Gözde arpacık iltihabı

Göz kapaklarının herhangi bir yerinde olan iltihaplanmalara halk arasında arpacık deniyor. Burada yapılması gereken en etkili tedavi ve çözüm yolları anlatılıyor.

Arpacık nedir ve niçin oluşur?

Göz kapaklarında kirpik diplerinin iltihaplanması ile oluşup büyüyen bir tür çıbandır.

İltihaplanmalar ve gözlerde oluşan arpacıklar bünyenin savunma mekanizması ile ilgilidir. İki sebeple olur:
Enfeksiyon kapma: Yani vücut dokularında bir yerde mikroplanma olmasıdır. Savunma hücrelerimizin mikroplarla mücadelesi sonucu orada iltihaplanma baş gösterir. İltihap zamanla şişer, büyür, sonra akıp giderek iltihaplı yer iyileşir. Ama bu şekilde kendiliğinden geçmesini beklemek risklidir. Zaten acılara ve ağrılara sebep olacaktır. İltihaplanmaların git gide vücutta yayılarak artması, kangrene dönüşmesi ve hatta ölümle sonuçlanma riski de söz konusu. Onun için iltihapların durumuna göre acilen doktora başvurmak gerekiyor.
Alerji: Kan vb dolaşım sistemimizdeki savunma hücrelerimiz bazen vücudumuzdaki bazı dokuları mikrop veya mikroplanmış sanarak mücadeleye girişir. Orada iltihaplanma olur. Alerjiler herhangi yiyeceklerden veya çevredeki tozlardan kaynaklanmıyorsa sebep sıkıntı, stres, sinir ve öfkedir. Bu durumlarda bünyede yeterli miktarda kortizol hormonu salgılanamazsa alerjiler baş gösterir. Stresin de etkisi var. Bakınız: ⇒ Kortizol, stres ve alerji

Tedavisi

Arpacığın tedavisi basittir. Eczanelerde arpacık merhemi satılır. Alıp gözünüze süreceksiniz o kadar. Bu tip merhemler hangi marka olursa olsun iki tiptir: Büyük sıkmalı tüplerde satılanlar daha kesiftir ve göz için değildir. Küçük sıkmalı tüplerde satılanlar özel olarak göz rahatsızlıkları için imal edilmişlerdir (bunlara göz pomadı denir) ve son derece yumuşaktır. Neredeyse akıcı gibidirler.

Başlıca şu iki marka yaygın: Thiocilline adlı merhem ve eskiden beri herkesin yakınen tanıdığı Terramycin adlı merhem. Hangisinden alacaksanız farketmez ama eczacıya mutlaka göz arpacık iltihaplanması için kullanacağınızı söyleyin. Yani göz pomadı olanından vermesi gerekiyor.

Ben Thiocilline marka göz pomadının daha kullanışlı olduğunu gördüm. Merhem göz kapağına değdiği anda kendiliğinden dağılıyor. Etkisi çok iyi. Ayrıca arpacık geçse bile yok olmayan kist benzeri bezeleri eritme özelliği var. Göze hiçbir zararı yok.

Göz pomatlarının kullanımı

Arpacık hastalığında kullanımları şu şekilde: Akşamdan akşama veya yatmadan önce gözünüze bolca sürün. Göz kapağının iç kısmına mı sürmem gerekiyor diye düşünmeyin. Dış taraftan bolca sürün. Bu yeterli. Sadece ağrı gidene kadar değil, şişlik kaybolana kadar kesintisiz her gece kullanmalısınız.

Ameliyat gerekir mi?

Hayır. Gerçi son yıllarda bazı doktorlar biraz daha fazla para kazanmak için her arpacıklı kişiyi ameliyat ediyor ama yanlış. Kesinlikle tekrarlıyor. Arpacık ameliyatı hiçbir şekilde hiçbir şeye çözüm değil. Arpacığın en iyi tedavisi hiç kafaya takmamak ve gereken göz pomadını inatla her gece bolca kullanmaktır. Bu kadar. Belki birkaç ayda bir tekrarlasa bile sonra belki de ömrünüz boyunca başınıza gelmeyecektir.

Arpacık duası

Yöreden yöreye değişen arpacık duaları var. İşe yarıyor. Ama duanın yanısıra göz pomadı da kullanılmalıdır. Dua nasıl işe yarar? Bütün mesele inanmaktır. İnsan bünyesi çok karmaşık. Nasıl ki bir yarayı kaşımakla deşip durmakla sadece o yaranın iyileşmesine engel oluruz, işte aynen onun gibi arpacık sorununu dert etmek ve kaygıyı devam ettirmek aynı etkiye sebep oluyor. Duaya inanan insan dertten kurtulacağına emin olur ve o kaygılanma halinin yerini dertten kurtulma ümidi alır. Böylece iltihap çabucak kurur gider. Duaların önemi büyüktür. Her şeyin duası var. Dualar insandaki pozitif enerjiyi, güzel ümitleri, cesareti, şevki, azmi ve yaşama sevincini arttırır. İnsanı birçok stresten, kaygılardan, cimrilikten, tembellikten, bencillikten, merhametsizlikten, kin ve nefretten uzak tutar.

Arpacıkların tekrarlama sorunu

Birkaç yıl ara ile değil birkaç hafta ara ile tekrarlayıp insanı canından bezdirebilir. Bu bir tesadüf değil. Yaşamımızdaki hatalarımıza dair uyarılardır. Arpacığı kafamıza takıp isyan edeceğimize hatalarımızı düşünmeliyiz. Sağlığıma, temizliğime dikkat ediyor muyum? Dengeli beslenmeye önem veriyor muyum? Kendimi stresten uzak tutuyor muyum yoksa sürekli dertsiz başıma dert mi açıyorum? Evet yukarıda da değim gibi stres, sıkıntı, insanları kırmak ve kırılmak hormonal çalkantılara yol açar. Kortizol hormonumuz gereken dengelemeleri yapmada yetersiz kalır. Her ne ise. Yapmanız gereken şey “en öncelikli olarak” arpacıklarınızı asla kafaya takmamak, hatta sevip okşamaktır. Aynanın karşısına geçip iltifat bile edin. Kesinlikle yakanızı bırakacak ve bir daha asla tekrarlamayacaktır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)