Çiçek kurutmak ve silika jel

Çiçek kurutma işini devamlı yapıp tecrübe kazandıkça zamanla onlardan aranjman tasarımları da yapabilir ve ustalaştıktan sonra bu işin iyi bir sanatçısı olabilirsiniz.

Bir okuyucum ortanca çiçeklerini çok sevdiğini, kışın da o güzellikleri görmek istediğini, birkaç kurutma denemesinde başarısız olduğunu, en iyi nasıl kurutabileceğini sormuş. İşte size etkili bir yol: Ev kedileri için satılan çiş ve kaka kumu vardır. Değişik malzemelerden yapılanları olabiliyor. En çok kil türleri satılır. Ama bir de kedi kristali denen silika jel var (silica gel).

Kurutulmuş çiçeklerden bir aranjman

Kurutulmuş çiçeklerden bir aranjman

Silika jel kediler için pek pahalı olmayan bir fiyattan satılır. Rengi mavi olarak renklendirilmiş ve cam kırıklarına benzer. Fakat silika jel ciltteki nemi de çekebildiği için sanıyorum kediler için etkisi hafifletilmiş olabilir. Kullanmadan önce 100 derece fırında on – 20 dakika kadar ısıtıp nemini giderebilirsiniz. Eğer yapı market gibi yerlerde saf silica gel bulabilirseniz daha iyi. Fiyatı da daha ucuzdur.

Çiçeğe gelince: Suya fazlasıyla doymuş olmalı. Akşamdan iyice sulayın. Sabah erkenden kesip alın ve vakit geçirmeden aşağıdaki gibi yapın. Eğer çiçekçiden kesme çiçek aldıysanız bunlar devamlı suda tutulduğu için sorun olmaz. Çiçek sapları fazla uzun dallı olmamalı. 30 cm’den kısa olmalı. 15 – 20 cm idealdir.

Çiçeğin veya çiçeklerin sığacağı bir kutunun zeminine bu maddeden biraz doldurun. Sonra çiçeği ters olarak kutuya uzatın. Kristalleri yavaş yavaş dökerek çiçeğin ezilmemesine dikkat edin. Ortanca gibi çok taneli çiçeklerin aralarına da tanelerin mümkün olduğu kadar girmesini sağlayın. Sonra sapı dahil tamamı örtülünce kutuyu sıkıca kapayın ve hiç hava almayacağı şekilde naylonla naylonla sarın. Çiçeğin özelliğine göre bu işi yan yatırarak da yapabilirsiniz. Beş gün bekletin. Silica gel çiçeklerin dokularındaki bütün suyu, nemi hızla çekip alacaktır. Böylece çiçekler neredeyse hiç bozulmadan kupkuru olur.

En iyi sonucu alabilmek için silica gel (eğer açıkta bekletilmişse) kullanmadan önce fırında 100 derecede bir süre kurutup soğuttuktan sonra kullanın. Kullandığınız silica gel daha sonra tekrar kullanılabilir. Tabii ki fırında kurutup emdiği nemi giderdikten sonra.

Çiçek kurutmak için başka metotlar biliyorsanız lütfen aşağıya yazın.

Not: Kurutulan çiçekleri isterseniz uygun maddelerle meselâ sulu boya ile boyayabilirsiniz. Boyama işini esintili ve sıcak bir yerde yapmalısınız ki siz boyarken ıslanma zarar vermesin ve çabuk kurusun.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları, Salon Ofis Dekor

Etiketler:


'Çiçek kurutmak ve silika jel' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kemal, Mersin dedi ki:

  Silica gel çıplak elle tutulduğunda cilde zarar verir mi?
  ***
  Cildin hassaslığına bağlı olarak zarar verir. Kişiden kişiye değişir.

 2. Hatice, Kocaeli dedi ki:

  Ben de geçen yıl 2-3 bağ çiçek kurutmuştum. Çiçekçiden alınmış haliyle, ambalajından çıkartıp, ipinden ters olarak duvarın yüksekçe yerine asarak. Sanırım en az birkaç hafta içinde tamamen kurumuştu. Ama renklerde önemli ölçüde dönüşüm oldu. Kırmızı güller siyah, beyazlar hardala yakın oldu. Silica gel ile kurutmakla da aynı renk değişikliği olur mu?
  ***
  Silica gel çok süratli kurutur. Renklerde pek fazla değişim olmaz.

 3. Naz, Ankara dedi ki:

  Ben şeytan tüyünü kurutmak istiyorum. Ancak yukarıda bahsedilen yöntem çok uygun değil sanırım. Aslında tam olarak istediğim şeytan tüyünü dondurmak ve tüyleri de dökülmeden muhafaza etmek.
  ***
  Mümkün değil. İnce küçük çiçeklerini top top açan yonca vb dalları kurutun. Sonra istediğiniz renge boyayın. Benzeri bir görselliği olur.

 4. Rumeysa A. -Konya dedi ki:

  Kitabımın arasına koymak için papatya kurutmak istiyorum. Renk değişimi olmadan kurutmak istiyorum. Pudra, naftalin gibi maddeler işe yarar mı?
  ***
  Maalesef bilmiyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)