Çiçek kurutmak

Bir okuyucum ortanca çiçeklerini çok sevdiğini, kışın da o güzellikleri görmek istediğini, birkaç kurutma denemesinde başarısız olduğunu, en iyi nasıl kurutabileceğini sormuş. İşte size çiçek kurutmak için etkili bir yol: Ev kedileri için petşoplarda çiş ve kaka kumu değişik malzemelerden olabiliyor. En çok kil türleri satarlar. Ama bir de kedi kristali denen silika jel var (silica gel). İşte size gereken madde budur.

Çiçek kurutmak için etkili yollar

Kurutulmuş çiçeklerden bir aranjman

İşe başlamadan önce

Silika jel mavi olarak renklendirilmiştir ve cam kırıklarına benzer. Fakat silika jel ciltteki nemi de çektiği için sanıyorum kediler için etkisini hafifletmişlerdir. Yani siz kullanmadan önce 100 derece fırında 10 – 20 dakika kadar ısıtıp nemini gidermelisiniz. Eğer yapı market gibi yerlerde saf silica gel bulabilirseniz daha iyi. Fiyatı da muhtemelen daha ucuzdur.

Çiçeğe gelince: Suya fazlasıyla doymuş olmalı. Akşamdan iyice sulayın. Sabah erkenden kesip alın ve vakit geçirmeden aşağıdaki gibi yapın. Eğer çiçekçiden kesme çiçek aldıysanız bunlar devamlı suda durduğu için sorun olmaz. Çiçek sapları fazla uzun dallı olmamalı. 30 cm’den kısa olmalı. 15 – 20 cm idealdir.

Çiçek kurutmak için..

Çiçeğin veya çiçeklerin sığacağı bir kutunun zeminine biraz silika jel doldurun. Sonra çiçeği ters olarak kutuya uzatın. Kristalleri yavaş yavaş dökerek çiçeğin ezilmemesine dikkat edin. Ortanca gibi çok taneli çiçeklerin aralarına da tanelerin mümkün olduğu kadar girmesini sağlayın. Sonra sapı dahil tamamı örtülünce kutuyu sıkıca kapayın. Sonra hiç hava almayacağı şekilde naylonla sarın. Çiçeğin özelliğine göre bu işi yan yatırarak da yapabilirsiniz. 5-6 gün bekletin. Silica gel çiçeklerin dokularındaki bütün suyu, nemi hızla çekip alacaktır. Böylece çiçekler neredeyse hiç bozulmadan kupkuru olur.

En iyi sonucu almakk için silica gel (eğer açıkta bekletmişseniz) kullanmadan önce fırında 100 derecede bir süre kurutup soğuttuktan sonra kullanın. Kullandığınız silica gel daha sonra tekrar kullanılabilir. Tabii ki fırında kurutup emdiği nemi giderdikten sonra.

Sonuç olarak

Kurutulan çiçekleri isterseniz uygun maddelerle meselâ sulu boya ile boyayabilirsiniz. Boyama işini esintili ve sıcak bir yerde yapmalısınız ki siz boyarken ıslanma zarar vermesin ve çabuk kurusun.

Bu işi devamlı yaparsanız daha iyi öğrenir, kendinizce daha etkili metotlar geliştirirsiniz. Daha da önemlisi ikebana usulü ve sadece size özgü daha çeşitli tasarımlarla işi hem sanata hem ticarete dönüştürmeniz de mümkündür.

* * *

Çiçek kurutmak için başka metotlar biliyorsanız lütfen aşağıya yazın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.