Kozmos çiçeği, Cosmos bipinnatus

Yetiştirilmesi, bakımı en kolay bahçe bitkilerinin başında belki kozmos çiçeği gelir.

Cosmos cinsi bitkilerin birkaç türü arasında Cosmos bipinnatus türü süs bitkisi olarak ıslah edilmiş, birçok kültivarları türetilmiştir. Anavatanı Meksika’dır.

Kozmos çiçeği

Kozmos çiçeği

Doğal özelliğine göre çeşitleri 60cm ile 12 cm arasında değişir (kuvvetli toprakta 2 metreye kadar uzarlar). Cüce kültivarlarından mesela Sonata serisi kısa boylu, derli toplu olmalarıyla daha iyidir. Kozmoslar Asteraceae familyasındandır. İngilizcede yaygın adı Meksika papatyasıdır.

Meksika denince kozmos çiçeğinin fazlaca güneş istediği ve susuzluğa dayanıklı olduğu düşünülür. Evet susuzluğa ve aşırı sıcaklara tam uyumludur. Tuzlu topraklara da uyumlu olması sebebiyle deniz kıyısı arazilerin çiçeklendirilmesi için tercih edilirler.

Asitli topraklara uymaz. En azından nötr toprak gerekiyor. Hafif alkalinli ve orta alkalinli toprakları severler.

Gübre yaramıyor. Kuvvetli besleyici topraklarda boyları 1,5 – 2 metre civarında olup pek güzellikleri kalmaz. Fakir topraklarda güzel yetişirler. Ayrıca ilkbaharda hemen hiç sulamamak zarar değil fayda verir. Yaz sıcaklarına kadar sadece hayatta kalacakları kadar sıklıkta sulamalısınız. Çiçek açmaya başladıktan sonra sulama sıklığını hafifçe arttırın.

Çiçeklenme zamanı genelde yaza doğru başlayıp sonbahar ortalarına kadar devamlı. Bazı çeşitleri yaz sonunda çiçeklenmeye başlar.

Mevsimlik olarak tohumdan yetiştirilir. İlkbaharda havalar biraz ısınınca (lalelerin solma zamanında) tohumları rasgele serpip sulayın. Kısa zamanda çimlenip hızla büyürler. Daha sonra fideler söküp gereken yerlere dikin. Fidelerin tutmaları kesindir (yeter ki asitli topraklara dikmeyin yoksa tutmaz çürürler). Cüce çeşitleri dışında tüm çeşitlerinin değneğe bağlanması gerekiyor çünkü dik duramazlar. Çiçeklenme kalitesinin düşmemesi için yaz boyunca solan çirkinleşen çiçekler derhal kesilmelidir. Gelecek yıl için bir iki çiçeğin tohuma kaçmasına izin verin.


'Kozmos çiçeği, Cosmos bipinnatus' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nuri, Mudanya dedi ki:

  Bu sene saksıya 4 çeşit cosmos ektim. Güzel oldular hala da açıyorlar. Güzel tohum veriyorlar. Bence bu cosmosların tüm cinsleri saksı için değil bahçeye uygun. Denedim kesin kanaatimdir. Saksıda 2 gün sulanmasa perişan oluyorlar.
  ***
  Açık havada saksılar için zaten ona göre toprak hazırlamak lazım. Poşetlerde satılan topraklar bahçe bitkilerinin birçoğuna zarar verebiliyor. Bir de fazla güneş isteyen bitkileri öyle toprağa dikmişseniz işiniz zor.

 2. Sema, Yozgat dedi ki:

  Cosmos’u tohumdan yetiştirmek için geç mi kaldım acaba?
  ***
  Az biraz geç sayılır. Hemen ekmelisiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)