Üç renkli dua çiçeği (Stromanthe sanguinea ‘Tricolor’)

Çok şık bir salon / ofis bitkisi olduğu kadar aynı zamanda çok hoş bir bahçe bitkisidir (iklimi olan bölgelerde).

Buna üç renkli calathea da deniyor fakat aslında calathae değildir. Onunla aynı familyadan: Marantaceae (Duaçiçeğigiller).. Başka cinsten: Stromanythe. Ve bu cinsin sanguinea türünün kültivarlarındandır.

Yaprağın üst tarafında yeşil ve beyaz renkler bazen kırçıllı gibi bazen daha kesin ayrılmış gibi rasgele dağınık gelişir. Her yaprakta yeşil ve beyaz kısımlar / çizgiler farklı olur. Yaprakların alt tarafı ise Kızılımsı koyu bordo veya kızıl kestane gibi bir renktedir. Bu yüzden üç renkli dua çiçeği diyoruz.

Stromanythe sanguinea’nın en çok tutulan iki kültivarı:
Stromanthe sanguinea ‘Tricolor’ ve Stromanthe sanguinea ‘Triostar’

Üç renkli dua çiçeği, Stromanthe sanguinea 'Tricolor'

Üç renkli dua çiçeği, Stromanthe sanguinea ‘Tricolor’

Aralarında ne fark var? Ayırt etmek çok zor. Tricolor’un beyaza yakın tonda çiçek açtığı, boyunun yarım metreyi pek aşmadığı ve kışın -4°C derece soğuklara, hafif don olaylarına dayanabildiği söyleniyor. Triostar ise pembe / kırmızı çiçek açıyor. Boyu 1.20 m. kadar uzayabiliyor. Kışın -10°C dereceye yakın soğuklara dayanabiliyor.

Bunlar birçok bölgemizde devamlı bahçede yetiştirilebilir. Kışın dibi malç (kuru yapraklar, yaprak çürüntüleri, toprak ve eski sığır gübresi karışımı) ile örtülerek korunmalı. Yapraklar soğuktan kuruyup tamamıyla yok olsa bile baharda yeniden ortaya çıkar kısa bir zaman içinde daha güzel serpilir.

12°C derece altında gelişimi durur veya yavaşlar. Daha soğukta tamamen durur. Hızlı büyümesi 15°C dereceden daha sıcak havaya bağlıdır.

Üç renkli dua çiçeğinin evlerde, ofislerde bakımı ve yetiştirilmesi öğrenmek için » Dua çiçeği sayfama bakmalısınız. Aynı bakıma ihtiyacı var. Çoğaltıllması da aynıdır. Bahçede yetiştirilmesi ise kışın ısı derecesi -10C dereceden daha soğuk olmuyorsa, kışın toprak yüzeyini 15-20cm kuru yaprak + toprak karışımı ile örtüp korumak şartına bağlıdır. Gün boyu aşırı güneş almayan yerlere dikebilirsiniz. Her kış yok olur ama her ilkbaharda havalar ısındığında büyük bir hızla yapraklanır.

Üç renkli dua çiçeği

Üç renkli dua çiçeği

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |


'Üç renkli dua çiçeği (Stromanthe sanguinea ‘Tricolor’)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Konul, Bakı dedi ki:

  Bahs ettiğim loş havasız ortamdaki çiçekcilerden bu bitkiden de almıştım. Yapraklar bozulmuş. Bazılarının üstünde çürüklük var. Şiddetli aydınlık, sabah güneşi alan yerde. Direkt guneş almiyor. Sabah akşam açık pencereli bir odada tutuyorum. Düzelir mi? Bahs ettiğim sorunlar yeni yapraklarda. Yaprakları öyle birakayım kalsınlar mı yoksa keseyim mi?
  ***
  Gönül hanım sizde de maşallah her bitkiden varmış. Geçen yıl, baharda Üç renkli dua çiçeğimin yaprakları anlattığınız gibi kısmen bozuldu. Sonra havalar ısınınca çok güzel bir şekilde canlandı. Yepyeni yapraklar çıkardı. Eskisinden daha iyi oldu. Bizim salon kışın soğuk olur ama kışın da çok iyiydi. Baharda yine kısmen bozuldu. Şimdi yeni yeni canlanmaya başlıyor. Galiba her kış sonunda, bahar başında böyle bir değişim özelliği var. Odanızın şartları bence bu bitki için uygun. Orada tutmanız iyi olur. Sabah erken saatlerde az biraz güneş yaprakları ve saksıyı hafifçe ısıtırsa (ve en az bir saat devam ederse) daha iyi olacak. Bozulan yaprakları kesmeyin. Sadece tam kurumuş yerlerini makasla kesin.

 2. yunus emre bulut/tokat dedi ki:

  kıymetli emektar hocam sitenizi yakın zamanda keşfettim çok üzüldüm geç keşfettiğim için merak ettiğim için bilgilerinizi de okudum maşallah bu kadar bilgiyi tek başınıza yazmanız hemde botanikçi veya ziraatci olmamanıza rağmen takdire şayan bu nasıl bir özveri çok hevesli olmama rağmen okumayla bitiremiyorum bu kadar bilgiyi nasıl edindiniz nasıl üşenmediniz yazdınız bravo.
  tarzınız çok hoş teşbihte hata olmasın bazı tepkileriniz ünlü kardiyolog canan karatay gibi. erinmeden herkese cevap veriyorsunuz çok hoş. kafa karışıklığım; not etmiş değilim ancak internetteki diğer süs bitkileri yetiştirme ile ilgili bilgiler edinirken sizin bilgileriniz arasında çelişki olması. edindiğim orjinal bilgileri not ediyorum. aklımdan geçeni belirtmeden geçemeyeceğim sizi sitenizi ve süs bitkileri deyince tek kelime ile özetlersek ESİNTİ diyorum. ilgili olmama rağmen ilk kez karşılaşıyorum esintiyle havayı biliyordum ancak esintiyi ve önemini sizden öğrendim. keşke lisan bilseydim de bende okusaydım yabancı literatürleri ne mutlu size başka kaynaktan okuyup anlıyor ve bizlerle paylaşıyorsunuz ellerinize emeğinize sağlık. sağlıklı hayat geçirin ve bizleri orjinal bilgisiz bırakmayın.
  ***
  Yunus Bey takdirlerinize çok teşekkür ederim. Esinti meselesi salonlarda bitki yetiştirmede kendi tecrübelerime dayanıyor. Ama tabii elbette yabancı uzman kaynaklarda da esintinin, hava hareketlerinin önemine değinilir. İnternette sırf ziyaretçi çekmek için abur cubur bilgiler sunanlar ise yalan yanlış gelişigüzel bilgiler verir. Birisi benjamin hiçbir şekilde hava hareketlerine maruz kalmamalı demiş ve pekçok taklitçi bu bilgiyi yaymış. Oysa tam tersi en çok hava hareketlerine muhtaç türlerden biridir. Hatta Youtube gibi rekabeti yüksek ortamlarda ilgi çekmek için yalan bilgi verenler bile çok. Bizde de aynısını yapanlar vardır veya yoksa bile çok yakında olur. Tekrar teşekkür ederim. Böyle ciddi eleştiriler (faydalandıklarını bildirenler veya eksik ya da yanlış şeyleri bildirenler) beni sevindiriyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)