Aglaia odorata, Çin parfümü çiçeği

Çin parfümü çiçeği Meliaceae (Tespihağacıgiller) familyasının Aglaia odorata türüdür. Güney-doğu Asya’da Avustralya’nın kuzeyindeki adalara kadar olan bölgeye has bitkilerdendir.

Özellikleri

Doğal ortamında boyu 5 m ile 10m arasında küçük bir ağaçtır. Kışın yapraklarını dökmez. Parlak ve sağlam yapılı yaprakları bir yaprak sapında 3, 5 veya 7 yaprakçıklar bütünüdür.

Aglaia odorata, Çin parfümü çiçeği hakkında yetiştirme ve bakım bilgileri

Aglaia odorata

Çiçek açması

Aglaia odorata yıl içinde birkaç defa çiçek açar. Bunun için fazla büyümesi gerekmez. Saksıda küçük bir fidanken bile çiçek açar. Çiçekleri küçük salkımlarda küçük ve sarıdır. Genellikle tam açılmadan sarı mini top gibi kalırlar. Ağaçların dişisi erkeği ayrıdır. Dişisin de erkeğinin de çiçekleri kokuludur. Fakat Aglaia odorata her zaman koku salmıyor. Bazen burnunuza soksanız bile koku hissetmezsiniz. Bazen yanından geçerken mis gibi koku alırsınız. Ne zaman niçin koku saldığını anlamak zor. Birkaç saat serinden sonra ortamın ısınması sonucu koku saldığı tespit edilmiş. Bu pek kesin değil. Gündüz süresi içinde zaman zaman koku salar.

Mini meyve ve dolayısıyla tohum vermesi için diş ağacın yanında bir erkek ağaç olması lazım. Ayrıca aynı zamanda çiçek açmaları ve erkek ağacın çiçeklerinin polenlerinin diş ağacın çiçeklerine ulaşması gerekiyor. Meyveleri küçük bir zeytin çekirdeği kadar ve yumurta şeklinde olup rengi kırmızımsıdır.

Soğuğa dayanıklılığı

Aglaia odorata kış soğuklarına pek dayanıklı değildir. -2C derece çok hafif don olaylarında bile kısmi zararlar görür. Daha fazla soğuğa hiç dayanamaz. Onun için sadece saksıda yetiştirmek ve sadece mayıs sonu ile eylül ortası arasında dışarıda tutmak gerekir.

Kullanım

Evde güzel kokulu çiçekleri için yetiştirilebilecek en iyi iç mekan uyumlusu bitki budur. Yerini severse çiçek açması ve dolayısıyla koku salması yılda birkaç kez tekrarlanır. Kokusu safi ve kibardır. İnsanlı baymaz. Biraz limon çiçeklerinin kokusuna benzer.

Bonsai (minyatür ağaç) edilmeye de elverişlidir.

Yetiştirme, bakım istekleri

Günde en az 3 saat direkt güneş ister. Evde yetiştirecekseniz hem günde birkaç saat direkt güneş alacağı hem de çok havadar olan bir pencerenin yanında tutmalısınız. Bu şartlar tamamsa her şey yolunda gider. İç mekanlarda Gardenya gibi müşkülpesentlikleri hiç yoktur. Üstelik yılda birkaç defa çiçeklenme girişimlerinde bulunur.

Toprak

İç mekanlarda kökleri uzun süre sırılsıklam ıslaklığını koruyan topraklara hassastır. Kolayca çürür. Bundan dolayı eski tip, suyu emen kalitesiz toprak saksı kullanmak tecrübeli yetiştiricilerinin tavsiyesi. Böylece toprak sırılsıklam ıslak kalmaz. Çünkü saksı fazla suyu emer ve buharlaştırarak çevreye nem salar. Bu da içindeki Çin parfümü çiçeğine iyi gelir. Zira bazı görüşlere göre çiçeklerinin koku salmasında havanın nemliliği önemli faktörlerdendir.

Plastik saksıda yetiştirecekseniz Aglaia odorata için güvenli bir toprak karışım formülü:
3 ölçü torf toprak + 1 ölçü 3mm temiz dere kumu + 1 ölçü ponza taşı.

Sulama ve bitki besini

Sulamayı toprakta kaydadeğer bir kuruma gördükçe yapın. Gerekmediği halde düzenli aralıklarla sularsanız ölür gider. Ayrıca her sulamada saksı alt deliklerinden dışarı su çıkacak kadar bolca su kullanın.

Salon süs bitkileri için olan sıvı bitki besinlerinin genel kullanım çeşidinden, mayıs başı – eylül ortası arasında her 3 veya 4 sulamada bir defa, tavsiye edilen dozajı yarı tutarak verin.

Budama

Kış sonunda sıklaşmış dalları azaltarak ve fazla uzunları biraz kısaltarak budayın. Diğer zamanlarda çiçekleri geçtikten sonra güçsüz görünen dalları en sağlıklı görünen kısma kadar kesin. Budamalara önem verir ve doğru yaparsanız yılın çoğu zamanında yeni parti çiçeklenmelerde bulunacaktır.

Aglaia odorata fidanı üretimi

⇒ Yarı olgun dal çeliği yöntemini yaz aylarında uygulayın. O sayfadaki bilgilere göre her şeyi harfiyyen doğru yaparsanız işler yolunda gider. Sonra yukarıda tarif ettiğim gibi bu türe uygun toprak karışımı yapın ve esas saksılarına dikin. Bu sırada yeni köklenmiş mini fidanların köklerini tutunduğu köklendirme toprağından sakın arındırmaya çalışmayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Aglaia odorata, Çin parfümü çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Emine, Antalya dedi ki:

    Nereden bulunur acaba?


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.