Plantago major, sinir otu

Sinir otu Plantaginaceae (Sinirotugiller) familyasındandır. Bilimsel adı Plantago major. Avrupa ve Asya’da her yerde bulunurlar. Birkaç yıllık otsu bitkidir. Gerçi birçok yerde sadece birkaç aylık ömürlü yetiştiğini görürüz. Dallanmaz (çiçek sapı hariç). Yapraklar rozet gibi çevreye yönelik gelişir.

Sinir otu, Plantago major bitki türü

Sinir otu, Plantago major bitki türü

Güneşi ve kuvvetli toprakları çok sever. Suyu çok sevmesine rağmen susuzluğa iyi dayanıklıdır. Fakir topraklarda da sorunsuz yetişir ama yeterince iri yapraklı olamaz. -40C derece soğuklara dayanır. Külleme hastalığına son derece yatkındır.

Plantago major toprak iyileştirici ve erozyon önleyici bitkilerdendir. Sinir otunun koloniler oluşturarak bolca yetiştiği taşlaşan, çatlayan, yoğunluğu ve sertliği yüksek topraklar yıllar geçtikçe yavaş yavaş iyileşirler.

Sinir otu hem şifalıdır hem besleyicidir. Kullanılması güvenlidir. Kötü etkileri olmaz. Körpe yaprakları salatalarda yenebilir. Olgun yapraklarından yemek, çay yapılabilir.

Plantago major - Sinir otu

Plantago major

Beta karoten zengini olup güneşte bronzlaşmada iyi yardımcıdır. A vitamince zengindir. C vitaminin bir şekli olan ascorbic acid içerir. Bu da C vitamini eksikliği durumunda, özellikle diş eti ve damak için önemlidir. Sinir otu ayrıca hem antioksidan hem antibakteriel özelliğine sahiptir. Ayrıca kalsiyum zenginidir.

Ciltteki böcek ısırması, arı sokması, yara ve yanıkların ağrısını sancısını çabuk giderir. Sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcıdır. Her sigara içme ihtiyacınızda sinir otu yaprağı çiğnemelisiniz. Şeker düşüklüğü problemi olanlar dikkatli olmalıdır. Çünkü fazlası şeker dengesini etkiler ve kandaki şeker oranını düşürür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yabani ot-çalı

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.