Hymenocallis littoralis, örümcek zambak

Amaryllidaceae familyasından Hymenocallis littoralis türü olan örümcek zambağının Ana vatanı Latin Amerika ülkelerinin tropikal ve subtropikal iklime sahip olan yerleridir. Genellikle deniz kıyısı kumsallarda yaşarlar. Süs bitkisi olarak götürüldüğü birçok tropikal ülkede doğal bitki örtüsüne karışıp oraların yerli bitkilerinden olmuştur.

Örümcek zambağı, Hymenocallis littoralis bitki türü

Hymenocallis littoralis, fotoğraf: Wikimedia

İri soğanlıdır. Yaprakları 40cm – 60cm uzunluklarda, genelde dik yapılı, az kavisli olur. Bütün yıl yeşil yapraklıdır. Yaz ortasından sonbahar ortasına kadarki dönemde çiçek açar. Çiçekleri 60cm kadar uzun bir sap üzerinde 8 tane kadar sayıda olur. Vanilya kokusu salar.

Variegata kültivarı yapraklarının beyaz çizgili olmasıyla daha şık görünümlüdür. Çiçek açması aynıdır.

Bakımı

Güneşli yerlerde yetiştirmelisiniz. Aksi takdirde çiçek açmayacaktır.

Hem humuslu hem kumlu toprak istiyor. Humuslu doğal toprak kullanacaksanız aynı miktarda dere kumu ile karıştırın. Humus katkılı torf kullanacaksanız 1/3 oranında ponza taşı ile karıştırın. Saksısı büyük olmalı. Çünkü örümcek zambağının soğanının ve köklerinin gelişimi hızlı olup saksıyı doldurur. Ana soğandan ayırdığınız bir yavru bitkiyi bile en az 4 litre hacimli bir saksıya dikmelisiniz. Ertesi yıl daha büyük bir saksıya alın. Saksı değişimlerini ilkbaharda yapın. İyi bakılan örümcek zambağının saksı değişimi (ve soğanların ayrılması) ihmal edilirse saksıyı kırar.

Hymenocallis littoralis hızlı geliştiği ve yeni soğanlar ürettiği için düzenli bitki besini vermeniz gereklidir. İlkbaharda yeni gelişimler başladığı zaman başlayarak yaz sonuna kadar 20 – 30 günde bir eşit ağırlıklı bitki besininden verin.

İlkbahardan sonbahar ortasına kadar sık sık sulayın. Sonbahar ortasında sulamayı yavaş yavaş azaltın. Kışın saksıyı güneşsiz, loş ışıklı ve çok serin bir yere koyun. Toprak tamamıyla kupkuru oldukça sulayın. Bu şekilde mart sonuna kadar güzelce dinlendirin. Mart sonunda örümcek zambağınızı güneşli pencere önüne alın ve gelişim başlayana kadar toprak iyice kurudukça sulayın. Gelişim başlayınca sulamayı yavaş yavaş arttırın.

Çoğaltma

Hymenocallis littoralis örümcek zambak soğanlarının ayrılmasıyla çoğaltılır. Kış sonunda, dinlendirmeyi sona erdireceğiniz zaman soğanları ayırabilirsiniz. Tohumdan üretmeye de uygundur ama değmez. Çünkü örümcek zambak devamlı yavru soğanlar üretir ve hızlı büyürler. Tohumdan yetişenler ise çiçek açacak kadar kocaman soğan olmaları için birkaç yıl uğraşmak gerektirir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.