Amaryllidaceae

Amaryllis belladonna

Amaryllis belladonna, yetiştirilmesi, bakımı ve özellikleri

Yaz aylarını yapraksız geçiren, yaz sonunda uzun bir sap ucunda pembe çiçekler açan ve daha sonra yapraklanarak ilkbahara kadar yapraklı kalan iri soğanlı bir bitki Amaryllis belladonna’ya özel bakımda çiçek açtırmak zor. Bu sayfada gereken her türlü püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:

Lycoris radiata, kırmızı örümcek zambak

Kırmızı örümcek zambağının çiçekleri

Amaryllidaceae (Amarillisgiller) familyasından kırmızı örümcek zambak (Lycoris radiata) yaz aylarında iki-üç ay yapraksız olarak dinlenen soğanlı bir bitkidir. Ana vatanı Doğu Asya; Çin’in güney-doğusu, Kore ve Japonya’nın güneyidir. Yaşam alanları düşük rakım yerlerde ve tepeliklerde güneşli çayırlar ve seyrek ağaçlı (dolayısıyla seyrek gölgeli) ormanlardır. En çok pirinç tarlalarının kenarları boyunca tam gün güneşli yerlerde görülürler. Örümcek zambak isminden başka sürpriz zambağı ve diriliş zambağı gibi ilginç isimleri var.

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:

Sprekelia formosissima, Aztek zambağı

Sprekelia formosissima (Aztek zambağı)

Aztek zambağı Amarillisgillerin küçük bir türüdür ama çiçeği iricedir. Çiçekleri ilginç görünümü ve kıpkırmızı olmasıyla büyük hayranlık uyandırır. İlkbaharda çiçek açar. Soğanı kış boyunca yapraksız olarak dinlenmeye çekilir.

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Salon Ofis Dekor

Etiketler: |

Zephyranthes carinata, gülpembe meltem çiçeği

Zephyranthes carinata, gülpembe meltem çiçeği

Daha çok zıpçıktı adıyla bilinen Meltem çiçeği türleri arasında en güzel çiçek açanlardan biri Zephyranthes carinata’dır (diğer adı Zephyranthes grandiflora). Gül pembesi renkte çiçekleri 10cm kadar genişliğinde olur. Zıpçıktı türleri arasında en büyük çiçeklere bu tür sahiptir.

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |

Zephyranthes, meltem çiçekleri

Meltem çiçekleri

Halk arasında zıpçıktı denen ve çoğunlukla pembe ve beyaz çiçek açtıklarını gördüğümüz Zephyranthes (Meltem) cinsine mensup bitkiler aslında birçok türlere ayrılır. Yapraklarda ufak tefek farklılılar ve çiçek iriliklerinde değişikliklerle türler birbirinden ayrılır.

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |

Hymenocallis littoralis, örümcek zambak

Örümcek zambağı

Hymenocallis littoralis’in dünyada yaygın adı kumsal örümcek zambağıdır. Gelişim döneminde suyu ve güneşi sever. Bakımı doğru yapılırsa evlerde sorunsuz yetiştirilebilir. Çiçeklendiği zaman bulunduğu odaya vanilya kokusu salar.

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |