Uğurlu bitkiler, uğursuz çiçekler

Bana soranlar var, şu çiçek uğursuz mu, doğru mu vesaire vesaire. Hatta öyle ki, uğurlu bitkiler var mı diye soran yok. Ama sadece uğursuzluk arıyor millet. İnsanlar olmadık şeylere inanmada çok hevesli. Mum çiçeği için internet ortamında uğursuz diyenler var. Çocukluğumda kurdele çiçeğine uğursuz diyenler olduğunu hatırlıyorum. Bunlar batıl inançlar. İnanırsanız dinden imandan bile düşersiniz.

Uğurlu bitkiler denince akla gelenlerden biri..

Yeşim ağacı (para çiçeği de derler) uğurlu bitkilerdendir.

“Uğur aramak” abartmadığınız takdirde güzel bir şeydir. Pozitif bakış sahibi olmamızda bunların iyi bir etkisi vardır. Ama insanların kafalarına göre Allahın yarattığı şeylere uğursuz demeleri çok kötü bir davranıştır.

Uğurlu bitkiler hakkında birkaç örnek

Sadece bildiğim birkaçını yazabilirim. Aslında çok var.

Paşa kılıcı

Ev alma  niyetiyle ekersen, yaprakları bir metreye gelince ev sahibi olursun derler. Ev yerine araba vesaire her şey dileyebilirsiniz. O kadar gelişene kadar kökten sürgünlerle çoğalıyor. Eğer dileğiniz gerçekleşirse kök sürgünlerini tek tek ayırıp küçük-geçici saksılara diker ve tuttuklarında hepsini başkalarına dağıtırsınız. Veya aslında 7 kişiye dağıtmak yeterli. Onlar da ciddi bir dilekle saksıya diksin diye tembihlersiniz. Ritüel böyle.

Gül

Hıdrellez günlerinin uğurlu ağacıdır. Gülün dibine dileğiniz ne ise ona dair bir şeyler yapmalısınız. Taşlardan basit bir ev maketi, araba resmi, düğün resmi, damat veya gelin tarifi gibi bir şeyler taşlar dizerek veya toprağa çizgiler çizerek yaparsınız. Zamanı 5 mayıs günü, akşam olunca.. Yaptığınız şeyler ertesi sabaha yani 6 mayıs sabahına kadar gül dibinde kalacaklar. Başka şeyler de var. Bir çömlek içine bozuk paralar ve küçük kağıtlara yazılmış maniler filan koyar, çömleğin ağzı bezle bağlarlar. Bunu çocukluğumda kadınların yaptığını görmüştüm. Çömlek geceyi gül ağacının dibinde geçirir. 6 mayıs günü çömleği alırlar. Kadınlar bir araya gelir, kura çeker gibi manileri rasgele alır ve okurlar. Bozuk paraları uğur parası olarak cüzdanlarda devamlı bulundurma amacıyla dağıtırlar. Hıdrellez uğur parası yapmak için çömleğe gerek yok. Yani madeni paraların geceyi gülün dibinde geçirmeleri yeterli.

Yeşim ağacı, Crassula ovata

Bulunduğu eve bereket ve para getirdiğine inanılır. Özellikle de gövdesinin dip kısmı fil ayağı şeklini alırsa uğurlu olduğu daha da güçlüdür diye inanılır.

Para ağacı, Pachira aquatica

Bulunduğu evin halkını zengin edeceğine inanılır. Aslında bu söylentinin hiçbir felsefesi ya da derin folklorik tarafı yoktur. Salonlarda yetiştirilebileceğini ilk keşfedip üretim-satış işine başlayan kişiyi tam anlamıyla zengin etmiştir. Uğurlu söylentisini de o kişi yaymış.

Dört yapraklı yonca

Yonca ve benzeri üç parçalı yapraklı bitkilerde nadiren bir veya birkaç yaprak dört parçalı olabiliyor. Bulanlara şans getirir diye inanılır.

Uğurlu bitkiler konusunda şans ve uğur müjdecisi dört yapraklı yonca

Bir yerde dört yapraklı bir yoncaya rastlamanın uğur ve şans getireceğine inanırız.

Şans Bambusu, Dracaena sanderiana

Uğurlu bitkiler denince ilk akla gelenlerdendir. Feng şui felsefesinde yeri olan bir bitki. Evin içinde nerede konumlandıracağınız önemlidir diye yerini bile tarif ederler. Bildiğim kadarıyla bir odanın güney-doğu köşesinde olması gerekiyormuş. Bizim ülkemizde genelde kıble yönüdür.

Uğurlu bitkiler tamam, peki uğursuz bitki var mı?

Uğursuzluk aramak çok çirkin. Herkes kendi uğursuzluğunu kendisinde arasın. Dışarıda değil.

Her dinde ve her manevi yol felsefesinde pozitif düşünce sahibi olmak, güzel bakış açıları geliştirmek tavsiye ederler. İnsanları iyilikler, güzellikler, hayır hasenat işleri yapmaya teşvik ederler. Uğursuzluk aramaya değil.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:

'Uğurlu bitkiler, uğursuz çiçekler' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İsimsiz dedi ki:

  Paşa kılıcı evde uğursuzmuş. Doğru mu?
  ***
  İnsanlar uğursuzlukları kendi zihniyetlerinde arasın.

 2. Esra, Antalya dedi ki:

  Sarmaşığın uğursuz uğursuzluk getirdiğini duydum. Doğru mu?
  ***
  Bu söylentileri yayanların kendileri uğursuz insanlar. Onlardan uzak durmak lazım.

 3. İsimsiz dedi ki:

  Çiçeklerin ya da hayvanların uğursuzu olmaz. ancak eve alıp kapattığimız bitki ve hayvanlara iyi bakılmaması veya ihtiyaclari ile ilgilenilmemesi neticesinde onlarda bizim gibi dünyaya yasamak yemek icmek nefes almak üremek coğalmak icin istek duyduklari için elimizdeki bitki ve hayvanların bu acil ihtiyaclarını görmezden gelinmesi önemsenmemesi sahiplerine negatif enerji göndermelerine sebep olur. Bakamayan almasın alıp evine getirende onların ihtiyaclarıni karsılasın


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.