Dua çiçeği (Maranta leuconeura)

Yaprakları gece yukarı dik, gündüz çevreye dağınık pozisyon aldığından dolayı dua çiçeği demişler. İngilizcede de aynı isim verilir (prayer plant –duacı bitki).

Genel özellikler

Hem Marantaceae (Duaçiçeğigiller) familyasının hem Maranta cinsinin örnek türü bildiğimiz dua çiçeğidir (Maranta leuconeura). Bilimsel olarak kabul edilmiş 20 kadar Maranta türü var.

Süs bitkisi olarak en yaygın kullanılan iki dua çiçeği çeşidi:

M. leuconeura var. kerchoveana yaprak damarları arasında koyu renkli yuvarlağımsı bölgeler oluşur.
M. leuconeura var. erythroneura koyu yeşil yapraklarının damarları güçlü tonda kırmızı.

İsim

Dua çiçeğinin bilimsel adı (Maranta) 16. yüzyılda keşfedip süs bitkisi olarak tanıtan İtalyan botanikçi Bartolomeo Maranta’dan geliyor. Leuconeura ise beyaz damarlı anlamına gelir (yapraklarıyla ilgili olarak).

Habitat

Maranta türlerinin anavatanı kuzey ve güney Amerika kıtalarının tropikal kesimleri ve Karayiplerin doğusu. Yumru-rizom kökleri yıldan yıla güçlenir. Guruplar halinde gelişirler. Bildiğimiz dua çiçeği (Maranta leuconeura) Brezilya’nın yağmur ormanlarına aittir.

Dua çiçeği

Dua çiçeği

Soğuğa dayanıklılığı

Pek dayanıklı değildir. Belki -4C dereceye kadar, bütün yaprakları ve gövdeleri kuruyarak dayanabilir. Hayatta kalırsa baharda havalar ısınınca büyük bir hızla yeniden gelişmeye başlar.

Yetiştirilmesi, bakımı

Kocaman saksıları sevmez. Bizim çiçek meraklılarının çok tehlikeli bir alışkanlığı yeni bir bitki aldıklarında hemen kocaman saksılara dikmek ve toprağını acilen değiştirmektir. Bu da dua çiçeğini perişan eder. Sıcak ve havadar toprak istediğinden dolayı köklerinin zar zor sığacağı saksılarda yetiştirin. İki-üç yılda bir saksı değiştirin.

Güneş

Yapraklarının hoş renklerinin korunabilmesi için güneşin derecesi önemlidir. Hiç güneş almazsa yapraklar soluk renkli olur. Yeşili fazla olur. Yazın yakıcı güneş renklerin canlılığını söndürür. Kışın (kasım ortası – nisan ortası) direkt güneş alması iyidir. Diğer aylarda direkt güneş sabah erken saatlerde ya da akşamın son iki-üç saati zarar vermez. Öğle civarı güneşi alıyorsa güneş filtrelenmelidir.

Saksı, toprak

Fazla derin olmayan yayvan saksılar kullanmalısınız. Derinlik 8-10cm dolaylarında olmalı. Poşetlerde satılan hazır topraklar tek başına uygundur. Kendiniz karışım yapacaksanız perlit kullanmayın. Ya da perliti çok az tutun. Onun yerine ponza taşı veya kuvars kumu daha iyidir. Sığ toprak istediğinden dolayı toprağı bir şeyle karıştırmak gerekmiyor. Ancak doğal humuslu gerçek toprak kullanacaksanız 1/4 oranında kuvars kumuyla karıştırın. Toprak orta ve hafif asitli ya da nötr olursa daha sağlıklı olur. Alkalinlilik derecesi fazla olmamalı.

Sulama

Toprak yüzeyi hafiften kurudukça sulayacaksınız. Kışın toprak yüzeyinin biraz daha kurumasını bekleyin. Musluk suyuyla direkt sularsanız dua çiçeğinin kökleri klordan rahatsız olur. Bu da yapraklarda uç ve kenar kurumaları şeklinde kendini gösterir. Suyu açık şekilde iki gün bekletin sonra kullanın. Sulamayı toprağın ve köklerin yıkanacağı şekilde bol su ile yapmalısınız. Saksı altında tabakta su bekletmeyin.

Besin verme

Genel amaçlı bitki besininden her üç-dört sulamada bir verin.  Eğer normal sulamaları yukarda anlattığım gibi toprak yıkaması olacak şekilde yapmaya devam edebilecekseniz besin vermeyi her iki sulamada bir (normal sulamayla nöbetleşe) verin. Besinli sulamayı bolca tutmayın. Köklerin ıslanacağı v saksı altından birkaç damla su çıkacağı kadarı yeterli. Kışın gelişim durmuşsa besin vermeyip sulamayı da bir hayli azaltın.

Dinlendirme – çoğaltma

Bunu iki-üç yılda bir yapmalısınız (kışın çok kötü bozulma gösterirse mutlaka yapın). Dua çiçeğinizin daha sağlıklı ve daha gür büyümesi için kış sonuna doğru susuz bırakın. Toprak kuruyunca daha serin bir yere alın. Toprak her adamakıllı kuruduğunda çok az miktar su dökerek ilkbaharın ılık rüzgârlı günleri gelene kadar dinlendirin. Sonra kurumuş yapraklarını, dallarını kurumamış olsalar bile dipten kesin. Güneşli, havadar bir pencere önüne koyup sulayın. Çok hızlı sürgünler çıkararak hızlıca büyür.

Çoğaltmak istiyorsanız dinlendirme sonunda söküp rizomlarını inceleyin. Guruplaşmalar olmuşsa 3’lü veya 4’lü ayırın. Ayrı ayrı saksılara dikin. Saksılar zor sığacağı kadar olmalı. Rizomlar çok küçük ise afrika menekşesi saksısına dikin. Güneşin saksıları ısıtmasıyla hızla büyümeye başlarlar. Kısa sürede beklenmedik büyüme ve çoğalma gösterip kökler saksıya hiç sığmaz olursa yaz sonuna doğru, yaz sıcakları biraz dindiği zaman bir boy büyük saksıya aktarın. Ya da sonraki baharda aktarın.

Rizomları tek tek değil guruplar halinde ayırarak yukarda anlattığım gibi çoğaltmak en güvenlisidir. Fakat yaz boyunca yeni sürgünleri dipten ayırarak da çoğaltmak mümkün. Ben bunu tavsiye etmiyorum.

Zararlıları ve problemleri

Evlerde dua çiçeğine örümcek bitler zarar veriyor. İşin kötüsü bunlar gözle görülmez. Bitki biti ilaçları da onları öldürmez, etki etmez. Yaprakları haftada bir gibi ıslak bezle silmelisiniz. Bu sayede bitlerden koruyabilirsiniz.

Kışın satın aldığınızda evlerinizde bozulabilir. Yukardaki dinlendirme kısmını okuyup dinlendirin. Yazın aldığınızda bozuluyorsa yerini sevmemiştir. Havadar yerleri sever. Koyu gölge ya da yazın şiddetli güneşi zararlıdır.

En yaygın görülen dua çiçeği problemi yapraklarda uç ve kenar kurumasıdır.
Başlıca sebepleri şunlar:
— Örümcek bit (kırmızı örümcek) zararlısı.
— Klorlu su ile sulamak dua çiçeğin önce köklerine, sonra yapraklarına zarar verir.
— Şiddetli hava kuruluğu: Havası fazla kuru olan memleketlerde (örnek Mardin) yazın sıcak günlerde yapraklar kötü etkilenir. Çözümü için » hava nemlendirme sayfasına bakın.
— Aşırı sıcakta veya fazla soğukta hava cereyanı.
— Yazın yakıcı öğle civarı güneşinin direkt gelmesi.
— Kışın sıcak-havasız evler.
— Alkalin derecesi yüksek topraklarda da bozulmalar olabilir.
— Gereğinden fazla büyük saksıda köklerin bol toprakta, derinde kalıp boğulması.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: |


'Dua çiçeği (Maranta leuconeura)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ayşe Ö. -İstanbul dedi ki:

  Dua çiçeğimin yaprak uçları kuruyor. Diğer çiçeklerimin de aynı. Bakımını genelde yapıyorum. Acaba neden olur?
  ***
  Havalar soğuyunca pencereleri kapalı tutmak ve ısıtıcı kullanmak sebebiyle böyle şeylerin olması normaldir. Yapılacak bir şey yok. İlkbahara kadar yıprana yıprana hayatlarına devam edecekler.

 2. Emine Y. -Artvin dedi ki:

  Dua çiçeğim toprağını mayıs ayında degiştirdim. Üç yaprak açtı. Yeni eski tüm yarakları ve gövdesi nerdeyse kurumuş. Çiçeğimi nasıl kurtarabilirim? Ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Mayıstan sonra hiç de iyi bir gelişim göstermemiş. Hatalarınız çok. Şimdi ise kışın havasız ve sıcak evlerde bozulmaları normal. Serin bir odada tutup sadece toprak kupkuru oldukça, az miktarda su ile sulayın. Bahar geldiğinde söküp benim tarif ettiğim gibi dikin, sulayın. Hızla büyümeye başlar.

 3. Azize - Ankara dedi ki:

  Dua çıçegım kuruyor ne yapmalıyım?
  ***
  Sizden bir önce Emine Hanım’a yazdığım cevabı okuyun.

 4. Banu, Ankara dedi ki:

  Galetyam sürekli yeni yaprak açıyor ama açtığı yerin altındaki yapraklar kuruyor. Zaten zar zor bir kök kurtardım. Birsürü kökü vardı tek kaldı. Onda da dört yaprak var. İki açıyor iki kuruyor.
  ***
  En iyisi sulamayı azaltıp dinlendirin. İlkbaharda pencereleri sık sık açık tutacağınız günler geldiğinde söküp tarif ettiğim gibi yeni toprağa dikin.

 5. Mehmet, Bursa dedi ki:

  Aynı resimde gösterdiğiniz dua çiçeğinden 3-4 tane çiçekli uzun dalı var. Nasıl çoğaltabilirim? Lütfen bilgi verir misiniz?
  ***
  Bilgiyi zaten vermişim okumalısınız. Resimdeki kadar az dallı ise dua çiçeğiniz çoğaltmaya yeterli gelişim sağlamış durumda değil. Bir yıl daha bekleyin.

 6. Mehmet, Bursa dedi ki:

  Dua çiçeğimin dalları çok uzadı. Bunlara merdiven yapsam olur mu? Saksısını değiştirdim. Toprak saksı aldım söylediğiniz gibi değiştirsem kendine gelene kadar nerelerde durması gerekir?
  ***
  Olabilir. Yanına değnek filan dikip dik durmayan dalları yukarı yönlendirebilirsiniz. Yılın bu zamanında saksı değiştirebilirsiniz. Kökten ayırabilirsiniz. Kolayca yeni toprağa uyum sağlarlar. Herhangi özel bir şey yapmaya gerek kalmıyor.

 7. Arzu, Kocaeli dedi ki:

  Her türün ayrı açıklamasını yaptığınız bir sayfa vardı. Şimdi bulamıyorum onu. Yardımcı olur musunuz? (Trio Star/Color)
  ***
  Üç renkli türün çeşitleri hakkında idi: http://www.bitkivecicek.com/uc-renkli-dua-cicegi

 8. Tugba A. -İzmır dedi ki:

  Dua çiçeğimin bir dalı sönük bir şekil aldı. Diğer yaprakları büzüşmeye başladı. Kurumasından korkuyorum. Ne yapabilirim?
  ***
  Tuğba hanım bu sayfada en doğru bakım bilgileri var. Okuyun hatalarınızı bulun ona göre gerekeni yapın.

 9. Gizem, İzmir dedi ki:

  Benim dua çiçeğimin yapraklarının uçları kurumaya başladı. Ona uygun toprak karışımı nerelerden bulabilirim? Şu an değiştirsem olur mu?
  ***
  Saksı köklerin hiç sığmayacağı kadar küçük değilse toprağı değiştirmeyin. Yaprak ucu kurumasının sebeplerini yukardan okuyun.

 10. İsimsiz dedi ki:

  Evimde yaklaşık 3 yıldır baktığım dua çiçeğim var. Çok güzeldi ilk zamanlar. Ama son bir kaç aydır durumu çok kötü. İlk önce yeni yaprak açmadı ve olanlar hızlı bir şekilde kurumaya başladı. Şimdi de aylardır ilk defa yeni yapraklar çıkıyor. Çıkan yapraklar öncekilerine nazaran çok küçük ve benek benek. Ne yapmalıyım?
  ***
  Dua çiçeği daima kuvvetli toprak istiyor. Şimdiye kadar toprak değiştirmemişsiniz bitki besini bile vermemişsiniz. Böyle olması gayet normal.

 11. Elif Ö.D. -İstanbul dedi ki:

  Yaramaz kedim dua çiçeği ile oynuyordu. Bir gün kalktım dua çiçeğini yerde, topraklar bir yana saçılmış, bitki başka bir yana saçılmış halde buldum. Aldığımda 5 yapraklıydı. 1,5 ayda hizla büyüyerek toplamda 13 yapraklı bir hale gelmişti. Yalnız yere düştüğünden beri hiç yeni yaprak çıkarmadigi gibi açılmakta olan bir yaprak da hala rengine kavuşmadı. Yeşil tonlu duruyor. Bitki yere düştüğünde konumu nasılsa aynen o şekilde duruyor. Gelişimi durdu gibi. Akşam yapraklar kapanıp gündüz açılmaya devam ediyor. Yani bitki yaşıyor ama gelişimini askıya aldı sanırım. Yapabileceğim bir şey var mı?
  ***
  Tam yorulmuşken, bir süre dinlenip topraktan gerekli elementleri toplamakla ve fotosentez yapıp bünyeyi yeniden yapılandıracağı gereken bir zamanda başına bu kaza gelmiş. Yani zaten gelişimi yavaşlayı bir süre dinlenecekti. Böyle olunca kökler biraz zarar görmüş ve erkenden dinlenmeye geçmiş. Bir sorun yok.

 12. Güneş dedi ki:

  Dua çiçeği kurudu. Ancak altında kökleri ve patatesleri sağlam. Dua çiçeğini kurtarmak için neler yapabiliriz? Gübresi ve suyu nasıl olmalı? Toprağa geri kalan bu kökü nasıl gömmemiz gerekmektedir?
  ***
  Toprak, sulama vesaire hakkında yazı içinde bilgi mevcut. Şimdi uygun bir toprağa, toprak yüzeyinden 4 – 5 cm derine dikin.

 13. Güneş dedi ki:

  Sizce tekrardan yeşerirmi bitki? Aydılık bir yerde mi bekletilmeli yoksa karanık bir yerde mi?
  ***
  Tekrar yeşerir mi bekleyeceksiniz. Bazen aylar sürebiliyor. Güneşli bir yerde bekletin. Yazı içinde anlattığım gibi.

 14. Perihan, İzmir dedi ki:

  Ben özellikle Galethea çiçeğinin bakımıyle ilgileniyorum. Nasıl bigilenebiliyorum yönlendirirseniz sevinirim.
  ***
  Galethea değil Calathea var. Bakımı aynen bu sayfada yazdığım gibidir.

 15. Hatice, Çorum dedi ki:

  Dua çiçeğim gece kapanıp gündüz açılıyordu. Artık hareket etmiyor. Yaprakları sarkık. Ne yapabilirim?
  ***
  İnce kökler çürümüş olmalı. Yukarda ilgili bölümü okumalısınız.

 16. Hamide, Bursa dedi ki:

  Benim dua çiçeğimin saksısını yeni değiştirdim. Dip yapraklar kurudu. Ucundaki yaprakları da kurumaya başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yanlış zamanda kökleri rahatsız etmişsiniz. Sulama sıklığını azaltıp serin bir yerde nisana kadar bekletin. Nisanda güneşli esintili bir yere alın. Yavaş yavaş canlanır. Havalar ısındıkça büyümesi de hızlanır.

 17. Eda, Bolu dedi ki:

  Merhaba benim de dua cicegimin yapraklari hizla kuruyor. Mutfakta aydınlık yerde. Bitki besini veriyorum. Biraz önce yaprak için özel bir besinden sıktım üzerine.
  ***
  Hiç üzülmeyin. Kalın, yumru gibi ana kökleri yaşamaya devam eder. Bir süre susuz bırakıp sonra güneşten iyice ısınacağı pencere önüne koyarsanız yeniden canlanır. Ya da bahara kadar sadece toprak adamakıllı kurudukça sulayarak serin bir yerde dinlendirin.

 18. Hatice E. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Bana üç renkli dua çiçeğinden hediye geldi. ilk önce güzeldi. Sonra alt yaprakları uçlarından sararıp kurumaya, bazıları da delik delik olmaya basladı. bu arada sürgün de veriyor. bana saksısı küçük gibi geldi. Ne zaman nasıl değistirebilirim? Yaprakların kuruması ve kurt yemiş gibi delik delik olması neden kaynaklanıyor acaba? Kendi saksısıyla birlikte daha büyük seramik bir saksının içine koydum. Suyu o saksının dibine döküyorum. Yanlış mı yapıyorum? Yani bana bu çiçeği getiren böyle yapmamı söylemişti.
  ***
  Eski bulunduğu yerde o eski yapraklar çok nazenin gelişmiş. Yeni yapraklar sağlıklı gelişiyorsa sizin evde daha güçlü olacaktır. Bakımı bu sayfada anlattığım gibi yapmalısınız. O şekilde sulama yanlış ve zararlı.

 19. Özge, KKTC dedi ki:

  Bir arkadaşım yaprakları kuruduğu için dua çiçeğini bana vermişti. Yaz boyunca bahçede limon ağacımın gölgesinde kaldı. Yeni filizler çıkardı. Gayet güzel gelişti. Sonbaharda biraz yine yaprak uçlarında ve bazı yapraklarda tamamen kurumalar başlayınca eve aldım. Doğu penceresine koydum. Güzel gelişmiyor ve de yaprak uçları kuruyor. Saksı değişimi için mutlaka havaların ısınmasını mı beklemek gerek? Diğer yaptığınız yorumlar gibi serin yerde bekletip sulamayı mı azaltayım yoksa?
  ***
  Dua çiçeği kışın don olaylarının çok hafif geçtiği yerlerde (hatta bazı türleri istanbulda bile) bahçede bahçe bitkisi gibi yetiştirilebilir. Kış gelince yok olurlar ama yumruları toprak altında korunur. Kana (tespih çiçeği) ve muz gibi düşünün. Aynen onlar gibi ilkbaharda hızlı bir şekilde büyümeye başlarlar. Eve adapte olamamış. Sulamayı bir süre bırakın kurusun. Sonra direkt güneşten ısınacağı pencere önüne koyup sulayın. Hızla gelişmeye başlar. Ya da serin bir yerde bahara kadar dinlendirin.

 20. Elif, Rize dedi ki:

  Benim dua çiçeğim her yıl çiçek açıyor yaprakları da büyüyor. Fakat yeni çıkan yapraklar dışında diğer yaprakların uç kısımları kuruyor. Çiçeğin büyümesinde bir sıkıntı yok. Susuz bırakmıyorum. Yeri de çok güzel. Yaprak uçlarının kurumasının nedeni nedir? Kurumuş yaprak uçlarından dolayı güzelim çiçek çirkin görünüyor. Nasıl normale döndürebilirim?
  ***
  Şimdi ocak ayındayız. Sanıyorum sizin dua çiçeğinizde bu problem sadece kışın oluyordur. Sebep sıcak ve havasız ortam. Eğer yazın da oluyorsa belki toprağı zayıf. Bitki besini vermelisiniz.

 21. Kadir dedi ki:

  Bende iki çeşit dua çiçeği var. Biri ince uzun saplı geniş olanından. Mükemmel olan çiçeğin bütün yapraklarını oğlum yoldu. Sadece sapları kaldı. Saplarını kesmeli miyim? Diğer dua çiçeğim calathea türünden. Saksısı yaklaşık bir ay önce kırıldı ama dağılmadı. Toprağı biraz küflü. Saksı ve toprağını değiştirmeli miyim? Mevsimden dolayı değiştiremedim.
  ***
  Sapları kesmeyin. Kışın güneşli pencere önünde güzelce gelişebiliyor. İstanbulda iseniz hava ne kadar soğuk olursa olsun pencereleri sık sık açıp üzerine dışardan rüzgar gelmesini sağlayın. Ben bunu bütün bitkilerime her zaman yaparım. Gayet sağlıklılar. Bu mümkün değilse sulamayı yok denecek kadar azaltın. Serin yerde nisana kadar dinlendirin.

 22. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Benim dua çiçeğimin yapraklarından birkaç tanesi içe kıvrıldı, büzüldü. Susuz değil. Kışın çok az suladım. Kışın da yapraklarını yıkamalı mıyız? Ondan olabilir mi?
  ***
  Kışın evin sıcaklığı ve havasızlığı sonucu o yapraklar ölmeye başlamış. Önemli değil. Siz ne zaman pencereleri bol bol açık tutmaya başlarsanız o zaman yeni sağlıklı yapraklar çıkarır. Yukarda bu konuların açıklamaları var.

 23. Havva, Danimarka dedi ki:

  Merhaba, ben de dua çiçeğini yeni aldım. Daha bir hafta yeni doldu. Yaprak uçları kuruyor. Neme ayrıca dikkat ediyorum. Gündüz ve aydınlık olmasına rağmen yapraklarını yukarıya dikiyor. Karanlıkta da açıyor. Neden? Okuduğum kadarıyla tam tersi olmasi lazım. Aldığım her çiçek öldü. Ben cicek bakmayi bilemiyorum galiba.
  ***
  Bitkiler esintisiz ortamlarda bozulur. Alışabilmeleri için pencereleri saatlerce açık tutacağınız zamanlarda almalısınız o zaman alışırlar. Kışın bozulsalar da ölmezler yazın yine güzelleşirler. Haklısınız yapraklar gece dimdik yukarı yönelir. Kuvvetli gündüz ışığında çevreye yayılırlar. Belki sizin ev gündüz loş oluyor gece ise lambalarınız daha kuvvetli aydınlık yapıyorsa tersliğin sebebi budur. Gece gündüz saatleriyle ilgisi yok ışık şiddetiyle ilgisi var. Ayrıca oldukça loş olan ortamlarda bitkiler yaşayamaz bunu da düşünün. Eviniz uygun değilse canlı bitkilerden vazgeçeceksiniz.

 24. Efe, Bursa dedi ki:

  Dua çiçegimin büyük bir dalı kırıldı. Daldan köklenir mi acaba?
  ***
  Biraz zor ama olabilir. Dalın niteliğine göre değişir.

 25. Selma, İstanbul dedi ki:

  Dua çiçegimin arkasındaki yapraklarda yapışkan bir şey var acaba ne yapmalıyım?
  ***
  Önce duşun altında güzelce yıkayın. Dua çiçeğine gözle görülmesi zor örümcek bitler musallat oluyor. Büyüteçle bakınca görürsünüz. Önce yıkayın sonra ıslak bezle yaprakları silin temizleyin. Ara sıra tekrarlamak lazım.

 26. Yasemin, Bodrum dedi ki:

  Arkadaşımın evinde tek köktü. İkiye ayırdık. Biri bende diğeri arkadaşımda kaldı. Canımı sıkan olay topraktan başka filiz gelmemesi. Uzuyor. Dağınık görüntüsü var. Çubukla desteklemeyi düşünüyorum. Uygun mudur?
  ***
  Değneğe, çubuğa bağlamak niçin uygun olmasın? Yanlış olan şey bitkileri parçalayıp durmak. Sizinki yandan filizlense onu da böleceksiniz birisine vereceksiniz. Böylece bitkileriniz daima sıska, cılız, gösterişsiz, çirkin olur. Dua çiçekleri ne zaman iyice güçlenir, kökten en az 7 sürgün halinde gelişirse ondan sonra ilkbaharda üçer dörder guruplar halinde ayırıp o küçük gurupları bölmeden, üçlü veya dörtlü birleşik kökler halinde ayrı saksılara dikmelisiniz. Yaza kadar çok gösterişli bir hale gelirler.

 27. Osman, Trabzon dedi ki:

  Dua ciceklerimin altinda şekli şekerimsi ve yapiskan bir sey var. Acaba nedir?
  ***
  Bitki bitleridir. Bunlara evlerde örümcek bitler musallat olur. Okuyun: https://azbitki.com/bitler

 28. Ferhat, Kocaeli dedi ki:

  Dua çiçeğinden iki kök söktüler bana verdiler. önerilen bahçe toprağıyla orta boy bir saksıya diktim. yaprakları küçüktü. daha sonra kökten bir filiz daha verdi. onun en son açtıgı yapraklar eski filizlerden daha büyük. tam anlamıyla nasıl gelişiyor anlamadım. yani eski filizler solup yerini yeni filizlere mi burakıyor?
  ***
  Bir yıl gibi eskiyenler yeni dip filizleri verir. Böylece çoğalır gider. Süs bitkileri genellikle çok yavaş gelişir. Sabredeceksiniz.

 29. Nisa dedi ki:

  Dua çiçeğimi geçen yıl çok küçük bir yavru kök halindeyken diktim. Bir türlü büyümüyor. Oğlum da bugün var olan 4-5 küçük yaprağını koparmış. Sadece ince bir ana gövde kaldı. Yaprak verip yaşar mı? Büyümesi için ne yapabilirim? Bu çiçeği çok seviyorum.
  ***
  Bu türlerde kök kısmı önemlidir. Bir yılda epeyce güçlenmiş olmalı. İki hafta kadar hiç sulamayın. Sonra yeni, iyi bir toprağa dikin. Saksı küçük olmalı. Yeri güneş alan pencere önü olmalı. Saksı güneşten ısınırsa kışa rağmen güzelce büyür. Yaza kadar direkt güneşin yapraklara zararı olmaz faydası olur.

 30. Mine M. -Çorum dedi ki:

  Tek bir dal dua çiçeği aldım. Minik kökü vardı. Tutar mı? Güneşli yere mi koyayım?
  ***
  Kökü veya gelişmiş kök çıkarma bölgesi varsa tutar. Direkt güneşten ısınması bu zamanda şart. Tutması daha da garanti olur.

 31. Meltem A. - İstanbul dedi ki:

  Dua çiçeğim kışın ev değiştirmemden dolayı kurumaya başladı. 10 gün önce bitki suyu verdim. üst toprağını değiştirdim. Kuruma devam ediyor. Hatta yapraklarda sanki daha çok kuruma başladı. Canlandırmak için ne yapmalıyım? Sanırım bu evin suları da ona zarar verdi. Fazla klorlu. Artık suyu dinlendiriyorum.
  ***
  Söküp temiz bir toprağa, ama köklerinin zor sığacağı kadar küçük ve pek derinliği olmayan bir saksıya dikin. Pencere önünde güneşten iyice ısınacağı yerde tutun. Kısa bir süre içinde hızlı bir gelişim başlar. O zaman pencereden bir metre kadar uzaklaştırın ya da güneşi tül ardından filtrelenmiş olarak alsın. Yukardaki bakım bilgilerini de mutlaka okuyun.

 32. Meltem A. -İstanbul dedi ki:

  Bazen bitkiler için duşun altında yıkayın deniyor. Ancak sular klorlu, kireçli. Zarar vermez mi?
  ***
  Ancak mutlaka asitli toprak isteyen açelya gibi türlere zararı olur. Diğerlerine ayda bir defa gibi sıklıkta hiç zararı olmaz. Ben de yapıyorum. Başka türlü temizleyemem. Sadece gardenyamı bekletilmiş dinlendirilmiş tortusu dibe çökmüş suyla özel yıkıyorum.

 33. Yurdagül, Viyana dedi ki:

  Dua çiçeği fidesi aldım. Küçük bir saksıya diktim. Yeni birkaç yaprak açtı ama yaprakların renkleri yeşil oluyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Işık yetersiz demektir. Daha kuvvetli ışık ve biraz da güneş alırsa yaprakları renkli olacaktır.

 34. Deniz, İstanbul dedi ki:

  Benim dua çiçeğimin ortasında kırmızı çizgileri yok. Sadece açık yeşil ve koyu yeşil çizgili. Acaba cinsi mi öyle? Yaprakları gece yukarı kalkıyor fakat gündüz hepsi tamamen aşağı düşüyor. Sebebi ne olabilir? Aydınlık ama güneş görmeyen bir yerde.
  ***
  Sizinkinin özelliği öyle olabilir. Birçok dua çiçeği çeşitleri var. Yapraklarının gece gündüz hareketli olması doğal özelliğidir. Yazdığım bakım bilgilerini okumalısınız.

 35. Leyla, Bursa dedi ki:

  Bir dükkanda dua çiçeği gördüm. Çk hoşuma gitti. Birdal vermelerini rica ettim. sağolsun verdiler. Şimdi onu köklendirmem için suya mı koymalıyım yoksa direkt toprağa mı dikmeliyim?
  ***
  Direkt toprağa ama çok küçük bir saksıya dikmelisiniz. Öğleden önce veya ilkindiden sonra günde birkaç saat direkt güneşten ısınmalı. Önce bozulacaktır ama zamanla kökten yeni filiz çıkartacak. O zaman yavaş yavaş direkt güneş almasını azaltın. Yeri şiddetli aydınlık ve günde bir iki saat güneş alır olsun.

 36. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Dua çiçeğim bir yandan güzel sağlıklı görünen yapraklar çıkarırken bir yandan da eski yapraklar sürekli sararıp kuruyor. Bundan sonra yapılacak bir şey var mı? Kuruması durur mu?
  ***
  Bitki besini vermelisiniz. Ayrıca az biraz güneş alması çok iyi gelir. Böylece yapraklar bir sene hiç bozulmadan dayanır.

 37. Şenay, İzmir dedi ki:

  Bende calathea var. Üstüne sandalye düştü ve 3 dalı kırıldı yarısından. Bir daha uzar mı?
  ***
  Hiç merak etmeyin toprak altından yeni sürgün çıkarıp hızla büyüyecektir.

 38. Emine, İstanbul dedi ki:

  Hediye gelen Maranta leuconeura ‘Erythroneura’ türü Dua çiçeğimi yazınızda belirttiğiniz gibi “yapraklarda uç ve kenar kuruması” sebebiyle daha derin ve büyük bir saksıya aldım. Hızla yeni yapraklar verse de eskilerde kuruma devam ediyor. Daha yayvan bir saksıya geçirmemi önerir misiniz? Çiçek gündüz açılıp gece kapandığı & toplandığı için akşam değiştirmeme rağmen yaprakları çok hassas. Kırmadan yapabileceğim bir yöntem var mı?
  ***
  Yeni yapraklarda problem yok. O halde boş yere tekrar rahatsız etmeyin. Bırakın eski yapraklar bozulsun. Onlar daha nazik şartlarda kof gelişim ürünü. Şimdi bu farklı ortamda dayanamamaları normaldir.

 39. Yurdo dedi ki:

  Dua çiçeği akşam elini açıp dua ettiği için yaprakları uzun olur diye duymuştum.

 40. Melisa, Gaziantep dedi ki:

  Dua çiçeğim ilk aldığımda üç tane açmamış yaprağı vardı. Onlar açtı ama tekrar olmadı. Aldığımda daha canlıydı. Bakamıyor muyum acaba?
  ***
  Daha havadar, daha ışıklı bir yerde tutun. Bu ayda canlanması lazım.

 41. Berkan, Manisa dedi ki:

  ben 25 tl’ye aldım uygun mu?
  ***
  Eğer ufak tefek bir şey ise çok pahalı.. Çünkü dua çiçekleri ve benzer çeşitleri en ucuz süs bitkilerindendir. 25 lira etmesi için epey gösterişli olması lazım.

 42. Murat, Bakü dedi ki:

  Merhaba, ben 1 aydır Maranta Leuconeura var. Fascinator bitkisi yetiştiriyorum. Bitkiyi aldığım zamandan beri 2 katı büyüdü. Eve getirince 1 gün ara verdi, sonra hızla büyümeye devam etti. Demek ki, aldığım yerde iklime adaptasyon edilmişti. Son 10 gündür çiçek açmaya başladı. Ilk çiçek dalını çıkardığından 5 gün sonra ilk çiçeğini açtı. 5 gündür çiçek açıyor. Çiçekler sabah saat 12 de açıyor, akşam saat 6 da kuruyup soluyor. Çiçekleri küçük, telgraf çiçeğine benziyor. Her gün bir çiçek, bazen 2 çiçek açıyor. Şimdi üzerinde 3 çiçek dalı daha var, 1 tanesi artık çiçek açmaya hazır. Çiçekler, çiçek dalının uç ve orta kısmından çıkıyor. Ilk çıkan çiçek dalı önce uçtan 2 çiçek açtı, sonra ortadan 2 çiçek, sonra yine uçtan ve ortadan 2 çiçek açtı. Şimdi yeniden uçtan 3-cü kez 2 çiçek açmaya hazırlanıyor. Çiçek dalının oluşması, çiçeklerin açması ve solması hepsi çok hızlı oluyor. Bazen çiçekleri fotoğraflamak için geç kalmış oluyorum :). Hatta suni tozlama yapacağım diyorum ama ben yetişene kadar çiçekler solmuş oluyor.
  Bu arada, Dua Çiçeğin’de de çiçek açma zamanı gelince, yapraklar küçülüyormuş. Demek ki, bu çoğu bitki için geçerli. Bir de şunu ögrendim, hava sıcak ve nemli olunca, gece yaprakları daha çok yukarı dik oluyor.
  ***
  Bu türler yaz sıcaklarında çok hızlıdır. Hava ne kadar sıcak ise o kadar sık sulamalısınız. Bu dönemde bitki besini veya gübre şerbeti vermede ihmalci olmayın.

 43. Elif, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, benim de bir marantam var, büyük yapraklarında sararma sorunu yaşıyorum aldığımdan beri. Çok zayıf gözüküyor bitkim bir de. Hava akımı olmayan bir yere aldım ama sanırım biraz daha zayıflamaya başladı orada da. Ne yapabilirim?
  ***
  Hava akımları şart. Hatta İstanbul gibi havası çok nemli bir yerde yazın ev içi hava cereyanı çok iyi gelir. Bitki besini de vermelisiniz.

 44. Ekrem, Sakarya dedi ki:

  Merhaba, benim dua çiçeğim çok güzel gelişme göstermesine rağmen yapraklarında iğne ucu gibi delikler meydana geliyor. Çok küçük sinekler var onlar mı yapıyor? Eğer sinekler yapıyorsa onlardan nasıl kurtulurum?
  ***
  Onların yaptığını hiç sanmıyorum ama olabilir de. İki yemek kaşığı kadar sigara tütününü bir bardak kaynar su ile karıştırıp iyice soğuyana kadar bekleyin. Sonra bu suyu saksıya toprak yüzeyine yavaş yavaş dökün. Toprak sineklerinin en etkili ilacı bu.

 45. Selda A. -Ordu dedi ki:

  Birinden dua çiçeği aldım. Bana bir dal kırdı verdi. Sizce tutmuş mudur?
  ***
  Bunu zaman gösterir. Birkaç haftada eğer çürümezse tutmuş demektir.

 46. Aýnura, Turkmenistan dedi ki:

  Ben bir dua çiçeği aldım. Ama hiç uyumuyor. Uçları da solgun ve kurumaya başladı. Lütfen yardım edin ne yapmalıyım?
  ***
  İnce kökleri çürümüş. Sebep yer yadırgaması. Güneşli ve havadar bir pencere önünde tutun. Zamanla yeniden köklenip yeniden yapraklanır. Bir ay sonra güneşten biraz uzak tutmalısınız.

 47. Seda Ç. -İzmir dedi ki:

  Dua bitkim maşallah çok güzel büyüyor. Yeni yeni birsürü dal çıktı. Alalı 2-3 ay oluyor. Sizce daha büyük bir saksıya alsam büyümesi hızlanır mı? Yavaşlar mı? Saksını değiştirmeye de korkuyorum bozulur diye. Saksını değiştirmem gerektiğini nerden anlamalıyım?
  ***
  Hayır şimdi sakın saksı filan değiştirmeyin. Yerini sevmiş ki güzelce gelişiyor. Aynı zamanda dipten yavrulayıp çoğalıyordur. Nisan sonunda pek derin olmayan, hemen hemen aynı büyüklükte ama biraz daha genişçe bir saksıya toprağını değiştirerek aktarırsanız iyi olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)