Echeveria pulidonis

Crassulaceae familyasından Echeveria pulidonis yavaş gelişimli bir sukulenttir. Doğada yaşam alanları Meksika’nın orta ve güney kısımlarının ara bölgesinin doğusudur. Yüksek rakım yerlerde kayalıklarda yaşarlar. Yanlardan filizlenerek rozet yapraklı koloniler oluştururlar.

Gövdesiz gibi kısacık boyludur. Yapraklar 5cm kadar uzundur. Mavimsi buz yeşili rengi rozet yapraklarının kenarları kızıl olur. İlkbahar – sonbahar arasında sarı çiçekler açar.

Echeveria pulidonis susuzluğa, kuraklığa tam dayanıklıdır. Sadece serin mevsimlerde gelişim gösterir.

Echeveria pulidonis succulent tür özellikleri, bakımı..

Echeveria pulidonis

Kış soğukları -4C dereceyi geçmezse sorun olmaz. Mutlaka güneşli yer lazım. Çünkü güneş yetersizliğinde yaprak kenarlarının kızıllığı olmaz ve yapraklar deforme gelişir. Fakat sıcak yaz aylarında öğle civarı güneşinden korumak gerekiyor. Ayrıca gelişim zamanlarında (yani serin aylarda) fazla susuz bırakmamak gerekir.

Saksıda yetiştirmek için 2 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı veya iri taneli temiz dere kumu karışımı yapın. Bunda güzel gelişir. İlkbahar ve sonbahar aylarında 20 günde bir dozajını üç misli düşürdüğünüz kaktüslere özel bitki besini verin.

Yerinin 5C dereceden daha fazla soğuk olmayan zamanlarda gece boyu çok havadar olması da önemli ve gereklidir. Bu şekilde çok iyi bakmalısınız. Yoksa zaten sadece sonbahar – ilkbahar arası yavaş bir gelişim gösteren Echeveria pulidonis daha da yavaşlar ve yıllarca tek rozet halde kalır. İklim uygunsa yani don olayları olmuyorsa kış boyunca dışarıda yağmur altında bırakırsanız çok iyi olur. Kapalı havasız mekanlarda ise yapraklarının ıslanması, yaprak aralarında su beklemesi hastalıklara ve bitkinin çürümesine yol açacağından dolayı sulamalarda dikkatli olun.

Saksı -toprak değişimi ve çoğaltılma çalışmaları için en iyi zaman yaz sonudur. Echeveria pulidonis üretimi tek yaprak çeliğiyle ve yan yavrularını ayırmak yoluyladır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler:

'Echeveria pulidonis' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Mehmet, Bursa dedi ki:

  Echeveria çiçeğim sanırım fazla su vermemden dolayı (kışın haftada 1 su bardağı kadar, havalar iyice ısınmaya başladığından bu yana haftada 2 defa 1 su bardağı kadar) bu hale geldi. Şuan hiç mukavemeti yok. Dik durmuyor hemen yatıyor. Bir anda böyle oldu. Yaprakların renkleri de kırmızı-mor gibi bir şey oldu ve küçüldü. Köklerini mi çürüttüm bilmiyorum. Resimlerde görülüyor yavru gibi birkaç yaprakçık çıkıyor. Ne yapabilirim? https://resmim.net/f/ajVqbI.jpg https://resmim.net/f/UVyr3P.jpg https://resmim.net/f/XUr5TS.jpg
  ***
  Düzenli gün aralıklarıyla sulama yapmak hiçbir bitki türüne uymaz. Mutlaka toprağını kontrol etmeli ve ihtiyaç varsa sulamalısınız. Toprak ıslak olduğu halde sulama günü geldi diye sulamak ancak kökleri çürütür. Sizinkinin tüm ince kökleri çürümüş olabilir. Belki toprak altı kısmı tamamıyla çürümüş de olabilir. Kontrol edin. Alt kısım ölmüşse üstten en sağlıklı yerinden kesip temiz bir toprağa yeniden dikmeniz lazım.

 2. Duygu, Burdur dedi ki:

  Bütün echeveria çeşitleri için önerdiğiniz toprak kullanılabilir mi? Yoksa kaktüs ve sukulentler için satılan topraklar mı daha iyi olur?
  ***
  Evet kullanılabilir. Ancak havadar olmayan ev ve ofis ortamlarında özel kaktüs-sukulent topraklarını tavsiye ederim.

 3. Duygu, Burdur dedi ki:

  Echeveria fred ives cinsi sukulentim var. Yaklaşık üç senedir bakıyorum. Ancak hiç gelişim göstermiyor. Toprağı kaktüsler için satılan topraktan. Gelişim gösterip büyümesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Bu türler diğer sukulentlere göre daha fazla gece esintilerine ve serinliğe ihtiyaç duyuyor. Havasız ve sıcak yerlerde yaşayabilmeleri pek mümkün değil. Ayrıca bakın: Krasula tarzı fotosentez

 4. Buse, Bursa dedi ki:

  Echeveria blue bird türüne oldukça benzeyen bir sukulent aldım. Saksısına diktim. ilk başlarda oldukça iyiydi. fakat sonrasında alt yapraklardan ortaya doğru 4-5 yaprağında pörsüme, yumuşama oldu. Yeni bir saksıya aldım daha bu saksıda sulamasını yapmadım emin olmadığım için. Sizce ne yapmalıyım, sebebi ne olabilir?
  ***
  Kış aylarında yeni bitki almayın. Belli ki toprak uygun değilmiş. Zarar vermiş. Şimdilik kuru toprakta tutun. Yeni uygun toprak hazırlayana kadar hiç sulamayın.

 5. Fato, İzmir dedi ki:

  Echeveria simulans sukulentim yaklaşık bir karış çapında. Yanlarından ve altından yeniler çıktı 2-5-6-7 cm çapında. Bunları alıp başka bir saksıya dikmek istiyorum. Bozarım diyede korkuyorum. Gövdeleri uzun olan da var kısa da. neresinden keseyim? Çok güzeller.
  ***
  İstediğiniz yerden kesin. Hiçbir şey olmaz. Dalı uzunsa o dalı da kesip kısaltın. Önce bir hafta açıkta bekletin ki kesik yer kurusun. Sonra kuru toprağa dikin. 10 gün sonra sulayın. En hızlı gelişim zamanı kasım başından haziran ortasına kadardır. Diğer zamanlarda hava ne kadar sıcaksa o kadar yavaştır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.