Çikolata kokulu melisa, Cestrum diurnum

Cestrum diurnum, çikolata kokulu melisa Patlıcangiller (Solanaceae) familyasından çok yıllık orta boy çalı tarzında gelişen bir bitkidir. Boyu 1m ile 4m arasında değişir. Dipten çok gövdeli gelişir. Ana vatanı Karayipler’in batısındaki adalardır. Fakat en çok Hindistan’da yetiştirilir (bahçe süs bitkisi olarak). Hindistan’da bu türe Gündüz Kralı, diğer sade melisaya ise Gece Kraliçesi derler. Hatta ikisini sırayla bir ondan bir ondan karışık sırayla dikmiş olanlar var.

Uyarı: Bu türlerin her bir parçası zehirlidir. Kesinlikle yenmemesi gerektiğini ve gerçek yaseminler gibi çiçeklerinden yasemin çayı yapılmadığını bilmelisiniz.

Küçük zarif beyaz çiçekleriyle ve parlak yeşil yapraklarıyla çok güzel bir bitki olan Cestrum diurnum çiçeklerinden çikolata kokusu salmasıyla çok ilginçtir. Hem bahçe hem ev bitkisidir.

Bildiğimiz melisa çalısı (Cestrum nocturnum) sadece akşam ve gece saatlerinde koku salar. Bu sayfanın konusu ve aynı cinsin farklı türü olan Cestrum diurnum ise gündüz de koku salıyor. Gündüz ve akşam saatlerinden normal bir şekilde koku salar. Fakat gece hava iyice karardıktan itibaren koku salması şiddetlenir. Kokusu çikolatayı hatırlatır (veya sıcak içilen kakao içeceğini).

Cestrum diurnum, çikolata kokulu melisa bitkisinin özellikleri ve yetiştirilmesi, bakımı bilgileri

Cestrum diurnum

İki yakın akraba tür arasındaki diğer farklar

Çikolata kokulu melisanın çiçeklerinin güzel bir görselliği var ve yaprakları da daha güzel ve parlaktır. Diğerinin çiçekleri tamamen gösterişsizdir. Yaprakları pek parlak olmaz ama yeşilliği güzeldir. Çikolatalının meyveleri olgunlaştığında siyah, sade melisanın meyveleri beyaz olur.

Bu farklılıklarının dışında gelişim tarzları, dal uzatmaları, çiçek açma tarzları ve yapraklarının irilikleri birbirleriyle büyük benzerlik gösterir. Kış soğuklarına dayanıklılıkları hemen hemen aynıdır. Bunların toprak altı kısımları -10C dereceye kadar dayanır. Ama dalları -4C dereceden fazla soğuğu kaldıramaz. Dibe kadar sıfırlanırlar. Eğer böyle olursa o yıl sıfırdan gelişirler ve çiçek açmaları da yaz sonundan önce mümkün olmaz. Kışı hasarsız atlattıklarında normalde ilkbahardan itibaren çiçek açmayabaşlarlar.

Bakımı

Çikolata melisa – Cestrum diurnum tam gün güneş ya da en azından günde 3 saat kesintisiz direkt güneş ister. Nötr ve alkalinli topraklara ve deniz kıyısı tuzlu topraklara uyumludur. Susuz kalmayı hiç sevmez. Evde 3-4 saat güneşli pencere önünde yetişebilir. Tohumla üretimi çok kolaydır. Fidanları hızlıca büyür.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.