Alocasia cuprea (Red Secret)

Parlak yapraklı bir filkulağı türüdür. Bu bitkiden bahseden bilgi kaynakları bir kültivarmış gibi adını Alocasia cuprea ‘Red Secret’ diye yazıyor. Ama araştırmalarıma göre kültivar veya hibrit değil gibi. Birkaç varyetesinden bahsediliyor ama özel olarak kültivarlarını geliştirmiş de olabilirler. Bilimsel adındaki cuprea bakır renkli anlamını taşır. Bazı ülkelerde halk arasında aynalı filkulağı derler. Araceae (Arum) familyasındandır.

Özellikleri

Bakır kızılı ve zeytuni yeşil renk tonlarına sahip yaprakları oval şekillidir. Parlaklığı ve farklı renkleri taşımasıyla yapraklar bir hayli yanardöner özelliklidir. Yanına yaklaşırken renkten renge döner. Her yönden aynı renkte görünmez. Tam olgunlaşmış yapraklar canlı renk farklılığını yitirir. Fakat yeni gelişmekte olan ve yeni olgunlaşmış yapraklar daha fazla renklidir.

Alocasia cuprea 'Red Secret'

Alocasia Cuprea (1)

Ana vatanı Borneo adasının kuzey-batısında Sabah’tır. Biraz yüksek rakım yağmur ormanlarında, sadece yamaç/yokuş yüzeylerinde yaşarlar.

Bakım

Yüksek rakım yerlere ait her bitki gibi Alocasia red secret de çok fazla havadar ortam istiyor ve 27C dereceden daha sıcak havayı hiç sevmiyor. Bakımında bunlara dikkat edin.

Güneşin fazlasından koruyun. Ama yanlış anlayıp da loş ışıklı yerlerde tutmayın. Güneş demekle yakan güneş ışınlarını kastediyorum. Mesela yaz aylarında sabah 11’den ikindi ezanının iki saat sonrasına kadar direkt güneş almamalıdır. Kışın fark etmez. Güneş almadığı diğer gündüz saatlerinde yeri çok güçlü gün ışığı almalıdır. Işık şartlarında eksiklik olması cılız ve sağlıksız gelişime sebep olur.

Örümcek bitler için gözünüz hep üzerinde olsun. Yoksa yapraklar mahvolur. Sık sık ıslak bezle her yerini silin. Ama sakın yapraklarına su fısfıslamayın.

Toprak mutlaka suyu derhal süzücü özellikte olmalıdır. 2 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımında yetiştirmenizi tavsiye ederim.

Sulamak için toprak üst yüzeyinin 2cm derinliğe kadar iyice kurumuş olmasını bekleyin. Sularken mutlaka saksı alt deliklerinden bol bol su çıkacak kadar çok miktarda su kullanın. Çünkü bu tür için toprağının yıkanması ciddi önem taşır. Ayrıca hiçbir şekilde saksısı su dolu tabakta beklememelidir.

Bitki besini genel amaçlı bitki besininden, nisandan ekim ayına kadar 15-20 günde bir defa verin. Fakat bitki besini yarı dozaj ayarlamalısınız. Ayrıca besinsiz sulamaları bolca su ile, toprağı yıkarcasına yapın. Zira bu bitki tuz oranı fazla yükselen toprakta çürür gider.

Saksı-toprak değişimini iki veya üç yılda bir, nisan-mayıs aylarında yapın. Çok büyük saksı kullanmayın.

Üretim

Alocasia cuprea (Red Secret) üretimimi yanında geliştirdiği sürgün yavrularını ayırmakla yapabilirsiniz. Sadece ilkbaharda ayırın. Çünkü yavruların yaz aylarında yeterince gelişip bir an önce hayata sıkıca tutunmaları lazım. En iyisi saksı-toprak değiştirirken yavruları ayırın.

(1) Fotoğraf: monsteragarden.com

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |

'Alocasia cuprea (Red Secret)' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Gökhan, Aydın dedi ki:

    İnternetten aldığım cuprea 2 yaprağı kırıktı. Önce onlar matlaştı. Bugün diğer 2 yaprağı da matlaştı. Su vermeyi kessem baharda tekrar yeşerir mi?
    ***
    Siz de birçok kişi gibi yanlış zamanda yanlış bitki almışsınız. Pahalı salon bitkilerini sadece ilkbahar sonuna doğru mesela mayıs ortasından sonra almanızı tavsiye ederim. Yılın serin ve soğuk zamanlarda alacaksanız eğer, evinizin şartları 7/24 hiç kesintisiz ısıtmalı, sıcak ve püfür püfür hava akımlarına sahip olmak zorunda.. Yani mültimilyoner evi olması lazım. Bu şartlarda evinize gelince hiç bozulmazlar.
    Sorunuza gelince: Sera şartlarında son derece kof geliştirmişlerdir. Yanlış mevsimde seradan çıkınca adeta köpük gibi sönüverirler. Kof yapılı oldukları için bu haliyle bahara kadar susuz kalmaları öldürücü olur. Soğanlı filan da değiller üstelik. Ayrıca seralarda sadece sera şartlarında işe yarayan saçma sapan topraklarda hızlıca geliştirirler. Serin ve soğuk mevsimlerde sera dışında o toprak kökleri hemen çürütür. Size tavsiyem yukarıda anlattığım toprak karışımının aynısını yapın ve köklerini çürüklerden temizleyip ona dikin. Güneşli pencere önünde tutun. Kış güneşinin hiç zararı olmaz. Bu tür Alocasia’nın gelişmek için fazla sıcağa ihtiyacı yok. 12C dereceden daha soğuk olmayan ortamda da gelişir. Biraz da gündüz birkaç saat ısıtıcı güneş ışınları alırsa çok iyi olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.