Kaktüs radyasyonu önler mi?

Bazı bitkilerin (özellikle kaktüslerin) radyasyon engelleme özelliklerinin olduğu iddiası ortada dolaşıyor. Fakat bu iddia hiç bir bilim insanı tarafından kabul görmedi. Peki bu söylentileri kimler niçin çıkarıyor?

Ne demek radyasyonu önlemek veya engellemek? Bir şey radyasyon yayıyorsa kaktüs veya herhangi bir bitki bunu önleyemez. Ama diyorlar ki güya kaktüs radyasyonu çekip alıyormuş da size radyasyon gelmiyormuş. Bu iddia her yönden yalandır. Kaktüs radyasyonu çekmediği gibi bilgisayarlarınız da iddia ettikleri kadar zararlı radyasyon yaymıyor.

Bitkilerin insanları radyasyon etkilerinden koruyamayacağına dair konu

Radyasyondan etkilenmiş bitki

Radyasyon ses dalgaları gibi yayılım gösterir. Bir ses kayıt cihazı çalıştırırsanız ona ulaşan sesler onda kayıt olur. Peki sizin o anda o sesleri işitmenizi engeller mi? Hayır.
Veya “soğuk” gibi: Evde soba yakmak yerine soğuk hava seven bir pengueni evde besleseniz o hayvancık sizi soğuktan korur mu? Hayır.

Yani kaktüs radyasyonu emse bile size ulaşmasını asla engelleyemez. Ortamdaki bütün radyasyonu mıknatıs gibi çekme özelliği asla yoktur. Ayrıca bilgisayarınız iddia ettikleri gibi radyasyon yaymıyor. Yaysa da zararlı nitelikte değildir.

Fakat yoğun bitki perdesi biraz işe yarar

Gürültülerin ulaşmasını azaltıcı etki sağlayan ve kısmi bir ses izolasyonu sağlayan bitki perdelerini düşünürsek, o şekilde o sıkı ve yoğun dallar-yapraklar yığını radyasyon dalgalarının ulaşmasını sadece azaltır. Hepsi bu kadar. Ama bitki perdesi çok yoğun sıklıkta dallar ve yapraklar bütünü olmak zorunda. Bilgisayarınızla kendiniz aranızda böyle bir şeyi yapmanızın hiç bir şekilde mümkün olmayacağını biliyorsunuz. Kaldı ki, yukarıda anlattığım gibi monitörler sağlığınızı etkileyecek yoğunlukta radyasyon yaymıyor.

Radyasyon – kaktüs söylentilerinin aslı esası

Gerçekte olmayan bir tehlike ile insanları korkutuyor, tedbir almaya zorluyor, çözüm olarak ise kaktüsleri gösteriyorlar.

Sonuç ise şu yönde gelişiyor: İnsanlar kaktüsün işe yaramayacağını düşünecek ve güvenemeyecek. Tüplü monitörleri çöpe atıp LCD monitör alacaklar. Yani o insanların çoğu kaktüsün işe yaramayacağını bilir. Ve radyasyondan kurtulmak için temiz çalışan bir LCD monitör almakta acele eder.

Esas amaç kaktüs satışlarını arttırmak değil, eski tüplü monitör sahiplerinin LCD’ye geçmelerini sağlamak olsa gerek. Kesinlikle böyledir. Bilgisayarlar radyasyon yayıyor inancını yaymak için gerçekten dâhiyane bir fikir. :)

Ayrıca radyasyonu (güya) engelleyen bitki adlarını tek tek sayanlar hep süs bitkisi ithalatçılarının halk arasında moda etmeye çalıştıkları bitkilerin adlarını sayarlar. Başka türlerin adlarını değil.

Kısaca her şey kapitalizm gereğidir. Yani insanların cepleri kısa sürede boşalsın, bankalardan kredi çeksinler, herkes var gücüyle para harcasın, hiç ihtiyaçları olmayacak şeyleri dahi satın alsınlar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.