Bryophyllum cinsi (Kalanchoe cinsinden ayrılan türler)

Burada Bryophyllum cinsinden türler hakkında çok kısa bir açıklama verilmiştir.

Crassulaceae familyasından Kalanchoe cinsinin bazı türleri aslında Bryophyllum cinsindendir. Aralarında fazla bir fark yok. Birçok kaynakta tümü Kalanchoe cinsinden diye kabul edilir. Bryophyllum cinsinden türler Madagaskar ve Güney Afrika cıvarlarında bulunur.

Bryophyllum türlerinde cicek modeli

Bryophyllum türlerinin ciceklenme tarzına bir örnek

Herkesin kolayca anlayabileceği başlıca fark çiçeklenme tarzıdır. Bryophyllum cinsinden olan türlerin çiçekleri mini çanlar gibi aşağı bakar. Çiçeklenme özelliğinin birçok Kalanchoe türlerinden farklı olmaları ve böylelikle benzer farklılıklarda (aşağı bakan mini çanlar gibi) çiçeklenenlerin Bryophyllum cinsinden kabul edilmesi gayet mantıklı gibi görünüyor. Yine de Kalanchoe cinsine mensup diye tanıtılmalarının bir sakıncası yok. Zaten bilimsel olarak da fazla önemli değil. Zira ayrı cinslere mensup türler arasında hibrit elde edilmesi genellikle imkansızdır ama Kalanchoe türleri ile Bryophyllum türleri arasında hibritler elde etmem kolaylıkla mümkün.

Bryophyllum türleri hem dallarıyla, hem tepe çeliğiyle hem de yaprak çeliğiyle her yolla kolayca çoğaltılabilir. Çiçekleri solmaya başlayınca tepe kısmı kesip direkt toprağa dikerseniz birçok yeni fidecikler oluşur. Bunlar biraz güçlenince ayırıp tek tek dikin. Fidecikleri ayırdıktan sonra o tepe kısmı artık işe yaramaz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)