Kalanchoe manginii (Bryophyllum manginii)

Crassulaceae familyasından, Bryophyllum cinsinin veya Kalanchoe cinsinin manginii türü esnek dallı, sarkıcı – sürünücü bir bitkidir. Yükseğe asılan balkon, veranda saksılarına güzel yakışır. Evlerde yetiştirilmeye de uygundur.

Birçok kaynakta bu türün Kalanchoe cinsinden olduğu belirtiliyor. Fakat bu bitki ve benzer tarzda çiçeklenen bazı türler Kalanchoe cinsinden ayrı tutulup Bryophyllum cinsindendir diye sınıflandırılmış. Manginii de onlardan biri.

Kalanchoe manginii

Özellikleri

Anavatanı Madagaskar’dır. Madagaskar’ın orta kısmının güney tarafında Andringitra granit tepeliklerine endemik bir tür olan Kalanchoe manginii deniz seviyesinden 2000 metre kadar yükseltilerde, kayalıklarda, eğimli arazilerde bulunur.

Kalanchoe manginii kış soğuklarına -10C dereceye kadar ama büyük ölçüde tahrip olarak dayanır. -2C dereceye kadar ise dondurucu soğuğun kısa sürmesi şartıyla rahat dayanır. Tüm kıyı illerimizin alçak kesimlerinde sürekli dışarıda, hatta bahçeye dikili olarak yetiştirilebilir. Kışın tomurcuklanmaya başladığından dolayı ne kadar hafif geçerse geçsin don olayı olacağı günlerde üstü rüzgarları hissetmeyeceği şekilde örtülmelidir. Yoksa yeni gelişmekte olan körpe tomurcuk filizlerinin çoğu donar ve ilkbaharda çok az çiçeklenir.

Çiçekleri çabuk solmaz. Uzun süre canlı rengiyle durur. Kış sonuna doğru tomurcuklanmaya başlar. İlkbahar başından itibaren çiçeklerini aça aça yaz başına kadar çiçeksiz kalmaz. Rengi hem nar çiçeğine hem mercan rengine çalan kırmızıdır.

Dalları esnektir. İlkin dik uzasalar da büyüdükçe dallar dik duramaz. Bu sebeple saksılarda sarkıcı bir süs bitkisi olarak kullanılmaya uygundur. Kış sonundan yaz başına kadar 3-4 ay boyunca çiçekli haliyle çok güzel görünür.

Yetiştirilmesi ve bakımı

Şiddetli güneşe, şiddetli sıcağa tam dayanıklı olduğu halde yazları fazla sıcak geçen memleketlerde az güneşli yerlerde yetiştirilmesi tavsiye edilir. Böylece Kalanchoe manginii çiçeksiz kaldığı aylarda sırf yapraklarıyla bile güzel bir süs bitkisi olarak tutulabilir.

Evde yetiştiriyorsanız mutlaka güneş alabilen bir pencerenin hemen yanında tutun ve pencereyi sık sık, mümkün mertebe uzun süreli açık bırakın. K. manginii loş ışıkta çirkinleşir. Havasız, esintisiz yerlerde daha kötü olur.

Minerallerce ve elementlerce zengin bir toprak karışımı yapmalısınız. Kendinden humuslu bir arazi toprağı, hazır poşet toprak (torf) ve iri taneli kum eşit ölçülerde karışım yapabilirsiniz. Sonraki yıl toprak değiştirmezseniz ilkbahar sonu – yaz sonu arasında ayda bir defa düşük dozajlı bitki besini verin.

Sulama bulunduğu yere ve mevsime göre değişir. Ev içinde yetiştirilen Kalanchoe manginii yaz boyunca toprak tamamen kurur kurumaz bolca su ile, diğer zamanlarda toprak kupkuru oldukça az miktarda su ile sulanmalıdır. Dışarıda açık havada yetiştirilenler ise ilkbahar ve yaz aylarında toprak üst yüzeyinde kaydadeğer bir kuruma oldukça sulanmalıdır. Diğer zamanlarda toprak iyice kurudukça sulayın.

Budama istemez ama çiçekleri solduktan sonra eğer ihtiyaç duyarsanız istediğiniz gibi budayın.

Çoğaltılması

Kalanchoe manginii dallarını kırıp direkt toprağa dikmekle yılın her zamanında çoğaltılabilir. İlkbahardan sonbahara kadar tek yapraklarından çoğaltılabilir. Yaza doğru çiçekleri solmaya başladığında çiçekli tepeleri kesip toprağa dikerseniz birçok küçük fideler oluşturacaktır. Bunlar 2-3cm gibi büyüdüğünde ayırıp tek tek dikmeniz gerekir. Fidelerinden arındırılan tepe dal boş kaldığında artık gelişim göstermez. Bunu atabilirsiniz.

Problemleri

Fazla nemli yerlerde, pek havadar olmayan ortamlarda yapraklarda külleme ve pas gibi mantar hastalıkları türeyebilir. Böyle yerlerde tutmaktan kaçının ya da uygun bir ilaç alıp kullanın. Ev vb kapalı mekanlarda yetiştirilen Kalanchoe manginii bitkileri gereksiz sulamalar karşısında köklerden başlayarak çürürler.

Kaynaklar

Kalanchoe manginii – llifle.com



Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)