İçmekân süs bitkilerini öldürmeyen toprak hazırlamak

Ev, ofis süs bitkilerinin toprak istekleri farklıdır. Fakat seralarda kullanılan uygun topraklar başka ortamlarda kökleri çürütebiliyor. Bu sayfada en güvenli toprağı nasıl hazırlayabileceğinizi öğreneceksiniz.

Sera gibi ortamlarda iyi bir sıcak havalandırma olduğu için oralarda saksılarda kullanılan toprak içinde hava sirkülasyonu kolaydır. Fakat diğer kapalı mekanlarda daha zor ve serin zamanlardaimkansızdır. Suyu tutan, serin ortamlarda hiç kurumayan özellikteki toprak içeriğinde jelleşme gibi oluşumlar toprağın kurumasını da hava almasını da zorlaştırıyor. Evlerde ofislerde bitkileri kökleri çürüterek öldürebiliyor. Bu yazımda ev-ofis ortamlarına en uygun toprak tavsiyelerimi okuyabilirsiniz.

Seralardaki bitkileri geliştiren toprağın ev, ofis ortamlarında bitkilerin köklerini çürütmesinin iki sebebi var.

Birincisi: Süs bitkileri üretim seralarında iyi bir havalandırma, gerektiği gibi ışık ve kontrollü sıcaklık sayesinde bitkilerdeki tüm hayat fonksiyonları son derece aktif olarak devam eder. Tepeden tırnağa bitkinin her parçası faaliyet halindedir. Seradan çıktıktan sonra geldikleri ev, ofis ortamlarında ise yer yadırgaması şokuna uğrarlar. Bütün faaliyetler durur. Bitki adeta felç olmuştur. Toprağın elverişsizliği yüzünden genellikle kök çürümesi olur. Sonuçta bitkiler ölür.

İkincisi: Seralarda süs bitkisi üretiminde kullanılan topraklar genellikle ev / ofis ortamlarına uygun değildir. Çünkü su tutucu özelliği felaket yüksektir (tuzdan bile kuvvetlidir). Seralarda hava sirkülasyonu mükemmel olduğu için toprağın kuruması ve tekrar sulanması sıklığı, dolayısıyla köklerin taze oksijene kavuşma sıklığı çok uzun aralıklı olmuyor. Fakat evlere ofislere geldiklerinde durum değişir. Toprak daima sırılsıklam ıslak kalır. Sulasanız kökler büsbütün su içinde kalacak, sulamasanız yine aynı, üstelik toprak içinde oksijen tükenir. Oksijensiz ortamda aktifleşen kök çürütücü  bakteriler hızla faaliyete geçer ve kökleri çürütür. Ayrıca esintisiz ortamlarda o topraklarda jelleşme gibi değişim oluyor. Toprak büsbütün kurumaz hale geliyor. Kökler tamamıyla oksijensiz kalıyor. Bitkiler ölüp gidiyor.

Üreticiler bizleri hiç düşünmez. Onlar kendi seralarında bitkileri en kısa zamanda satışa hazır hale getirmekten başka şey düşünmezler. Tüm malzemeleri en kolay yoldan ve en ucuza temin etmeye çalışırlar. Bu durumda saksıda aldığımız süs bitkilerinin ölmemeleri için biz başımızın çaresine kendimiz bakacağız.

Daha kötüsü, poşetlerde hazır satın aldığımız topraklar da yine sera ve açık bahçe / tarla ortamları için hazırlanmıştır. Görüyoruz ki evlerde aylarca en küçük bir kuruma göstermiyorlar. Poşetlerde satılan süs bitkisi toprakları ev / ofis şartları düşünülerek hazırlanmış değildir. Öyle bir iddiaları varsa da belki bilmiyorlar. Gerçekten öyle olsaydı karışım içine ponza taşı ve kuvars kumu karıştırmış olurlardı. Hem beş altı günde sulamak gerekecek kadar kısa sürede kuruması gerekirdi.

Çözümler

1- Kapalı mekanlara süs bitkisi alacaksanız, eğer mekanınızda “ılık” hava sirkülasyonu çok kuvvetli ise alın. Değilse ya ilkbahar sonuna doğru ya da yaz sonunda alın. Bu zamanlarda içmekanlar açılan pencereler sayesinde esintili oluyor. Esintiler fazla sıcak / fazla soğuk değil ılık oluyor. Bitkilere hayat veren esintiler yoğundur. Sonuçta bitkiler bozulmadan yeni yerlerine adapte olabilirler. Daha sonraki zamanlarda da odayı elinizden geldiğince sık havalandırıp bitkilere direkt rüzgar gelmesini sağlayın. Her zaman. Kışın bile.

2- Yeriniz esintili olamıyorsa orada hiçbir süs bitkisi bulundurmayın. Uzun yaşamazlar. Yine de almak istiyorsanız toprak değiştirme zamanını bekleyin (genelde ilkbahar ortası). O zaman alın ve on gün bitkinin yerine alışması için elinizden geldiğince esinti sağlayın. Bu sırada hiç sulamayın. Sonra toprağı değiştirin.

Ev çiçeklerinin saksı toprağı nasıl olmalı?

Toprak ev şartlarında ortalama 6 günde tekrar sulanması gerekecek şekilde nem kaybedebilmeli. Bunu bir şekilde sağlamanız gerekiyor. Ona göre toprak bulmanız ya da kendi karışımınızı kendiniz yapmanız gerekiyor.

En yüksek kaliteli toprak doğal humuslu gerçek topraktır. Doğal humuslu gerçek toprağı önce 3 ölçü kuvars kumuyla karıştırın. Sonra da bu karışımı 1/4 oranında ince taneli ponza taşı ile karıştırın.

Elenmiş toprak

Elenen ince toz ve kalburüstü havadar toprak.

Bundan bulamazsanız hazır poşet toprakları daima aylar öncesinden almalısınız. Niçin, » şu sayfayı okuyun. O şekilde iyileştirdiğiniz topraklara 1/5 oranında ponza taşı ve 1/5 oranında dere kumu karıştırın. Ponza taşı bulamazsanız toprağı eleyin tozundan arındırın. Hatta her ikisini de uygulayabilirsiniz.

Havadar toprağın faydası

Toprak çabuk kurur. Giden nemin yerini taze hava doldurur. Çabuk kuruduğu için sık sularsınız bu da topraktaki kökler arasında yeniden kuvvetli hava akımlarına sebep olur. Sonuçta köklerin gelişimi çok saçaklı olur. Böylece bitki topraktan çok daha iyi bir şekilde besin alır. Gelişim sağlıklı ve hızlı olur.

Havadar toprakta kökler

Havadar toprakta kökler çok iyi gelişir, saçaklanır.

Orkidelere gelince

Phalaenopsis orkidelerini en iyisi ya mayısta ya da eylül ortasında alın. Bunların saksılarında toprak değil çam kabukları bulunur. Genelde çok fazla sıkıştırılmıştır ve ev ortamlarında kolay kolay kurumazlar. Ekşimeler oluşur. Kökler fena halde havasız kalır çürür. SAlmadan önce ponza taşı bulmalısınız. Sonra orkideyi alıp sökün. Çam kabuklarını 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırın. Fazla sıkıştırmadan yeniden dikin. Artan içeriği atabilirsiniz. Orkidenizin kökleri böylece tam gerektiği gibi havadar ortam kazanmış olacak. Sulama sıklığında da daha rahat davranabilirsiniz. Ortam çok havadar ise ve fazla serin değilse her iki üç günde bir sulayabilirsiniz. Kökler çürümez. Bilakis her sulamada taze oksijene kavuşur. Su süzülüp alt deliklerden çıkarken kökler arasında güzel bir hava sirkülasyonu olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: |


'İçmekân süs bitkilerini öldürmeyen toprak hazırlamak' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Anonim dedi ki:

  Çok faydalandım sizleri takip ediyorum zaman ayırmış yazmışsınız çok teşekkürer.

 2. Kadir, Manisa dedi ki:

  Ormandan çamların dibinden toprak aldım. Sarı renkli killi toprakla karıştırdım. Uygun mudur, değilse ideali nedir?
  ***
  Çam çeşitlerine göre onların dibindeki üst yüzey toprağın özelliği değişir. Bir şey diyemiyorum. Deneyip göreceksiniz.

 3. Hüseyin D. -İzmir dedi ki:

  İdeal saksı topragı yapmak icin icine hangi maddeleri hangi oranda karısım gerekir?
  ***
  Dışarda bahçede balkonda tutulan bitkilerin saksılarında en iyi toprak çok çeşitli ağaçlıklı yeşillikli bahçelerin veya aynı özellikli doğal arazilerin üst yüzey toprağıdır. Buna eski koyun veya sığır gübresi katarsanız mükemmel olur. Ev içlerindeki süs bitkilerine ise daha farklı karışımlar gerekiyor. Çoğunluğu tropikal orman bitkileri olduğu için ona göre toprak isterler. İki ilgili sayfa:
  Doğal humuslu gerçek toprak
  En pratik kompost yapımı
  Ev / ofis bitkilerine kullanmak için toprak yapısına göre dere kumu ve ponza taşı katılır. Doğal humuslu toprağa her ikisinden, komposta ise sadece ponza taşı yeterli.

 4. Hüseyin D. -İzmir dedi ki:

  Toprak kullanılmadıgı süre ne kadar bekler özelligini yitirir mi?
  ***
  Bekletilen her şey değişime uğrar. Toprağı açık havada ve ara sıra sulayarak nemliliğini kaybetmeyeceği şekilde bekletmelisiniz.

 5. Zehra B. -İstanbul dedi ki:

  Allah sizden razı olsun. çok güzel bilgiler öğrendim ve bunları uyguladım. şimdi onları gözlemliyorum.

 6. Esra, İstanbul dedi ki:

  Dün Scindapsus aldım. Saksısı bayağı küçük ve kökler saksıyı kaplamış. Hemen değişirmem uygun mudur? Cocopeat ve asitli açelyya toprağı perlit karışımı bu tooprak iyi midir?
  ***
  Cocopeat kullanmayın. Onun yerine hazır toprak kullanın. Açelya toprağı ile karıştırabilirsiniz. Yeni saksı çok az farkla büyük olmalı. Fazla büyük olursa kökler boğulur çürür. Bir on gün bekleyin yer yadırgamasını üzerinden atsın.

 7. İsimsiz dedi ki:

  Cocopeat’i saksı harcı karışımında kullanabilir miyiz?
  ***
  Daha çok seracılar kullanır. Ben tavsiye etmiyorum. Hiç de denemedim. Kullanacaksanız diğer topraklarla karıştırın diyebilirim.

 8. CelalS İzmir dedi ki:

  Balçova’da 9 Eylül Hastanesinin ilerisinde, Mevsel’in ağaç kabuğu, lav taşı, v.s katarak hazırladığı toprak var. Torbasını 10tl’ye aldım. Oldukça faydasını gördüm. Tavsiye ederim.
  Bir de Migros’un bitki toprağını kullandığım bitkiler bu yazı çok çiçekli geçirdiler.
  Migros’tan aldığım çiçekler de diğer yerlerden aldıklarıma göre çok daha iyi performans gösterdiler.

 9. İrem, Kütahya dedi ki:

  Bir yerde kuruyan bir gölün yerinden toprak çıkartılıyormuş. Bu toprak içmekan süs bitkilerim için uygun mudur?
  ***
  Pek uygun olduğu söylenemez. Hem göl nasıl bir göldü? Sodalı mıydı tuzlu muydu yoksa fazla kireçli mi.. Öyle toprakların önce analiz edilmesi lazım.

 10. Şule, Bolu dedi ki:

  Ponza taşı yerine dışarıdan topladığım çakıl taşı olur mu?
  ***
  Olmaz. toprağı pH derecesini yükseltme riski çok büyük. Ya da başka türlü maddelerle kökleri zehirlerler. Ama akvaryumculardan pişmiş kil bulursanız onu kullanabilirsiniz.

 11. Süleyman,Yozgat dedi ki:

  Bir bitkinin saksısı uzun yıllar değiştirilmediğinde saksıdaki toprak miktarı azalır mı? Yani kökler saksıdaki toprağı bitirir mi?
  ***
  Bitirmez. Azalma ise pek farkedilmeyecek kadar bir azalmadır. Çünkü bitkilerin bütün her yerinde en çok kullanılan element karbondur. Karbonu ise topraktan değil havadan alırlar. Topraktan alınan elementler toprakta çok azdır. Bu elementler (azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir vs..) zaten saksıdaki toprakta çabuk tükenirler ve bu sebeple gübreleme veya bitki besini vermek şart olur. Bitkinin bünyesinde en çok bulunan, depolanan elementler en başta karbon (havadan alınır), sonra potasyum ve kalsiyumdur. Bahsettiğiniz şekilde saksıda aynı toprakta her bitki uzun yıllar boyunca sağlıklı kalamaz. Çünkü doğa ile bağımsız olan saksılardaki toprakta oksitlenmeler, bazlaşmalar vb değişimler, zararlı birikimler her yıl yavaş yavaş artar ve o toprak gübrelense bile birçok bitkilerin kullanamayacağı hale gelir.

 12. Mine, Konya dedi ki:

  İçmekan çiçeklerde, toprağın yüzey kısmına hoş görüntü olsun diye küçük çakıl parçalari koydum. Bu çiçeğin gelişimini etkiler mi fayda mı sağlar acaba?
  ***
  Hiçbir faydası yok. Zararı olabilir de olmayabilir de. Kesin bir şey diyemem.

 13. Zühtü Z. -Tekirdağ dedi ki:

  Evdeki saksı bitkilerinde Spathiphyllum, Paşa Kılıcı, Afrika Menekşesi ve alacağım Anthurium’un topraklarını değiştireceğim. Bir karışım halinde kullanmak istediğim toprak malzemeleri şunlar: Compo’nun salon bitkileri için olan toprağı, Compo’nun orkideler için olan toprağı, solucan gübresi ve ponza taşı. Spathiphyllum ve Anthurium için salon toprağı + orkide toprağı + solucan gübresi + ponza taşı;
  Paşa Kılcı ve Afrika Menekşeleri için salon toprağı + solucan gübresi + ponza taşı kullanmayı düşünüyorum.
  Sitenizde tavsiye ettiğiniz KTS ve Emintorf markalarına ulaşabilme imkânım yok. Bunun için Compo topraklarını düşündüm. Bu markanın salon bitkileri için olanını üç yıl önce Paşa Kılıçlarında kullandım ve memnun kaldım. Ama Spathiphyllum ve Anthurium’un hassas bitkiler olduklarını tecrübemle biliyorum.
  Sormak istediğim Compo markasını tavsiye edip etmeyeceğinizdir. Bir de yukarıda yazdığım karışımlar uygun mudur?
  *** ***
  Spatifilum için orkide çam kabukları kullanmayın. Onun yerine kum olsun. Ama, madem solucan gübresi kullanacaksanız o halde diğer karışımlara da kum da dahil edin. Paşakılıcında ponza taşını az biraz fazla tutun. Afrika menekşelerine karışımda %70 inorganik maddeler (kum, ponza taşı, perlit vs) hakim olmalı buna dikkat edin ve düzenli bitki besini istiyor. Compo marka hakkında hiçbir bilgim, tecrübem ve duyumum yok. Bir şey diyemiyorum.

 14. Mahsun Kul dedi ki:

  Ben bu yıl iki kova kırmızı toprak iki kova yanmış koyun tersi ve bir kova ince hizartozu karıştırdım ev için karıştırıp saksı lara doldurdum çok güzel yetiştiler benim bulunduğum yerde hazır toprak yok yalnız Afrika menekşe lerim öldü onları çok seviyordum karışımı sizce nasıl yanlış bir şey var mı?
  ***
  Evet yanlış yapmışsınız. Birincisi hizar tozu öyle kullanılmaz. O karışımı tam bir yıl boyunca çürümesi için bekletseydiniz olurdu belki ama bu şekilde kullanılması doğru değil. İkincisi gübre çok fazla. Ayrıca afrika menekşelerinde hiçbir gübre kullanmayın. Hazır poşet toprak bulamıyorsanız kara toprak bulun. Eleyip ince tozunu giderin. Sonra bu tozu giderilmiş toprağı kalın taneli kum ile aynı oranlarda karıştırın. Afrika menekşelerinizde bunu kullanabilirsiniz.

 15. Berat G. -Marmaris dedi ki:

  Aldığım torf bütün saksılarımda küfe neden oldu. Benjaminim acaba bu yüzden mi bitlenir duruyor bilemedim. Topraklar kupkuru olana kadar beklememe rağmen 100m2 odanın havadar ve aydınlık yerinde duran bütün saksılarım her sulamada küfle kaplanıyor. Yarın gene temizleyip su vereceğim. Nasıl önleyebileceğine konusunda yardımlarınızı rica ediyorum.
  ***
  Küf yoğun ve sürekli kalıcı değilse problem olmaz. Zamanla azalar ve durur. Sebep aldığınız hazır poşet toprağın olgunlaştırılma süresi tamamlanmadan satışa çıkarılmasıdır. Bunlar torf değil ve torf ile hiçbir alakası yok. Gerçek torf asla küflenmez ama bu torf adıyla satılan hazır topraklar kadar faydalı da değildir. Herkese tavsiyem hazır poşet toprakları kullanmadan önce geniş bir kova vb kap içerisinde açık havada en az üç ay dinlendirmektir. Benjaminler ev ortamlarında hep bitlenir. Aldığınız toprakla ilgisi yok.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)