Hymenocallis littoralis, örümcek zambak

Hymenocallis littoralis’in dünyada yaygın adı kumsal örümcek zambağıdır. Gelişim döneminde suyu ve güneşi sever. Bakımı doğru yapılırsa evlerde sorunsuz yetiştirilebilir. Çiçeklendiği zaman bulunduğu odaya vanilya kokusu salar.

Özellikleri

Amaryllidaceae familyasından Hymenocallis littoralis türü olan örümcek zambağının Anavatanı Latin Amerika ülkelerinin tropikal ve subtropikal iklime sahip olan yerleridir. Genellikle deniz kıyısı kumsallarda bulunurlar. Süs bitkisi olarak götürüldüğü birçok tropikal ülkede doğal bitki örtüsüne karışıp oraların yerli bitkilerinden olmuştur. İri soğanlıdır. Variegata kültivarı yapraklarının beyaz çizgili olmasıyla daha şık görünümlüdür. Çiçeklenmesi aynıdır.

Örümcek zambağı

Örümcek zambak şartlara göre bütün yıl yeşil yapraklı olup gelişimine bütün yıl devam edebilir ama bu şekilde yetiştirmek tavsiye edilmez. Yaprakları 40cm – 60cm uzunluklarda, genelde dik yapılı, az kavisli olur.

Yaz ortasından sonbahar ortasına kadarki dönemde çiçek açar. Çiçekleri 60cm kadar uzun bir sap üzerinde 8 tane kadar sayıda olur. Kışın dinlendirilmeyen ve güneşten mahrum bırakılan örümcek zambağı yıllarca hiç çiçek açmayabilir. İyi bakılmayanlar ise çiçek açsa bile hem çiçek sayısı az hem çiçekleri küçük olur. İlkbahardan sonbahar sonuna kadar güneşi yerde tutmalı ve kış boyunca dinlendirmelisiniz.

Kışın -1C derece gibi çok hafif don olaylarına dayanabilir diyenler var. Öte yandan variegata kültivarının -23C derece don olaylarına dayanıklı  olduğu söylenmiş. Ne derece doğrudur sağlam kaynaklarda kışa dayanıklılığı hakkında ayrıntılı bilgi bulamadığım için bilemiyorum.

Yetiştirilmesi, bakımı

Hem humuslu hem kumlu toprak istiyor. Humuslu doğal toprak kullanacaksanız aynı miktarda dişli kum ile karıştırın. Humus katkılı torf kullanacaksanız 1/3 oranında ponza taşı ile karıştırın. Saksısı büyük olmalı. Çünkü örümcek zambağının soğanının ve köklerinin gelişimi hızlı olup saksıyı doldurur. Ana soğandan ayırdığınız bir yavru bitkiyi bile 4 litre hacimli bir saksıya dikmelisiniz. Ertesi yıl daha büyük bir saksıya almalısınız. Saksı değişimlerini ilkbaharda yapın. İyi bakılan örümcek zambağının saksı değişimi (ve soğanların ayrılması) ihmal edilirse saksıyı kırar.

Hymenocallis littoralis, örümcek zambak hızlı geliştiği ve yeni soğanlar üretttiği için düzenli bitki besini vermeniz gereklidir. İlkbaharda yeni gelişimler başladığı zaman başlayarak yaz sonuna kadar 20 – 30 günde bir eşit ağırlıklı bitki besininden verin.

Örümcek zambağını ilkbahardan sonbahar ortasına kadar sık sık sulayın. Sırf suda da yetiştirilebilir söylentilerine aldanıp da saksısını su dolu tabakta bekletmeyin. Çünkü saksıda bu usul soğanı hastalıklandırıp çürütür. Yani sık sık sulayın ama kesinlikle saksı altı tabağında su birikiminde beklemesine izin vermeyin.

Sonbahar ortasında sulamayı yavaş yavaş azaltın. Kışın saksıyı güneşsiz, loş ışıklı ve çok serin bir yere koyun. Toprak tamamıyla kupkuru oldukça çok az miktarda su verin. Bu şekilde mart sonuna kadar güzelce dinlendirin. Mart sonunda örümcek zambağınızı güneşli pencere önüne alın ve gelişim başlayana kadar toprak iyice kurudukça sulayın. Gelişim başlayınca sulamayı yavaş yavaş arttırın.

Örümcek zambak nasıl çoğaltılır?

Soğanlarının ayrılmasıyla çoğaltılır. Kış sonunda, dinlendirmeyi sona erdireceğiniz zaman soğanları ayırabilirsiniz. Tohumdan çoğaltılmaya da uygundur ama değmez çünkü örümcek zambak devamlı yavru soğanlar üretir ve hızlı büyürler. Tohumdan yetişenler ise çiçek açacak kadar kocaman soğan olmaları için birkaç yıl uğraşmak gerektirir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)