Clematis ‘Nelly Moser’

Çiçeği için yetiştirilen sarmaşık özellikli bitkilerdendir. 3,5 metre kadar uzayabilir. Sağa sola uzayan dalları ile 1 metreden fazla genişlikte alanı kaplar. Çiçekleri büyüktür (ortalama 15 cm genişliğinde). Bahçe dekorasyonunda oldukça güzel bir görünüm sağlar.

Çin ve Japonya kökenli süs bitkilerinden olan Clematis ‘Nelly Moser’ bazı Clematis türlerinden oluşturulmuş bir hibrittir. Çiçekleri iki üç hafta solmadan durur. Kesme çiçekçilikte de makbuldür.

Çiçekli halde Clematis 'Nelly Moser' bitkisi

Clematis ‘Nelly Moser’

Şiddetli yaz sıcakları olan illerde yetiştirilmesi tavsiye edilmez. Kış soğuklarına -34C dereceye kadar dayanıklıdır. Karasal iklime sahip yerler için en uygun ve en güzel bitkilerdendir.

Uygun yer seçimi, uygun toprak ve dikkatlice gözlemlemeler sonucu yapılması gereken düzenli budamalar ister. Bu şartlara dikkat edilmezse gereken gelişimi göstermesi şansa kalmıştır.

Uygun yer seçimi: Tam duvara yapışık şekilde yetiştirilmemesi gereken bitkilerdendir. Her yönden hava akımları alması gerekiyor. Gün içinde çok uzun süre direkt güneş almayacak ama günde birkaç saat sabah veya akşam güneşi alsa çok iyi olur. Gölgesi fazla yerlere dikmeyin.

Clematis ‘Nelly Moser’ fidanını dikerken geçici saksısına göre 5cm kadar derine gömün. Dip-toprak yüzeyi mutlaka iyice gölgelenmiş olmalı. Kökleri ne kadar serinde olursa o kadar iyi. Bunun için dibine uygun küçük bitkiler dikmelisiniz. Ya da üç parmak yüsekliğinde ponza taşı ile örtün.

Budama: Clematis türleri budama açısından gruplara ayrılır ve farklı tavsiyeler verilir. ‘Nelly Moser’ için budama şöyle yapılmalı:

1- Budamaları ilk iki yıl sadece kış sonlarında dallarını 30cm kadar kısatmakla sınırlı tutun. Üçüncü yıldan itibaren aşağıdaki gibi yapın.

2- Kış sonunda iki yıllık dallar eğer tek ise yani üzerlerinde geçen yıldan kalma sağlam yan dallar yoksa veya olsa bile güçsüz iseler bu iki yıllık ve daha eski dalları tam dipten kesin. Geçen yıldan kalma genç dalları ise 1 metreden uzun olmayacak şekilde kısaltın. 30cm ile yarım metre arası uzunlukta bırakmak daha iyidir.

3- İlkbahar aylarında veya yaz başında açan çiçekleri solup tükenince tekrar budayın. Bu budamada tüm dalları kısaltın.  Güçlüce gelişen yeni dallar ve kökten çıkan sürgünler yaz sonuna kadar yeterince olgunlaşıp tekrar çiçeklenirler. Artık gelecek kış sonuna kadar hiçbir budama yapmayın.

Yukarıda tarif edildiği gibi budamalar Clematis ‘Nelly Moser’ bitkisinin en güzel görünümlü olarak yapraklanması ve çiçeklenmesi içindir. Eğer 2-3 metre uzayıp gitmesine izin verirseniz yine çiçek açar ama bitkinin derli toplu hoş bir görünümü olmaz.

Toprak, sulama ve gübreleme: Humuslu doğal toprak sever. Toprağına bolca bitkisel çürüntüler ve leonardit karıştırın. Kış sonunda ve yaz başında solucan gübresi ile bolca gübreleyin. Toprağı hafiften kurudukça sulayın.

Çoğaltılması: Clematis ‘Nelly Moser’ basit daldırma yöntemi ile ve yaz aylarında olgunlaşmış genç dallarından çelikle çoğaltılabilir.

 Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)