Güvercin, tavuk vb. kuş gübresi

Kuş gübresi güvercin veya tavuk dışkılarından yapılır. Kaz, ördek, hindi, bıldırcın gübreleri de bu guruba girer fakat arada farklar olabiliyor. Tuzlu toprak sevmeyen bitkilere uygun değildir.

Hangi kuşların dışkılarından nasıl gübre yapılır, ne şekilde kullanılır, bu bir uzmanlık ve yüksek tecrübe meselesidir. Gübre ortalama bir yıllık eski olmalı. Gübrelerden kompost yapımı ve fermantasyon tekniklerini iyi bilen kişiler taze kuş gübrelerini iki ayda kullanıma hazır hale getirebilir.

Kuş gübresi çeşitli tuzlar içerdiğinden dolayı:
1) Bazı bitkilere zararlı olabiliyor. Onun için hangi bitkide kullanacaksanız önce o türün özelliklerini iyi bilmelisiniz.
2) Zaten tuzlu olan toprağa kuş gübresi katılırsa o toprağın tuzluluğunu ve su tutmasını arttırır. Birçok türlere büyük zararı olur. Toprağa su tutma özelliği kazandırması içerdiği tuzlardan bazlardan kaynaklanır.

Hem tuzlu bazlı topraklara adapte olabilen hem suyu çok seven bitkiler için en iyi gübre kuş gübresidir. Fakat kuş gübresinde özellikle azot ve fosfor diğer gübrelere göre ortalama 3 kat daha fazladır.

Deniz kenarlarına, sodalı / tuzlu göl bölgelerine uygun bitkilere kuş gübresi faydalıdır. Azota fazla ihtiyaç duyan lahanaya ve mısıra da..

Ortanca, lale, küpe çiçeği, salon çamı vb. türler gibi fırtınalı günlerde deniz dalgalarının iyice ıslattığı arazilere uygun bitkiler kuş gübresinden zarar görmez, adeta coşarlar (elbette gübrenin eski olması ve az kullanılması şartıyla).

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: |


'Güvercin, tavuk vb. kuş gübresi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Cengizhan, İstanbul dedi ki:

  Biber fidelerine de kuş gübresi verilir mi?
  ***
  Kuş gübresinde azot fazladır biberlere hiç yaramaz. Dallarda yapraklarda fazla gelişim olup çiçek açması biber vermesi oldukça az olur.

 2. Fatih, İstanbul dedi ki:

  Elimde iki çuval güvercin gübresi var. Üzüm bağlarına vermek istiyorum. Ne tavsiye edersiniz? Nasıl kullanmak gerekir?
  ***
  Üzüm fazlaca kumlu toprakta değilse hiç gübre gerektirmez. Güvercin gübresi zarar verir. Aşırı kof, gereksiz yere hızlı, hiç işe yaramaz bir gelişim olur. Kof gelişim hastalıkların rahatça artmasına sebep olur, kış soğuklarına direnci büyük ölçüde azaltır. Eğer gerekli olduğunu düşünüyorsanız güvercin gübresini çok az kullanın. Normalde sadece ilk yıl gübreleme ve özenli bakım ister. İkinci yıl daha az. Sonraki yıllarda kökleri toprağın derinliklerine gidip çok yere uzanmış oldukları için her türlü elementi minerali bulurlar gübre istemezler.

 3. Metin, Hatay dedi ki:

  15 dönüm arazime Pamuk ekmeyi düşünüyorum. Elimde 30 çuval güvercin gübresi var. 7 ay sonra ekim yapınca bu gübreyi kullanmak istiyorum. Ayrıca kimyasal gübrede kullanacağım tavsiyelerinizi arz ederim.
  ***
  Pamukçuluk, tarla ziraati benim alanım değil özür dilerim bir tavsiyede bulunamıyorum.

 4. Gökay, Afyon dedi ki:

  Benim elimde 200 kg güvercin gübresi var. 150 dekar buğday ve arpa için gübreyi kullansam faydası olur mu, olursa nasıl kullanmalıyım?
  ***
  kuş gübreleri bazı özelliklerinden dolayı bitki türüne göre zararlı olabileceği gibi her topraklara da uymaz: toprağın kalitesini, dengesini bozabilir. Yukarda kuş gübresinin genel özelliklerini anlattım. Her tür bitkiye faydalı değil. Toprağınızın özelliklerini iyi bilerek toprağınızın yapısına nasıl etki edeceğini bilmek zorundasınız. Sık sık gazetelerden okuyoruz filan tür ithal gübre toprakları kısırlaştırıp işe yaramaz hale getirmiş.. Suç o gübrede değil, yanlış ve bilinçsizce kullanımdadır. Kuş gübresinin yanlış toprakta kullanımı da toprağa karıştırıldığı orana göre toprağın kalitesini bozabilir, bazı bitki türlerinin yaşamasını zorlaştırır. Bütün bunlardan dolayı, hiç denemediğiniz gübreleri ya bir iki yıl küçük bir alanda deneyip sonuçları gözlemlemelisiniz ya da bu işleri iyi bilen uzmanlara danışmalısınız, gerektiğinide toprağınızı analiz bile ettirmelisiniz.

 5. Mesut, Danimarka dedi ki:

  Bizim agaclar 6-8 yas arasina geldiginde once sarariyor koca agac sonrada kuruyor. nedeni hakkinda bilgi verir misiniz?
  ***
  Bilmiyorum. Muhtemelen hangi tür ağaçsa o kadar ömrü varmış. Mesela şeftali ağaçları da kısa ömürlü oluyor.

 6. Yaşar Çelikkan dedi ki:

  Güvercin gübresi hangi sebzelerde kullanılabilir?
  ***
  Özellikle yaprakları için yetiştirilen lahana vb sebzeler için. Sonra diğer her türlü sebzeler için de iyidir ama az kullanılmalı ve özellikle de sadece ilkbaharda kullanılmalı. Mesela domateslere ilkbaharda bir defa az miktarda verilebilir. Daha sonra koyun veya sığır gübresi verilmeli. Yoksa yapraklar ve dallar fazla azgın olup çiçeklenme ve verimlilik düşer. Fakat toprağın özelliğine de dikkat etmelisiniz. Fazlaca su tutma özelliği olan, kolay kolay kurumayan topraklarda toprağın dengesini bozabilir.

 7. Ahmed D. -Ankara dedi ki:

  Elimde 100 kilo civarı güvercin gübresi var. 300 metrelik bir bahçeme aralık ayında serpip bellesem olur mu? Olmazsa nasıl kullanayım? Bir de gübre ne kadar zaman bekledikten sonra kullanılır?
  ***
  Taze gübreler kupkuru edilmeden (yani bekletirken gübre yığını kurudukça hafifçe sulayarak), 3-5 hafta aralıklarla ara sıra alt üst edile edile bekletilmeli. 8 aydan ne kadar fazla sürerse o kadar iyi. Böyle hazırlanmış gübrelere yanmış gübre denir. Yanmış kuş gübresini kış sonuna doğru, bitkileri dikmeden 3-4 hafta kadar önce, 1 metrekareye yaklaşık 4-5 litre hesabıyla karıştırmak iyi olur (koyun gübresi en az 6, sığır gübresi en az 9 litre kadar olmalı -yine 1 metrekare alanda uygulamak hesabıyla). Uzun ömürlü bitkilerin diplerine de yine kış sonuna doğru karıştırmayı tavsiye ederim. Serpip bellemek demişsiniz. Öyle değil. Önce toprağı güzelce belleyin, çapalayın. Sonra gübreyi serpin veya yayın ve çapa ve tırmık ile toprağa karıştırın. Tırmık ile yüzeyi düzleyin. Ama her şeyden önce, yetiştireceğiniz bitkilere ve toprağın özelliğine göre kuş gübresi uygun mudur bunu düşünmelisiniz.

 8. Zeynep, Antalya dedi ki:

  Antep’te fıstık ağaçlarına kuş gübresi uygulanabilir mi? 30 yaşında 1300 adet fıstık ağacımız var.
  ***
  Eğer toprak su tutucu ise: Yani kış boyu yağışlarında toprak birkaç günlük veya bir iki haftalık yağışsız günlerde pek kurumuyorsa.. Kuş gübresi ise toprağın su tutuculuğunu arttırdığından dolayı ve antep fıstığı ağaçlarının köklerinin fazla ıslak toprakta uzun süre kalması sonucu çürüme özelliği olduğundan dolayı öyle arazilerde tavsiye etmiyorum. Ama suyu çabuk yitiren, çabuk kuruyan topraklarda antep fıstıklarına iyi olur. Toprağın çabuk kuruyucu özellikte olup olmadığını yazın değil kışın kontrol etmelisiniz. Bilmiyorum ama sanıyorum bu ağaçlara kuş gübresi verme adeti yok. Olsa idi siz bana bu soruyu sormazdınız. Eski insanlar neyi uygun görmüşse ve neyi sakıncalı görmüşse o bilgilere güvenin. Çevrenizdeki yaşlı yetiştiricilere sorular sorarsanız daha sağlıklı bilgilenirsiniz. Onları bulun. Başka kaynaklardan bilgi aramayın. O toprakların bitkileri hakkında o topraklardaki eski yetiştiricilerden en faydalı bilgileri edinebilirsiniz.

 9. Burhan E. -Tokat dedi ki:

  1 yaşındaki çeviz ağacına güvercin gübresi faydalı olur mu? Her ağaca ne kadar gübre atmalıyım?
  ***
  Şimdilik o türler için bilgim yok ve bir şey diyemem. Özür dilerim.

 10. Adnan E. -Nevşehir dedi ki:

  Güvrcin gübresi Nevşehir bölgesinde çok kullanılan bir gübre çeşidi. Bilinçli verilmezse bitkiyi kurutur. Köklerine değmeden asmanın büyüklüğüne göre 150X150cm kareyi kapatan bir alana en fazla bir avuç yani bir çay bardağı kadar Nevşehir’de bağlara veriyoruz. Patateslere de aynı şekilde bir köke bir Türk kahve fincanı kadar toprağın durumuna göre, biraz fazlası da olabilir.
  Bir de Nevşehir’de güvercin gübresine su değmiş olanlar tercih edilmez. Yanmış gübre derler.

 11. Vakkas Ç. -Gaziantep dedi ki:

  Fıstık ağaçlarının kök dibine yakalaşık olarak iki avuç güvercin gübresi döktüm ve üzerini toprak ile kapattım. Doğru bir işlem yaptım mı acaba? Beni bilgilendirseniz sevinirim.
  ***
  Ağaçlarla ilgili kullanımlarını bilmiyorum. Galiba sizin oralarda güvercin gübresi kullanımı yaygın. Çevrenizden kullanan kişilere danışıp kimin nasıl kullandığını ve nasıl sonuç aldıklarını öğrenmelisiniz bence.

 12. Ali Y. -Hakkari dedi ki:

  … … güvercin gübresi nasıl kullanmalıyım?
  ***
  En iyisi toprağı yaz sonunda veya sonbahar ilk yarısında gübrelemektir. Şimdi uygulasanız kökler yanabilir. Veya çevrenizde kullanan tecrübeli kişiler varsa onlara danışın.

 13. Nuray Ö. -İstanbul dedi ki:

  Kuş gubresi bibere salatalığa domatese iyi gelirmi bukadarda bir yapılır ve 1 gun suda bekletmemmi gerekiyor?
  ***
  Toprakta nematot parazitleri varsa (ki genellikle vardır) kuş gübresi onların daha da artmasına yardımcı olur. Ayrıca domates ve biberlerin köklerine o parazitler çok zarar verirler.

 14. Misafir, Antalya dedi ki:

  Terasta sabah güneşinde 1-2 gün beklemiş gübrelerden biriktirip bunları kompost yapar gibi nemli tutarak ve arada karıştırarak 2 yada 3 ay bekletip sonrada sulama suyuna uygun bir miktarda katıp kullansak olabilir mi?
  ***
  Bence tam bir yıl bekletin. Önce yeterince gübre toplayıp biriktirin. Yani kompost yapma sürecinde, başladığınız günden itibaren asla yeni bir şey katmayıp 1 yıl bekletmek lazım. En başta yeterince gübre toplayıp hazır ettiğinizde gübreye bitkisel artıklar ve kuru yapraklar da karıştırın. Sonra kompost bidonuna karışık halde koyun. Böyle yaparsanız çok iyi kalitede bir gübre elde edersiniz.

 15. Adem, Gaziantep dedi ki:

  Elimde 8 aydan beri biriktirdiğim güvercin gübresi var bunu antep fıstığına nasıl ne kadar vermeliyim fidanlar 2 yasında bana yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Adem Bey güvercin gübresi kullanımı sizin oralarda yaygın. Antep fıstığı yetiştiricileri de hep oralarda zaten. Sin en iyisi onlara sorun. Benim maalesef bu konuda şu an için bilgim yok.

 16. Volkan, İzmir dedi ki:

  Foça’da 4 yaşında 500 zeytin ağacımız var. İşyeri çatımızda güvercinlerden topladığım naylon torbalara 15 kiloluk 20-30 torbayı bir yıl beklettim. Güneşte, açıkta, sıcakta, soğuktaama torbada.. Yağmuru çok yediler. Torbalar çürüdü. Bugün şöyle bir baktım kahverengi olmuş, pişmiş gibi ve de ıslak. Zeytinlerin dibine yarımşar kürek attım. Havalarda sağanak gidiyor. Ne dersiniz?
  ***
  Bilemiyorum. Bunu zaman gösterecek. Yaz ortasına kadar belli olur. Sonucu yazmanızı beklerim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)