Delaware tavuk ırkı

Çift amaçlı (yani hem yumurta hem et için) yetiştirilirler. Çabuk gelişim göstermesi ve et veriminin iyi olması gibi üstün özellikleriyle 1950’li yılların ortalarına kadar etlik tavukçuluk sektöründe çok fazla rağbet görmüşlerdi. Fakat sonrasında etlik tavuk için beyaz Cornish-Rock hibritleri sektörde rakipsiz olarak yer almaya başladı. Ve böylece zamanla Delaware ırkı yetiştiriciliği ticari sektörde tamamıyla durdu. Etlik tavuk endüstrisinde yeri kalmayınca sonuçta nesli günümüzde yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Tavuk meraklıları kedi çabalarıyla bu ırkı devam ettirmeye çalışıyor.

Delaware horoz ile tavuk

Delaware horoz ile tavuk

Delaware ırkı nasıl oluştu?

Ataları arasında barred yani siyah beyaz karyağdılı tüylü Plymouth Rock ile kızıl New Hampshire tavukları vardır. Söz konusu ırkları melezleştirerek yüksek yumurta verimli yeni bir yumurtacı tavuk ırkı oluşturmaya çalıştılar. Ama yeni nesillerde et veriminin çok iyi olduğu görüldü. Ayrıca ortaya çıkan melezlerden bazılarında rengin çok açılması gibi mutasyona benzer değişimler meydana geldi. Daha sonra bu melezlerin açık renklileri üzerinde çalıştılar. Çeşitli çiftleştirmelerin sonucunda 1940’ta Delaware ırkı meydana gelmiş oldu.

Özellikleri

Horozları 4 kiloya yakın, tavukları 3 kilo civarındadır.
Soğuğa dayanıklılıkları iyidir.
Çabuk gelişir, erken erginleşirler.
Yumurtaları iri ve kahverengidir.
Tavukların yumurta verimi iyidir.
Gurk olma, kuluçkaya yatma eğilimleri vardır.
Günümüzün ticari amaçla yetiştirilen etlik tavuk ırklarının tersine Dalaware tavukları açıkta serbest yetiştiriciliğe uygundur.
Uysal ve evcilliği tamdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.