Euphorbia pseudograntii (Synadenium grantii)

Afrika süt çalısı zayıf güçsüz topraklara, aylarca susuz kalmaya ve kışın hafif donmalara karşı dirençli bir bitkidir. Koyu gölgeli yerlerde de aşırı güneşli yerlerde de yaşayabiliyor. Euphorbiaceae familyasından, Euphorbia cinsinin Euphorbia pseudograntii türü (diğer bilimsel adı Synadenium grantii’dir). Genelde Afrika süt çalısı denir.

Genel Özellikleri

Afrika süt çalısı, Euphorbia pseudograntii

Afrika süt çalısı, Euphorbia pseudograntii

Dalları dikensiz ve pürüzsüzdür. Boyu genelde 1 ile 5 metre arasında olup yerine göre 10 metreye kadar uzayabilir. Euphorbia pseudograntii’nin dallanması genelde dibe yakın kısımlardan olur ve pek fazla dallanıp budaklanmaz. Dallar yukarı doğru uzamaya çalışır. Gövde ve ana dallar pek kalınlaşmadıkları için uzarken sağa sola eğik gibi gelişim gösterebilir, yakınındaki duvarlara ve diğer bitkilere yaslanarak dik durmaya çalışır. Başlıca üç çeşidi var: Sade yeşil yapraklısı, kızılımsı renk yapraklısı ve yeşil üzerine rasgele bordo kırçıllı veya benekli yapraklısı..

Zehirlidir: Bir yerini kesseniz beyaz süt çıkar. Çocuklardan uzak tutulması gereken bitkilerdendir. Gözlere gelirse fena acıma, ağrı, sancı yapar.

Habitat

Anavatanı orta ve doğu Afrikadır (kuzeyde Etiyopya’dan güneyde Malavi’ye kadar olan bölgelerde). Euphorbia pseudograntii çoğunlukla tam tropikal kuşak içinde, rakım 600m – 900m cıvarlarında yüksek kesimlerde, seyrek ağaçlı ormanlık bölgelerde en çok kayalıkları ve kumlukları tercih etmiş olarak bulunur.

Uyumluluk

Euphorbia pseudograntii zayıf güçsüz topraklara, aylarca susuz kalmaya ve kışın hafif donmalara karşı dirençli bir bitkidir. Koyu gölgeli yerlerde de aşırı güneşli yerlerde de yaşayabiliyor. Yazın sıcak aylarda sık sık sularsanız, yeri de fazla güneş almıyorsa çok hızlı büyüyerek her yeri kaplamaya çalışır. Aşırı güneş alan yerlerde az sulama sonucunda daha az, daha derli toplu gelişir. Kışın soğukta yapraklarını döker. -10°C dereceye kadar soğuklara dayanır.

Kullanım

İçmekan süs bitkisi olarak kullanılabilir. Dış mekanlarda succulent bahçelerinde, kayalık bahçelerinde susuzluğa gayet iyi dayanıklı olarak sorunsuzca yetişir. Euphorbia pseudograntii bahçe çit bitkisi olarak da uygundur.

Euphorbia pseudograntii Afrika’da birçok yerde yerel – ilkel yöntemlerle ilaçlar elde etmede kullanılır. Oysa her parçasıyla çok zehirli bir bitkidir. Zaten bu bitkiden bazı özel kullanımlar için zehir yapıyorlar.

Yetiştirilmesi – Bakımı

Bu konuda fazla söze gerek yok. Euphorbia pseudograntii hiçbir müşkülpesentliği olmayan gayet dayanıklı bir bitkidir. Şiddetli güneşte de olur gölgede de olur. Orta ve düşük verimlilikteki topraklarda daha sağlıklı gelişir. Gübre filan istemez. 2 – 3 yılda bir toprak değiştirin yeter. Sulamayı istediğiniz zaman rasgele yapabilirsiniz. kışın eğer bulunduğu yer çok soğuk oluyorsa ıslak toprak kökleri çürütebilir. Bu durumda sulamayı ancak toprağı kupkuru olduğu zamanlarda az miktarda su ile yapın. Ama sıcak odada ise sulamada herhangi bir değişikliğe gerek yok. Her yıl (gerek duyarsanız) yaza doğru istediğiniz gibi budayabilirsiniz.

Çoğaltılması: Dallarını kırıp direkt olarak toprağa dikmekle yapılır. Kısa sürede köklenirler. Özel bir şey yapmaya gerek yok. Sadece çürüme ihtimaline karşı dikmeden önce bir iki gün açıkta bekletin ki kesik yer tamamıyla kurumuş olsun.

Kaynaklar

Euphorbia pseudograntii – prota4u.org

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | | | | | |


'Euphorbia pseudograntii (Synadenium grantii)' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

    Dayanıklı bir bitki türünü daha tanıdım. Süt ağacının daha yaygın olan kaktüs türü var bende. Bu da çok güzelmiş. İstanbul ve ılıman iklim balkonlarına da uygun.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)