Aichryson laxum, aşk ağacı

Çiçeklendirmek için önce 2-4 yıl uğraşmakla güzel bir bonsai görünümü kazandırmanızı gerektiren, çiçeklendiğinde ise muhteşem bir güzellikle hayatının jübilesini yapan ilginç bir bitkidir. Gerçekten uğraşmaya değer ve uğraşması da ayrı bir zevk olacak bir tür.

Succulent bonsai meraklıları için elverişli gelişim gösterebilen ve bir veya birkaç yılda güzel sarı çiçeklerle bezenen aşk ağacı aslında ağaç değil küçük bitkilerdendir. Doğal özelliği çiçek açtıktan sonra ölmesidir ama ömrünü uzatmak için çiçeklenme döneminde bir şeyler yapabilirsiniz.

Özellikleri

Crassulaceae familyasına mensup Aichryson cinsinin 15 türü var. Bunların hepsi subtropikal kuşak bitkileridir. Çoğu Kanarya Adaları’nda bulunur. Aichryson laxum türü çok dallanarak hızlı gelişen, genelde yarım metreyi bulmayan küçük çalı formunda, tüylü yapraklı, succulent bir bitkidir. Yapraklarının her iki yüzü seyrek tüylüdür. Gölgede veya az güneşte yapraklar normal yeşil, fazlaca güneş alırsa kahverengimsi yeşil veya haki renkte olur. Dalları ince – sık tüylerle kaplıdır. Dokununca dallar yapışkanlı hissedilir. Tüyler havanın nemini alarak su ihtiyacını karşılama özelliğine sahiptir. Aşk ağacının gövdesi ve dalları tam olarak odunsulaşamaz. Kendi doğal yaşam alanlarında genellikle bir veya iki yıllıktır. Çiçeklendikten sonra tohum oluşturup ölür. Çevreye dökülen tohumlar kolayca çimlenip büyürler. İnsanların saksıda yetiştirmelerinde biraz daha uzun ömürlü olabilmesi mümkün. Bu meseleler daha aşağıda açıklanmıştır.

Aichryson laxum yapraklı bir dalı

Habitat: Anavatanı Kanarya adaları olan aşk ağacı – Aichryson laxum deniz seviyesinden 1000 metre kadar yüksek kesimlerde bulunur. Az yağışlı yerlerde genellikle ağaç gölgelerinde yaşarlar. Islaklığını koruyabilen toprak alanlardan ziyade çürüntü birikimi olan volkanik taşlara köklerini yapıştırmış olarak yaşarlar.

Dayanıklılık: Susuzluğa dayanıklıdır ama hafif don olaylarına dayanamaz (gerçi uzun sürmemesi şartıyla -4C dereceye kadar dayanabilir ama risklidir). Kışın 2C dereceden daha fazla soğuğa maruz bırakılmamalıdır.

Kullanım: Aichryson laxum (aşk ağacı) saksı süs bitkisi olarak yetiştirilir. Succulent bonsai için çok elverişlidir. Çiçeklenmesine izin vermeden az biraz gayretle minyatür bir ağaç görünümü verilebilir. Bu haliyle çok güzel olsa bile esasen çiçeklendiği zaman muhteşem güzel olur. Fakat çiçeklenmesi hayatının sonu demektir. Kayalık bahçelere de uyumludur ama sıcak memleketlerde fazla güneşli yerlerde hayatta kalması zordur.

A. laxum çiçekleri

Çiçeklenmesi: Aşk ağacı yeterince gelişip biraz dallandığında eğer güneşli bir yerde ise ikinci yıla varmadan ya da ikinci yılda ilkbahar ve yaz aylarında yeşilimsi sarı çiçekler açar. Çiçekler yapraklı dallarının biraz daha yükseğinde saplar ucunda toplu halde açarlar.

Yetiştirilmesi ve Bakımı

Kısaca özetlersek aşk ağacı Aichryson laxum küçük saksı, az toprak, seyrek sulama ve az güneş ama güçlü ışık ister. Ayrıntılar aşağıda.

Güneş: Kendi doğal tercihi az güneşli, hafif gölgelik alanlardır. Zaten doğal yaşam alanları dağ tepelerinde ormanlık çalılık yerler olup geceleri oldukça serin geçer. Dolayısıyla yazları çok sıcak geçen memleketlerde yaz boyu kuzey cephede veya klima ile serinletilen odalarda tutulmalıdır. Kış boyunca güneşli pencere önünde tutulması tavsiye edilir. Yazın direkt güneş almayan ama güçlü aydınlık bir yerde veya “en iyisi” sadece sabah veya akşam güneşi alan bir yerde tutulmalı.

Toprak: Hafifçe asitli toprak daha iyidir (pH 6.1 ile 6.5 arası). Çok humuslu doğal toprak ya da humus katkılı hazır poşet toprak gerekiyor. Bunu kuvars kumu ile ya da çok küçük taneli ponza ile karıştırın. Karışım her ikisinden aynı ölçülerde olmalı. Yani 1 ölçü toprak + 1 ölçü kuvars kumu (ya da ince ponza). Sonra bu karışımı 1/5 oranında iri taneli ponza ile karıştırın.

Sulama: Yaz boyunca açık havada tutuyorsanız bu süre içinde toprağı kaydadeğer bir kuruma gösterdikçe sulayın. Kapalı yerlerde ise yaz boyunca toprak tamamıyla kurur kurumaz sulayın. Kış boyunca -eğer oda fazla serin oluyorsa- toprak adamakıllı kuruduktan sonra az miktarda su ile sulayın. Kışın bulunduğu yer sıcak oluyorsa yazınki gibi devam edin.

Besin verme: Ev saksı bitkileri için olan genel amaçlı bitki besinini gereken ölçüden daha fazla su ile karıştırıp ayda bir defa verin. Bütün yıl devam edebilirsiniz. Eğer kışın soğuk odada tutuyorsanız kış boyunca vermeyin. Çiçek açmasına izin verecekseniz tomurcuklar ilk göründüğünde besin vermeyi bırakın. Çünkü çiçek açtığında bünyesindeki tüm gücünü çiçeklerine ve oluşturacağı tohumlarına aktarır.

Budama, çiçeklendirme ve ömrünü uzatma: Aichryson laxum bitkisinin çiçek açması öleceği anlamına gelir. Henüz küçükken tomurcuklanırsa tomurcukları ilk farkettiğinizde kesip yok etmelisiniz. Böylece gelişmeye, serpilmeye devam eder. Gelişirken istediğiniz gibi bir bonsai formu vermek için gereken şekillendirme budamalarını yapmalısınız. Yeterince büyüyüp güzelleştiğinde bırakın çiçeklensin. Eğer çiçekleri en güzel halini aldıktan sonra, solmaya yüz tutar tutmaz daha fazla bekletmeden tüm çiçekleri saplarıyla beraber keserseniz ve biraz da kısaltıp küçültürseniz ölmeyecektir. Veya önceden dallarından kesip yenilerini ürettiyseniz ölmeye terk edebilirsiniz.

Aichryson laxum çoğaltılması

Güzelce gelişmiş, fazlaca dallanmış olan aşk ağacından 8-10cm kadar dallar keserek alın. Dallardaki alt yaprakları makasla kesin. Bir gün açıkta bekletin. Sonra yukarıda tarif edilen toprak karışımına dikin. Toprak ilkin kuru olmalı. İlk bir hafta boyunca sulamayın. Sadece geceleri yapraklarına su fısfıslayın. Bir hafta geçtikten sonra artık normal sulama rejimini devam ettirebilirsiniz. Yeni köklendirmeye başladığınız ilk yılında bitki besini vermeyin.

Faydalanılan Kaynaklar

Aichryson laxum – plantsrescue.com
Aichryson laxum – Tree of Love – worldofsucculents.com

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)