Zephyranthes carinata, gülpembe meltem çiçeği

Gülpembe meltem çiçeği Amaryllidaceae (Amarilllisgiller) familyasının Zephyranthes carinata türüdür. Zephyranthes, Meltem cinsinin türleri arasında en büyük çiçeklere sahip olanı budur. Gül pembesi renkte çiçekleri 10cm kadar genişliğinde olur. Diğer bilimsel adı Zephyranthes grandiflora’dır.

Anavatanı Orta Amerika (Meksika ve Kolombiya) dolaylarıdır. Yapraklar çimen yaprağı gibi dar-uzun şerit biçimindedir. Zephyranthes carinata’nın çiçek sapları ve yaprakları 15cm – 30cm arasında uzunluklarda gelişir ve toprağa yakın kısımları kızıldır. Isı ve su şartları elverdiği sürece bütün yıl yapraklıdır. Soğanlı olup yapraklar ve çiçek sapları direkt soğandan çıkarlar. Soğanların dış kabuğu şarap rengi kızıllıktadır.

Gülpembe meltem çiçeğinin her parçası zehirleyici etkiye sahip olduğundan dolayı yenilmemelidir. Küçük çocukları ve evcil hayvanları olanların dikkatli olması gerekiyor.

Zephyranthes carinata genellikle yaz sıcakları bastırdıktan sonra başlayarak sonbahara kadar ara sıra çiçek açar. Eğer yazları fazla sıcak geçmeyen bir yerde iseniz ya da gülpembe meltem çiçeğinizi yetiştirdiğiniz yer fazla güneş almıyorsa çiçek açmayabilir. Bu durumda, haziran sonundan itibaren 3 hafta tamamen susuz bırakın. Sonra bolca sulayın ve toprak hafifçe kurudukça sulamaya devam edin. Böylece çiçek açtırabilirsiniz. Çiçekleri bittikten sonra üç hafta boyunca yeni tomurcuklar görmüyorsanız tekrar 3 hafta susuz bırakın.

Kış soğuklarına dayanıklılığı -12C derece olup tüm kıyı illerimizde bir bahçe bitkisi olarak yetiştirilebilir. Ankara’da biraz daha fazla soğuk olur ama fazla ağır don olayları olmadığı için bahçelerde kışın üzerleri 15cm gibi kuru yapraklar + toprak karışımıyla örtülürse kışın korunurlar. Bu şartla Ankara’dan daha fazla soğuk olmayan karasal iklimli yerlerde de bahçelere dikili olarak yetiştirmek mümkün.

Kışın hiç donma görmezse yapraklar yeşil ve canlı kalır.

Zephyranthes carinata’nın bakımı ve çoğaltılması hakkında daha fazla bilgi için ⇒ Meltem çiçekleri genel sayfasına bakabilirsiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.