Crassula muscosa, yosun krasula

Crassulaceae familyasından çok ince dallı, küçük yapılı bir tür. Mini yaprakları incecik dallarda çık sıkı bitişik gelişir. Dalda yaprak dizilimi karşılıklı dört yapraktır. İnce gövdede yaprak boğum araları yok gibi kısa ve yapraklar fazlaca bitişik olduğu için yosun krasula sanki yapraksız gibi ve dört köşeli gibi görünür.

Bu bitkiyi yosuna benzettikleri için ‘muscosa’ demişler. Yosun krasula serin aylarda yemyeşil, sıcak aylarda sarımsı yeşil (bezen fıstık yeşiline yakın tonda) olur. Yaz ve sonbahar aylarında çiçeklenir. Çiçekleri beyazımsı, sarımsı soluk renkte ve gösterişsizdir. Direkt güneş almazsa çiçek açmaz.

Crassula muscosa

Habitat: Anavatanı Afrika’nın güneyinde Namibya’nın güneyi ve Cape dolaylarıdır. Kurak ve yarı kurak yerlerde, çoğunlukla kayalık arazilerde görülürler.

Dayanıklılık: Kış soğuklarına en fazla -7C dereceye kadar dayanır. Daha fazla soğukta duruma göre kısmi zararlar veya tamamıyla ölümler olur.

Kullanım: Kayalık bahçe tasarımlarına uygundur. Bahçelerde yer örtücü olarak güzel bir bitkidir. Diğer succulent türlerle aranjman yapmada kullanıma elverişlidir. Evlerde yetiştirilebilir. Ancak güneşli ve çok havadar bir pencere kenarında tutmalısınız. Dış mekanda ise koyu gölge olmayan her yer uygundur.

Dikkat: Su tutucu topraklarda çok hassastır. Ayrıca hava akımlarına fazlasıyla muhtaçtır. Herhangi bir nedenle kolayca kökler ve köklerin çıktığı ana gövde çürür. Üst kısımdaki sağlıklı dallar kopup toprağa düşer. Sabit durabildikleri yerlerde kolayca köklenip gelişimlerine devam ederler.

Yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması

Güneşli yerleri ve direkt güneş alamasa bile güçlü aydınlık olan yerleri sever. Gölgede, loş ışıklı yerlerde önce sağlıksız ve çelimsiz bir hale gelir, sonra ölür gider.

Crassula muscosa toprak seçmese de fazlaca asitli toprakta daha güzel gelişir. Esas önemli olan şey toprağının mineralli, çok süzek ve çok havadar olmasıdır. Şu karışım Crassula muscosa için idealdir:
1 ölçü doğal arazilerden humuslu kara toprak + 1 ölçü ince kum + 1 ölçü kalın kum + 1 ölçü torf (hazır poşet toprak)
Bu karışımda daha sağlıklı, daha dirençli yapılanarak gelişir.

Sulamayı sıcak aylarda toprağı kurumaya yüz tuttuğunda akşam hava iyice karardığı zaman yapın. Böylece hızla serpilirler. Serin aylarda toprak tamamen kurudukça az miktarda su ile sulayın.

Bitki besini vermeniz hastalıklara dirençli kalabilmesi ve güzel görünümü için gereklidir. Azot oranı düşük bitki besinini ya da succulent – kaktüs türlerine mahsus bitki besinini kullanım talimatında tavsiye edilen dozaj ne ise yosun krasula için o dozajı yarıya indirerek kullanın. Mayıstan ağustos veya eylül sonuna kadar ortalama 15 günde bir verin.

Yosun krasulayı çok seviyor ve daha da güzel ve coşkulu yetişmesini istiyorsanız ⇒ maden suyu ile nöbetleşe sulama sayfamı okuyun ve yaz boyunca ona göre yetiştirin. Çünkü mineralli toprağı seviyor. Orada tavsiye edilen bitki besinini de burada anlattığım gibi yarı yarıya düşük dozajlı ayarlamanız gerekiyor.

Saksı – toprak değiştirmek gerekmiyor. Aynı saksıda aynı toprakta yıllarca kalabilir. Fazla uzayıp karman çorman görünüm alırsa budayarak kısaltın ya da aşağıda anlatıldığı gibi yeni bir saksıya dallarını dikerek yeniden başlatın.

Çoğaltılması gayet basittir. Dallarını kırıp iki gün açıkta beklettikten sonra istediğiniz yere ortalama 4cm ara ile dalların dip kısmını 2cm kadar gömerek dikin ve sulayın. Yılın her zamanında yapabilirsiniz. Tohumla çoğaltmada ise tohumların sonbaharda ekilmesi gerekiyor.

Crassula muscosa (yosun krasula) yanlış toprakta ve yanlış ortamlarda bulunmadıkça ve bakımı doğru yapıldıkça problemsiz bir bitkidir.

Faydalanılan Kaynaklar

Crassula muscosa – llifle.com

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)