Kök yiyen kurtlar

Toprakta köklerle beslenirler. Doğal dengesi bozulmuş, yabani hayvanların azaldığı, yok olduğu, kışları pek soğuk geçmeyen yerlerde bahçeleri istila edip bitkilere büyük zarar verirler.

Böcekler aleminin Scarabaeidae familyasının çoğunluk türleri toprakta larva iken çürüntülerle ve küçük böceklerle beslenirler. Fakat bunlardan birkaç türün larvaları toprakta köklerle beslenir, bitkilere büyük zarar verirler. Bu türlerin larvaları birbirlerine çok benzer. Toprak larvaları genelde beyaz, sarımsı, C şeklinde kurtlar olup bedenlerinin ön tarafında 3 çift (6 adet) ayak bulunur.

İstilacı olmalarının başlıca sebepleri: En başta çim alanlar, rulo çimlerdir. Çim alanlardan ibaret bahçeler arttıkça bu tip zararlılar büyük bir hızla çoğalıyor. Zira en elverişli beslenme / gelişim ortamları çim alanlardır. Burada hiçbir düşmanla karşılaşmıyorlar desek abartma olmaz. Kendilerinden başka canlıların yaşayamayacağı insan yapımı çim alanlar bunların adeta cennetidir. Bahçeli evlere sahip insanların artık eskisi gibi tavuk beslememeleri bu türlerin istilacı olmalarında ikinci büyük etken. O kadar çoğalıyorlar ki çim olmayan yerlere bile yumurtalarını bırakıyorlar. Yapıları biraz hantal olduğundan dolayı, bir de olgunlaşmış döllenmiş yumurtalarla yüklü olunca yumurtalarını bırakacak yerleri arayıp bulmada titiz davranabilmeleri mümkün olamıyor. Ağaçlardan uçabildikleri kadar uçarlar, nereye düşerlerse bir daha uçamayıp orada toprağı eşeleyip yumurtalarını bırakmak zorundadırlar. Saksılara düşseler saksı toprağına yumurta bırakırlar. Yumurtalardan oluşan larvalar zehirli olmayan hemen her bitkinin köklerini yerler. Önümüzdeki yıllarda daha fazla tanınacakları kesin.

Bitkilerin köklerini yiyen kurtlar

Bitkilerin köklerini yiyen kurtlar

Dünyada en meşhur iki tür: Aşağıdaki iki tür larva (kurt) halinde iken 2 – 2,5 cm uzunluğunda, kanatlı böcek halinde iken ortalama 1,5cm uzunluklarında olurlar. Bir yıllık ömürlerinin sadece son bir / birkaç haftası kanatlı böcek haldedir.

» Popillia japonica: İngilizcedeki adı Japanese beetle.. Japon böceği denebilir. Ağaçlarda görülen erginleri parlak sinek yeşili renginde, sırtları ise bakır kızılı kanatlarla örtülüdür. Larva halinde iken toprak altında bitkilerin köklerini yerler. Yetişkin, kanatlı olduklarında yaprakları kemirerek beslenirler. Böylece Japon böceklerinin zararı diğer akraba türlerinden daha fazladır. Kanatlı böcek halinde ömürleri 1,5 – 2 ay kadardır; bu süreyi sadece çiftleşmekle geçirmeyip bol bol yaprak yerler. Yapraklar tükense bulabildikleri çiçekleri, meyveleri yerler, olmazsa başka ağaçlara göçerler. Japonya’da doğal düşmanları çok olduğu için istilacı olamazlar ama dünyanın başka yerlerinde istilacı olurlar.

» Rhizotrogus majalis: Aslında kıta Avrupası böceklerindendir. ABD’nin tüm doğu bölgelerinde çim alanlarda istilacı olmuştur. Amerikalılar bunlara ‘Haziran böceği’derler (june beetle; bu adı aynı çeşit zararlı olan yakın türlerden birkaç böceğe ortak kullanırlar). Vücut ve kanat rengi demir pası kahverengisidir. Kanatlanmış ergin böcekler gündüzleri ortada hemen hiç görünmez, geceleri ortaya çıkıp çiftleşirler. Bu halde ömürleri sadece 1 – 2 haftadır, bu süreyi çiftleşmek için geçirirler.

» Türkiye’de bunlar ve bunların çok yakın akrabası birkaç tür haziran böceği, mayıs böceği, kadı lokması, manas gibi isimlerle bilinir. Bazıları çok büyüktür. Larvaları 5 cm, şişman, kocaman olabilir, ergin kanatlıları iri bir ceviz kadar büyük olabilir (bunlar Amerikada da görülüyor). Çoğunluk türler o kadar büyük olmaz (genelde irili ufaklı fasulya taneleri kadar büyüklükte).

Hayat döngüsü: Ömürleri 1 yıldır. Her yıl birkaç misli artarak istilacı olmalarıyla baş belası, mücadelesi zor bitki zararlılarıdır. Bahar ortası / yaz başı arası dönemde larvalar toprak altında başkalaşım geçirip kanatlanır, toprak dışına çıkıp bitkilerin yapraklarının üstlerinde çiftleşirler. Çiftleşme zamanı birçok türde genelde yaz sıcaklarının başladığı zamandır. Sonra toprağa bırakılan yumurtalar kısa sürede (genelde ağustos başından itibaren) kurtçuklara dönüşür ve bunlar biraz büyüdükten sonra hızla kökleri yemeye koyulurlar. Kışın soğuk geçen yerlerde larvalar toprağın 20 – 30cm derinliklerine kaçar.

En sevdikleri bitkiler: Her çeşit çimen, gülgiller (gül, böğürtlen, çilek..), patlıcangiller (domates, biber..), papatyagiller (yıldız çiçeğinden margarite tümü), ballıbabagiller (nane, fesleğen, yaprak güzeli..), şeftali, armut gibi meyve ağaçları, şerbetçi otu ve birçok süs bitkisi türünden ağaç ve çalılar. Zehirli bitkilere ilişmezler.

Mücadele: Zor, zahmetli, pahalı. Kimyasallı ilaçlar sadece çok kısa vadeli ve kısmi çözüm olabiliyor. En kolay yolu toprağı ara sıra çapalayıp tavukların larvaları ve yumurtaları yemelerini sağlamak. Daha kolay başka yol yok.

Amerika’da geniş arazilerde uzun vadeli çözüm için iki ayrı çeşit bakteri mücadelede kullanılır. Uygulanması zor ve pahalı bir yol.

Bakteriler şunlar:
1- Paenibacillus popilliae: En çok Japon böceği denen türde etkilidir. Diğerlerinde etkisi hava şartlarına göre değişebilmekte ama zamanlama, elverişli şartlar mümkünse işe yarar. Bu türlerden başka böceklere ve diğer canlılara hiçbir zararı yoktur. Bakteriler larvalarda sütlü itihap denen bir hastalık oluşturur. Bakterilerin toprağa uygulanması için ağustos ayı en uygun zamandır. Hastalanan larvalar ölür. Bakterilerin sporları (bir tür tohum) toprakta kalarak sonraki yıl başka yerden gelip toprağa bırakılmış yumurtalar olursa, o larvalara da bulaşır. En az 5 yıl etkilidir.
2- Heterorhabditis bacteriophora: Söz konusu kök yiyen zararlıların her türünde ve karıncalar dahil başka böceklerde de etkilidir. Bunlar bakteriden ziyade mikroskobik solucan gibi canlılardır. Faydalı böceklere de zararı olabiliyor. Bulaştıkları böcekleri 24 saaat içinde öldürürler.

Doğadaki etkili düşmanları: En etkilisi tavuklar, sonra kirpi, yılan, bıldırcın, keklik, köstebek, kara kurbağaları, diğer bazı küçük hayvan türleri, siyah dev eşek arıları, kertenkeleler, yarasalar ve çeşitli kuşlar.. Maalesef bütün bu faydalı canlılar tarım alanlarının olduğu yerlerde, şehir hayatının, sanayinin, turizmin geliştiği bölgelerde neredeyse yok derecede azdır, bazı yerlerde hepten tükenmişlerdir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler:


'Kök yiyen kurtlar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  Ta kendisi! Bahçemdeki güllerin ve çok sevdiğim genç leylak fidanımın katilleri. Bizde o kadar çok ki, ne yapacağımı bilemiyorum. Tavuk beslemem olanaksız, sitede yasak çünkü. İlaçlı mücadelenin en doğru şekli nedir, araştırmak lazım. Moralim çok bozuk. Güzelim güllerimi istila etmiş durumdalar..
  ***
  Site yönetimi tavuk beslemeye niçin izin vermiyor? Üç tavuğun kime ne zararı olabilir? Sonra, site yönetimine sormak lazım: “Ben buraya doğal hayat için geldim. Tavuk besleyemeyeceksem burada olmamın ne anlamı var?”
  Madem tavuk beslemeye izin yok bari site yönetimi para toplasın Amerikadan özel bakterileri getirsin uygulasın.
  Çok üzücü zararları var. Anlatıldığına göre genç bir fidanı sadece tek bir larva öldürebiliyormuş.
  Siz orada doğal hayat için bulunuyorsanız, site yönetimi sizi ve sizin gibi amaçlarla gelmiş olan insanları düşünmeli, gerekli düzenlemeleri yapmak zorundalar. Neticede sizin sayenizde para kazanıyorlar. Tavuk beslemek yasak o yasak bu yasak diye sizi kısıtlayacaklarla bu iş mantıksız. Onlarla ciddi ciddi konuşmak lazım.

 2. Seher, Adana dedi ki:

  Arkadaşın bahçesindeki oya agacı ile yeni dünya tamamen kurumuştu. Toprağı kazdığımızda o kadar kurtçuk vardı ki ne yapacağımızı şaşırdık. İlaçlama yapıldı yine ölmediler. Sonra o arkadaşım civciv alıpp büyüttü. Bahçeye bırakınca bitkilerimi ve meyve ağaçlarım kurtardım çok şükür şimdi tavuklar temizliyor diyor.
  ***
  Seher Hanım en güzel çözümü yazmışsınız çok teşekkür ederim. Keşke her isteyen bahçesinde tavuk besleyebilse.. Ama şimdi çok yerde ya site yönetimleri yasaklıyor ya da komşular şiddetle karşı çıkıyor. Eskiden böyle şeyler yoktu. Doğa bozuldukça insanlar daha fazla aksileşiyor daha fazla doğa ve doğallık düşmanı oluyorlar maalesef.

 3. Serkan, Adana dedi ki:

  Bu gün yaylamızdaki armut ağacının dibini kazdım, 20’den fazlasını buldum ve imha ettim ama armut ağacı artık iflah olmayacak şekilde kurumuş. Elmanın dibinde de birkaçtane buldum. Elmayı ve diğerlerini nasıl kurtaracağız şimdi? Tavuk mümkün dğil çünkü sürekli yaylada kalmıyoruz, tavuk bakmamız mümkün değil. Bunun bir ilacı muhakkak vardır herhalde yoksa ağaçlarımızın tümü gidici görünüyor birkaç yıla kadar.
  ***
  Ben tavuktan başka çözüm yolu bilmiyorum.

 4. Salih B. -Çeşme dedi ki:

  Ben 100 metrekarelik çim alanımı bu kurtlardan kurtardım. Şöyle ki – çim alanı göllenecek kadar salma su ile suladım bütün bu kurtçuklar boğulmamak için toprak altından çıktılar. Daha önce hazırladığım 4 ec ilacı bu kurtçuklar tekrar toprak altına girmeden bolca ilaçladım. Sonuç mükemmeldi. Aynı uygulamayı ağaç altında da yapabilirsiniz.

 5. Serkan, Adana dedi ki:

  Salih beyin uygulamasını denemek lazım bir de 4ec ilacı nedir bilmek isterim. Ayrıca bir büyüğümüzden ağacın hemen dibine yanmış odun külünün dökülmesinin faydası oacağı bu kurtlardan olmayacağı tavsiyesini aldım. Anladığım kadarıyla erken tedbir amaçlı, ne dersiniz faydası olabilir mi?
  ***
  Bilemiyorum. Deneyip görmek lazım. 4ec ilacı hakkında da bilgim yok.

 6. Serdar dedi ki:

  Gazanyalarımın dibinde 5-6 milim uzunluğunda beyaz kurlar var. Bunlar köklerin ıçıne yerleşerek bitkilerimi kurutuyorlar. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bilmiyorum. Bu sayfayı ve gelen yorumları okuyun belki bir fikir sahibi olabilir ona göre bir çözüm bulabilirsiniz.

 7. Gürgün T. -İzmir dedi ki:

  İlacı: 4 ec-Dursban
  4 kurt ilacı demektir, ec ise suda karıştırılır demektir.
  ***
  Teşekkür ederim Gürgün Bey. Şimdi bunu nereden bulabiliriz diye soranlar olur. Sanıyorum zirai ilaç satan yerlerden bulabilirler.

 8. Gürgün T. -İzmir dedi ki:

  Zirai ilaç bayilerinde bulabilirler. Ben 4ec diye sordukları için bu ilacı tanıttım. Yoksa buna muadil onlarca ilaç var.
  ***
  Olsun, zararı yok. Zirai mücadele ilaçları satılan yere o ilacı sorsalar, aynısından yoksa onlara mutlaka aynı işi görebilecek başka ilaçları tavsiye ederler. İlginiz için teşekkür ederim.

 9. Hacer C. -Mersin dedi ki:

  600 tane nar ağacı var. Maalesef yarısını bu kurtlar yedi. Ne yaptıysak işe yaramadı. Hiçbir zirai ilaç öldürmüyor. Acil yardımlarınızı bekliyorum.
  ***
  En iyi çözüm tavuk. Arasıra toprağı çapalayın bırakın: tavuklar eşelenir sizin göremediğiniz küçük kurtları bile bulurlar yok ederler.

 10. Hacer C. -Mersin dedi ki:

  Önerileriniz için teşekkür ederim. Tavuğu denicem. Bir de ince katran varmış onu dökecegim.

 11. Muhammet, Afyonkarahisar dedi ki:

  100 adet nabolyon kiraz ağacim var. Bu kurtlardan nasil kurturulurum? Ne kulanmam lazim?
  ***
  Sizden önceki sorulara cevaplara bakın. Başka bilgim yok. Bence en etkili mücadele yolu tavuk. Hem bu arada kirazlığınızı aile ihtiyaçlarınıza yönelik tavukçuluk için de değerlendirmiş olursunuz.

 12. Emrah, İzmir dedi ki:

  Durspan 4 sulandirilarak kullaniliyor ama ölçüsü hakkinda bilgi verebilir misiniz?
  ***
  Bunu o ilacın üreticilerine sormalısınız. Benim bilgim yok.

 13. Kemal, İzmir dedi ki:

  Bunlar tam manası ile yedi bela. zararları çok büyük. her mevsimde varlar. tek çare bütün bahçe sahipleri haziran sonu temmuz başında gece saat 8-10 arasında bahçelerine altında çanak şeklinde (en az bir metre çapında) tül ve üstünde 100 watlık ışık yakıp elde ddt ile beklemeleri. bunların anaları ışığa bilinçsizce saldırıp çanak içine düşerler. kolay kalkamazlar. tam o anda dtt’teyi sıkacaksın. bunun faydası aylar sonra görülür. ben bu şekilde bir gecede 60 tane hallediyorum. nitekim larvaları son derece azaldı. Kolay gelsin.

 14. Kadir, Isparta dedi ki:

  Bu kurtlarla ilgili kesin çözüm ya da yapılan uygulama var mı? elma bakçemde çok büyük hasar var.

 15. Hakan E. -Niğde dedi ki:

  Bayer temsilcisiyle görüştüm. Ben de kiraz ağaçlarında bundan muzdaribim. Yukarıdaki yazılanlar faydalı. 2015te ağaç bünyesinden köke kadar inen bir ilaç çıkacakmış.

 16. Orhan, Heidelberg dedi ki:

  Bu böcek benim marul fidelerimide mahvetti. Ziraata gittim bana çözüm olarak bunlara düşman yeni böcekler tavsiye ettiler, tek çözüm buymuş. Pazartesi gelecek ve onları bahçeme bırakacam. Bakalım ne olacak.

 17. Uğur dedi ki:

  Karpuzların kökünde ince, uzun, sarı, aynı kırkayağa benzeyen bir kurt var. Bununla nasıl mücadele edebilirim?
  ***
  Kırkayakların zarar vereceğini sanmıyorum ama eğer kökleri yediğinden eminseniz zirai mücadele ilaçları satıcılarına danışmalısınız. Benim bilgim yok.

 18. Ayhan A. -Sakarya dedi ki:

  Rusban 4 kullanın etkileyici bir ilaçtır.

 19. Hasan, Malatya dedi ki:

  Ben abimin mezarına gul diktim. Güller kurudu. Kökünde bu resimdeki larvadan çıktı. Bu sene diktim. Yine yaprakları sararmaya başladı. Ne yapmak gerekir?
  ***
  Kurumalarının sebebi bence kurtlar değil susuzluktur. Gül ilk dikildiğinde, en az 1 yıl boyunca ciddi olarak düzenli sulanmak ister. Hele Malatya gibi yazın yağışsız olan yerlerde, üstelik çok sık gidilmeyen mezarlarda fazlaca ilgisiz ve susuz kalacağından dolayı elbette kurur. Arsız şekilde köklenme özelliği olan yabani gül üzerine aşılanmış güllerden tavsiye ederim. Aşılı gül diye satarlar. Kökleri de epey fazla olanından seçin ve sonbahar başında dikin. Bu sayede sonraki yaz bakımsız kalsa bile kolay kolay kurumaz.

 20. Şule, Niğde dedi ki:

  Manas denen illeti uzak tutmak için denemediğimiz yol kalmadı. En son çareyi naftalinde bulduk. Bitkinin kökünün etrafını halka şeklinde 10-15 cm açıp naftalini koyup kapatıyorsunuz. Kokusuna gelemiyorlar. 2 yıldan beri ağaç ve çiçeklerimiz bu yöntemle sağlam. Denemenizi tavsiye ederim.

 21. Hasan, Bursa dedi ki:

  Bunlardan ceviz fidanlarının kökünde var. Nasıl bir ilaç lazım?
  ***
  Şu an için bildiğim kadarıyla ilacı yok veya ilaçlar pek işe yaramıyor çünkü toprağın altındalar.

 22. İsimsiz dedi ki:

  50-60 adet bağım var. Köklerindeki böcekler için çözüm var mı?
  ***
  Bulunduğunuz yerdeki ziraat ofisine gidip böcekleri tarif edin. Size en iyi yardımı onlar edebilir.

 23. Oğuzhan, Niğde dedi ki:

  Fidanların etrafını açıp köklerin etrafına ponza taşı dökün. Bu işlemi dikim aşamasında yaparsanız daha etkili olur. Buna sürtünen manas hassas olduğu için yaralanıp ölür. Dikim esnasında fidanın altına da serilebilir. Oldukça etkili. Memleketim Niğde Bor’da bu yöntem kullanılıyor. Ponza taşı gri renkte olan inşaat tuğlasının (bims) ana maddesi.

 24. Hüseyin, Salihli dedi ki:

  Zeytin ağaçı dikmiştim. Yukardaki gösterdiğiniz kurtlar 3 zeytin 1 tane de cennet elmasını dibinden kestiler. Börülce, marul, biber bunlarla beraber soğanı kesemiyorlar. Acaba soğan onların düşmanı mı? Soğan gibi koku veren ilaçlar varmış. Bol su ile mücadele işe yaramıyor.
  ***
  Bilmiyorum. Soğan konusunda bilgim yok.

 25. Ramazan, Isparta dedi ki:

  Dogdugum köyde bir bahce sahibi belirli yerlere ilacli tavuk gömüyordu.

 26. Ali, İstanbul dedi ki:

  Aketherin 25 ec kullandım etkili oldu. Büyük ihtimalle zemin ıslak olduğu için toprağa teneffüs edebildi ve kök kurtları hareketsiz bir şekilde yüzeyde göründü.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)