Zamioculcas zamiifolia (zz çiçeği)

Zamioculcas zamiifolia – zeze çiçeği Araceae familyasında tek cins, tek türdür. Başka yakın akrabaları yoktur. Ana vatanı Afrika kıtasının doğusunda Kenya ile Güney Afrika Cumhuriyeti’nin kuzeydoğusu arasındaki bölgedir.

Zeze çiçeği özellikleri

Zeze çiçeği içmekân süs bitkisi olarak yetiştirilir. Başlıca kullanım alanı bundan ibaret. İngilizcede yaygın adı: ZZ plant. Türkçede biz buna zeze çiçeği diyebiliriz. Oldukça dayanıklıdır. Bir köşede unutulmaya en uygun ofis bitkisi hangisidir derseniz budur. 4 ay tamamıyla kupkuru toprakta yaşayabilir. En büyük düşmanı serin-soğuk zaman ve mekanlarda toprağının ıslak olmasıdır.

Hızlı gelişim ılık hava hareketlerinin sürekli olmasına bağlıdır. Kökten çıkan yapraklı dal benzeri uzantıların her biri aslında tek yapraktır. Her bir yaprağın uzun sapında çok sayıda yaprakçıklar dizilidir.

Zamioculcas zamiifolia – zeze çiçeğinin toprak altı kısmındaki yumru yapı aslında gövdesidir. Bu gövde kodeks gövde çeşitlerindendir. Suyu ve besinleri depolayıp idareli kullanmayı sağlar. Bitkiyi sukulent özellikli kılıyor. Aslında yumru değildir ama toprak altında kaldığı için yumru diyoruz. Gerçekte yumru veya rizom değildir, gövdedir -veya rizom gövde denebilir. Yuvarlak ve küçük patateslere benzerler.

Soğuğa dayanıklılığı

Kışın toprağının kupkuru kalması şartıyla -7C derece soğuğa yapraklar kurusa bile yumrular dayanır. Bu şekilde kış soğukları yüzünden yaprak kaybı oluyorsa her yıl baharda çok daha muhteşem bir irilikte yeniden yapraklanmaya başlar. Ama kışın toprak ıslanırsa yumrular çürür.

Zeze çiçeğinin yetiştirilmesi ve bakımı

Zamioculcas zamiifolia ihmallere oldukça dayanıklıdır. Bakımına dikkat etmezseniz, az sulamanın, ara sıra sulamayı unutmanın pek zararı yok ama yanlış zamanda sulamalar çürüyüp ölmesine sebep olur. Bakımını iyi bilir ve doğru uygularsanız hızlı büyüyerek devleşir ve bir adam boyuna gelebilir. Gelişigüzel bakımlarda gelişimi yavaş olup çok sabır istiyor. Zeze çiçeği yeterli ışık alamazsa iki yıl dahi bekleseniz hiçbir gelişim göstermez. Kuvvetli aydınlık, havadar ve biraz da hafif direkt güneş alabilen yerleri sever. Büyümesine kışın değil yazın dikkat edin.

Sulama ve kış dinlenmesi

Kışın çok az sulayarak az aydınlık ve serin yerde dinlendirmenizi tavsiye ederim. Zeze çiçeğinizin yeri fazlaca serin ise kış boyu hiç sulamayın. Çünkü soğuk ortamda eğer toprağı ıslak olursa toprak altı kısmı olduğu gibi çürür. Kışı atlattıktan sonra direkt güneş alan kuvvetli aydınlık ve havadar bir pencere kenarına alın. Saksı mutlaka güneş ışınlarıyla ısınmalı. İlkbaharın serin günleri geride kaldığında direkt güneşi tül perde ardından filtrelenmiş olarak almalı. İlkbahar sonundan itibaren direkt güneşi hiç almasa da olur ama kuvvetli gün ışığı ve havadarlık şart.

Toprak ve bitki besini

Poşetlerde satılan salon bitkilerine özel torf toprağa hem iri taneli dere kumu hem ponza taşı karıştırmalısınız. Oranlarını şöyle ayarlayın: 1 ölçü torf toprak + 1 ölçü dere kumu + 1 ölçü ponza taşı. Önce hepsini bir leğende harmanlayın. Sonra zeze çiçeği için bu karışımı kullanın. Ponza taşı bulamazsanız onun yerine pişmiş kil (hidrokültür taşı) olabilir. Ondan da bulamazsanız mangal kömürü zeytin taneleri kadar parçacıklarını kullanın.

Zeze çiçeğine sadece haziran, temmuz ve ağustos aylarının sonlarında besin verin. Bulabilirseniz balık, yosun gibi deniz mahsullerinden organik besinler daha iyi yarar sağlar.

Saksısı nasıl olmalıdır?

Zamioculcas zamiifolia fazla köklenen bir bitki değil. Ayrıca uygunsuz şartlarda köklerinin kendiliğinden kuruması mümkün. Şartlar düzelince yeniden köklenir. Onun için büyük saksı istemez. Köklerinin anca sığacağı kadar saksı yeterli. Ama zeze çiçeğinin ağırlaşan yapraklar yüzünden devrilmemesi için saksı ağır çömlek veya seramik saksı olsa iyi olur. Ya da plastik saksının dibine ağır taşlar yerleştirin.

Toprak değiştirme

Üç yılda bir saksı ve toprak değiştirin. Bence saksı ve toprak değiştirmede en iyi şey sulamayı kesip tüm yaprakların kurumasını beklemektir. Aralık ayının sonu gibi sulamayı kesseniz susuzluğa dayanıklı yapraklarda tam kuruma bahar ortasını bulur. Daha erken kurusa bile siz havaların iyice ısınmasına kadar kuru toprakta bekletin. Mayıs ayında (ortasında olabilir) söküp yeni toprağa dikin, sulayın ve topraktan filizler dışarı çıkana kadar uzun süre güneşte ısınabileceği bir yerde tutun (sonra filizler göründüğünde güneşi azaltacaksınız). Böylece zeze çiçeğiniz eskisinden çok daha gösterişli olacaktır. Söktüğünüzde fazla sayıda yumru görürseniz bir saksıya üç veya dört yumru gelecek şekilde dikmelisiniz.

Zeze çiçeği çoğaltılması, üretimi

Öncelikle ısı şartları çok önemli. Sürekli özel ısıtmalı mekan imkanı yoksa zeze çiçeği çoğaltma işlerine sadece yaz başında başlayın ve kış boyunca tam susuz bırakın.

Zamioculcas zamiifolia iki veya üç yılda fazlaca yaprak uzatmışsa yumru sayısı artmıştır. Onları ayrı saksılara dikerek çoğaltmış olursunuz (yukarıda saksı değiştirme bölümünde yazdığım gibi).

Yaprak çeliğiyle çoğaltılabilir. Yaprak çeliği zeze çiçeğinin uzun saplı bir yaprağındaki sapa birleşen yaprakçıklardan yapılır. Çok yaprakçıklı uzun bir yaprak en ipten kesilerek de yaprak çeliği olarak kullanılabilir. Hatta suda köklendirmek de mümkün.

Yaprakçıkları akşam kesip alın ve sabaha kadar bekletin. Bu sırada kesik yer kendiliğinden tedavi olur. Sabahleyin yaprakçıkların en dip kısımlarını toprağa batırın. Toprak ıslak değil, orta nemlilikte olacak ve kayda değer bir kuruma görmedikçe sulamayacaksınız. Köklenme ortalama bir buçuk ay sürer. Filizlenmesi ise birkaç ay sonra başlar.

Tuttuğunuz yer çok kuvvetli aydınlık ve sürekli ılık hava akımlı olmalı. Direkt güneşten koruyun. Sabah veya akşam güneşi geliyorsa zararı yok, daha iyidir. Bazen iki üç ay sonra yaprakçıklar çürür gider. Ama köklendiği yerde mini bir yumru oluşmuştur. Bu takdirde sulamayı kesin ve üç hafta kadar koyu gölgeli bir yerde toprağın kurumasını bekleyin. Tamamen kuruduğu anda, kökler de kurumaması için fazla bekletmeyin: güneşli, sıcak bir yere alıp sulayın. Yumrular filizlenecektir.

Çoğaltılması zahmetli olduğu için zeze çiçeği pahalıdır. Dekoratif ve nadide bir tür olması dolayısıyla da aranan bir ofis bitkisidir.

Zeze çiçeğini yaprak çeliğiyle çoğaltmada önemli püf noktaları:

1- Çelik yapılacak yaprakçıkları en etli, en sağlıklı olanlarından seçmelisiniz. Bu sayede minik yumrular daha güçlü olur. Onlarsa daha hızlı büyüyen fideler olur.

2- Köklendirme toprağı mutlaka tamamen gübresiz olmak zorunda. Aksi takdirde çürüme olur. ⇒ şu sayfadaki tarife göre toprak hazırlayın.

3- Zeze çiçeği yaprak çeliği alınmadan son bir yıl içinde gelişimi çok sağlıklı olmuş olmalı ve azot oranı yüksek bitki besinleri verilmemiş olmalı. Bu şartlara dikkat ederseniz yaprak çeliklerindeki başarı oranınız çok yüksek olacaktır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Zamioculcas zamiifolia (zz çiçeği)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Buse, Antalya dedi ki:

  Birkaç ay önce arkadaşım bu bitkiyi hediye etti. İlk geldiğinde uzun yaprakları yoktu. Daha sonra topraktan 4 yaprak geldi ve oldukça uzadılar. Çok güzel bir görüntüsü oldu. Sağlıklı görünüyorlar. Herhangi sararma, çürüme yaşamadım ama en son çıkan yaprak iki gündür eğik duruyor. Geniş yapraklı, boyu en uzun olan, en güzel duran şu anda o ama eğildi. Herhangi bir sorun var mı bilemiyorum. Diğerlerinde bir eğilme olmadı.
  ***
  Yumuşamaya, pörsümeye benzer bir hal yoksa anlaşılan pek dirençli bir yapısı olmadan gelişmiş ve kendi ağırlığını taşıyamıyor. Sebep budur. Daha fazla güneşli alacağı bir yerde tutun. Topraktaki köklere ve yumrulara zarar vermeden en kenarlardan dikkatlice değnek batırıp yaprağı değneğe bağlayın ki düz dursun. Ama eğer yumuşama ve pörsüme alametleri varsa ciddi problemeler çıkmak üzeredir. Bu durumda sulamayı bırakın. Toprağın çabucak kuruması ve aynı zamanda bitkinin daha fazla hava akımları alması lazım. Böylece köklerde çürüme durur ve ılık esintiler sayesinde yeni köklenmeler başlar. Daha sonra sulamaları şu şekilde yapmanız lazım: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 2. Gül, Antalya dedi ki:

  Benim zamia çiçeğim dalından çürümüş. Yaprakları saramaya başladı. Yeni aldığımda küçüktü. Yeni dallar vermeye başlamıştı. Nasıl bakmalıyım? Yanlış mı bakıyorum acaba? Aylık olarak aynı gün sulama yapıyorum.
  ***
  Nasıl bakmalıyım sorunuzun cevabı zaten bu sayfanın konusu. Lütfen okuyun. Bozulması, çürümesi ise genellikle yanlış topraktan ve yanlış sulamadan oluyor. Yukarıda nasıl anlatmışsam onun gibi toprak karışımı yapmanız lazım. Şimdi hemen sökün. Bir kenarda kökleri açıkta beklesin. Acilen doğru toprak hazırlayın ve yeniden dikin. Toprağının doğru olması çok önemli. Düzenli gün aralıklarıyla günü gününe sulamak çok tehlikeli. Sulama hatalarına düşmeyin. Ayrıca şu sayfayı okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 3. Nur, Ankara dedi ki:

  Zamia çiçeğimin toprağını değiştireceğim. Aldığım toprak humus katkılı torf. Ayrıca ponza da aldım. Fakat kum bulamadım. Onun yerine saksı altına küçük taş bıraksam olur mu?
  ***
  Saksı altına ne yaparsanız yapın toprak karışımı başka o başka. Aynı şey değil. O halde karışımda torf toprak ve ponza taşı eşit oranlarda olsun.

 4. Nagihan Ş. -Balıkesir dedi ki:

  Bir senedir evimde baktığım büyük bir Zambia bitkim var. Biraz önce üzerinde daha önce görmediğim koyulaşmalar olduğunu farkettim. Çiçeğimi kurtarmak için ne yapabilirim?
  ***
  Bazı çeşitleri öyle koyu renklenmeler yapar. Normaldir. Eğer kararmayla birlikte yumuşamalar ve çürümeler varsa işte esas problem odur. Eğer öyleyse şimdi hemen sökün. Köklerini yıkayın. Bir kenarda kökleri açıkta olarak, kuruyarak beklesin. O sırada aynen yukarıda anlattığım gibi doğru toprak karışımı hazırlayın ve yeniden dikin.

 5. Vildan, Bursa dedi ki:

  Zamia bitkimde toprak değişikliği veya mekan değişikliği yapmadığım halde yaprakçıklarında uçtan sararma ve küçük kahverengi lekeler oluştu. İlerlememesi için ne yapmalıyım? https://resimyukle.io/r/1TOyduTT6n
  ***
  Toprak adamakıllı kupkuru olmadıkça sulamayın. Sulamak gerektiği zaman ise lavaboda bol bol su dökerek sulayın. Saksı alt deliklerinden bolca su süzülüp toprağın zehirini götürmeli. Bu iki şarta göre gerekenleri yaparsanız zarar ilerlemez ve bitki daha sağlıklı gelişir.

 6. Öznur, Konya dedi ki:

  1 hafta önce internetten zamia bitkisi almıştım. Dün yaprak sapında eğrilik farkettim elime aldığım gibi koptu saptan çürümüş elimde kaldı. Topraktan çıkarıp yumruyu bir kenara aldım kuruması için. Hiç sulamadığım halde toprağı yaştı. Kopan sapların çürüklerini temizleyip suya koydum. Bir yumrunun kenarında çürüme var. Diğeri sağlıklı. Bunları tekrar toprağa dikmeli miyim? Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Çürüme başlayan yumrunun çürük yerini iyice kazıyın. Sonra ikisini de rüzgarlı bir yerde 4-5 gün kurutun. Yukarıda açıkladığım şekilde toprak karışımı yapın. Yumruları dikin. Can suyu vermeyin. Bundan sonra toprak tamamıyla kupkuru hale geldikçe yaklaşık bir hafta daha kupkuru toprakta beklettikten sonra bolca su ile sulayın. Yeniden yapraklanmaları uzun sürebilir. Hatta gelecek yıla kalabilir.

 7. Bahar, İstanbul dedi ki:

  Zamia bitkimin saksısı çok küçük geliyordu. Değiştirmek için saksıdan çıkardığımda çok fazla köklendiğini gördüm. Köklerin çoğu bir karıştan uzun. Bunları budamam gerekir mi? Nasıl yapmalıyım? Bir de yumrular ve aralarında toprak bütünleşmiş. Yine hepsini aynı saksıya dikeceğim ama bu kalıplaşmış hal zararlı olur mu?
  ***
  Çok feci bir hata yapmışsınız. Bu şekilde kökler yeni toprakta yüzden doksan dokuz ihtimalle çürüyecek, yapraklar onlardan önce bozulup gidecek. Tekrar köklenmesi, tekrar yapraklanması belki gelecek yıl belki iki yıl sonra mümkün olur. Şimdi belki, bir ihtimal kurtulması için şunu yapın: Toprak karışımı yukarıda anlattığım gibi olması lazım. Ayrıca orta nemliden biraz az nemli olacak. Kuru değil, ıslak hiç değil. Bununla saksıya dikin (kökleri kesmeden ve birbirlerinden ayırmadan, olduğu gibi). Bir damla bile sulamayın. Büyük ve şeffaf bir naylon içine bitkiyi saksısıyla beraber koyup hava almayacağı şekilde bağlayın. Direkt güneş almayacağı bir yerde 15-20 gün hiç açmadan bekletin. Kurtulursa bu sayede kurtulur. Sonra naylonu açtığınızda yine sulamayın. Susuzluk etkisiyle yapraklar pörsüse bile on gün daha sulamamaya, kuru bekletmeye devam edin.

  Esas yapmanız gereken şey saksıdan kalıp gibi çıkarmak, köklerini topraktan hiçbir şekilde çözmeden olduğu gibi yeni saksıya yeterli miktar toprak ilavesi ile yerleştirmek olmalıydı.

 8. Hayriye, Ankara dedi ki:

  4 yıldır sağlıklı büyüyen zeze çiçeğimin saksısı artık çok dar geliyor. Yani bana öyle görünüyor. Tüm kökler dip dibe ama gayet sağlıklı. Yorumları okuyunca korktum ve kararsız kaldım. Saksıdan kalıp gibi çıkarmam, çok sıkışık ve derin bir saksıda olduğu için zor görünüyor ama bu şekilde de kalması bitkim için zararlı mı bilemedim. Değiştirmek lazım derseniz mevcut saksıdan çıkardığımda bir kısmını bölebilir miyim? Çoğaltmak için bölünüyor diye anladım yukarıdaki yazılardan ama bütün çıkarıp ekin de diyorsunuz.
  ***
  Bir boy büyük saksıya gerektiği kadar toprak ilavesiyle aktarmanız iyi olur. Hem şimdi tam en iyi zaman. Dediğim gibi kökler ve toprak birbirlerinden hiçbir şekilde ayrılmamalı. Zeze çiçeği çok hassastır. Bir küserse iki yılda ancak canlanır. Ama genellikle sabredemeyip hata üstüne hata yaparlar ve yumrular çürür gider. Ayırmanızı da hiç tavsiye etmem. Saksıdan çıkarmak için önce bol bol sulayın. Birkaç saat bekleyin. Sonra saksıyı ters çevirdiğinizde kalıp gibi çıkacaktır. Yeni saksıya yerleştirdiğinizde hemen sulamayın. Sonrasında yine uzun bir süre (toprak kupkuru olsa bile) sulamayın.

 9. Menent, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, zamia bitkimin toprağında fotoğrafta işaretlediğim gibi beyaz hızlı hareket eden böcekler var. Yapraklarda ise henüz bir şey yok. Bu böceklere dedel ziraai ilaç sıkıyorum ama etki etmiyor. Bunlar nedir? Nasıl yok edebilirim? https://imgyukle.com/i/aobFG https://imgyukle.com/i/aoZsf https://imgyukle.com/i/ao6nS
  ***
  Tespih böcekleri. Bitkilere hiçbir zararı yok. Uzun yıllardır daima saksı bitkilerimin topraklarında görüyorum. Yok etmeye çalışmayın. Kullanacağınız ilaçlar onlara değil ama bitkinize feci zarar verir.

 10. Birsen Ekinci dedi ki:

  En uzun yaprağı bir metre on yedi santim olan Zambia çiçeğime bu yıl beyaz bit dadandı. Çoktu ve toprağını değiştirmek zorunda kaldım. Kökleri tamamen yıkayarak topraktan arındırdım. Kökler çok büyüktü. Yıkarken köklerin üzerindeki kahverengi zar akıp gitti. Torf ve bahçe toprağına diktim. Şimdi üç, dört tane yaşlıca olan dalları yere değiyor. Kurudukça su veriyorum. Genç olan dalı da yana yattı yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Bitlenmenin toprakla ilgisi yok. Yaprak biti ilacı kullanmanız gerekirdi. Veya bitler sadece toprakta idiyse çok küçük ve hızlı hareket eden beyaz toprak bitleri ne kadar çok olursa olsun bitkiye zerre kadar zarar vermezler. Pire için yorgan yakmışsınız. Toprağını da kökleri çürütücü şekilde ayarlamışsınız. Yukarıdaki bakım bilgilerinden nasıl toprak hazırlamanız gerektiğini okuyun. Ayrıca muhtemelen bir iki yıl hiçbir gelişme göstermeyecek. Sabırla beklemek zorundasınız. Hatanız çok büyük.

 11. Birsen, Ankara dedi ki:

  Toprağı değiştirirken çiçeğimi hemen mi dikmeliyim?
  ***
  Toprak altındaki patatesi benzeri yuvarlak parçaları önemli. Bunlar çürümemişse iyi. Hemen dikin.

 12. Birsen, Ankara dedi ki:

  Yumrular biraz biraz büzüşmüş ama gayet sertler. Sağlıklılar diyebilir miyiz?
  ***
  İlk sorunuzda anlattıklarınızdan köklerinin çürüdüğü anlaşılıyor. Kökler çürüdüğünde yumrularda da çürüme başlamış olabilir. Bilemem. Her ihtimale karşı üç hafta kuru toprakta veya açıkta bekletin. Sertlik devam ederse ve hızla küçülme, aşırı büzüşme olmazsa o zaman sağlıklı oldukları kesindir.

 13. Sibel, Antalya dedi ki:

  Zamia bitkimi sizin yönlendirmeniz ile çürümekten kurtardım. Birkaç saksıya diktim. Şimdi yeni sürgünler geliyor. Beş sürgün birden uzayıp yaprak açmadan durakladılar. Açılmamış sürgünde arada bir yaprağın sarardığını gördüm. Bu yeni filizleri kaybetmek istemiyorum. Hava çok sıcak. Ne yapabilirim?
  ***
  Burası Didim de çok sıcak ve bendekinin yeni sürgünü çok sağlıklı devam ediyor. Sürekli dışarıda, az güneşli yerde duruyor. Hava genelde gündüzleri 35-40C dereceler arasında. Burasının havasının sizin oradaki kadar fazla nemli olmaması bitkiler için bir dezavantaj sayılır. Sizinkinin sorunu sıcaktan değil toprak ile ilgilidir diye düşünüyorum. Veya yeni gelişim varken yerini değiştirmişseniz onun da çok kötü etkisi olur. Toprakta ciddi bir kuruma oldukça ama saksı alt deliklerinden bol bol su süzülüp dışarı çıkacağı kadar çok miktar su ile sulayın. Böyle yapmazsanız her sulamada toprakta fena halde bozulmalar olur ve bitkinin kökleri zehirlenip bitki ölür.

 14. Mehnaz Soltani dedi ki:

  Zeze bitkimin bir yaprağında sararma var. Onu kesiyim mi ya da ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Kesebilirsiniz. Bir sakıncası yok.

 15. Birsen, Ankara dedi ki:

  Teşekkür ederim az bitki. Zambia çiçeğimin yüzde yetmişini kurtardım. Bir yaprak ucu dahi var.

 16. Ali dedi ki:

  Merhabalar, zamia furfarcea adlı bir bitki var diger adı meksika cygası. Bu bitki cygas türu mü zamia türü mü?Tip olarak cygasa daha çok benziyor. Bakımını sygas gibi mi yapmalıyım yoksa zamia gibi mi?
  ***
  O bitki sikas ile aynı familyadandır. Zeze çiçeği ise Araceae (Arum) familyasındandır. Yani birbirleriyle hiçbir alakası olmayan bambaşka bitkilerdir. Sorduğunuz türün bakımı hakkında şimdilik hiçbir bilgim yok.

 17. Samet, İstanbul dedi ki:

  Aldığımda gayet sağlıklı olan zamia üretim saksısına sığmadığı için toprağını değiştirmek zorunda kaldım. Bu toprağı tavsiye etti. Sizin tavsiyenizi de okudum. Bu toprağa koyduktan sonra yeni sürgün verdi. Yaprakları gayet canlı. Fakat bazı yapraklarda sararma var. 1 aydır su vermiyordum. Bu sabah bir bardak su verdim. Bu sararma yeni iki sürgün verdi diye eski yapraklar mı sararıyor diye de düşündüm fakat zarar görmemesi icin sizlere danışmak istedim.
  ***
  Saksı çok küçük geliyor diye toprak değiştirilmez. Toprak değişimi bitkinin köklerinde çürüme varsa yapılmalıdır. Hata etmişsiniz. Yapmanız gereken şey önce uygun toprak karışımı hazırlamak, sonra bitkiyi eski saksıdan köklerle eski toprağı birbirlerinden hiç ayırmadan kalıp gibi çıkararak yeni saksıya o şekilde, kalıbı bozmadan, yeni toprak karışımı ilavesiyle yerleştirmek olmalıydı. Yaprakların sararması 2-3 yıl gibi eskiye ait yapraklarda oluyorsa normaldir. O kadar eski olmayanlarda sararma bozulma oluyorsa bir şeyler yolunda gitmiyor demektir. Ancak, yeni yapraklar eskiye göre çok daha fazla güçlü ise ve eski yapraklar yenilere göre fazla cılız ve küçük ise bu durumda bazen o yapraklar çok eski olmasa bile sararıp kurur.

 18. Samet, İstanbul dedi ki:

  Yeni aldigim icin yapraklarin eski olabilme ihtimaliyle bekledim. Fakat sararmalar devam etti. Size gelen sorular ve yorumları okudum. Topragindan cikardim. İki ayri kok var. birinde hafif curume ya da soyulma gibi bir durum var, ikisinde de buzusme mevcut fakat sertler. Nasil yol izleyecegimi bilemedim acikcasi.
  https://www.hizliresim.com/q7w13t0
  https://www.hizliresim.com/f4ze1ir
  https://www.hizliresim.com/bsyxdud
  https://www.hizliresim.com/an5m951
  https://www.hizliresim.com/e9ipknt
  ***
  Köklerde çürümeler olmuş. Kökleri çürütücü toprak zehirlenmesi yapraklara da zarar verir. Sera ortamında en iyi şartları sağlayarak, besleyici toprakta hızlı geliştirirler. Fakat daha sonraki yeni ortamlarında özellikle farklı ısı derecesi sonucu o toprak zehir oluyor ve bitkiye zarar veriyor. Kısaca esas sebep üreticilerin sırf sera ortamına uygun geliştirici toprak kullanmalarıdır. Amaçları sadece para kazanmak. Başka bir şey değil. Tarif ettiğim gibi toprak hazırlayıp ona dikin. Çok havadar bir yerde tutun. Toprak sadece kupkuru oldukça sulayın. Belki yapraklar tümüyle bozulur ama en azından ölmez ve gelecek yaz yeniden gelişmeye başlarlar.

 19. Merve, Denizli dedi ki:

  1 ay kadar önce internetten almıştım. Sağlıklı görünüyordu ama sabah dallarından birini yerde buldum. Yapraklar sapasağlam. Kökten mi çürümüş de düşmüş anlamadım. Ne yapmam lazım?
  ***
  Bakımını yukarıda yazdığım gibi yapmanız lazım. Düşen parça çok sağlamsa suda bekletin. Köklenme başlar başlamaz hemen toprağa dikin.

 20. Ayşe Kıbrıs dedi ki:

  Zamialarimı evim kışın serin olup az ışık aldigindan eritiyorum. Bu nedenle bu yıl onları doğuya bakan camekanıma koydum. Camekanda camlar buğulu cam. Ayrıca penceresini soğuk ve yağmurlu günler haricinde sürekli açık. Artık yaz kış zamiaları burada bıraksam fazla ışıktan bir şey olur mu? Yani camlar buğulu olduğundan direkt güneş almıyor fakat oldukça kuvvetli aydınlık.
  ***
  Her yıl niçin eridikleri şimdi anlaşıldı. Sebep ışık yetersizliği. Yani fazlaca kof, güçsüz ve dayanıksız gelişiyorlar. Normalde yaprakların aylarca kupkuru kalan toprakta en küçük bir zarar görmemeleri lazımdı. Bu balkon daha uygun. Ama şimdiden itibaren mart sonuna kadar hiç sulamayın. Çünkü soğuk ve ıslak toprakta çürüyorlar.

 21. Samet, İstanbul dedi ki:

  Zamia için dediğiniz karışımı yaptım. Fakat sararma devam ediyordu. İki kökten bir tanesinin kökü tamamen çürümüş. Hatta naylon gibi kabuğunu bırakmış. Dalların bazılarında büzüşme var. Geri kalanlar olduğu gibi duruyor. Ne yapmalıyım bilemedim.
  ***
  Kendi haline bırakın. Bitki besini vermeyin. Toprak tamamen kupkuru olmadıkça sulamayın. Haziran başına kadar bu şekilde devam edin. Sonra açık pencereden her gün saatlerce bol bol temiz hava almasını sağlayın ve normal sulamaya geçin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.