Anthurium crystallinum

Araceae (Arum) familyasının Anthurium crystallinum türü yaprak güzelliği için yetiştirilir. Anthurium andraeanum ve Anthurium scherzerianum adlı iki tür haricinde diğer antoryum türleri çoğunlukla sadece yaprak güzeli amacıyla yetiştirilirler. Bu sayfada ele aldığım tür de öyle.

Ana vatanı Güney Amerika kıtasının kuzey-batı civarlarında Peru’nun kuzeyinden Panama’ya kadar bölgelerdir. Yaşam alanları 800m ile 1200m arası yüksek rakım yerlerdir. Dağlık yağmur ormanları ve sis ormanlarının kenarlarında Anthurium crystallinum epifit olmaktan ziyade toprak bitkisidir. Bolca humuslu olan orman zemini çürüntülü toprağında yaşarlar.

Özellikleri

Bu tür ile karıştırılan Anthurium clarinervium aslında yapraklarının tam kalp sembolü şeklinde olmasıyla kolayca ayırt edilir. Anthurium crystallinum’un yaprakları resimde gördüğünüz gibi, yani yuvarlağımsı değildir.

Kadife gibi dokusu olan koyu zümrüt yeşili yaprakları biraz dar-uzunca kalp şeklinde, kalınca beyaz damarlı, pırıltılı ve büyüktür. Yaprak genişlikleri ev – ofis şartlarında genelde 15cm-25cm arasındadır. Ama 45cm kadar genişlikte irileşebilme potansiyeline sahiptirler. Yerine ve bakıma göre daha da geniş gelişim gösterebilirler. Anthurium crystallinum yapraklarındaki beyaz damarlarda mini ogzalik asit kristalleri oluşur ve parıldarlar. Ana gövde fazla uzamaz. 20-25cm civarlarında kalır. Yapraklarıyla birlikte yerden yüksekliği 90cm’yi pek aşmaz. Yeni gelişmekte olan yapraklar kızıl kestane renginde olur.

Bakımı

Anthurium crystallinum sıcak+esintisiz ortamları sevmez. Havadar ortamları, sürekli hava hareketlerini sever. Bakımı bu şartlarda zor değildir. Nemli hava isteği hakkındaki tavsiyeler abartılıdır.

Yetiştirme, bakım ve çoğaltma ⇒ Anthurium andraeanum bakımı ile aynıdır. Yani bu konularda onun sayfasına bakmalısınız. Sadece bir fark var: Anthurium crystallinum toprak karışımı o kadar yüksek havadar olması gerekmiyor.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.