Begonia bowerae

Begonia bowerae türü Begoniaceae familyasının rizom gövdeli özellikli türlerindendir. Bu tip begonyalar ev ortamlarına diğerlerinden daha iyi uyum sağlarlar. Meksika’nın güneyine aittir. Çok sayıda çeşitleri, kültivarları, hibritleri vardır. İngilizcede yaygın adı “eyelash begonia”dır. Yani yaprak kenarlarında kirpik benzeri kıllar olduğu için kirpik begonyası demişler.

Begonia bowerae bitki türü

Begonia bowerae başlıca özellikleri

Yaprakları görüntü ve parmakla dokunulduğunda verdiği his itibarıyla tıpkı güderi gibidir. Yaprak şekilleri ve yaprak damarları her çeşidinde birbirlerine benzer şekildedir. Sadece renkleri, desenlilikleri farklıdır. Yaprak büyüklüğü genelde yumurta kadar, bazen biraz daha geniş, el ayası (avuç içi) kadar olur. Hibritlerinde ve kültivarlarında yapraklar şekil ve büyüklük açısından biraz farklı olabilir.

Begonia bowerae 'Tiger'

Begonia bowerae ‘Tiger’

İnce rizom dalları uzun süre dik duramaz ve yerde sürünücü uzar. Saksılarda sarkıcı olarak yetiştirebilirsiniz.

Dalllanıp budaklanması için dipte en az iki yaprak kalacak şekilde dalı kesin ve aşağıdaki tarife göre aynı saksıya dikin. O köklenene kadar geri kalan kısım hızla filizlenecektir. Ara sıra dallarını kırıp aynı saksıda çoğaltmanızı tavsiye ederim. Böylece aynı saksıda çok zengin görünümlü olur.

Akdeniz iklimine, aşırı sıcak yazlara tam uyumludur. Akdeniz kıyı kesimlerinde bütün yıl açıkta yetişir. Verandalara tam uygun. Çok hafif ve kısa süreli don olaylarına dayanıklıdır.

En önemli özelliği külleme vb hastalıklara yakalanmaması, yüksek nemlilikte durgun havayı tolere etmesidir.

Siyah güderi begonyası

Yaprakları siyaha çok yakın renkte olan bir Begonia bowerae kültivarıdır. Bendeki bundan. Ona siyah güderi begonyası ismini koydum. Daha uygun başka bir isim olamaz. Yapraklarının rengi gerçekten siyah gibi, yapısı kedi kulağı gibi etlice, dokununca aynen güderi gibi hissedilen yapıda çok hoş bir begonyadır.

Siyah güderi begonyası

Begonia boweri’nin siyah yapraklı bir kültivarı

Yeni gelişen yapraklar kızılımsı olup geliştikçe rengi koyulaşır. Olgun yapraklar eskidikçe renk tonu açılır. Olgun yaprakların rengi zaman zaman farklı görünüyor. Bazen çok koyu, siyaha yakın lacivert oluyor. Bazen siyah gibi çok koyu tonda haki yeşili. Gün içinde ısı değişimleri, yapraklara güneş değmesi, değmemesi renkte gün içinde değişimlere sebep oluyor. Işık durumuna göre bazı vakitler tam olarak simsiyah görünür.

Fazla güneşte bu Begonia bowerae kültivarının yaprakları kahveringimsi ve yeşilimsi karışık renk tonunda olur. Hiçbir siyahlığı olmaz. Direkt güneşi ya sabah erken saatlerde iki saat ya da güneş batmasına yakın saatlerde iki saat almalıdır. Ya da yerinin çok güçlü gün ışığı alması şartıyla hiç güneş almasa da olur. İşte bu şartlarda yapraklar siyah olacaktır.

Bakımı: Toprak isteği, saksıya dikilmesi, çoğaltılması vb bilgiler için bakınız » ev begonyalarında toprak, saksı, sulama..

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.