Uğurlu ve uğursuz çiçekler

Burada uğurlu bitkilerden birkaç örnek ve kısa bilgiler okuyabilirsiniz. Uğurlara inanmak çok güzel. Ama uğursuzluklara inanmak hiç iyi değil.

Bana soranlar var, şu çiçek uğursuz mu, doğru mu vesaire vesaire. Hatta öyle ki, uğurlu çiçekler var mı diye soran yok, sadece uğursuzluk arıyor millet.

İnsanlar olmadık şeylere inanmada çok hevesli. Mum çiçeği için uğursuz dendiğini internet ortamında duydum. Çocukluğumda kurdele çiçeğine uğursuz dendiğini hatırlıyorum. Bunlar batıl inançlar. İnanırsanız dinden imandan bile düşebilirsiniz.

“Uğur aramak” abartılmadığı takdirde güzel bir şeydir. Pozitif bakış sahibi olmamızda bunların iyi bir etkisi vardır. Ama insanların kafalarına göre Allahın yarattığı şeylere uğursuz demeleri çok kötü bir davranıştır.

Uğurlu olduğuna inanılan bitkiler

Sadece bildiğim birkaçını yazabilirim. Aslında çok var.

Paşa kılıcı: Ev alma  niyetiyle ekersen, yaprakları bir metreye gelince ev sahibi olursun derler. Ev yerine araba vesaire her şey dileyebilirsiniz. O kadar gelişene kadar kökten sürgünlerle çoğalıyor. Eğer dileğiniz gerçekleşirse kök sürgünlerini tek tek ayırıp küçük-geçici saksılara diker ve tuttuklarında hepsini başkalarına dağıtırsınız. Onlar da ciddi bir dilekle saksıya diksin diye tembihlersiniz. Ritüel böyle. :)

Gül: Hıdrellez günlerinin uğurlu ağacıdır. Gülün dibine dileğiniz ne ise ona dair bir şeyler yapmalısınız. Taşlardan basit bir ev maketi, araba resmi, düğün resmi, damat veya gelin tarifi gibi bir şeyler taşlar dizerek veya toprağa çizgiler çizerek yaparsınız. Zamanı 5 mayıs günü, akşam olunca.. Yaptığınız şeyler ertesi sabaha yani 6 mayıs sabahına kadar gül dibinde kalacaklar. Başka şeyler de var. Bir çömlek hazırlanır: içine bozuk paralar ve küçük kağıtlara yazılmış maniler filan konur ve çömleğin ağzı bezle kapatılıp bağlanır. Bunu çocukluğumda kadınların yaptığını görmüştüm. Hayal meyal hatırlıyorum. Çömlek geceyi gül ağacının dibinde geçirir. 6 mayıs günü çömlek alınır, kadınlar bir araya gelir, kura çeker gibi manileri rasgele alır okurlar. Bozuk paralar uğur parası olarak cüzdanlarda devamlı bulundurma amacıyla dağıtılır. Hıdrellez uğur parası yapmak için çömleğe gerek yok. Sadece madeni paraların geceyi gülün dibinde geçirmeleri yeterli.

Yeşim ağacı: Bulunduğu eve bereket ve para getirdiğine inanılır. Özellikle de gövdesinin dip kısmı fil ayağı şeklini alırsa uğurlu olduğu daha da güçlüdür diye inanılır.

Dört yapraklı yonca: Yonca ve benzeri üç parçalı yapraklı bitkilerde nadiren bir veya birkaç yaprak dört parçalı olabiliyor. Bulursanız o size şans getirir diye inanılır.

Şans Bambusu: Feng şui felsefesinde yeri olan bir bitki.

Uğursuz bitki var mı?

Bu sayfaya uğursuz bitkileri öğrenmek için gelenler varsa tövbe etsinler bir daha böyle saçmalıklara kafalarını yormasınlar. Uğursuzluk aramak çok çirkin. Herkes kendi uğursuzluğunu kendisinde arasın. Dışarıda değil.

Her dinde ve her manevi yol felsefesinde pozitif düşünce sahibi olmak, güzel bakış açıları geliştirmek tavsiye edilir. İnsanlar iyilikler, güzellikler, hayır hasenat işleri yapmaya özendirilir. Uğursuzluk aramaya değil.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler:


'Uğurlu ve uğursuz çiçekler' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Canan, Trabzon dedi ki:

  Çiçeklerin uğursuzluğu ile ilgili yazdığınız kısım çok hoşuma gitti tebrik ederim sizi. Rabbimin yarattığı herşeyde güzellik aramak lazım bence…

 2. Oya Semerci dedi ki:

  Çiçeklerle ilgi verdiğiniz bilgiler çok hoşuma gitti, ayrıca uğursuzluğun çiçeklerde aranmaması gerektiğine inananlardan biriryim insan uğursuzluğu kendinde aramalı; düşüncesini temizlemezse herşey ona uğursuz gelir. Bu arada pachira aquatica adlı çiçeğin başka bir ismi varmı ve ben nasıl bulabilirim bilgi verirseniz sevinirim. Sevgimle,
  ***
  İngilizce olarak internetten money tree diye arayabilirsiniz. O sayfada da cevap yazmıştım.

 3. Aydan, Baku dedi ki:

  Yazilariniz cok guzel ve cok yararli. Zaten bizim sorularimizin hepsini sanki biliyormussunuz gibi. Her seyde guzellik axtarmaq lazimdir.
  ***
  Çok teşekkür ederim Aydan Hanım. Okuyup bunu görebilmeniz çok güzel.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)