Sarıkız çiçeği (L. nummularia)

Fazla arsız bir yer örtücü bitki. Kış soğuklarına müthiş dayanıklıdır. Sarı çiçekler açar. Suyu o kadar çok sever ki akvaryum bitkisi olarak bile kullanabilirsiniz.

Sarıkız çiçeği

Sarıkız çiçeği

Myrsinaceae familyasından olan sarıkız çiçeği Lysimachia cinsinin türlerindendir. Bu cinsin türleri ve siklamen türleri daha önce Primulaceae (Çuhaçiçeğigiller) familyasından kabul ediliyordu. Daha sonra Molecular phylogenetics incelemeler sonucunda her iki cins de Myrsinaceae familyasından kabul edilmiş.

Sarıkız çiçeği (Lysimachia nummularia) yer örtücü olarak kullanılacağı yerde hercai menekşe, yeni gine çiçeği, gazanya gibi kısa boylu bitkiler olmamalı. Çünkü çevreye süratle yayılırken kısa boylu bitkilerin tepesine çıkıp dallarıyla her yerini kapatmayı sever.

Çevreye fazlaca dağılma yayılma özelliği taşır. Onun için kenar süslemelerinden kullanılması tavsiye edilmez. Müthiş bir hızla yayılır. Geniş yüzeylerde kuvvetli bir yer örtücüdür. Saksılarda sarkıcı olarak da yetiştirebilirsiniz.

Tam gölgeye uyumludur fakat gölgede pek çiçek açmaz. Sarı yapraklı ‘Aurea’ kültivarı gölgede yeşil yapraklı olur, güneşte ise yaprakları sarı ve fıstık yeşili tonlarında olur.

Yeni diktiğiniz zaman üç dört hafta boyunca çok sık sulamanız lazım. Daha sonra sulamayı toprak pek kurumayacağı sıklıkta azaltabilirsiniz.

Toprak seçmez. Sadece aşırı asitli veya aşırı kireçli olmamalı.

Kış soğuklarına -40°C dereceye kadar dayanır. İklimi ılıman olan bölgelerde susuz kalmazsa fena halde istilacı gelişir. Kışın sık sık kar altında kalan yerlerde istilacılığı yoktur.

Kökten ayırmayla çoğaltabilirsiniz. Sadece ilk haftalarda fazla sıklıkta sulamalısınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |


'Sarıkız çiçeği (L. nummularia)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Meryem, Ankara dedi ki:

  Bu çiçekten bahar mevsiminde seradan almıştım. Hem ucuz bir çiçek hem de çok şirin. Dediğiniz gibi acayip arsız. saksıda büyütüyorum. şuan 30 cm. kadar sarktı. Ben Ankarada oturuyorum. acaba kışın dışarıda balkonda dursa donar mı? Akvaryumda kullanıldığından bahsetmişsiniz, denemeyi istiyorum ama balıklara zararı olur mu, dalından koparıp çillendirmeden kuma gömmemiz yeterli mi?
  ***
  Ankarada kışın donmaz. Belki olsa olsa yapraklar zarar görür ama ilkbaharda yeniden canlanır. Akvaryumda balıklara zararı olmaz. Dalından koparıp kuma gömmekle tutturulabilir mi bu konuda bilgim yok. Çoğaltılması kökten ayırmakladır diye biliyorum başka bilgim yok.

 2. Meryem, Ankara dedi ki:

  Daldırma yöntemi ile dalından 2 tane köklendirdim. Eşim akvaryumda birisini kuma yerleştirdi. Diğerini kütüğün oyuk kısmına yerleştirdi. İkisi de gelişmeye başladı. Ama kütükdeki daha hızlı gelişiyor. Akvaryumseverlere duyurulur. :)

 3. CelalS İzmir dedi ki:

  Yer örtücü çiçekler için de bir bölüm açabilir misiniz?
  ***
  Var zaten. Bunu kategorilerle yapıyorum. Linki: https://azbitki.com/alt/yer-ortucu
  Henüz eski sitedeki sayfaların tamamını buraya aktaramadım. Bu aylarda pek ilgilenemedim nedense. Yakın başlarım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)