Hazır satılan suni toprak karışımlarını iyileştirmek

Bu yazımın esas konusu, süs bitkileri için piyasada satılan özel karışımların kullanımındaki önemli bir püf noktasıdır, o da “birkaç ay bekletmek”tir. Açık havada geniş bir saksıda bekletmelisiniz, arada sırada (tamamen kurumadan önce) sulamalısınız.

Çiçekçilerde, marketlerde ve ne alırsan 1TL mağazalarında poşetlerde satılan topraklar kalitelerine göre üçe ayrılır:

1- Ev süs bitkileri için prosefyonelce hazırlanmış özel karışım:
Gereği gibi hazırlanmışını bulmak imkansız gibi bir şey. Bir veya iki yerli marka var ama onlar ve yabancı ithal markalar dinlendirme sürecinden geçirilmeden alelacele poşetlenip piyasaya sürülürler. Sonuçta yine faydadan çok zarar görüyoruz. en büyük zararlar ince köklü bitkilerde.

2- Torf adıyla satılan, ev süs bitkilerine uygun olduğu iddia edilen yerli markalar:

Uygun mu değil mi bilmem ama gördüğüm şey şu: Bunların çoğu ince köklü süs bitkilerinin köklerini yakıyor, o bitkileri öldürüyor. Yukarda bahsettiğim güvenilir markaların da aynı zararı olabiliyor.

3- Yine aynı iddiayla satılan diğerleri:
Bunlar açıkgöz kişileri kendi yaptıkları kompostlar. Hiçbir dengesi yok. Kimyasal dengeleri son derece bozuk.

Hepsi şaibeli
Torf diyorlar ama gerçek torf bir defa kuruyunca hiçbir su tutucu özelliği kalmaz. Bu topraklar ise öyle değil. Çok defa denedim. Kupkuru olduktan sonra tekrar sulayınca bir şey değişmiyor, yine su tutuculukları aşırı, yine haftalarca kurumuyor.

Bu tip toprakların bir özelliği de şu: Çıplak elle biraz uğraşsanız cildinize zarar verir. En küçük zararı ciltte şiddetli kuruma, krem sürmek gerekmesi. Cildi yaralamak gibi ciddi zararları da olabiliyor. Halbuki sağlıklı toprağın cilde hiçbir zararı olmaz.

Peki madem durum budur ne yapacağız?
En iyisi doğal humuslu gerçek topraktır. Biz eskiden ev / bahçe saksı çiçeklerimiz için hep bunu kullanırdık. Devetabanından paşakılıcına, begonyalardan siklamenlere, yılbaşı kaktüsünden amarillise kadar hepsine müthiş faydalıydı. Bitkiler çok kuvvetli ve çok hızlı gelişirdi. Biz o zaman solucanları ayıklamayı düşünmezdik ama hiçbir zararını da görmemişizdir. Solucan olmasını istemiyorsanız iki ay kadar genişçe bir leğende fazla kurumasına izin vermeden bekleterek haftada veya on günde bir içindeki solucanları, böcekleri ayaklamalısınız. En iyisi budur. Evlerde yetiştireceğiniz bitki türüne göre ponza taşı ve derekumu katmak gerekebilir.

Uygun özellikte gerçek toprak bulamazsanız tavsiyem:
Poşetlerde satılan toprakları daima birkaç ay önceden alın. Çeşitli, farklı markalardan olmalı. Hepsini karıştırın. Üç ay kadar bekletin. Bu süre içinde ara sıra alt üst edip karıştırın, nemi azaldıkça sulayın. En az üç ay bekletmelisiniz. Ancak ondan sonra bitkilerinize güvenli ve faydalı hale gelebilirler. Daha fazla bekleseniz daha iyi. Esas uzman tavsiyesi 6 aydır. Bekleteceğiniz yer açık hava. Güneş de alabilmeli.

Toprak kovası

Balkonunuzun / bahçenizin bir köşesinde büyük bir toprak kovası bulundurun. İçinde aylar sonra saksı bitkileriniz için kullanacağınız toprak biriktirin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: |


'Hazır satılan suni toprak karışımlarını iyileştirmek' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  Hazır toprağı olduğu gibi kullanmanın iyi sonuç vermediğini deneme yanılma yöntemi ile öğrenmiştim. Bu konularda derin bilgim olmasa da kendi mantığımca yöntemler geliştirdim ve bulabildiğim bahçe toprağı, kumlu toprak ve kırmızı toprak dediğimiz demir oranı yüksekçe sert topraktan azar azar katarak dinlendirdim ve iyi sonuçlar elde ettim.Ancak karışım için bunları bulmam zor oluyor.
  Eğer hazır toprak oranı fazla olursa sık sulama sonucu saksıların üst kısmında beyaz bir küf tabakası oluşuyor. Bu günlerde sık sulama yapılmazsa bitkiler çabucak pörsüyor. Sulayınca da küf tabakası oluşuyor. Bunu nasıl yok edeceğimi bilmiyorum.
  ***
  Küfler geceleyin esintisiz yerlerde oluşur. Esinti ve güneş sayesinde yok olurlar.

 2. Mehtap, Diyarbakır dedi ki:

  Acaba evde kuruyan, ölen bitkilerimizin toprağını yanmış koyun gübresi ekleyerek ya da farklı yöntemlerle tekrar kullanamaz mıyız? Geçen gün iki tane kumkatım öldü toprakları bir yıllık bahçe toprağıydı + yanmış gübre. Bu toprağı tekrar kullanabilir miyim?
  ***
  Evet kullanabilirsiniz. Bitkilerin evde ölmelerine sebep havasızlıktır. Ayrıca evlerde toprak da daha havadar olmalı. Poşet topraklara 1/5 oranında ponza taşı, gerçek topraklara 1/4 oranında ince ponza taşı karıştırırsanız evlere uygun hale gelirler. Bitkilere ise pencereleri sık sık açarak esinti sağlamayı unutmayın.

 3. Filiz, Aydın dedi ki:

  Sitenizde daha önce de sözünü ettiğim ve kendim kullanarak çok memnun kaldığım DÜNYA BİTKİ isimli firmaya ait, hindistancevizi lifli – cocapeat’lı toprak, bu haftadan itibaren KİPA marketlerde satılmaya başlanacakmış. Sorumlu zıraat mühendisiyle kendim konuştum. Herkese tavsiye ederim.

 4. Oktay E. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba öncelikle böyle bir web sitesi kurduğunuz için çok teşekkürler. istanbulda yaşıyorum. Ben size yaptığım bir karışımdan bahsetmek istiyorum. marketlerde satılan hazır topraklardan 400 litre kadar aldım. 460 litre kadar da bahçe toprağını elekten geçirerek taş ve yabancı maddelerini ayırmak zorun kaldım, zira sigara izmaritinden cam parçalarına, saç tokasına kadar bir çok yabancı madde de vardı bahçe torağında. Ancak elekten geçirince mükemmel oldu (görüntü olarak). Sonuçta toplamda 800 litrelik bir karışım oldu.

 5. Ferid A. -İzmir dedi ki:

  Fiyatları cok farklılık gösteren hazır saksı topraklarının kalitelerinden nasıl emin olabilirim?
  ***
  Hiçbir şekilde emin olamayız. Ancak deneyeceksiniz bileceksiniz. Deneyip memnun kalanların tavsiyelerini dikkate alacaksınız. Mesela yukarda Filiz hanımın tavsiyesi var. Benim de iki yıldır denediğim memnun kaldığım KTS marka toprak var.

 6. Oktay Erdem, İstanbul dedi ki:

  Balkonuma iki değişik bahçeden toprak getirme imkanım oldu. Topraklar farklı yapıda onları yapı marketten aldığım suni toprak ile karıştırmak niyetindeyim. 1. bahçenin toprağının özellikleri: sarı renkte, ağır, sulama sonrası kuruduğunda çatlaklar oluşur tarzda, topaklandığı zaman çok sert olduğundan el ile ufalamak oldukça güç. 2. bahçenin toprağı ise yumuşak yapıda , siyaha çalan koyu kahverengi, topaklanma yok denecek kadar az (akışkan), sarı toprağa göre daha hafif, topaklarını ise el ile ufalamak çok kolay. Bu tarif ettiğim iki toprak tipini yapımarketlerde satılan torf-kompost karışımlarından ekleyerek sebze fidelerim için kullanmak istiyorum. tüm sebzeler için ortak bir karışım mı yapayım yoksa her sebze için farklı karışımlar kullanmak daha mı iyi sonuç verir?
  ***
  Bence iyi bir karışım olmuş. Patlıcangillerden domates, biber vb. bitkiler kalsiyuma çok ihtiyaç duyuyor. Böylesi çok iyi. Yalnız ponza taşı da ekleseniz iyi olur. kökler daha fazla saçaklanır. Ayrıca eski koyun veya sığır gübresi eklemenizi tavsiye ederim. Bu toprak diğer balkon bitkileri için de uygundur diye düşünüyorum.

 7. Celal Sungur dedi ki:

  Bu sene degişik kaynaklardan saksı toprağı alıp kullandım. Hemen hepsi oldukça hafifti ve elimdeki toprak gübre v.s. katarak kullandım. Migrostan aldığım küçük paket saksı toprağını da karışım hazırlamak üzere açtığımda diğerlerinden farklı ve daha yoğun bir karışım olduğunu gördüm ve içine bir şey katmadan cam güzeli saksısında kullandım. İlk günden beri en bol çiçekli cam güzelim o saksıdakibitki oldu. Migros’un torbadaki bahçe toprağını da tavsiye ederim.
  ***
  Keşke markasını da yazsaydınız. Ben üzerinde KTS yazan poşet topraktan memnunum. çok sadece bir şey. Bu yıl Emin Torf diye bir marka keşfettim o da güzel görünüyor. Beklenmedik bir şekilde bugün acilen ihtiyaç olunca üç ayrı marka aldım birbirine karıştırdım balkonda leğende dinleniyorlar. Ponza taşı da kattım. Bir yıldır balkonda birikmiş çürümekte olan kompost var. Bundan sonra artık kendi yaptığım kompostu kullanacağım. Eski toprakları da bundan sonra daima kendi yaptığım kompost ile karıştırıp bekletmeyi düşünüyorum. Bugün satın aldığım topraklar son.

 8. Onur, İstanbul dedi ki:

  Eminönünden 3 poşet toprak aldım. üstünde analiz sonucu diyor. nasıl bir toprak diye buraya yazıcam bir kez daha sizin güvenilir bilginize ihtiyacım var.
  Marka:Seltop
  EC(elektiriksel iletkenlik) us/cm max 0.5 – 1.0
  Toplam organik madde (w/w kuru halde %) 90-95
  Organik karbon (w/w kuru halde &) 50-55
  Selüloz w/w kuru halde%) 20-30
  Su tutma kapasitesi (kuru ağırlığa göre) 9-10 kat
  Hava dolu gözenek (v/v%) 11-13
  Görüntüsü:tanecik ve lifler bütünlüğünden oluşmaktadır.
  Rengi: koyu kahve

  Ph(asitlik): 5.5 – 6.71
  Ec(tuzluluk): 0.5 – 1.0 mm has/cm
  Azot(NO3): 100 – 150 mg/lt
  Fosfor(p): 10 – 20 mg/lt
  Potasyum(k): 100 – 150 mg/lt
  Kalsiyum(ca): 40 – 60 mg/lt
  Mağnezyum(mg) : 10 – 20 mg/lt
  Sülfat (so4) : 50 – 75
  sizce her tür tohuma(bitki) uygun mu özellikle fesleğen tohumu ekip yetiştiricem de…
  ***
  Poşetlerin üzerlerindeki açıklamalara bazen sahte olabiliyor. Bahsettiğiniz markayı hiç denemedim bilmiyorum. Poşet toprakların tohumları çürütücü özelliği var. ayrıca şimdi o bitkinin tohumlarını ekme zamanı değil. Nisan sonunu beklemelisiniz. Doğal toprakta tohumlar daha sağlıklı çimleniyor hızla büyüyorlar.

 9. Onur, İstanbul dedi ki:

  Peki siz istanbulda bulabileceğim hangi markayı öneriyorsunuz?
  ***
  Yanlış anlama olmasın. Seltop markaya karşı değilim. Sadece henüz denemedim, bilmiyorum dedim. Denediklerim KTS ile Emin Torf.. Bunlar hem piyasadaki en ucuz hazır poşet topraklardan hem de yapıları oldukça lifli ve havadar. Bunları denedim memnunum. İkisi de hemen hemen aynı. Pahalı markalardan maalesef zarar gördüm. Biri kapkara ve çok ince. siyah pudra gibi. Bitkilerime zarar verdi. Bir diğeri siyah iri kum taneleri gibi. Belli ki perlit ile yapılmış. Perlite sıvı leonardit emdirilmiş gibi bir şey. Bunun da zararı oldu. Böyle şeylerden uzak durun. İyi bir hazır toprağı incelediğinizde bol bol bitkisel lifli çürüntüler görmelisiniz. kuru dal kıymıkları filan olmalı.

 10. Onur, İstanbul dedi ki:

  Ne yanlış anlaması olur mu öyle sizin sayenizde bilgimiz oluyor. humus toprağı, fesleğenin bilgilerini sizin sayenizde öğrendim. sizi tebrik ediyorum. çok teşekkür ederim. türkiyedeki en mükemmel bitkileri anlatan bir site.

 11. İRFAN dedi ki:

  Tebrik ederim. KTS ve EMİNTORF’un kullandığı malzeme aynı ocaktan çıkarılıyor. Bu tespit çok isabetli. KTS fason üretim ama emintorf firmanın kendi üretimi, yani 1.el kullanmanızı tavsiye ederim. Yüzde yüz torf, kesinlikle hiç bir karışım yok.

 12. İrem, Kütahya dedi ki:

  Salon bitkilerimin sağlığı için evde toprak hazırlayabilir miyim? Bunu nasıl yapabilirim?
  ***
  Uğraşmak zor. Hazır alıp kuvars kumu ve ponza taşı ile karıştırın. Böylece daha güvenli ve sağlıklı olur.

 13. Onur, İstanbul dedi ki:

  Siz istanbul’da hangi markaları önerirsiniz? Genel olarak soruyorum. Yani sırf süs bitkisi için değil.
  ***
  Genel olarak soruyorsanız en iyisi doğal humuslu ve süzek olan gerçek topraktır. Ben ev bitkileri için fazla marka denemedim. KTS marka ve Emin torf marka topraklarını denedim. Bunların yapısı ev bitkileri için ideal. Lifli ve bitkisel çürüntülü olmalı. Kullanmadan önce en az iki ay açıkta dinlendirmeyi ve ev bitkileri için kullanırken 1/4 oranında ponza taşı ile ya da kuvars kumu ile karıştırmayı tavsiye ederim.

 14. Onur, İstanbul dedi ki:

  Alttaki linkte ben bir toprak buldum. Burdaki yazınızda humusun çok yararlı olduğunu yazmışsınız. Ben bu humus katkılı genel kullanım torfu buldum. Öneriniz nedir? KTS ve emin torfu istanbulda bulamadım anca bunu buldum.
  https://m.koctas.com.tr/toprak-ve-gubreler/genta-humus-katkili-genel-kullanim-torfu-10-lt/6726-11737/
  ***
  Halbuki onlar İstanbulda çok yaygın satılır ve en ucuz hazır topraklardandır. Koçtaş gibi yerlerde bulunmaması normal. Genta’nın humus katkılı toprağı çok iyi fakat iki-üç yıl önce benim aldığım örnekleri çok fazla inceydi. Ev içi bitkilerinin köklerini çürütebilme riski çok yüksek. KTS marka ile yarı yarıya karıştırıp kullanmıştım. Ev bitkilerimde ponza taşı da kattım. Sonuç mükemmeldi. Tavsiye ederim. Yalnız, çok ince çıkarsa mutlaka daha kalın lifli hazır poşet toprak bulup onunla yarı yarıya karıştırmalısınız. Ben de öyle yapmıştım zaten. Kuvars kumuyla da (üçte bir oranında) karıştırılabilir.

 15. Hande, İstanbul dedi ki:

  Hazır topraklar hakkında hiçbirşeyi bilmiyordum. Sayenizde bilgilendim. Balkonumda hep her yerden aldığım poşetleri kullanıyordum ve ektiğim Paşabıyığı ağacı ve felseğen tohumlarının neden yok olup gittiklerini şimdi anlıyorum. Ancak ithal round lara (bir çeşit organik hava ve suyu çok rahat geçiren küçük filizlendirme kapları) 3. kez aynı toprağa ektiğimde filiz alabildim. Bu da havalandırmanın çok önemli olduğunu kanıtladı. Meğer tohumlarım erimiş gitmiş. Kuvars kumu ve ponza taşı diyorsunuz. Bunları nerden bulabilirim?
  ***
  Ponza taşına biriket taşı da derler. Bazı fidanlıklarda çok ucuza satılır. Koca çuvalı en fazla 10 TL. Kuvars kumunu ise akvaryumculardan aramalısınız.

 16. Emre, Konya dedi ki:

  Bahçe toprağımız ağır killi toprak. Kışa girmeden evvel torf gübre ve bitkisel çürüntüleri mutfak artıklarını toprağa karıştırıp bellesem herhangi bir fayda sağlayabilir miyim?
  ***
  Evet ama bunu her zaman yapın. Ayrıca bulabilirseniz kum karıştırmanız çok işe yarar.

 17. Hakkı, istanbul dedi ki:

  Şu ana kadar epey bir marka denedim ve sonuç olarak Genta’nın genel kullanıma hazır torfu ile Tropikal’in torfunu karıştırarak elde ettiğim harcı kullanıyorum. Trokikaşin içinde epeyce perlit var ve gentada humus katkılı. Beklentimi karşıladı açıkçası ama fiyatları epey yüksek :(
  ***
  Bitkilerinizi öldüren bir marka toprak daha pahalıya mal olmuş olurdu. Bazı pratik yollar öğrenerek topraklarınızı daha uzun süre mesela üç dört yıl saksı değiştirmeden bile kullanabilirsiniz. Balkon/ pencere dışı saksılarınızda ise ormanlardan veya bahçelerden alacağınız toprağı kullanmanızı tavsiye ederim.

 18. İsimsiz dedi ki:

  Ben de dün şoktan toprak aldım. Galiba gübreli pis kokuyordu. Arkadaşım çiçeklerinin dalarından kırıp göndermiş. Hepsini şoktan aldığım toprağa diktim. Doğru mu yanlış mı bilmiyorum. Çok değerli çiçekler, skulentler göndermiş çürürlerse çok üzülürüm.
  ***
  Kokulu ise önce birkaç hafta açık havada ara sıra sulayarak dinlendirmek lazım. Hatta kokusuz olsalar bile şimdi aldıklarınızı ilkbahara kadar bu şekilde dinlendirin. Böylece bitkilere olabilecek zararları giderilmiş olur. Sukulentler için iri taneli kum ile karıştırmanız gerekirdi.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)