Cordyline fruticosa ‘Red Sister’ (kızıl bacı çiçeği)

Cordyline fruticosa türünün ‘Red Sister’ adlı kültivarıdır. Kızıl bacı çiçeği diyebiliriz. Renkli yapraklarından dolayı çok beğenilir.

Her bir yaprağı rasgele pembe, fuşya, koyu kestane, morumsu kırmızı renkler ve koyu metalik yeşil karışık renkli olarak gelişir. Aynı daldaki yapraklardaki farklılıkları zaman içinde ışığa, ısıya ve toprağa göre değişebilir.

Asparagaceae (Kuşkonmazgiller) familyasındandır. Anavatanı Güneydoğu Asya, Okyanusya civarlarıdır. Cordyline fruticosa’nın diğer adı Cordyline terminalis’tir. Yani ikisi kesinlikle aynı bitki.

Saksılarda salon-ofis süs bitkisi olarak kullanılır. Cordyline fruticosa ‘Red Sister’ – kızıl bacı çiçeği en gösterişli ofis bitkilerindendir. Boyu zamanla uzar (2 m kadar). Uzun çıplak dallardan hoşlanmıyorsanız uzadıkça parçalara bölüp ayrı ayrı köklendirebilirsiniz.

Cordyline fruticosa ‘Red Sister’

Cordyline fruticosa ‘Red Sister’

Kızıl bacı çiçeği kışın hafif don olayları yaşanan yerlerde bahçelere dikilebilir. -1C derece soğukta yapraklar hafifçe zarar görür. -3C dereceye kadar, eğer soğuk çok uzun sürmezse kışı yapraklarda büyük zararlarla atlatır. Eğer don olayları olacak günleri kollar ve o günlerde güzelce sarıp korumaya alırsan pek zarar görmez. -4C derece don olayında ise tüm toprak üstü dalları kurur. İlkbahar ortasında kökten yeni filizler çıkarır ve yeni dallar yükselmeye başlar. Türkiye’de bahçede yetiştirilmeye ancak Güney Ege ve Akdeniz bölgesinin deniz seviyesi (düşük rakım) yerlerinde uygundur. Buralarda güney cephelere dikilirse kışın hiçbir koruma istemez. Ama kuzey rüzgarlarını alan yerlerde don olayı olacak günlerde naylonla sarılmalıdır.

Yetiştirilmesi, bakımı

Cordyline fruticosa ‘Red Sister’ yarı güneş yarı gölge yerleri sever. Yaz aylarında öğle saatlerinin güneşinden korunmalıdır.

Toprak

Nötrün altında, orta ve hafif asitli toprak ister (pH 5.6 – 6.5 gibi). Fazla asitli topraklarda yaprak uçları, yeni filiz uçları kararır ve çürür. Alkalinli topraklarda ise pek sorun çıkmaz ama gerektiği gibi de serpilemezler. Toprak iyi havadar olmalı. Güvenilir marka süs bitkisi toprağı olabilir (fakat perlit bu bitkiye zararlıdır, perlitli olmayacak). Buna 1/5 oranında ponza taşı ve biraz da solucan gübresi ekleseniz daha iyi olur. Doğal humuslu toprak + kırmızı toprak + ponza taşı + dişli kum eşit miktarlarda karışımı daha dayanıklı olmasını sağlar. Hem bunun gibi doğal toprak karışımlarında daha hızlı büyür.

Gübre, bitki besini

Tuzlu toprak uyumlusu olduğundan dolayı her türlü hayvan gübresi verilebilir (yanmış olması şartıyla). Fakat günümüzde sağlıklı gübre bulmak zor. Artık en güvenilir gübre solucan gübresidir. Veya bitki besini verecekseniz genel amaçlı sıvı bitki besininden (npk 6-6-6) ortalama 20 günde bir verin. Kışın bulunduğu ortama göre gelişimi yavaşlarsa bitki besinini yarı dozajda devam ettirin.

Sulama

Yaz aylarında toprağının üst yüzeyinin yaşlılığı gidince ama nemliliği fazla azalmadan sulayın. Sıklık böyle olacak. Serin-soğuk aylarda üst yüzeyin nemliliğinin neredeyse kupkuru olmasına kadar bekleyin. Ayrıca sulama suyu eğer direkt musluktan ise önce açık bir kapta en az 24 saat bekletilerek klorunun uçurulması gerekir.

Çoğaltılması

Kızıl bacı çiçeğinin çelikle çoğaltılması gayet kolaydır. Her parçası çabucak köklenir. İlkbahar ortasından en geç yaz sonuna kadarki dönemde en üst kısmı 15 cm kadar kesip ayırın. Fazla yapraklarını ayıklayın (en üstten birkaç yaprak kalacak). Öylece toprağa dikin. Yapraklarda pörsüme bile olmadan çabucak köklenir. Alt kısım fazla uzun ise 10cm parçalara ayırıp dikin. Her parça kesin köklenir ve filizlenir. Yeter ki köklendirme toprağını doğru hazırlayın. %70 dişli kum + %30 hazır poşet toprak karışımı uygundur.

Saksılara diktiğiniz çelikleri günde birkaç saat sabah veya akşam güneşi alan ve çok havadar olan bir yerde tutarsanız köklenmeleri kesindir ve çabuk olur.

Problemleri

Perlitli toprak, klorlu su, yüksek alkalinli toprak, yapraklara besinli su fısfıslamak, fazla kuru hava, güneşsiz kalmak, uzun süreli yakıcı güneş problemlere yol açar. Cordyline fruticosa ‘Red Sister’ bitlenmeyen, kolay kolay hastalıklanmayan çok uyumlu ve çok güzel bir bitkidir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)