Clematis armandii

Ranunculaceae (Düğünçiçeğigiller) familyasından Clematis armandii hem yapraklarıyla hem kokusuyla oldukça güzel, sarmaşık formunda gelişen bir çit ve duvar örtücü bitkidir.

Türkçe’de ak asma denen türlerden biridir. Öncelikle bilinmesi gereken şey: Clematis armandii sıcak iklimlere uygun değildir. İstanbul’dan daha sıcak yerlere pek tavsiye edilmez. Veya doğu ve kuzey cephelerde yetiştirilmelidir.

Clematis armandii'nin çiçekleri ve yaprakları

Kışın yaprak dökmeyen Clematis armandii ilkbaharda yeni gelişimler gösterirken veya yeni yapraklar geliştiğinde en eski ve yıpranmış yapraklarını döker. Tuzlu toprakta yaprakları hasarlı gelişir. Bu yüzden kesinlikle solucan gübresinden başka hayvan gübreleri vermemelisiniz. Nitratlı gübrelerden de kaçının.

Çiçeklenmesi: Kış sonunda veya ilkbaharın ilk yarısında olur. Bazen yaz aylarında da çiçeklendiği görülür. Clematis armandii’nin çiçeklerinin iriliği ve güzel kokusunun azlığı veya çokluğu kültivarlarına göre değişir. En önemli kültivarları şunlar: Hendersonii Rubra, Apple Blossom ve Snowdrift.

Kış soğuklarına dayanıklılığı: Kültivarlarına göre -17C ile -23C dereceler arasında değişir.

Işık isteği: Koyu gölge haricinde sorun yok. Clematis armandii toprağının serin olmasını istiyor. Bunu sağlamak için dibine gecesefası gibi bitkiler ekilebilir veya toprak yüzeyine 5 – 10cm kalınlığında ponza taşı + toprak + kuru yaprak karışımı yayılmalıdır. Saksıda yetiştirilecekse büyük kalın toprak saksı kullanılmalı ve toprak yüzeyi en ez 5 cm yüksekliğinde güneşin ısıtıcılığından koruyucu yaygı ile kaplanmalı.

Toprak ve sulama: Humuslu, çürüntülü ve süzek toprakları sever. Eğer toprağınız kıraç özellikli ya da tuzlu toprak ise Clematis armandii dikmeden önce mutlaka bitkisel çürüntüler, leonardit, ponza taşı ve solucan gübresi ile toprağınızı iyileştirin. Sulamayı toprakta kuruma gördükçe yapı.

Gübreleme: Clematis armandii için güreleme önemlidir. Yukarıda da dediğim gibi en iyisi solucan gübresidir. Bir defa kış sonunda ve bir defa yaz başında olmak üzere dibini çapalayarak 1 litre hacminde solucan gübresi dökün ve çapaladığınız toprak ile karıştırın.

Budamalarda dikkatli olun: Clematis armandii önceki yıl yeni gelişen dallardan filizlenerek çiçek açar. Bunu ve baharlık çiçeklenme potansiyelini ne kadar azaltacağınızı göz önünde bulundurarak yılın her zamanında gerekli budamaları yapabilirsiniz. En iyisi çiçeklenme döneminin peşinden acımasız bir budama yapılmalıdır. Yoksa aşırı dallanacağı için çirkin bir görünüm arz eder. Yazın gelişen yeni dallar sonraki baharda çiçeklenir.

Çoğaltılması: Dallarının kolayca köklenme özelliği var. Tepe çeliği, yarı olgun dal çeliği, olgun dal çeliği, basit ve havai daldırma yöntemlerinin her biri Clematis armandii çoğaltılmasına uygundur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)