Plantago major, sinir otu

Sinir otu Plantaginaceae (Sinirotugiller) familyasındandır. Bilimsel adı Plantago major. Avrupa ve Asya’da her yerde bulunurlar. Çok yıllık otsu bitkidir. Dallanmaz (çiçek sapı hariç). Yapraklar rozet gibi çevreye yönelik gelişir.

Güneşi ve kuvvetli toprakları çok sever. Suyu çok sevmesine rağmen susuzluğa iyi dayanıklıdır. Fakir topraklarda da sorunsuz yetişir ama yeterince iri yapraklı olamaz. Çok yıllıktır. -40C derece soğuklara dayanır. Külleme hastalığına son derece yatkındır.

Sinir otu

Toprak iyileştirici ve erozyon önleyici bitkilerdendir. Sinir otunun koloniler oluşturarak bolca yetiştiği taşlaşan, çatlayan, yoğunluğu ve sertliği yüksek topraklar yıllar geçtikçe yavaş yavaş iyileşirler.

Sinir otu hem şifalıdır hem besleyicidir. Kullanılması güvenlidir. Kötü etkileri olmaz. Körpe yaprakları salatalara karıştırılıp yenebilir. Olgun yapraklarından yemek yapılır. Çayı yapılabilir. Beta karoten zengini olup güneşte bronzlaşmada iyi yardımcıdır. A vitamince zengindir. C vitaminin bir şekli olan ascorbic acid içerir. Bu da C vitamini eksikliği durumunda, özellikle diş eti ve damak için önemlidir. Sinir otu ayrıca hem antioksidan hem antibakteriel özelliğine sahiptir. Ayrıca kalsiyum zenginidir.

Ciltteki böcek ısırması, arı sokması, yara ve yanıkların ağrısını sancısını çabuk giderir. Sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcıdır. Her sigara içme ihtiyacınızda sinir otu yaprağı çiğnemelisiniz. Şeker düşüklüğü problemi olanlar dikkatli olmalıdır çünkü fazlası şeker dengesini etkiler ve kandaki şeker oranını düşürebilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yabani ot-çalı

Etiketler: | |


'Plantago major, sinir otu' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Ali K. -Baku dedi ki:

    Bu bitki kolay uretilebilen bir bitkidir. Her mide problemi olan kullanmamali. Doktor kontrolunde kullanmalidir. Midedeki yaralari acar. Kurutub kisin da istifade edilebilir.

  2. Seden dedi ki:

    Yıllardır saksılarda kendiliğinden yetişirdi ben de koparmazdım. Ne adını bilirdim ne de faydalarını. Çok teşekkürler.

  3. Latife, Antalya dedi ki:

    Bu ot kendi kendine sokaklarda biter. Benim iki yakın akrabam guatrdan ameliyat safhasına gelmişti fakat bu otu kullandılar ve tamamen iyileştiler. Ben de guatr hastasıyım. Kullanmaya başladım. İnşallah bir faydasını görürüm. Derde deva olursa buraya tekrar yazıcam..


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)