Ben boya değil de yanlara genişlemesini istiyorum. Nasıl budamalıyım? Bilgi verirseniz sevinirim. Bir de şu an çiçekte. Budama yapabilir miyim? Yoksa çiçeklerini savmasını mı beklemeliyim?
  ***
  Aslında yukarda budama hakkında bilgi var. Madem balkonda yetiştiriyorsunuz ve artık sonbahara giriyoruz, o halde şöyle yapın: Sonbahar sonunda soğuklar iyice bastırdığında tüm dallarını sadece uçlardan kesin. Kışı öyle geçirsin. Böylece ana gövdeye ve köklere kuvveti geri çeker. Kış sonunda istediğiniz şekilde kuvvetli budama yapın.

 61. Yvarol, Afyon dedi ki:

  Bu çiceği ilk Alanya’da gördüm ve aşık oldum. yaklaşık 10 yıldır evimde melisa yetiştiriyorum. Yazın çok sıcak olmayan balkonda öğle ve ikindi güneşi görmez. Kışın önceleri odada ama şimdi merdiven boşluğunda yetiştiriyorum. Çok güzel oluyor. Afyonun soğuğu çok olmasına rağmen hiç ölmüyor. Acaba bu bitkinin tohumlarını nereden bulabiliriz? Benimkiler tohum vermiyor. Satın alabileceğimiz bir yer var mı?
  ***
  İlkbahar ve yaz aylarında dallarından çoğaltabilirsiniz. Böylesi daha kolay. Tohumu satılmaz.

 62. Rıza E.D. -İstanbul dedi ki:

  Bu yaz ağustos ayında Çanakkale’den 50cm boylarında küçük bir saksıda melisa aldım. İstanbula getirdim. Bir ay sonra daha büyük bir saksıya aldım. Koyun gübreli bahçe toprağı vardı. Güneşe koyduğumda yapraklar boynunu büküyordu. Toprağını havalandırdım ve hep nemli bıraktım. İlk önce boya gitti ve çiçek açtı. 1.5m boyu var. Balkonda gayet yeşil ve sağlıklı duruyor. Ayda bir yapraklarını sprey ile yıkıyorum. Sadece sabah güneşi alıyor. Soğuktan korusun diye 20 lt pet şişeyi kesip saksı etrafına hafif toprağı saracak şekilde saksısını kapattım. genel anlamda doğru mu davranmışım ya da başka yapmam gereken bir şey var mıdır?
  ***
  İstanbul’da kışın soğuktan korumaya gerek yok. Endişelenmeyin hiç bir zarar görmez.

 63. Arzu K. -Bursa dedi ki:

  Bu yaz ilk yetiştirdiğim melisadan alt körpe dallarından sıyırarak 5-6 kök yeni saksılara ektim. Üzerine plastik meşrubat şişesini ters kapattım. Tutması için böyle tavsiye edilmişti. Doğru mu yaptım bilmiyorum. Hiç budama yapmadım. ne zaman ve ne şekilde budama yapacağım? Sanırımm -10’ları görmediğimiz için üzerine naylon sararak soğuk kış günlerini atlatırız diye düşünüyorum. Ne dersiniz?
  ***
  Çoğaltılması basittir. Fidanlar güçlenene kadar ilk yıl kışın dikkat etseniz iyi olur. Yukarda budaması hakkında da bilgi var. Çok önemli değildir. Bursa’nın merkezinde kış soğuklarına kesinlikle dayanamaz.

 64. Nur, İzmir dedi ki:

  Geçtiğimiz bahar sonu melissa çiçeği edindik. Yaz sonu ekim gibi çiçek verdi. Fakat bu arada budama zamanını bilmediğimden budayamadım. Budama için geç mi kaldım? şu anda yapraklarda sararma var. Kıştan dolayı olduğunu düşünüyorum. Sağlıklı gelişmesi için de budama yapmam gerektiğini biliyorum. Budama yapmam için en uygun zaman nedir acaba?
  ***
  Budamak melisada pek önemli değil. Yukarda açıklaması var. En iyi budama, kış soğukları başladığında dal uçlarından kırkma ve sonra kış sonuna doğru esas budamayı yapmaktır.

 65. Ayşegül, Çanakkale dedi ki:

  Eylül ayında saksıya aldım içeriye aldım. O zaman çiçekleri vardı. Bir süre sonra yapraklar sarardı ve çiçekler döküldü. Çiçekçiye sordum biraz budayın dedi. Budadım biraz su verdim. İki ay sonra dallar kuru gibi duruyor. Tekrar yeşerir mi acaba?
  ***
  Sonbaharda söküp yeniden dikmek ve içeri almak yüzünden kökleri çürür. Yanlış yapmışsınız. Madem böyle yapacaktınız ilkbaharda saksıya dikmeli ve sonbahar serinleri hiç başlamadan önce, yaz sonunda eve almalıydınız. Tekrar yeşerir mi bilemem. Tamamıyla ölmüş olabilir.

 66. Ümit G. -Belçika dedi ki:

  Melisa çiçeğim kurudu. Tekrar canlanır mı? Türkiye’den getirdim. Buranın ikliminde nasıl olur?
  ***
  Belçikanın iklimini pek bilmiyorum ama herhalde kışın epeyce soğuk oluyordur. Melisa kışın en fazla -10C derece soğuğa zar zor dayanır. Dışarda tutuyorsanız muhtemelen donup ölmüştür.

 67. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Evde yetiştirmek çok mu zordur? Yazları öğlene kadar 3-4 saat kadar güneş alması yeterli mi? Boyunun uzamasına hiç karışmasam bunun nasıl bir sakıncası olur? Bir sırığa bağlamak gerekir mi yoksa kendi kendine ayakta durabiliyor mu? Ne kadar büyük bir saksı kullanmalıyım? Daha çok koku vermesi için yapılabilecek bir şey var mı? Çiçek açtıktan sonra ne kadar süre çiçekli kalıyor?
  ***
  Evde yetiştirmek için köklerin zar zor sığacağı kadar saksı yeterli. Daha büyüğü iyi değil. Güneş yeterli mi kesin bir şey diyemem ama tam pencere önünde tutarsanız ve güneş direkt gelirse yeterli olur sanıyorum. Daha fazla koku vermesi için yapacak bir şey yok. Geceleri koku verir. Yeri çok havadar olmalı. Pencere çoğu zaman açık kalsa iyi olur. Bu sağlıklı gelişimi için önemlidir. Dalların dik durabilmesi gücüne bağlı. Genelde bir değnekle desteklemek gerekir. Güçlenen dallar budamayla yükü hafifletilirse daha sonra destek istemez.

 68. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Peki kışın da evde dursun mu?
  ***
  Zaten evde yetiştirilebilen bitkilerdendir. Fakat günde en az 3 saat direkt güneş mutlaka lazım. Yoksa sağlıksız olup direnci azalır.

 69. İsimsiz dedi ki:

  Ben iki yıldır melisa çiçeğine baktım. Bu sene üç kök oldu. Köklerı ayırıp ayrı saksıya diktim. Şu anda yaprakları solup dökukuyor. Ölür mü? Ne yapmalıyım?
  ***
  Gereğinden büyük saksılara dikmişseniz kökler aniden daha soğuk ortam şokundan dolayı büyük zarar görmüş. Eğer öyle ise sökün ve köklerin zar zor sığacağı kadar saksılara dikin. Saksıları güneşten ısınacağı yerde tutun. Zamanla tekrar canlanır. Havalar iyice ısındığında anca o zaman gereğinden biraz büyük saksılara dikebilirsiniz. Bu kural her tropikal bitki için geçerlidir. Gereğinden büyük saksılarda bol toprakta köklerin fazla serinde kalması genellikle köklere büyük zarar verir.

 70. Hayriye, Niğde dedi ki:

  Güneşin doguşundan batışına kadar güneş alan balkona koydum. Zararı var mı? Bütün kış içerde baktım.
  ***
  Yaz sıcaklarına kadar fazla güneşin hiç zararı yok. Daha iyi olur. Ama kış boyunca sıcak eve alıştığı için bugünlerde Niğde’nin şiddetli gece soğukları büyük zarar verebilir. Dışarı çıkarmakta çok erken davranmışsınız.

 71. Erkan, Bursa dedi ki:

  Bir hafta önce 1m boyunda melisa aldım. Daha önceki aldığım melisalarım hep soldu. Balkonda bakıyorum. Toprak kurumadıkça su vermiyorum. Şimdiki melisamın ise yaprakları beyaz beyaz oldu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bursa merkez ilçede kışın sert soğuklar olur. Melisa daynamaz. Son haftalarda pek soğuk olmamış olsa bile siz sizin oranın gece soğuklarına alışık olmayan melisayı getirip balkona koymuşsunuz. Bu sebeple bozulmalar olmuş. Yakında havalar ısındıkça yeni yapraklar çıkarır. Kışın Bursada dışarda bırakmamalısın. Eylül başından mayıs ikinci haftasına kadar evde, güneşli ve havadar pencere önünde tutmanız lazım.

 72. Fatma, Isparta dedi ki:

  Geçen yıl kuşadasına gittiğim tatilde hoş kokusuna bayılıp poşetle hazır fidanından dört tane almıştım. Ispartaya geldiğimde bahçeme diktim. Şu anda dalları sapsarı. Sanırım kurudu. Hiç yeşillenmedi. Acaba yeşerir mi?
  ***
  Isparta’da melisa kış soğuklarına dayanamaz. Bahçeye dikmekle hataetmişsiniz. Eğer bu kış çok fazla soğuk olmadıysa belki ölmemiştir. Ölmemişse köklerden filizler çıkararak mayıs ortasına kadar yeşerebilir.

 73. Fatih, Urfa dedi ki:

  Bana Bursadan melisa geldi. Çok da guzel gelisti. Dün baktım her tarafını yeşil böcekler sarmış. Böcek kovar ilacı sinkovu püskürttüm. Sonra üst yaprakları sararıp kurudu. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Yapacağınız şey yeniden filizlenmesini beklemektir. Bundan sonra bitki bitleri için olmayan böcek ilaçlarını bitkileriniz için kullanmayın.

 74. İsimsiz dedi ki:

  Bahçede taraçanın hemen yanına mı kenara mı dikmem gerek bilemedim. Kokusunu duymak için ne kadar uzakta olması gerekir?
  ***
  Kokusu birkaç metre çevreyi etkiler. Geceleri koku salıyor. Bahçeniz çok büyükse en uzak köşeye dikmeyin.

 75. Emre, İstanbul dedi ki:

  Terasımdaki 2 yıllık melisamı beyaz beyaz mantar benzeri böcekler sardı. Ne sıktıysam kurtaramadım bu garip canlılardan. Önce pamuksu bir görüntü oluyor, bir süre sonra böcek benzeri mantarımsı bir canlı sarıyor her dalını. Geçen yıl beyaz gülümü kaybetmiştim aynı nedenle. Şimdi daha fazla çoğalmadan melisaya derin budama yapsam, tekrar filizlenir mi acaba?
  ***
  Esas ihtiyacınız o parazitlerden kurtulmanız. Budasanız yine olacak çünkü. Bir de ispirto fısfıslamayı deneyin.

 76. Aliye A. -Tekirdağ dedi ki:

  Melisa çiçeğim ilk açtığı zaman güzel kokuyordu. Şimdi açsa da kokusu yok. Ne yapmalıyım?
  ***
  Genelde gündüzleri kokmaz. Akşam ve gece saatlerinde kontrol edin.

 77. Rıdvan, İstanbul dedi ki:

  Melisa çiçeğini Çanakkale’de bahçeme diktim. Kışı geçirdi. Baharda iki filiz verdi. Birinde çiçek var. 70-80cm boyundalar. Budayıp daha fazla filizlenmesini sağlayabilir miyim?
  ***
  Evet. Budama paragrafını okuyun.

 78. Tulay, Ankara dedi ki:

  Bir hafta önce Ankarada bahcemde yetiştirmek icin aldım. şu an saksıda. Bahcem cok gunes aliyor. Saksı içindeki toprak çok sert. Yaprakları büzüşmeye ve sararmaya başladı. Uzerinde tomurcukları var. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bahçeye dikmeyin. Saksıda tutup kışın donmayacağı bir yere alacaksınız. Çünkü Ankara’nın kış soğuklarına dayanamaz. Şimdi ciddi bir yer yadırgaması yaşıyor. Susuz bırakmayın. Yakında oranın havasına adapte olmuş olur ve yeniden yapraklanır.

 79. Ahmet, Denizli dedi ki:

  Cam balkonda melisam 1 yıldır gelişmedi. Yaprakları dökülüyor, tekrar çıkıyor. Bahar başı çiçek verdi. Şimdi yok. Sorun ne olabilir? Bunu 8-10 saat güneş alan bahçeme diksem olur mu?
  ***
  Kapalı balkonlarda havalar ısınınca esinti azlığı sebebiyle çok rahatsız olur. Denizli’de bahçeye dikerseniz kışın biraz korumanız gerekecek. Dibini 15cm kadar yükseklikte kuru yapraklar + toprak karışımı ile örtüp sonra çuval beziyle sarmalısınız.

 80. Hüseyin, Silivri dedi ki:

  Öğleden sonra 2 gibi başlayıp güneş batıncaya kadar güneş alan camlı balkonda (sık sık havalandırıyoruz) melisa sağlıklı bir şekilde yetişir mi? Ayrıca kışı da camlı balkonda geçirebilir mi?
  ***
  Evet her iki şarta uygundur ama havadar ortam tüm bitkiler için önemlidir unutmayın.

 81. Tarık, Bursa dedi ki:

  Melisa’m yeni çıkarttığı yaprakları bozuk formda buruşuk çıkartmaya ve küçük şekilde çıkartmaya başladı. Takriben 1 aydan fazla süredir bu olay oluyor. Sürekli yanlardan sürgün veriyor. Bunun başlıca sebebi nedir?
  ***
  Toprağın kimyasal dengeleri bozulmuş olabilir.

 82. Sancar, İzmir dedi ki:

  Ben de yıllardır melisa bitkisi yetiştiriyorum. Kokusu muhteşem bir bitki. Kokusunu nemli ortamda ve gün batımından sonra salıyor. Sokaklara parfüm sıkmışcasına müthiş bir koku veriyor. Ben bu bitkinin aşığıyım. Melisa direkt güneş ışığını sevmez. Yaprakları sararır ve dökülür. Fazla sulanırsa kök çürüklüğü yapar ve bundan dolayı da yaprakları haşlanmış gibi sararır. At ve katır gübrelerini toprağa karştırırsanız kökleri gelişir. Çok uzama yaparsa tepe budamasında fayda vardır. Saygı ve sevgilerimle.

 83. Hatice, İzmir dedi ki:

  Melisayı üç gün önce farklı bir saksıya aldım ve kendi evime getirdim. Önce solar gibi oldu sonra güzelleşti. Ama şimdi yine soldu ve kurumaya başladı. Yeri güneşli ve esintili. Acaba tekrar canlanır mı? Dibi ıslak olduğu halde soluyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Kökler rahatsız edilince böyle olması normaldir. Yakında yeni filizler verir. Toprağı ıslak olduğu halde sık sık sularsanız kökler çürür.

 84. Nilay, İstanbul dedi ki:

  Ben sipariş verdim çarşamba günü yola çıkacak. Melisa çalısi (kolay çiçeği. Parfüm çalısi) internette antalyada bir cicekcide buldum sizden almak isterseniz Melisa çalısi işte burdan sipariş verebilirsiniz: … …
  ***
  Kusura bakmayın linki sildim. Çünkü çok fazla link veren oluyor. Hepsine izin versem her sayfada yüzlerce link olacak. Melisanız inşallah kazasız belasız elinize geçer. O siteyi biraz inceledim. Bitkilerin fiyatları bana yüksek geldi. Bir de boylarından bahsetmemişler. 1 liralık bir fideye mi onca yüksek meblağ ödüyoruz belli değil. Gerçi her türlü bilgiyi verseler bile gönderecekleri aynı şey mi bilemeyiz.

 85. Emel, Kocaeli dedi ki:

  Dün Antalya-Adrasan’dan 12 saatlik otobüs yolculuğumuzla hiç zarar vermeden gayet güzel bir şekilde evime getirdiğim 80cm’lik çiçekli haldeki melisa bitkimi gece (gelir gelmez) biraz büyükçe bir saksıya diktim. Balkonuma güneş ve rüzgar almayan bir yere koydum. Sabah baktım ki yapraklar canlılığını kaybetmiş. Hemen internetten araştırmaya giriştim. Sizin sitenizdeki melisa bitkisinin bakımıyla ilgili bütün soruları ve cevapları tek tek okudum. Bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Bu arada yazdıklarınızdan öğrendiklerim doğrultusunda sevgili bitkimi hemen terasa, güneş ve esinti alan bir bölüme taşıdım. Bu akşam yine kontrol ettiğimde aynı cansız halini muhafaza ediyordu. Anladığım kadarıyla biraz uyum süreci geçirecek gibi görünüyor melisa bitkim. En kısa zamanda önerdiğiniz gübreyi de bulup vereceğim. Umarım o güzel kokuyu terasımda da içime çekebilirim. Tekrar teşekkürler.
  ***
  Yanlış mevsimde kökler rahatsız edilince öyle olması normal. Neyse ki yaz sıcakları sona eriyor. Yoksa kuruyabilirdi. Size tavsiyem mevsimsiz kökleri rahatsız etmeyin. Toprak değiştirme işi bazı bitkilerde yanlış mevsimde yapılınca zararı büyük olur.

 86. İsimsiz dedi ki:

  Bizimle yaşayan 3 yıllık melisamızla bugüne kadar babam ilgileniyordu. Tayin sebebi ile ayrıldık. Az çok bakımını yapıyorum. İlk kez beyaz tohum verdi.. Birkaç melisam daha olsun istiyorum. Nasıl yapalirim?
  ***
  Dallarından kırıp köklendirmek çok basittir. Yukardaki ilgili bölümü okuyun.

 87. Kenan, Bursa dedi ki:

  Ben melisa ile tesadüf tanıştım. Çiçek aldığım seracıdan bahar başı aldım. Kokusuna hayran kaldım. Yaz başında çiçeklendi. Balkon tam istediği gibi bol güneşi. Fakat beyaz yaprak biti oluştu. Bu sinekle mucadelede biraz hırpalandı. Açelya için uygun besin (kutuda) aldım. Bunu yıl boyu hangi aylarda nasıl kullanabilirim? 8 litre balkonda yetiştirmek için yeterli mi?
  ***
  Sırf açelya için değil de daha genel anlamda ‘Rhododendron ve ortancalar için’ adı ile satılan kuru bitki besini var. Böyle amaçlar için o daha uygundur. Ama sırf açelya için olan bitki besini aynı faydayı sağlar mı bilmiyorum. Kuru besin üstte toprağa karıtırılır. İlkbahardan yaz sonuna kadar iki ayda bir, azar azar vermek iyi olur. Kapalı mekanda yetiştirebiliyorsanız ve kışın da gelişime devam ediyorsa kışın da devam edebilirsiniz ama oranı daha az tutmalısınız.

 88. Selma, İstanbul dedi ki:

  Manisa’dan bir arkadaş bana birçok çiçek çeliği ve tohum gönderdi. Bunların içinde melissa çeliği de var. Arkadaşın gönderdiği melissa çeliği daldırma yöntemiyle tutar mı tutmaz mı? Sizce şimdi minik bir saksıya dikip tutana kadar ve kışı da çıkartacak şekilde evde mi tutsam?
  ***
  Daldırma ana bitkiden kesmeden yapılır. Sizinki çelik. Şimdi melisa için zamanı değil. Evde deneyin. Şansınıza belki tutar.

 89. Ömür O. -İzmir dedi ki:

  Ağustos ayında 1m bir melisanın dallarının üstünü kırdım. İki gün içinde resmen ağaç yok oldu. Hiç bir şey yapamadım. Kasım ayındayız. 10 gün önce 2m çiçekli bir melisa satın aldım. Balkona koydum. Toprağı kuru olduğu için su verdim. İki gün sonra yapraklarının boynu eğildi. Tekrar su verdim yapraklar düzeldi. Sonra yapraklar tekrar boynunu eğdi ve yine su vermek zorunda hissettim kendimi. Bu sefer tüm yapraklar sarardı. Üzerindeki çiçekler kurumaya başladı. Şu an ne yapmalıyım ben anlamıyorum. Melisayı yetiştirmek için canlandırmak için ne yapmalıyım acaba?
  ***
  Ben de ekim ayı ortasında alıp bahçeye dikmiştim (Didim’e yeni taşındım bahçeyi yeni yeni düzenliyorum). Gayet iyi. Ara sıra yapraklar pörsümüş gibi oluyor. Galiba öğle civarında güneşin etkisinden dolayı. Ama hiçbir zarar görmedi. Gayet sağlıklı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Siz belki çok fazla sıklıkta suluyorsanız bu yüzden bozulmuştur. Kökler çürümüş olabilir. Ya da bilmiyorum balkonunuz kuzeyli rüzgarlara fazla açıksa gece serinleri etkiliyordur. 10 gün önce almışsınız. Muhtemelen iyi donanımlı bir serada idi. Birden bire hiç alışık olmadığı gece serinlerine maruz kalması çok kötü şok etkisi yapmıştır. Zaten hava git gide serinliyor. Yeni bir tane daha alacaksanız ilk baharı bekleseniz daha iyi. Şimdi zaten çiçekleri koku vermiyor. Koku vermesi için sıcak lazım.

 90. Cüneyt, Ankara dedi ki:

  Son dört yıldır Ankara’da evde melisa yetiştirmeye çalışıyorum. Ne yazık ki hep kısa sürede kurudular. En son bu yılki kışa kadar geldi ancak yapraklar sürekli dökülüp dallar uzuyor ve deve boynu gibi eğriliyorlar. Her dalın en uç kısmında sadece iki küçük taze yaprak var. Sürgün devam edip yeni küçük yapraklar çıktıkça alttakiler dökülüyor. Sıcak ve güneş istediğini düşündüğümüz için cama yakın kalorifer peteğinin önün koyduk. Bir de çok suluyoruz çünkü sulamazsak yapraklar yumuşayıp ardından kurumaya başlıyorlar.
  ***
  Evinizdeki sağlıksız gelişim aşırı ışık yetmezliğindendir. Mutlaka günde birkaç saat direkt güneş alabilmeli. Sulamanız yanlış. Toprakta biraz kuruma olmadıkça sulamamalısınız. Güneşte yapraklar ve taze dallar pörsüyüp eğilir. Bu zarar görüyor anlamına gelmez. Susuz kaldığını da göstermez. Melisanın normal tedbiridir. Güneşli saatler geçince dipdiri olurlar. Ve bu sayede gelişim çok sağlıklı devam eder.

 91. İrem N. -Denizli dedi ki:

  Ben melisa diktim. Yaprak dokuyor. Olmadı diye toprak alıp ona geçirdim. Şimdi başından kurumaya başladı. kökü sağlam gibi. Mutfakta duruyor. Çok mu suladım yoksa saksı mı küçük bilemedim. Ne yapmam lazım?
  ***
  En sağlıklı gelişimi sıcak rüzgarlarladır. Sabredin. Yaza doğru canlanır. şimdi ev sıcak olsa bile havasızlıktan gelişemez. Hatta çürüyebilir.

 92. Nalan, Bursa dedi ki:

  Melisa bitkim ölmek üzere. Yapabileceğim bir şey var mı?
  ***
  Soğuktan etkilenmişse serin ve güneşsiz bir yerde tutun. Mart sonunda bütün dalları dipten kesin ve güneşten ısınacağı bir pencere önüne koyun. Soğuktan etkilenmemişse, ev ortamında kötüleşmişse sulamayı azaltın. İlkbaharda gece ısısının 10 derece altına düşmediği günler geldiğinde dışarı açık havaya koyarsanız canlanır.

 93. Ayca, KKTC dedi ki:

  Bahçemizde serpilmiş gece tüteni (kktc deki adı) aralık ayında bayağı kuvvetli budamıştık. Arkadaşa filizlendirmesi için verdik o dalları. Yanlış zamanda budama yaptığımızı sizin yazınız vesilesiyle öğrenmiş bulunuyorum. Ocak ayı sert geçti. Gece don olduğu günler oldu. Şu an bizim gecetütenimizin yaprakları ve dalları kupkuru. Ölmüş olabilir mi?
  ***
  Çok genç bir fidan ise ölmüş olma ihtimali yüksek. Ama birkaç yıllık ise ve toprak altı kısmı güçlü ise ilkbaharda tekrar yeşerme ihtimali yüksek.

 94. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Geçen sene aldığım melisayı çok da iyi bir toprağa dikmemiştim. bu sene toprak değiştirmeli miyim? Normalde kaç yılda bir toprak değiştirmek gerekir? Toprak değiştirmek için en uygun zaman nedir?
  ***
  Zaten çok iyi toprak bulmak kolay değil. Duruma göre toprak değiştirilmesi lazım. Her yıl olabileceği gibi 3-4 yılda bir de değiştirilebilir. Nisan mayıs ayları uygundur.

 95. Serhat A. -İstanbul dedi ki:

  Melisa çiçeğine solucan gübresi vermek olumlu sonuç verir mi?
  ***
  Evet kesinlikle büyük faydası olacaktır.

 96. Mehmet, Fethiye dedi ki:

  Melisanın yapraklarında açık sarı lekeler oluşmaya başladı. Bunun sebebi ne olabilir?
  ***
  Yani mi aldınız yoksa eskiden beri mi sizdeydi, bahçede mi saksıda mı, evde mi dışarda mı tutuyorsunuz hiçbir ayrıntı yazmamışsınız. Yeni aldı iseniz yer değişikliği sonucudur. Yeni değilse ve yapraklar geçen yıldan kalmışsa normal bir şey. Onlar şimdi bozulup kuruyabilir.

 97. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Bu yazı evde geçirecek olan melisayı kışın hiç soğuğa çıkarmadan evde tutmaya devam etsem hiç soğuk görmediğinden dinlenemeyip olumsuz etkilenir mi? Yoksa sonbaharda hafiften üşütsem mi? Saksı değişimini kışın pasifken yapabilir miyim?
  ***
  Soğuk görmesi gerekmez. Zaman zaman kendiliğinden dinlenir. Saksı değişimini yaz başına doğru yapın. Evde sağlıklı gelişebilirse ve çiçek açarsa sıcak günlerde o kadar aşırı yoğun koku olur ki çöpe atmayı bile düşünebilirsiniz. Evlere uygun değil aslında. Bilmem ama Didim’de bahçede bile eve çok yakın yere dikmiyoruz. Kokusu sıcak günlerde fena bayıyor insanı. En iyisi kokusunun biraz uzaktan gelmesi.

 98. Özge T. -İstanbul dedi ki:

  Gecen hafta Eminönünde bulunan çiçekçilerden 60cm boyutlarında melisa calısı aldim ve saksısını değistirmeden balkonuma koydum. Gün boyunca güneş görüyor. Bugün alt yapraklarinda yanma gibi sarartılar gördüm. Hatta bazı yapraklarda ortadan yanık gibi delikler oluşmuş. Sağlıklı gelişmezse gerçekten çok üzülürüm. Sizce sorun nedir?
  ***
  Hiçbir problem yok. En eski yapraklarda bozulma oluyor. Sizin balkonda sizin balkonun ve İstanbul havasının şartlarına göre yeniden yapılanıp uyumlu gelişecektir. Yine de mümkünse temmuz sonuna kadar tam öğle civarı tepe güneşinden korumanızı tavsiye ederim.

 99. Mehmet Ç. -Bursa dedi ki:

  Melisa çalısında leblebi tanesi kadar beyaz yumurtaya benzeyen şeyler nedir?
  ***
  Meyveleri.. onların içlerinde tohumlar oluşur.

 100. Emrah I. -Isparta dedi ki:

  Yaklaşık 1 ay önce 40cm boylarında 3 küçük parmak genişliğinde melisa fidesi aldım. Yaprakları koyu yeşildi. Altlarda biraz sararma vardı. Şu anda boyu 60 cm’yi geçmiş durumda. Boya uzuyor ve yeni çıkan yaprakları koyu yeşil değil sarıya yakın gibi. Direkt güneş görmüyordu 1 aydır. Şimdi birden günde 4 saat kadar sabah güneşi gören bir yere alsam düzelir mi acaba?
  ***
  Anlattığınız şey bir problem değil. Ama yine de sabah güneşi alan yere alsanız daha iyi olur. Daha güçlü gelişir.

 101. İlker, Bursa dedi ki:

  Son iki gündür melisam bolca çiçek dökmeye başladı. Gerçi üzerinde bolca çiçek var.
  ***
  Esas gür çiçeklenmesi bundan sonra olur. Siz ya yeni aldınız (ki bu durumda serada çabucak çiçeklendirilmiş ve şimdi yeni yerine alışmaya çalışıyor) ya da geçen yıldan beri sizdeydi ve kışın iyi korumanız sebebiyle erken çiçeklenmiş. Problem yok. Benimki (Didim’de) bahçede şiddetli kış yüzünden öldü sanıyordum. Baharda kökten filizlendi hızla büyüyor ama henüz çiçek açmadı.

 102. Sibel, Antakya dedi ki:

  Merhabalar ben melisa çiçeğimi iki yıl önce ufak bir dal olarak ektim. Geçen yıl eylül sonunda çiçeklenmeye başladı. Bu yıl ise bayağı uzadı, dallandı, yapraklandı. Yaprakları çok büyük değil. Küçük küçük, açık yeşil. Geçen sene bayağı büyük bir saksıya aldım ama bu sene hala çiçeklenmedi. Hem rüzgarlı hem altı yedi saat güneş görüyor. Buna rağmen çiçeklenmedi. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Yakında açar merak etmeyin. Didim’deki fidanlıkçıların melisaları bile henüz çiçeklenmedi. Benim bahçemdeki de öyle. Normaldir. Üç haftaya kadar tomurcuklanırlar diye düşünüyorum.

 103. Şerife, Kayseri dedi ki:

  Melisa çiçeğimin yaprakları sararıp dökülüyor. Ne yapmam lazım?
  ***
  Sebebini bilmeden kesin bir şey diyemiyorum. Evde tutuyorsanız havasızlıktan boğulduğu içindir. Sık sık esintiler alması lazım.

 104. Murat, Ankara dedi ki:

  Ankara’da bahçede melisa çiçeği yetiştirilir mi?
  ***
  Hayır orada kışın soğuğa dayanamaz.

 105. Hüsnü, İzmir dedi ki:

  Melisa çiçeğime geçen hafta büyük merketlerin birinden açelya gübresi aldım. Katalogtaki zaman ve ölçü uyarılarına uygun gübreyi verdim. Keşke vermez olaydım.. Çiçeğin şakülü kaydı. Çiçek kendini bıraktı yaprakların çoğu birden sarardı ve dökülmeye başladı. lütfen bana bir çare, bir akıl.
  ***
  O çeşit gübreler açelyalara bile zarar verebiliyor. Onun yerine (asitli toprak isteyen bitkilere) kabak + domates püre veya ezme karışımı yapıp topraklarına doğal gübre eşliğinde karıştırın. Melisanıza gelince, hemen toprağını değiştirin. Belki zamanla toparlar.

 106. Sercan, İstanbul dedi ki:

  tohumla da çoğalabiliyor mu? Ben zaten açtığı o kadar çiçek ne işe yarıyor diye düşünüyordum. Eğer bu gerçekten tohumsa büyütmek istiyorum. Ne kadar zamanda olgunlaşır? Sizce kendi kendine düşmesini mi beklemeliyim? Ne zaman ekeyim?
  ***
  Evet tohumla kolayca çoğalabiliyor. Benim bahçemde farklı yerlerde birkaç tane kendiliğinden çıktı. Tohumlar nereden nasıl geldi bilmiyorum. Hızlı büyüdüler. Bunlardan ikisi neredeyse çiçek açacak kadar gelişti. Şimdi bekleyin dalında iyice kurusun. Tohumları ilkbahar başında ekin.

 107. Hilal, İzmit dedi ki:

  1 seneyi geçti Melisa bitkimizi alalı. Şimdi beyaz beyaz tohumlar yaptı. Biz tohumla çoğaltmak istiyoruz fakat tohumlarını nasıl alacağımızı bilmiyoruz. Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz? Beyaz yuvarlak tohumların kurumasını mı beklememiz gerekiyor?
  ***
  Onlar küçük meyvelerdir. İyice kuruduklarında içlerinden aynen çöreotu benzeri siyah küçük tohumları çıkaracaksınız. Tohumları yarım santim gömün. Güneşin ısıtacağı bir yerde susuz kalmazlarsa çimlenirler. Yaz boyunca gayet hızlı büyürler. Hiç susuz bırakmazsanız sonbahara kadar 1m’ye ulaşırlar.

 108. Ramazan Mamiş dedi ki:

  Bu çiçek çocukluğumun en güzel hatıralarından birisi. Mersin’de evimin bahçesinde vardı fakat şu an Adıyaman’da yaşıyorum. Acaba burada yetiştirebilir miyim? Yeni diktim. Bahçeme uyum sağlar mı acaba?
  ***
  Sık sık sulamalısınız. Sulamayı hiç ihmal etmeyin. Kışın en hafif don olaylarında bile çok kötü etkilenir. Hafif don olayının süresine göre bazen dibe kadar kurur sonra nisan sonunda veya mayıs içinde kökten yeniden filizlenir. Her yıl sıfırdan başlarsa çiçeklenmesi taaa ekim ayına kalır. O da bir şeye yaramaz. Bu yüzden kışın dallar donmasın diye iyice sarıp sarmalamanız lazım. Adıyaman’da belki bu da yetmeyebilir. Saksıda yetiştirip kışın ısı sıfırın altına düşmeyen bir yerde korumanız daha iyi olurdu.

 109. Gülbahar, Konya dedi ki:

  Annemin çok büyük melisa çiçeği var. Yaprakları yapış yapış ve beyaz minik sinekler var. Ondan çeltik alıp diktim tuttu yeni yapraklar çıkarıyor. Ama onlar da yapış yapış. Ne yapmalıyım?
  ***
  Çözümler şu sayfada: https://azbitki.com/bitler

 110. Suat, İstanbul dedi ki:

  Melisa’nın dikileceği saksının derinliği ne kadar olmalıdır? Genişliği hakkında bilgi verebilir misiniz?
  ***
  Tropikal iklim bitkisi olduğundan dolayı çok büyük saksı istemez. Ama suyu çok sever. Sıcakta ya da güneşin ısıttığı toprakta gayet hızlı gelişir. Bu yüzden fazla büyük saksı ve fazla toprak pek iyi değil zira kökler fazla serinde kalır ve gelişim çok yavaş olur. Ancak temmuz sıcaklarında kökler ısınabilir. Neyse köklerin anca sığacağı kadar saksı tercih edin ki kökler kolay ısınsız ve gelişim hızlı olsun.

 111. gül-izmir dedi ki:

  Melisam çiçek açmaya başladı. Fakat çiçekler tam açmadan kuruyorlar. Ne yapmalıyım?
  ***
  Tam açmazlar zaten. Melisanın çiçekleri gayet gösterişsizdir. Koku salmaları da akşamdan itibaren gece boyunca olur ama hava sıcak ise mümkündür.

 112. Pınar, İstanbul dedi ki:

  Ben 5 kök melisayı bahçeme ektim. Öğleden sonra akşama kadar güneş alan bir yer seçtim. Aldığımda hemen çiçek açtı. 15 gün kadar böyle devam etti. Sonra o yarı kurumuş soluk yapraklar canlandı, dirildi. Her yerinden yaprak fışkırdı yayılmaya başladı ama maalesef hiç çiçek açmaz oldu. Yani görüntü enfes ama ses yok derler ya öyle. 15 günde bir bahçemdeki bütün çiçeklerime verdiğim bitki besininden veriyorum ama sanırım bu sadece yaprak açmasını kışkırtıyor. İnternette çılgın gibi araştırıyordum sizin sayfanızı keşfettim. Umarım bana da yardımcı olursunuz ve o şahane kokuyu tekrar koklayabilirim.
  ***
  Melisalardan yaz boyu çiçek ve dolayısıyla koku almak birkaç yıllık emek ve sabır istiyor. Burada Didim’de de aynen bahsettiğiniz sorunu bugünlerde çok kişi yaşıyor. Son iki kış melisalar için zarar verici boyutta soğuk oldu (bu yıl gerçi azdı ama yine de kötü etkiledi). Kısaca, melisalar biraz yaşlanmalı ve üzerlerinde kışın soğuktan zarar görmemiş sağlam dallar olmalı. Eğer bunda başarılı olunursa yaz boyu daha sık çiçek açar. Siz şimdi susuz bırakmayın ki bol bol dallansın. Önümüzdeki eylülde çiçek açabilir. Kışın dallar sıfır ve sıfırın altı soğuktan hiç zarar görmesin diye o don olayı olacak günlerde iyice sarıp sarmalamanız lazım. Eğer önümüzdeki kış hiçbir dalı soğuktan zarar görmeze gelecek yıl daha çok sıklıkta çiçek açacaktır. Aksi takdirde her kış sıfırlanır ve ilkbaharda çıkan taze dallar sonbaharda az çiçeklenir. Her yıl sıfırlanması hiç iyi değil.

 113. Merve, Aydin dedi ki:

  Melisada beyaz yapışkan bir basra var. Muhtemelen bitki biti. Bunu nasıl yok edebiliriz?
  ***
  Evet yapışkanlık bitki bitlerinin verdiği tahribat yüzünden olur. İlaçlamanız gerekiyor.

 114. Yeter, Aydın dedi ki:

  Benim iki metreye yakın melisa çiçeğim iki üç hafta önce yavaş yavaş yaprakları beyaz ve kuru bir hale dönüştü. Şimdi sararıp dökülüyor. Bu arada çiçekleri tam açmadan kurudu. Ne yapabilirim? Tekrardan yeşillenme olasılığı kaç?
  ***
  Köklerde bir problem olmuştur. Bazen bazı dalları ile ilişiğini keser ve o dal tamamen kurur ama dipten güçlüce yeni dallar çıkarır. Sizinkinin eğer kökleri tamamen çürümemişse bugünlerde yeni dip filizleri görünmeye başlar. Olasılık hesabı yapılamaz. Bekleyip göreceksiniz. Köklerle ilgili sıkıntının niteliğini ve kapsamını bilmeden bir şey denemez.

 115. Özhan D. -Ankara dedi ki:

  Melisa kolanya çiçeğini Ankarada nerde bulabilirim? Köy evimde hobi bahçem var. Güzel görünen güzel kokan başka ne önerirsiniz?
  ***
  Ankara’nın kış şartlarına ve karasal iklim olan yerlerde kış şartlarına kesinlikle dayanamaz. Hiç aramayın. Hanımeli ve leylak uygundur.

 116. Behic, Ankara dedi ki:

  Ben de iki senedir balkonda bakıyorum. Tatil dönüşü Antalyadan almıştım. Üç ay sonra balkon yeterli güneş almadığı ve bol suladığım için çürümüştü. Daldırma yöntemiyle iki kök alabilmiştim. Deli gibi çiçek açıyorlar. Ben melisalarımı özellikle bu sitenin bilgileri sayesinde yeterince geliştirdim. Bu ayda bile hala üstlerinde çiçek var (yazdaki gibi kokmuyorlar). Bu arada ben süs kabağı tohumlarını (100 adet) civarı toprak dolu bir saksıya döküp filizlendikten sonra bolca sulayarak boya yatırıyorum. Sonra suyu kesiyorum. Kuruduktan sonra gayet güzel bol organik maddeli bir toprak oluyor.

 117. Yasemin, Balıkesir dedi ki:

  Balıkesir’in biraz yüksek bir yerinde şehir dışında evim var. Yazın rüzgar aliyor. Bu bitkiyi dikmek istiyorum ama burada olur mu bilemedim.
  ***
  Kışın orada hayatta kalamaz. Saksıda yetiştirip kış boyu don olaylarından etkilenmeyeceği bir yerde tutmanız gerekiyor.

 118. Kezban, Nazilli dedi ki:

  Mayıs ayında aldıgım melisanın birkaç çicegi vardı. Şimdi hiç yok ve yaprak uçları ve bazı yerleri sararıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Saksıda yetiştiriyorsanız torf vb hazır topraklardan değil normal toprak ve büyük saksı kullanmalıydınız. Kökleri sıcaktan etkilenmemeli. Hem yeni almışsınız sizin yerinizin şartlarına anca adapte olur. Belki eski yetiştiği yerde az güneşe alışmışsa sizin orada yeri fazla güneşli ise bunun da etkisi vardı. Melisalar az güneşli yarı gölge yerlerde çok iyi serpilirler. Ama şiddetli güneşte de olur. Sizinki zamanla yerine alışacaktır. Bol bol sulamalısınız.

 119. Kezban, Nazilli dedi ki:

  Normal toprakta ve büyük saksıda ve öglene kadar güneş alıyor. Dibine marketlerdeki humuslu topraktan doksem fayda gorur muyum.. Ortanca ve melisama demir sülfat ve şeker gubresi kullabilir miyim?
  ***
  Doğu cephe demek. Yeri çok iyi. Uzun süre güneşe uyumlu oldukları halde az güneşli yerde de melisalarda çiçeklenmeme sorunu asla olmaz. Bilakis daha fazla dallanır daha fazla çiçeklenir. Diplerine marketlerdeki topraktan yaymanız çok iyi olur. Saksılarda doğal normal toprak kullandığınıza göre o iki maddeyi verebilirsiniz ama dozajı düşük tutun.

 120. Canan, Ankara dedi ki:

  Geçen yaz Altınoluk’tan getirdiğim melisa, kışı güney batıya bakan cam balkonumda geçirdi. Haziran ayında çok güneş aldığı için sabah güneşi ve bir, iki saat ikindi güneşi alan ön balkonuma aldım. Haziran sonuna doğru ilk çiçeklerini verdi. Ancak daha sonra hergün beş, altı yaprak sararıp dökülmeye başladı. Alt dalları yapraksız kaldı. Suya daldırıp toprağını olabildiğince değiştirip biraz daha büyük saksıya aldım. Çok uzun iki dalını budadım.(Kış sonu da iki, üç dalını budamıştım.) Hala yaprakları sararıp dökülmeye devam ediyor. Şu anda açık cam önünde sabah güneşi görüyor. Perdeyi indirip ikindi güneşini engelliyorum. Başka ne yapmalıyım?
  ***
  Canan Hanım Ankara’da güneşten bu denli korumanız gereksiz. Didim’de 35-54 dereceler arasında değişen sıcakta saatlerce güneş aldıkları halde gelişimlerinde sorun yok. Ama sizinkinde problem az güneşle ilgili değil. Toprak zarar veriyordur ya da fazlaca havasız esintisiz kalıyor olabilir. Melisalara toprak olarak doğal bahçe-tarla toprağı kullanmanız daha iyi olur.

 121. Okan, Datça dedi ki:

  Üç gün önce saksıda satın aldığım yaklaşık 70cm’lik sağlıklı melisa bitkisini 2 gün önce bahçeye diktim ve cansuyunu verdim. Bitki Batı yönüne bakmakta. En az 5 saat direkt güneş almasına rağmen kuzey batıdan bügünlerde serin ve sert esen rüzgardan mı bilemiyorum bitkinin yaprakları pörsüdü. Bazıları sanki mıyıklaşıp eriyecek. Gövdesinin üst kısmı eğildi ve bazı ufak yaprakları döküldü. Bitkide henüz bir kuruma yok. Sanki bitkiyi kayıp edeceğim. Ne yapmalı?
  ***
  Korkmayın hiçbir şey olmaz. Ben de Didim’deyim. Tam üç yıldır burada bahçede melisa yetiştirme hakkında iyi tecrübe edindim. Şiddetli güneş alan yerlerde yazın 40 dereceye bile dayanıyor ama bu cıvarlarda az güneşli yerlerde daha iyi gelişiyorlar. Sizinki sanıyorum ilk yetiştirildiği yerde az güneşli yere alışmış olduğundan dolayı bahçenizde ilkin bocalamış ama çok yakında yeni filizer çıkarır. Belki de saksıdan çıkarıp bahçeye dikerken kökleri rahatsız ettiğinizden dolayı böyle olmuştur ama bunun da sakıncası yok. Böyle çok denemelerim oldu. İlkin ne kadar kötüleşirse kötüleşsin zamanla canlanıp filizleniyorlar.

 122. Okan, Datça dedi ki:

  Size bahsettiğim melisa tüm yapraklarını döktü. Bazı dalları da kurudu. Hepsini temizledim. Bekleyeceğiz bakalım ne olacak. Bu arada bahçede bulunan 2m boyundaki yetişkin melisanin bazı dal ve yapraklarında köpüğe benzer topçuklar vardı. Su ile temizledim. Üstünde yoğun olan dalları ise budadım. Mantar vs midir ve nasıl önleriz? Elimde melisadan topladığım tohumlar var. Ne şekilde ve ne zaman ekip çimlendirebilirim?
  ***
  Mantar olacağını sanmam. Bildiğimiz sabun köpüğü gibi ise bunlara bir tür parazit sebep oluyor. Beyaz topak gibi ise unlu bittir. Her iki durumda da ilaçlamak gerekir. Melisa tohumlarını toprağa çok hafifçe, belli belirsiz gömüp sulayın. Güneşin ısıttığı yerde çabuk çimlenirler. Şimdi ekebilirsiniz. Datça iklimi melisalara kışın zarar vermez. Benim bahçemde ben hiçbir şey yapmadığım halde her yerden melisa çıkıyor. Tohumlar her yere nasıl yayılıyor ve nasıl her biri çimlenip büyüyor şaşılacak şey. Kuşlar çevreye yayıyor olabilir. Bahçeyi sık suladığım için hepsi çimleniyor olmalı. Melisa fidelerini söke söke bitiremedim.

 123. Esra, Manisa dedi ki:

  Bu yaz annemden aldığım melisa daha yeni dikilmisti. Yaz sonu gibi açtı. Balkonum bol güneş alıyor. Sulamayı da dediğiniz gibi toprak kurudukca yapıyorum. Balkonda keyfi güzeldi. Hâlâ cicekliydi ama hava soğumaya başlayınca yine güneş gören bol ışık alan salonuma koydum. İçeri alınca çiçeklerini döktü. Ve ufak ufak toplar var üzerinde tohum sanırım. Bu tohumları ne yapmalıyım nasıl coğaltabilirim? Boyu çok uzun iki dalı var. Üzerinde ufak filizler de var. Kendi haline mi birakayim yoksa çomakla bağlamalı mıyım?
  ***
  Melisa çoğaltmak için tohumları kullanabilirsiniz. Beyaz top dediğiniz şeylerde tohum oluşuyor. Kurudukları zaman alıp toprağa çok hafifçe, belli belirsiz gömün. Toprağı ve yeri iyi ise ve susuz bırakmazsanız çok hızlı büyürler. Ben hiçbir şey yapmadan bahçede etrafa dökülen tohumlar kendiliğinden filizleniyor hızlıca büyüyorlar. İşin yoksa sök dur. Yani tohumdan yetiştirilmesi çok basittir. İlkbaharda erken çimlenip gelişmeye başlarlarsa sonbahara kadar çiçek açabilecek olgunluğa geliyorlar. Uzayan dallarını istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Bu sizin zevkinize kalmış bir şey. İsterseniz dağınık bırakın isterseniz değnek ile bağlayıp dimdik durmalarını sağlayın. Farketmez.

 124. Esra, Manisa dedi ki:

  Budama ne zaman yapılmalı? Şimdi yapsam sakıncası var mı?
  ***
  Dışarıda yetiştiriyorsanız şimdi budamayın. Evde güneşli pencere önünde ise sakıncası yok. Detaylar için yukarıda budama başlıklı paragrafı okuyun.

 125. Oğuz, Mersin dedi ki:

  Bahçemde olan melisa yapraklarını döküyor. 3 günde bir suluyorum. Sabahları da güneş görüyor.
  ***
  Mevsim değişikliğinde eski yaprakları dökülürken bir yandan da güçlü filizler veriyor olması lazım. Hiçbir gelişim yoksa köklerde problem vardır. Serin aylarda üç günde bir sulamanız yanlış. Hatta hiç sulamasanız da olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)