Bryophyllum cinsi (Kalanchoe cinsinden ayrılan türler)

Crassulaceae familyasından Kalanchoe cinsinin bazı türleri aslında Bryophyllum cinsindendir. Aralarında fazla bir fark yok. Birçok kaynakta tümü Kalanchoe cinsinden diye kabul edilir. Bryophyllum cinsinden türler Madagaskar ve Güney Afrika civarlarına aittir.

Bryophyllum türlerinde cicek modeli

Cinsin türlerinin çiçeklerine bir örnek

Herkesin kolayca anlayacağı başlıca fark çiçek açma tarzıdır. Bu cinsten olan türlerin çiçekleri mini çanlar gibi aşağı bakar. Çiçek açma özelliğinin birçok Kalanchoe türlerinden farklı olmaları ve böylelikle benzer farklılıklarda (aşağı bakan mini çanlar gibi) çiçek açanları Bryophyllum cinsine dahil etmeleri gayet mantıklı. Yine de Kalanchoe cinsine mensup dememizin bir sakıncası yok. Zaten bilimsel olarak da fazla önemli değil. Zira ayrı cinslere mensup türler arasında hibrit elde etmek genellikle imkansızdır ama Kalanchoe türleri ile Bryophyllum türleri arasında hibritler elde etmek kolaylıkla mümkün.

Diğer bir özelliği, normal bir şekilde yaşıyorken yapraklarının kenarlarında çok sayıda minicik fidecikler türetip durmasıdır. Bunlar çevreye düştüğü yerde hayat bulup büyürler. Bu özellik Bryophyllum türlerinin çoğunda gayet belirgindir. Yani hiçbir sıkıntı veya özel bir durum yokken yapraklarda fidecikler türer. Bazı türlerinde ise nadiren olur: Susuzluk gibi ciddi sıkıntılarda ya da fazla nemli ortamda oluyor.

Bryophyllum türleri hem dallarıyla, hem tepe çeliğiyle, hem yaprak çeliğiyle hem de yapraklarının kenarlarında kendiliğinden oluşan mini fideciklerle her yolla kolayca çoğaltılabilir. Çiçekleri solmaya başlayınca tepe kısmı kesip direkt toprağa dikerseniz birçok yeni fidecikler oluşur. Bunlar biraz güçlenince ayırıp tek tek dikin. Fidecikleri ayırdıktan sonra o tepe kısmı artık işe yaramaz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Botani

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.