Pentas lanceonata

Rubiaceae (kökboyasıgiller) familyasının Pentas cinsinin Pentas lanceonata türünün ABD’de en yaygın adları Egyptian star (Mısır yıldızı) ve star cluster (yıldız kümesi).. Bizde beşiz çiçeği denmiş. Anavatanı Afrika’nın doğusu ve Yemen civarlarıdır.

Pentas, beşiz çiçeği

Özellikleri

Birçoğu bir arada küçük yıldızlar şeklinde açan çiçekleriyle pentas şık bir bitkidir. Akdeniz iklimine, sıcağa ve kuraklığa uyumludur. Evde de (güneşli pencere kenarında) yetişmesi mümkündür. Uzun süre direkt güneş alırsa daha iyi çiçek açar. Güneşli ve çok sıcak bahçe, teras ve balkonlara uygunluğu tamdır.

Mevsim şartları elverdiğince bütün yıl kesintisiz çiçek açar. Çiçeklerinin rengi beyaz, kırmızı ve çeşitli pembe tonlarında olan pentas çeşitleri var. Aslında uzun ömürlü bir bitkidir ama küçük bir fide iken güzelce çiçek açma özelliğinden dolayı park ve bahçeler için mevsimlik gibi kullanılır. Kışları soğuk geçen yerlerde zaten mecburen mevsimlik olarak değerlendirilir. Saksıda yetiştirip kışın dondan korursanız uzun ömürlüdür.

Pentas beşiz çiçeği kesme çiçekçilikte önemli bitkilerdendir. Hatta ticaret açısından kesme çiçek daha da uygundur. Çünkü çiçeklerini kestikçe daha güzel gelişir ve daha çok çiçek açar. Fakat yeni bodur kültivarları kesme çiçekçiliği uygun olmaz.

Kışa dayanıklılığı -5C dereceye kadar uygundur. -7C ve biraz fazlası soğukta bir hayli yıpranır. İlkbaharda tekrar gelişime devam eder.

Beşiz çiçeği

Bahçede ve saksıda yetiştirme

Pentasların yerini ikliminize göre seçin. Yazın şiddetli sıcak olan yerlerde çok az güneşli ama güçlü aydınlık.. ya da hiç güneşsiz ama güçlü aydınlık yerler uygundur. Koyu gölge (loş ışık) sevmez. Yaz ayları fazla sıcak olmayan yerlerde ise duruma göre günde birkaç saat direkt güneş alması gerekiyor.

Bahçeye dikmeden önce toprağı derinden çapalayın. Sonra biraz torf ve çok az koyun gübresi ile toprağı iyice karıştırın. Sonra fideleri ekin.

Saksıda yetiştirmek için mümkün mertebe büyük saksı kullanın. Bölgenizde yazın hava ne kadar sıcaksa o denli büyük saksıya ihtiyacı var. Çünkü köklerinin küçük saksıda fazla ısınması gelişimini çok kötü aksatır.

Saksıda toprak olarak 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü arazi toprağı + 1 ölçü iri taneli dere kumu ve çok az miktarda koyun gübresi hepsini karıştırın. Fideleri ekin ve sulayın. 1 ay sonra başlayarak sulama suyuna çok az miktarda çiçek açmaçlı bitki besini karıştırın. Bunu her iki veya üç sulamada bir yapmalısınız. Miktarı ise tavsiye dozajın dörtte biri olmalıdır. Sonbahara kadar böyle devam edin.

Pentas fide üretimi

Çelikle yılın her zamanında kolayca yeni fideler üretebilirsiniz. Önce köklendirme toprağı kullanın. Sonra köklerini topraktan ayırmadan esas yerlerine dikin.

Tohumdan yetişenler ise birkaç ay sonra çiçek açmaya başlar. Yani o da uygundur. Fakat pentas tohumları uzun süre saklamaya gelmez. Tohumları olgunşıp kuruyunca acilen ekmelisiniz.

Sorunları

Beşiz çiçeği pentas bitlenmeye, özellikle örümcek bitlerin dadanmasına son derece yatkındır. Saksıda balkonda veya evlerde yetiştirilen pentaslara örümcek bitler mutlaka fazlasıyla dadanır. Bu bitlere ancak kırmızı örümcek denen bitki zararlısı parazitlere etki eden ilaç etki eder. Veya çok sık yıkamalısınız ki zor iş. Bu şekilde ancak bahçeye edili olanları korursunuz.

'Pentas lanceonata' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Berna , Afyonkarahisar dedi ki:

    Pentas çiçeği çeliği kaç günde köklenir? Çeliği kavanoz kapatarak da tutturabilir miyiz?
    ***
    Belli olmaz. 15-25 gün arası değişir. Sıcak yaz günlerinde kapalı tutmayı tavsiye etmem. çürüme olabiliyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.