Astrophytum myriostigma, Papaz takkesi kaktüsü

Papaz takkesi kaktüsü gerçek kaktüslerden bir türe ve bu türün çeşitlerine denir. Yavaş gelişirler. Yetiştirilmesi hiç zahmetli değildir. Herhangi müşkülpesentlikleri yoktur.

Özellikleri

Cactaceae (Kaktüsgiller) familyasının Astrophytum cinsinden papaz takkesi kaktüsü (Astrophytum myriostigma) küçükken küre şeklinde, büyüdükçe silindir şeklinde gelişen, dikensiz, genelde tek bitki olarak yaşayan, nadiren yanlardan bir veya iki yavru veren bir kaktüstür. Anavatanı Meksika’nın kış boyu kurak iklim hakim olan orta ve kuzey-doğu kesimleridir. Yüksek kesimlerde bulunurlar. Has türünden başka çeşitleri de var. Nudum adlı bir varyetesi (Astrophytum myriostigma var. nudum) ve Onzuka adlı bir hibriti (Astrophytum myriostigma ‘Onzuka’) en bilinenlerindendir.

Papaz takkesi kaktüsü

Papaz takkesi kaktüsünün tüm her yeri çok kısa beyaz tüylü mini pulcuklarla kaplıdır. Yavaş gelişir. İlkin yuvarlaktır. Sonra silindir yapılı gövde olarak büyürken yıllar sonunda geleceği boy 1 metre, genişliği ise 20cm kadar olur.

Bu kaktüs genelde 5 köşelidir. Çok küçükken ya da yetersiz bakımda 3 veya 4 köşeli olabilirler. Büyüdükçe ve güçlendikçe köşe sayısı artar (5, 6, 7..). En fazla 10 köşeli olan papaz takkesi kaktüsleri tespit edilmiş. Gerçi sabit sayıda köşeli çeşitleri olabiliyor. Mesela 4 köşeli bir varyetesi : Astrophytum myriostigma var. quadricostatum.

İlkbaharda tepesinden parlak sarı çiçek açar. Meyve ve tohum oluşumu yaz dönemi boyunca devam eder.

Yetiştirilmesi, bakımı

Papaz takkesi kaktüsü güneş konusunda fazla seçici değildir. Tam gün şiddetli güneşte, yarı gün güneşte, filtrelenmiş güneşte, hatta hiç direkt güneş almasa bile çok kuvvetli gün ışığında da normal gelişim gösterir. Evde yetiştirmeye uygundur. Güneşsiz yere alışmış kaktüsünüzü yaz aylarında aniden direkt güneş altına koymamalısınız. İlk haftalar sadece sabah veya akşam güneşini alacağı şekilde yavaş yavaş güneşe alıştırın.

Kışın en fazla -7C derece soğuğa dayanır. Dolayısıyla hafif don olaylarında buzlanmalar zarar vermez. İklimi uygun yerlerde bahçelere dikilebilir. Bahçelerde toprak seçmez ve gübre istemez. Kışın susuz bırakılmalı tavsiyelerine rağmen soğuk kış yağmurlarından hiç zarar görmüyor.

İlkbahar ortası – yaz sonu döneminde toprak kurudukça sulamalısınız. Susuz bırakmamalısınız.

Saksıda yetiştirmek için suyu çabuk geçiren toprak kullanılmalı ve gübrelenmelidir. Ufalanmış koyun gübresini yılda bir defa her kış sonunda saksıya toprak yüzeyine 1cm kadar kalınlığında yayın. Doğal gübre bulamazsanız genel amaçlı bitki besinini şişe üzerindeki tavsiye edilen orana göre suya karıştırıp sadece saksının en kenarlarından çepeçevre dökerek verin. Bu şekilde besinli su ile sularken orta kısmın besinli suyu emmemesi gerekiyor. İlkbahar sonundan yaz sonuna kadar ayda bir defa besinli su vermek yeterlidir.

Çoğaltılması

Papaz takkesi kaktüsünü hem yavrularını ayırmayla hem tohumuyla çoğaltabilirsiniz.

Yavruları sadece yaz başında (haziran ortası gibi) ayırıp köklendirmenizi tavsiye ederim. Anadan ayırdığınız yavruyu önce iki gün açıkta bekletin. Sonra az nemli toprağa dikin ve sulamayın. İlk bir ay boyunca sadece toprak adamakıllı kurudukça sulayın. Bu sayede sorun çıkmadan köklenir.

Tohumdan yetiştirmek için papaz takkesi kaktüsünüzün meyvelerinin olgunlaşmasını bekleyin. Sonra tohumları serin bir yerde şubat ayına kadar saklayın. Şubat ortasında tohumları toprağa belli belirsiz hafifçe gömün. Saksıyı dışarıda soğukta bekletin (yaşadığınız yerde orta ve ağır derecelerde don olayları oluyorsa dışarıda değil ama soğuk bir yerde bekletmelisiniz). İlkbaharda havalar iyice ısınana kadar sadece toprak iyice kurudukça su fısfıslayarak sulayın. Havalar ısındığında sulama sıklığını arttırın (toprak ıslaklığını yitirdikçe ama nemliliği hiç kaybolmadan önce sulamalısınız). Tohumlar çimlendikten sonra sulama sıklığını hafifçe düşürün. Yani toprak kupkuru olmaya yüz tuttuğunda hemen sulayın.

Faydalanılan kaynaklar

Astrophytum myriostigma – Bishop’s Cap – worldofsucculents.com

Bishop’s Miter, Bishop’s Cap, Mitra, Bonete de ObispoAstrophytum myriostigma – davesgarden.com

Astrophytum myriostigma – wikipedia.org

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler:


'Astrophytum myriostigma, Papaz takkesi kaktüsü' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Esra, İstanbul dedi ki:

    Papaz takkesi çiçegi aldım. Birkaç ay oldu. Güzel genişledi ve tüyleniyor diye sevinirken perde hafif çarpmasıyla düştü. Saksıya baktım kökü cürümüş. Ne yapmam gerekiyor? Haftada bir suluyordum.
    ***
    Çürümüş yeri kesin. 10 gün kadar açıkta bekletin. Sonra kuru kaktüs toprağına dikin. Bir on gün daha geçince hafiften sulayın. Yukarıdaki bakım bilgilerini okuyun.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)