Pentas lanceonata, beşiz yıldız çiçeği

Birçoğu bir arada küçük yıldızlar şeklinde açan çiçekleriyle şık bir bitkidir. Akdeniz iklimine, sıcağa ve kuraklığa uyumludur. Evde de (güneşli pencere kenarında) yetiştirilebilir.

Rubiaceae (kökboyasıgiller) familyasının Pentas cinsinin Pentas lanceonata türünün ABD’de en yaygın adları Egyptian star (Mısır yıldızı) ve star cluster (yıldız kümesi).. Bizde beşiz çiçeği denmiş. Anavatanı Afrika’nın doğusu ve Yemen civarlarıdır.

Pentas, beşiz çiçeği

Mevsim şartları elverdiğince bütün yıl kesintisiz çiçek açabilir. Aslında uzun ömürlü bir bitkidir ama küçük bir fide iken güzelce çiçeklenme özelliğinden dolayı park ve bahçeler için mevsimlik gibi kullanılır. Kışları soğuk geçen yerlerde zaten mecburen mevsimlik olarak değerlendirilir. Saksıda yetiştirip kışın dondan korursanız uzun ömürlü yetiştirebilirsiniz. Evlerde, çok iyi güneş alan pencere önlerinde yetiştirilebilir.

Pentas (beşiz çiçeği) uzun süre direkt güneş alırsa daha iyi çiçeklenir. Güneşli ve çok sıcak bahçe, teras ve balkonlara uygunluğu tamdır. Kesme çiçekçilikte önemli bitkilerdendir. Hatta ticaret açısından daha da uygundur çünkü çiçekleri kesildikçe daha güzel gelişir ve daha çok çiçeklenir. Yeni bodur kültivarları kesme çiçekçiliği uygun olmaz.

Kışa dayanıklılığı: -5C dereceye kadar uygundur. -7°C ve biraz fazlası soğukta bir hayli yıpranır. İlkbharda dipten kesilirse tekrar büyür. Fakat bodur kültivarları gayet dayanıksızdır. -1C dereceyi bile kaldıramazlar.

Çelikle yılın her zamanında kolayca çoğaltılabilir. Tohumdan yetişenler birkaç ay sonra çiçeklenir yani o da uygundur.

Sorunları:
Beşiz çiçeği pentas bitlenmeye, özellikle örümcek bitlerin dadanmasına son derece yatkındır. Bahçenizde gelişimi iyi değilse yaprak altlarını büyüteçle dikkatle inceleyin. Evlerde yetiştirilen pentaslara ise örümcek bitler mutlaka dadanır. Bu bitlere ancak kırmızı örümcek denen bitki zararlısı parazitlere etki eden ilaç etki eder.


'Pentas lanceonata, beşiz yıldız çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Perihan P. -Ankara dedi ki:

  Pentas çiçeğini çok seviyorum. Çok vefalı bir çiçek. Her daim çiçekli. Ankara’da bahçede yetiştirebilir miyim? Ayrıca dal çeliği ile çoğaltmak nasıl yapılır?
  ***
  Orada kış soğuklarına dayanamaz. Çoğaltmak için yaz aylarında dallarından kırıp direkt toprağa dikeceksiniz.

 2. Ali, Mersin dedi ki:

  Bendeki pentas çiçeği takriben boyu yarım metreyi bulmuş. Yaprakları iri. Bir sürü çiçek açıyordu. Son 10 gündür yaprakları yapış yapış. Sanki üzerine yapışkan dökülmüş gibi. Güneşte daha rahat fark ediliyor. Sanki bazı yapraklarını bir şey kemiriyor. Yeni açan yapraklar rengi çok sarıya dönüp bozuluyor. Bitki için suda örümcek zehiri hazırlayıp fısfısladım. Güzelim çiçek mahfoldu. Yapraklarını kontrol ediyorum böcek göremiyorum. Fakat bazı yaprakları sanki bişeyler kemiriyor.
  ***
  Büyük bir ihtimalle rengi belli olmayan kırmızı örümcek türü bitler dadanmıştır. Çok küçük oldukları için kolay kolay göremezsiniz. İlaçlamanız gerekiyor. Zirai mücadele ilaçları satan yerlerden kırmızı örümcek ilacı aramalısınız. Diğer ilaçlar etki etmez.

 3. Cengiz, Mersin dedi ki:

  Dal çeliği ile nasıl çoğaltılacak? Suya koyup köklenmesi mi beklenecek yoksa dalı direkt toprağa mı ekeceğiz?
  ***
  Bu sayfanın düzenlenmesi gerekiyor. Şimdilik kısaca şöyle diyeyim: Mersin’e göre nisandan mayıs sonuna kadar ya da eylülden kasım başına kadarki dönemde dallarını direkt toprağa dikeceksiniz. Böylece köklenirler. Şiddetli sıcak yaz aylarında veya yeterince sıcak olmayan kış aylarında denemenizi tavsiye etmem.

 4. Cengiz, Mersin dedi ki:

  Bir arkadaşım tohumundan yetiştirmiş ve çiçek almaya başlamış. Tohumları nasıl alabilirim ve tohumlar nerededir?
  ***
  Çiçekler solunca onların yerinde küçük yuvarlak meyveler oluşmaya başlar. Onlar kuruyunca içindeki tohumları alırsınız.

 5. Berna , Afyonkarahisar dedi ki:

  Pentas çiçeği çeliği kaç günde köklenir? Çeliği kavanoz kapatarak da tutturabilir miyiz?
  ***
  Belli olmaz. 15-25 gün arası değişir. Sıcak yaz günlerinde kapalı tutmayı tavsiye etmem. çürüme olabiliyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)