Kış yasemini, Jasminum nudiflorum

Kışın fazla soğuk olursa yapraklarını döken ama yine de çiçek açan Jasminum nudiflorum (kış yasemini) kasım – mart arasında çiçeklenir. Çiçekleri sarı ve küçüktür.

Kış yasemini yasemin türleri arasında orta derece don alaylarına (örneğin Ankara kışlarına) dayanıklı bir türdür. En fazla -25°C soğuğa dayanabilir. Uzun süremezse -30C dereceye de çiçekleri bozulmadan dayanabiliyor.

Kışın fazla soğuk olursa yapraklarını döken ama yine de çiçek açan Jasminum nudiflorum “kış yasemini” kasım – mart arasında çiçeklenir. Çiçekleri sarı ve küçüktür. Her zaman her yerde kasımda çiçeklenmeye başlamaz. Sonbaharda hava şartları nasılsa kış yasemininin çiçek açması da ona göre değişir. Şubat sonuna kalabilir.

[Jasminum nudiflorum’u çiçeklerinin kokusuz olmasıyla diğer sarı çiçekli yaseminlerden ayırabilirsiniz. Çiçekleri kokmaz. Başka bir kış yasemini (Jasminum mesnyi) o da sarı çiçekli ve kışın çiçek açar. Çiçekleri kokuludur, bunun kadar kışa dayanıklı değildir.]

Sarılıcı değil, ince uzun dallı çalı özelliğindedir. Aşırı derecede fazla dallanıp budaklanır. Dipten uzayan yüzlerce dallar biraz uzadıktan sonra kendiliğinde eğilir, yay şeklinde olurlar. Bazı dalları yere yatar, köklenir, böylece her yerde birçok yeni fidanlar oluşturarak yayılırlar. Genelde ortalama 1,5 metre olup 2 metreye varabilir, toprağın besleyiciliğine ve sulamaya göre 3 metreyi bulur. Dik durması için bağlamak gerekir. İnce zarif dalları her zaman yeşildir.

Kullanım alanları: Yer örtücü olarak kullanılabilir. Bahçe çiti gibi kullanılabilir. Bahçe ortasında top şekli verilebilir. İstediğiniz gibi budayıp şekillendirebilirsiniz hiç zarar görmez. Küçük bahçelere uygun değil çok yer kaplar. Bonsai meraklılarının bitkilerindendir. Her türlü budamaya, eğilip bükülmeye gelir.

Kış yasemini yaprakları ve çiçekleri Sarı çiçekli çalı yasemin, kış yasemini

Güneş ihtiyacı: Güneşi sever. Gölgeli yerlere de uyum sağlayabilir.

Toprak ve sulama: Aslında hiç toprak seçmez. Süzek, verimli, güçlü toprakta daha gür gelişir. Yazın sulamaya pek gerek yok. Kış yasemini kuraklığa, uzun süre susuzluğa dayanır. İyi gelişmesi için susuz bırakılmamalı. Düzenli sulama ve gübreleme sonucunda (yeri de iyi güneş alıyorsa) çok azgınca dallanır.

Budanması her yıl ilkbahar başında, çiçekler geçtikten hemen sonra yapılmalı. Yan dallar kesilir derli toplu bir görünüm verilir. Birkaç yılda bir tüm dalları dipten kesilerek gençleştirme budaması yapılır.

Toprağa dikilmesi: Genç kış yasemini fidanlarını dikerken derine gömerseniz tutmama riski büyük. Önceki yerinde ne derinlikteyse yeni yerinde de o derinlikte dikmelisiniz. Dikmeden önce topraklı kök yumak kısmının iyice ıslatılması, birkaç dakika suda bekletilmesi tavsiye edilir.

Çoğaltılması:
1- Gelişim gösterdiği her zaman basit daldırmayla çoğaltılabilir. Basit daldırmada en kolay köklenen bitkilerden biri kış yaseminidir. Toprağa gömmeye bile gerek yok. Toprağa değen genç dallarının hemen köklenme özelliği var. Dalları eğip toprakla temas ettirin, üstüne ağır bir taş koyun. Bir ay sonra dalı kesin, taşı kaldırın o parçayı köklerini koparmadan topraktan sökün. İlk başta toprağı kazıp ufaladıysanız köklere zarar vermeden sökmek kolay olur.
2- Yine gelişim gösterdiği zamanlarda çelikle çoğaltılabilir, kolayca köklenir.
3- Birinci maddede dediğim gibi, ihmal edilen ilgilenilmeyen kış yaseminleri kendi kendisine daldırma yöntemiyle fidanlar oluşturur. Bunları ana bitkiye bağlantı yerinden kesip sökün alın.


'Kış yasemini, Jasminum nudiflorum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif O.D. -İstanbul dedi ki:

  Dayanıklı türleri çok seviyorum. Ben de Ağaçlar A.Ş.’ nin Zeytinburnu’nda bulunan şubesinden ilkbaharda bir yasemin almıştım ama bu türden olduğunu sanmıyorum. Yaprakları dökülmedi kızarmaya başladı. Hangi tür olduğunu bilmiyorum. Yaprakları küçük.
  ***
  Tek parça yapraklı yaseminler de var. Bunları zaman zaman konu edeceğim. Bu sayfanın konusu Jasminum nudiflorum susuzluğa dayanıklı, kış soğuklarına dayanıklı, toprak seçmez olmasıyla ve bonsaiciliğe uygun olmasıyla en dayanıklı bitkiler arasına girer.

 2. Ramazan G. -Düzce dedi ki:

  Nerdeyse iki yaşında olan jasminum nudiflorum um var. Saksıda kışı dışarda güneye bakan yerde geçirdi. Yapraklarını döktü. Şu an üzerinde yaprak tomurcukları var. Çiçekli değil. Çiek açmadı. Bu mevsimde çiçekli olması gerekiyordu. Yoksa bize kış yasemini diye başka bir şeymi sattılar? Ne yapabilirim?
  ***
  Belki henüz gerektiği kadar olgunlaşmadı, belki de sizinki başka bir yasemin türü. Yapraklarına dikkat edin. Aynı değilse başka bir şey olduğu kesin. Aynı ise kesin olarak anlayamazsınız. Bekleyip göreceksiniz.

 3. Askin B. -Krakow dedi ki:

  evimde su an yasemin cicegim var. hollandadan getirttim. ekim ayinda yapraklarini doktu. su an 10 tane cicegi var. burasi kislari karli. cicegim karda bile yasayabilir mi?
  ***
  Karla ilgisi yok, ne kadar soğuk olduğuna dikkat etmelisiniz. Bulunduğunuz yerde kışın ne kadar soğuk olabiliyor ve sizdeki yasemin türü en fazla ne kadar soğuğa dayanıyorsa bu bilgilere göre hareket etmelisiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)