Begonia bowerae (kirpikli begonya)

Yapraklarına dokununca güderi veya süet bir kumaşa dokunuyor hissi veren, ev ortamında yaşamaya uyumluluğu yüksek, zarif bir begonya.

Bazı kaynaklarda Begonia boweri denmiş. Doğrusu bowerae olacak. Çok sayıda çeşitleri, kültivarları, hibritleri olan Meksika kökenli bir begonya türüdür. İngilizcede yaygın adı “eyelash begonia”dır. Türkçede kirpik begonyası anlamına geliyor. Yaprak kenarlarında kirpik benzeri kıllar olduğu için kirpik begonyası demişler. Bendekinde (aşağıdaki resim) kirpikler o kadar kısa ki yakından dikkatle bakmadıkça anlaşılmıyor.

Begonia bowerae 'Tiger'

Begonia bowerae ‘Tiger’

Begonia bowerae’nin başlıca özellikleri:

— Yaprakları görüntü ve parmakla dokunulduğunda verdiği his itibarıyla tıpkı güderi gibidir. Yaprak şekilleri ve yaprak damarları her çeşidinde birbirlerine benzer şekildedir. Sadece renkleri, desenlilikleri farklıdır. Yaprak büyüklüğü genelde yumurta kadar, bazen biraz daha geniş, el ayası (avuç içi) kadar. Hibritlerinde yapraklar şekil ve büyüklük açısından farklı olabilir.
— İnce dalları uzun süre dik duramaz, yerde sürünücü olarak uzar. Saksılarda sarkıcı olarak yetiştirebilirsiniz.
— Dalllanıp budaklanması için dipte en az iki yaprak kalacak şekilde dalı kesin, aşağıdaki tarife göre aynı saksıya dikin. O köklenene kadar geri kalan kısım hızla filizlenecektir. Ara sıra dallarını kırıp aynı saksıda çoğaltmanızı tavsiye ederim. Böylece aynı saksıda çok zengin görünümlü olur.
— Evlerde az bir bakımla çok uzun yıllar aynı saksıda yetiştirebilirsiniz.
— Akdeniz iklimine, aşırı sıcak yazlara tam uyumludur. Akdeniz kıyı kesimlerinde bütün yıl açıkta yetiştirilebilir. Verandalara uygun. Çok hafif ve kısa süreli don olaylarına dayanıklıdır (İstanbul’da ve İzmir’de kış soğuklarına dayanamaz veya güneye bakan cephelerde dayanabilir).

En önemli özelliği külleme vb hastalıklara yakalanmaması, yüksek nemlilikte durgun havayı tolere edebilmesidir. Akşamları serinletmek için yapraklarına su fısfıslarsanız daha hızlı gelişir, dallanır budaklanır.

Siyah güderi begonyası

Dünyada siyah yapraklı bitki yoktur. Siyaha yakın renkliler nadiren bulunur. Siyaha yakın renklilerden biri Begonia bowerae’nın bir kültivarı. Bendeki bundan. Ona siyah güderi begonyası ismini koydum. Daha uygun başka bir isim olamaz. Yapraklarının rengi gerçekten siyah gibi, yapısı kedi kulağı gibi etlice, dokununca aynen güderi gibi hissedilen yapıda çok hoş bir begonya türü.

Siyah begonya, Begonia boweriYeni gelişen yapraklar kızılımsı olup geliştikçe rengi koyulaşır. Olgun yapraklar eskidikçe renk tonu açılır. Olgun yaprakların rengi zaman zaman farklı görünüyor. Bazen çok koyu, siyaha yakın lacivert oluyor. Bazen çok koyu tonda haki yeşili. Gün içinde ısı değişimleri, yapraklara güneş değmesi, değmemesi renkte gün içinde değişimlere sebep oluyor.

Güneş ihtiyacı: Az güneş iyidir. Yeri kuvvetli aydınlık olsa bu da yeter. Yaz boyunca öğle civarı güneşi almamalı. Sabah ve ikindi sonrası güneşinin zarar yok. Sıcak yaz günlerinde aşırı güneşte yaprak rengi açılır. Kışın da soğuk etkisiyle “yeni gelişen yapraklar” yeşil ve haki renkler karışımında olur.

Bakımı: Toprak isteği, saksıya dikilmesi vb bilgiler için bakınız » ev begonyalarında toprak, saksı, sulama..

Çoğaltılması:
1) Kökten ayırmayla.
2) Rizomu parçalara ayırmakla: Bunda rizom denen şey gövdesidir. Yani dallarıdır. Parçalara ayrılacak rizomun yani dalın her parçasında iki yaprak gözü olmalı. Tekli de olabilir ama çiftli olsa tutması daha kesin. Eğer tekli olacaksa üzerinde sağlam yaprağı da varsa olur. Parçalara ayırdıktan sonra iki gün açıkta bekletin kesik yerler kabuk bağlasın. Sonra dikin sulayın.
3) Dallarından kırıp köklendirmek kolaydır. Önce iki gün açıkta bekletin kesik yer kendi kendisine tedavi olsun kabuk bağlasın. Sonra dikin sulayın. Yılın her zamanında yapabilirsiniz. En uygun iki zaman ilkbahar ortası ve yaz sonu.
4) » Yaprak çeliğiyle de çoğaltabilirsiniz.

Zararlıları, hastalıkları: Hiçbir zararlısına ve hastalığına rastlamadım. Belki kuru havayı sevmez. İstanbulda hiç gerekmediği halde ben yapraklarına akşam ve gece saatlerinde -hava serin olsa bile- su fısfıslıyorum. Çok hızlı gelişiyor.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: |


'Begonia bowerae (kirpikli begonya)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz, Aydın dedi ki:

  çoookkk güzellll…
  ***
  Evet, maşallah. :)

 2. Elif O.D. -İstanbul dedi ki:

  Çok estetik bitkiler.
  ***
  Evet. Baktıkça şaşırıyorum. Yapraklarını nasıl simetrik olarak sağa sola uygun bir şekilde sıralıyor, yapraklar eskidikçe nasıl hafif hafif aşağı yöneliyor.. bütün bunları nasıl yapabiliyor? Açılar, eğimler, orantılar her şey titiz bir matematik hesabı ile gerçekleşmekte. :)

 3. Seher, Adana dedi ki:

  Aynı begonyadan minicik bir dal ekip yetiştirdim. Yeni filizlerini verip çoğalmaya devam ediyor.
  ***
  Köksüz mü dikmiştiniz? Hem güzel hem çoğaltılması her türlü kolay. Diğer begonyalara göre çok da dayanıklı. Çiçekçiler niçin bu muhteşem bitkiyi çoğaltıp satmazlar anlamıyorum.

 4. Tuncay, Bursa dedi ki:

  Begonyamı ilk aldığımda aynı resimdeki gibi yaprakları siyahtı. Suda bekletip köklenince dikmiştim. Şimdi baya gelisti ama kısın soğukta ve havasızlıktan güzelim yaprakları döküldü. Yerine daha açık renkli öncekilere göre hiç de güzel olmayan yaprak boyu daha kısa olarak çıktı. Acaba neden daha büyük saksıya mı almalıyım? Bir de heralde budamam gerekiyor. Paşa çadırı gibi aşağıya doğru kıvrım yaparak büyüdü.
  ***
  Sebebini zaten yazmışsınız. Havasızlıktan bozulmuş. Renginin değişmesi ise normal. Benimki de kışın güneşsiz kalmadığı halde yeni yapraklar açık renkli oldu (ama eski yapraklar çok dayanıklı, halen sağlıklılar). Renk açılması soğuktan sanıyorum. Bir daha havasız bırakmayın. Kışın soğuk esintilerin zararı olmaz. Sık sık pencereleri açmak zorundasınız. Budamaya gelince farketmez. Paşa çadırı gibi gelişmesi normaldir. Benimki nedense dimdik uzadı. Normal bir şey değil. Galiba çok iyi bakıyorum o yüzden gövde fazla dirençli olup eğilmedi.

 5. Ayla, Samsun dedi ki:

  Çiçek açar mı?
  ***
  Evet çiçek açıyorlar ama yılda bir defa ve genellikle ilkbaharda.

 6. Duygu, Ankara dedi ki:

  Kirpikli begonyam yapraklarını döküyor neden acaba? Kurtarmak için ne yapabilirim?
  ***
  Bunların gövdeleri sağlam olup kökleri çok hassastır. Havsız ve sıcak ortamlarda ve yazın ise dışarda olsa bile sıcak havada fazla sulamadan dolayı kökler çürüyebilir. Toprağın devamlı ıslak olması kesintisiz devam ederse çürüme gövdeye de sirayet eder. O zaman kurtaramazsınız. Şimdi yapacağınız şey sulamayı bırakmak. Ayrıca uzun dalları varsa en sağlıklısından bir dal kesip dibinde az su bulunan çay bardağında köklendirin. Her ihtimale karşı yedek almış olursunuz.

 7. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Begonyalara bayılıyorum. Bunlar da başka güzelmiş. Bir de bulabilsem..


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)