Kuluçka makinesi arızası elektrik kesilmesi yumurtaların soğuması

Kuluçka makinesi arızası yüzünden yumurtaların soğuması veya fazla ısınması kaynaklı embriyo ve civciv sorunları.. Yumurtalardaki embriyolar soğukta ne kadar saat canlı kalır? Zararlı sıcaklık soğukluk dereceleri nelerdir? Ne kadar süre devam ederse zararlı olur?

En sık görülen sorun elektrik kesilmesi veya makine ile ilgili arızalarla ısıtıcıların çalışmaması, yumurtaların soğumasıdır. Böyle durumlarda, kesintinin uzun sürmesine bağlı olarak çıkım zamanı bir veya birkaç gün geç olur. Kayıplar %50’lere varabilir.

Kuluçka makinesi arızası, ısı sorunları

Bu arada, en başta dikkatinizi çekmek istediğim şey: Makine içi ortam ısısı değil, yumurtanın ne kadar ısı kaybettiği ya da ne kadar fazla ısındığı önem taşıyor. Yani makine içindeki ısı değişimlerinde hemen paniğe kapılmayın. Yumurtanın ısısını etkileyecek uzunluktaki süreye göre hareket edin.

Aşağıdaki bilgileri okuyarak düşük / yüksek ısının süreye bağlı zararları hakkında genel bir kanıya varabilirsiniz.

Isı düzensizliklerinde zararsız dereceler

36C ve 38,9C dereceler güvenli en alt ve en üst son sınırlar. Bu aralık güvenli ısı açısından önemlidir. Aşağısına düşmemeli, yukarısına çıkmamalı. Bu son uçlara ise sık sık kaymamak gerekir. Daima 37,4 ortalamasına en yakın dereceleri sağlamaya çalışın.

— Embriyonun kaç günlük olduğu ciddi önem taşır:
İlk günlerde çok düşük ısılar değil çok yüksek ısılar öldürücüdür. Son günlere yaklaştıkça ise tam tersi soğumaların uzun sürmesinde öldürücü risk artar.

Kuluçka makinesindeki arızanın / kesintinin giderilmesi uzun sürerse, ölümler var mı yok mu nasıl anlaşılır?
Makine yeniden düzenli çalıştıktan sonra, hem o gün hem aradan altı gün geçtiği zaman yumurtaların içerisindeki ⇒ embriyo gelişimini kontrol edin. Farkedilir gelişim farkı altı günde iyi belli olur. Altıncı gün sonunda gelişime devam etmediklerini tespit ettiğiniz yumurtaları atın. Emin değilseniz iki üç gün daha bekleyip tekrar kontrol edin. Veya hiç kontrol etmekle uğraşmayın bekleyin.

Yumurtaların soğukta bekleme süresi

Bunun kesin bir rakamı yok. 32C dereceden aşağı düşmezse 18 saattir deniyor. Bunu genel bir bilgi kabul edersek ve yarı yarıya hesaplarsak:
“16 derece serinde en fazla 9 saat dayanır.” Bu hesap yanlıştır çünkü orantının neye göre değişeceğini belirleyen çok faktörler var.

Zararlı düşük ısı dereceleri

36C derecede metabolizma yavaşlar. Bu düşük ısı sorunu sık tekrarlanmazsa ve fazla uzun sürmezse hiçbir zararı yoktur. Embriyoda gelişme bütün organlarda eşittir. Sadece genel bir yavaşlama başlamıştır. Bir günden fazla devam etmemelidir. Çünkü çıkım zamanını geciktirir. Süre ne kadar uzun sürerse, son gün (çıkım günü) ne kadar ertelenirse, embriyoların o son güne kadar hayatta kalma şansları o nispette azalır.

Embriyo organlarında gelişimin tek tek durması

27C – 35C dereceler arasındaki sıcaklıkta embriyoda gelişim vardır ama dengesizdir. 35C dereceden yavaş yavaş 26C dereceye inerken organlardaki gelişmeler tek tek durur. Bu sağlıksız sıcaklık derecelerinin uzun sürmesine bağlı olarak embriyonun organlarında sakatlıklar baş gösterir ve embriyo organlar arası dengesiz gelişimlerden dolayı ölür.

27C derece altında embriyoda bütün gelişim durur. Bu tip soğumalarda zararlı ve öldürücü risk ilk günlerde değil son günlerde daha fazladır. Meselâ henüz 7 günlük bir embriyo birkaç saat, hatta 24 saat bile süren soğumadan zarar görmez (hatta ısı sıfıra yaklaşsa bile). Sonraki günlerde, çıkım gününe yaklaştıkça öldürücü risk artar. Yedi günlük embriyoda son sınır 24 saattir desek, bu son sınır süresi her gün hızla azalacaktır.

Doğal kuluçkada tavuk her gün gezintiye çıkıyor zararı yok mu?

Her gün tekrarlanan, günde bir defa 30 – 40 dakikaya kadar uzayan soğukta kalmalarda zarar yoktur. Hava ne kadar sıcak ise yumurtalardaki ısı kaybı o kadar yavaş olacağından ve tehlikeli soğukluğa pek inmeyeceğinden dolayı, sıcak havaya göre süre bir saate kadar uzayabilir. Çok soğuklarda ise en güvenli “her gün tekrarlanan” soğukta kalma süresi azami 15 dakikadır. Doğal kuluçkada gurk tavuklar bütün bunları hesaba katar. Hava aşırı sıcaksa günlük gezintilerini daha uzun süreli yaparlar. Soğuk günlerde 15 dakika dolmadan (genelde ilk on dk. içinde) yumurtalarının başına geri dönerler.

Yumurtalarda soğumayı çabuklaştıran faktörler

Havanın değil yumurtaların soğumasını düşünün ve paniğe kapılmayın. Yumurtalar anında soğumuyor. Dolayısıyla ısıtıcılardaki aksamalardan ziyade o aksamaların süresi önemlidir. 20 derece sıcaklığı olan bir ortamda açıkta kalan yumurtaların ısısının 20 dereceye inmesi 40 dakika sürer. Kuru hava ve esinti soğuma süresini kısaltır. Nemli ve durağan havada ise daha geç olur. Hava basıncının da etkisi var. Yüksek basınçta ısı kaybı daha hızlı olur. Alçak basınçta daha yavaş.

Zararlı yüksek ısı dereceleri

40,5C derece sıcaklık 15 dakika sürse büyük zarar verir, öldürebilir. Daha uzun sürelisi ve/veya daha sıcağı kesin öldürür. Fakat bununla beraber son günlere yaklaştıkça yüksek ısının vereceği zarar da o kadar azalır. Yüksek ısının öldürücülüğü en fazla ilk haftada görülür. Sonraki günlerde yüksek ısının öldürme riski günden güne azalır.

40C derece üstü sıcaklarda gurk olan, civciv çıkaran tavuklara ne demeli?

Aşırı sıcakta tavuk bünyesinde serinletme çalışmaları başlar. Tavuk ağzını açar, nefes alıp vermesi hızlanır. İçeride şiddetli bir hava sirkülasyonu başlar. Hava vücut içinden nemi dışarı taşırken o nemli hava sıcaklığı da dışarı taşır ve bu sayede vücut 38C dereceden yukarı sıcaklığı kendi imkânlarıyla düşürür. Vücut kendisini dış ortamdan daha serin tutmayı başarır. Böylece tavuk altındaki yumurtalar güvende olur. Vücutta serinletici sistemler olmasaydı aşırı sıcaklarda birçok canlı ölürdü. Sıcak havalarda kuluçka tavuğun hemen önünde içme suyu eksik etmeyin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Tavuk Civciv Kuluçka

Etiketler: | | |

'Kuluçka makinesi arızası elektrik kesilmesi yumurtaların soğuması' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Zeynep, Mersin dedi ki:

  14 günlük Kuluçka tavuğum yuvasından çıkmış ve geri girememiş. Kaç saat oldu bilmiyorum. Yumurtaları soğumuş. Bir şey olur mu?
  ***
  Sizin orada havalar iyice ısındığına göre ve tahminimce sadece iki üç saat sürmüş olan bu bir defalık aksama yüzünden herhangi bir sorun çıkmayacaktır.

 2. Beyhan, Aydın dedi ki:

  Yumurtalardan civcivlerin çıkmasına 3 gün kala tavuk kalktı ve tekrar oturmadı. Tahminlerimize göre en az 4, en fazla 8 saat boyunca yumurtalar açıkta kaldı. Sonra fırına koyduk. 37 -38 derece arasına sabitledik. Başka çare bulamadık. Dışarıda hava 30-34 derece arasındaydı. Acaba civcivlerin çıkma yüzdesi nedir?
  ***
  Bilmiyorum ama gerçekten çok merak ettim. Lütfen sonucu buraya yazın. Bu arada fırının içi oksijensiz kalmamalı. Bir de içeriye çok geniş bir sahanda su koyun.

 3. İsimsiz dedi ki:

  12 yumurtalı kuluçka normal çalışırken 19. günü tahminen 15-16 saat ısıtıcı arıza vermiş. Fark ettiğimde 31 derecedeydi. Hemen 5 dk. içinde onardım. Acaba zarar gördüler mi?
  ***
  Bilemeyiz. Zaten son günler. Bekleyip göreceksiniz.

 4. Beyhan, Aydın dedi ki:

  Ayın 12 sinde yazmıştım size. Tavsiyelerinize uyduk, havalandırdık, nem de sağladık. 10 yumurtadan 3ü bozukmuş. 6 tanesi de tam gelişmeden ölmüşler. Tavuk bildiğimiz zamandan daha önce kalkmış olabilirmiş (bitten dolayı). 1 tanesini de yumurtadan biz çıkardık. Kabuğunu kıramamıştı. Şu an yaşıyor, yeni yeni yürüyor. Adını” Mucize” Koyduk. O nasıl hayatta kaldı bilmiyorum. Bir kuluçka makinesi mutlaka alacağız artık şart oldu. Pandemi yasaklarına denk geldiği için alamamıştık.
  ***
  Sonucu yazdığınız için teşekkür ederim. Gurk tavuklara toprakta eşelenme imkanı olmalıdır. Böylece toprakta bitlerini dökerler. Son hafta ise biraz nemli toprak lazım. Tavuk son günlerde nemli toprakta deli gibi eşelenip debelenerek toprakta hem bitlerini döker hem tüylerini nemlendirirler. Hayati önem taşıyan bir şey. Ayrıca sayfasına bakın: Tavukların toprak banyosu ve faydaları

 5. Yener, Kayseri dedi ki:

  Bu sabah 6.30 gibi mahallemizde elektrik kesintisi yaşadık. 60 yumurtalık makinemde hindi yumurtaları var. Kesinti 4 saat sürdü makinadaki nem 85’lere gelince makinemi havalandırdım. Elektrik geldiğinde ısının en düşük 28 olduğunu gördüm. 17. gündeyiz. 11 günümüz var. Acaba sorun olur mu?
  ***
  Her şey son sınırdan dönmüş gibi. Hiçbir sorun çıkmaz diye düşünüyorum.

 6. Giresun dedi ki:

  Bugün kuluçkanın 2. günü. Kuluçka makinem 8 saat kadar kesintiye uğradı. Sonrasında ilk çalıştığı anda sıcaklık 24.5 nem 97 idi. Çok kısa bir surede de normal değerleri buldu. Risk çok mu bu durumda?
  ***
  Hiçbir risk yok. Daha iyi anlamak için yukarıdaki bilgileri okuyun.

 7. Mürvet Ay dedi ki:

  Kuluçka makinesinde 24. gün bugün. 1.5 saat uzak olan yere taşımam gerekiyor. Öneriniz nedir?
  ***
  Galiba yumurtalar tavuk yumurtası değil. Bana sorarsanız taşımayın. Kesin zarar görürler. Civcivler çıkana kadar oradan ayrılmamanız lazım. Ama eğer yumurtalar tavuk yumurtası idiyse 24. günde hala beklemeniz yanlış. Onlardan civciv çıkmaz.

 8. Burak, Ankara dedi ki:

  6. gün ampül patlamış. 7-8 saat gibi soğuma yaşamış. 22C dereceye düşmüştü. Farkettiğimde ampül taktım. Isıyı ayarladım. Nemi ayarladım. Bir sıkıntı olur mu?
  ***
  İlk hafta içerisinde olan bu gibi aksaklıklar hiçbir sorun çıkarmaz.

 9. Tokat, Erbaa dedi ki:

  Kuluçka makinamda 15. gün elektrik kesildi. Makinem doğal nemlemeli su kabı ile nemliyoruz. Su kaynattım su kabına koydum. 2-3 saat sonra elektrik geldi. Makinenin derecesi 38 idi. Bir sorun olur mu verim düşer mi?
  ***
  Son günlere yakın bir günde ve kısa süreli denebilecek bir süre, 38C derece gibi pek de fazla yüksek olmayan bir ısı yükselmesinin herhangi bir zararı olacağını hiç sanmıyorum. Verim düşük çıkarsa sebep bu değildir. Başka hatalar söz konusudur.

 10. Serdar, Kmaraş dedi ki:

  Kuluçkanin 2.günü termostat takılı kalmış. 30dk öncesine kadar her şey normaldi. Kontrol etmiştim. Farkettiğimde sıcaklik 65’e çıkmıştı. Kapağını açıp soğumasını bekledim. Yumurtalar çok sıcaktı. Umut yok gibi..
  ***
  Evet özellikle ilk günlerde olması kesin öldürür. En küçük bir ihtimal bile yok.

 11. Kenan, Niğde dedi ki:

  Farklı günlerde 6 saat elektrik kesintisi olacak. Bunun bir zararı olur mu? Tavuk yumurtalarına en son sınır kaçtır?
  ***
  Benim bildiklerim yukarıda yazdıklarımla sınırlı. Eğer okuduysanız başka bilgim yok. Ama okumadıysanız lütfen okuyun. Mesela ilk hafta buyunca hiç zararı olmayacağı yazılı. Diğer durumlar ayrı ayrı açıklanmıştır.

 12. Denizli dedi ki:

  Çıkıma 2 gün var. Kontrol devresi arıza yaptı. Sıcaklık 42C derece. Nem 66. Sorun olur mu? Çözüm öneriniz ne olur?
  ***
  Sorun zaten felaket derecede olmuş bile. Makinanın olması gerektiği gibi çalışması lazım. Başka türlü çözüm ben bilmiyorum.

 13. Mustafa, Kahramanmaraş dedi ki:

  Bizim gurkun altında 11 yumurta vardı. Kümeste hastalık çıktığı için gurkun yerini gündüz vakti yuvası ile birlikte değiştirdik. Sonraki günün sabahında babam, yuvanın zemininin ıslak olduğunu farkedip ıslanan talaşı değiştirmiş. Yumurtalar soğuktu diyor. Tavuk ayakta durur vaziyette imiş. O akşam tavuğun öldüğünü farkettik(18. Gün)ancak yumurtalar bu kez sıcaktı, tavuğun vücudu henüz soğumamıştı. Hemen başka bir gurk tavuk bulup yuvaya koyduk. Ölen tavukta bit, böcek ısırığı, sansar ısırığı veya herhangi bir yara yoktu. Zemin taşırken su mu döküldü yoksa ishali vardı da ondan mı oldu emin olamadık. Yumurtaları ışık ile kontrol ettim hepsi dolu görünüyor. Yarın 21. Gün. Pek ümidimiz yok ama bekliyoruz bakalım ne olacak…

 14. Tanju, Kırklareli dedi ki:

  Termostataki ampulu yakan giriş ve çıkışlar arıza yaptı. Nasıl düzelir?
  ***
  En iyisi bir elektrikçiye danışın.

 15. Zeynep, Manisa dedi ki:

  Dün 8 günlük kuluçka tavuğum akşam sabaha 12 saatlik dışarıda kalmış. Sizce yumurtaların içindeki embriyolar ölmüş müdür?
  ***
  İlk 7 günde bu kadar süre soğumanın hiç zararı olmaz. Manisa iklim şartlarını, bugüne ait meteoroloji verilerini düşünürsek dün gece ısı 20C derece altına düşmemiştir. Yumurtaların olduğu yer kapalı bir yer ise yumurtalar biraz daha sıcak kalmıştır. Ölmüş olacaklarını hiç sanmıyorum. 8 gün diyorsunuz ama muhtemelen 7 gündür. Çünkü gün sayısını herkes yanlış hesaplıyor. Her bir 24 saat dolduğunda bir gün geçti diye hesaplayacaksınız. Mesela tavuk yumurtaların üzerine 2 eylülde saat 1’de yatmaya başladıysa, 9 ekimde saat 1 olduğu anda 7 gün tamamlanmış olur. 8 gün değil.

 16. Sema B. -Eskişehir dedi ki:

  Kuluçka makinasında yumurtalarım 10 veya 11 saat 45C derecede kalmış. 13. gündeler. Ne gibi sorunlar olur?
  ***
  Hepsi ölmüştür. Kesin ve net.

 17. Dilo, İstanbul dedi ki:

  Bugün 18 gün kala kuluçka makinemiz arızalandı. Ne yaptık olmadı. Ne tavsiye edersiniz ne yapabilirim civcivler çıkması için?
  ***
  Bilmiyorum ama zaten sorunuzu yazmanızdan sonra epey zaman geçmiş. Bu sürede çare bulmuşsunuzdur inşallah.

 18. Alik, Hatay dedi ki:

  Kuluçka makinamda 4.gün ve yaklaşık 8 saattir elektrik kesik. Sıcaklığı makinanın içerisine koyduğum sıcak su şişeleri ile sağlıyorum. 28-32 aralığında tutuyorum. Çıkında sorun yaşar miyim?
  ***
  İlk birkaç gündeki soğumalardan (24 saat sürse bile) genelde hiçbir sorun olmaz.

 19. Mesut, Bursa dedi ki:

  Kuluçkanın 11. günü ampul patlayıp sıcaklık 10C dereceye düşmüş. 6 saat kadar böyle kaldı. Çıkım olur mu?
  ***
  Hiç bilmiyorum ama sizin ciddi bir hatanız makinayı soğuk yerde tutmanız. Oda ısısı 25C derece dolayında olmak zorunda ki makina doğru çalışabilsin. Soğuk odada makina kusursuz çalışamaz. Emekler boşa gider.

 20. Bülent, Malatya dedi ki:

  Kuluçkanın 3. günü akşam kontrol ettim ısı 37.8 idi. Sabah 40 derece oldugunu gördüm hemen makinayı kapatıp dereceyi düsürdüm. Kuluçkada tavuk ve bıldırcın yumurtaları var. Yumurtalar ölmüş müdür?
  ***
  Büyük bir ihtimalle ölmüştür. Çünkü ilk günlerde fazla ısı çok tehlikelidir.

 21. Ahmet, Şırnak dedi ki:

  Çıkım gününe kadar neredeyse kuluçka Makinem hep 36.5 derecede çalışmış. Kontrolü yaptığımda hareket ettiklerini fark ettim. Sizde kabuğu kırıp çıkarlar mı son 3 günde?
  ***
  36.5C derece güvenli sınırlar içindedir. Gecikme olursa civcivlerin çıkmasında 22, 23 gün kadar uzamalar olabiliyor.

 22. Mustafa, Manavgat dedi ki:

  16 günde gurk tavuk bugün havalanmaya çıkınca yanlış yere yatmış. Akşam bakınca yumurtalar buz gibi kalmıştı. Tavuğu yatırdım yeniden ama zarar görmüş müdür acaba?
  ***
  Belli olmaz. Ne kadar uzun süre ve havanın ne kadar soğuk olduğuna göre değişir. Bekleyip göreceksiniz.

 23. Mustafa, Gaziantep dedi ki:

  17. Günde gurk tavuğum öldü. Yerine diğer tavuğu yatırdım. Ama arada 5-6 saatlik bir boşluk oldu. Öğle saatleriydi ve hava sıcaklığı yaklaşık 20 derece vardı. Embriyolar bir şey olmuş mudur?
  ***
  Bir sorun çıkacağını pek sanmıyorum ama belli de olmaz. Bekleyip göreceksiniz.

 24. Ömer F. -Erzurum dedi ki:

  Derece 37.7den herhalde ampullerin kapandıktan sonraki ısı ile 37.8 e kısa süreliğine çıkıyor bazen ben elimle düzeltiyorum. 37.8 de sorun olur mu acaba?
  ***
  Hayır bu ısı dereceleri güvenli limitlerin içinde. Ama elle düzeltilecek bir şey değil. Sanıyorum çok feci yanlışlar söz konusu. Bu durumda termometrelerin gösterdiği dereceler ile yumurtaların etkilendiği dereceler bambaşka olabilir. Sonuç fiyasko olabilir.

 25. Fahri, Tokat dedi ki:

  Makinam 2 günündeyim ısı 38.2 veya 38.3 dereceyi buluyor. Bir sıkıntı olur mu?
  ***
  İlerlemiş günlerde yani son günlere doğru tehlikeli sayılmaz ama ilk günlerde ciddi tehlikeli bir durum. Bence o yumurtaları hemen alıp yiyin. Makinenin en doğru ayarlarda dosdoğru çalıştığından emin olmadan yeni yumurta koymayın. Bu arada, bahsettiğiniz dereceler sürekli değilse ara sıra oluyorsa tehlike yok demektir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.