Dianthus barbatus, hüsnüyusuf çiçeği

Hüsnüyusuf çok eski zamanlardan beri bahçe bitkilerinden olduğu gibi kesme çiçekçilikte de iyi tanınır. Çok şık vazo çiçeği olurlar.

Caryophyllaceae (Karanfilgiller) familyasından hüsnüyusuf çiçeği bildiğimiz karanfil ile aynı cinse (Dianthus cinsine) bağlı bir süs bitkisidir. Bilimsel adı: Dianthus barbatus. Bu türün sayılamayacak kadar çok kültivarları ve hibritleri türetilmiştir. Bazı çeşitleri güzel kokuludur.

Dianthus barbatus, hüsnüyusuf çiçeği

Kış soğuklarına dayanıklılığı -35°C dereceye kadardır. Kar altında hüsnüyusuf yaprakları hiç zarar görmez. Şiddetli dondurucu soğuk kuru ayazda ise zarar görebilir.

İki yıllıktır (ikinci yıl çiçeklenir ve ölür). Bazen üç yıllık oluyor. Şöyle ki, meselâ bu ilkbaharda geçen yıl üretilmiş ve şimdiye kadar iyi gelişmiş bir fide alırsanız ve eğer çok iyi güneş almayan bir yere dikerseniz çiçek açmıyor, gelecek yılı bekliyor. Yeri az güneşli olsa bile üçüncü yıl çiçeklenir. Bu şekilde hareket etmesini yer yadırgamasına bağlıyorum. Yoksa çiçek açması için çok fazla güneşe ihtiyaç duymaz. Günde bir saat kadar güneş bile yetiyor. Yeter ki yeri kuvvetli aydınlık olsun.

Toprak: Nötr ve alkalinli toprak ister. Asitli toprak sevmez.

Sulama: Normal bir bahçe bitkisi gibi sulayacaksınız.

Güneş ihtiyacı: Tam gün güneşte daha iyi geliştiği söylense de günde sadece bir iki saat güneş alan yerlere uyum sağlıyor. Aşırı sıcak görülen memleketlerde hüsnuyusuf zaten böyle yerlerde yetiştirilmelidir.

Tohumla çoğaltılır. Hüsnüyusuf tohumlarını ilkbahardan yaz sonuna kadar ne zaman isterseniz ekebilirsiniz. Gelecek yıl ilkbahar ortasından itibaren çiçek açmaya başlarlar.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Dianthus barbatus, hüsnüyusuf çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema E. -İstanbul dedi ki:

  2 ya da 3 gece önce bir yarışmada sordular Hüsnü Yusuf’u. Gerçekten çok güzel bir çiçek. Ama üzüldüm ömrünün kısa olmasına.

 2. Sema E. -İstanbul dedi ki:

  Geçen sene bahçede bir bölgeye diktiklerimin maalesef hepsi bu seneki karda dondular. Bu zamana kadar köklerini beklettim ama hiçbir belirti yok yeniden filizlenmelerine dair. Sitenizde de yeni gördüm Hüsnüyusuf. O bölgeye hüsnüyusuf dikmek geldi aklıma. Elimde de ne tohumu, ne fidesi var. Acaba Eminönü Çiçek Pazarında bulabilir miyim? (Yeni gittiniz oraya; bir fikriniz var mı?) Ya da bir öneriniz olur mu acaba?
  ***
  Olması gerekir. Mevsimlik fidelere hiç dikkat etmemiştim. Yoksa bile sırf yazlık mevsimlikler alabilirsiniz. Zaman zaman mevsimlikleri yazıyorum. İki yıllık olanlar genelde kışa dayanıklıdır. Uzun ömürlü türleri iyi tanımalısınız ona göre tercih etmelisiniz. Şimdi burada tek tek yazamıyorum.

 3. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Bugün hüsnüyusuf tohumu aldım. Paketten çıkan tohumlar karanfil tohumuna çok benziyordu. Sahiden normalde bu kadar benzerler mi yoksa hata mı oldu paketlemede?
  ***
  Tohumunu henüz görmedim ama hüsnüyusuf ile karanfil zaten aynı cinstendir. Tohumlarının da aynı olmaları gayet normal bir şey.

 4. Yasemin Sezgin dedi ki:

  Saksıda yetiştirebilir miyiz?
  ***
  Evet.

 5. Lipar Y. -İstanbul dedi ki:

  Saksıda birçok hüsnüyusufum var. Çiçekleri uzun suredir üzerinde (yaklaşık 2 ay olacak). Birkaç çiçek yavaş yavaş solmaya başladı. Nasıl tohum alabilirim? Solan çiçekleri sadece çiçeğin kafasından mi kesmeliyim? Bunları kendim tohumdan yetiştirdim. Boyları yaklaşık 20-40cm civarında.
  ***
  Her bir solan çiçeği kendi mini sapından makasla kesin. Bazılarında tohum kapsülü olur ve içlerinde tohumlar oluşmaya başlar. Onlardan bir ikisini kesmeyin bırakın tohum olsun. Bir veya iki çiçekten oluşacak tohumlar size bol bol yeter. Hepsinden tohum almanız gerekmez.

 6. Ergin, Elazığ dedi ki:

  Hüsnü yusuf çiçeğini çok severim ve 3 yıldır da yetiştiriyorum. Artık kendi tohumlarımı alabiliyorum. Dikim aralığı ne kadar olmalı ve kardeşleme yaptığında ayırmasam daha sık ve yoğun çiçek görebilir miyim? Ne tür gübreleme yapmalıyım?
  ***
  Tohumları rasgele ekin. Birkaç yapraklı olduklarında sökün ve 10cm aralıklara başka bir yere dikin. Gelecek yıl ilkbaharda bunları istediğiniz yere istediğiniz şekilde dikebilirsiniz. Ama gelecek ilkbaharda yer değiştirmeyecekseniz, yine aynı yerde kalacaklarsa şimdi tohumdan yetiştireceğiniz mini fideleri çimlendirme yerinden sökerek kalıcı yerlerine 10cm değil 35-40cm aralıklarla dikmelisiniz. Kardeşleme yapmasından söz etmişsiniz. Fideler iyi derecede güneş alırlarsa çok filizlenip çok dallı olurlar. Bu dalları ayırmamalısınız. Ne kadar çok dallı ise o kadar çok çiçek açacaklar demektir. Önemli olan şey zengin görünümdür. Gübrelemeye gelince, iyi bir toprak yeterli ama bol bol sığır gübresi karıştırırsanız çok iyi olur. Ayrıca (saksıda yetiştiriyorsanız) sakın hazır poşet toprak kullanmayın. Gerçek toprak istiyor. En iyi böyle gelişim gösterir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)