Sarı yasemin

Oleaceae (Zeytingiller) familyasından Jasminum mesnyi türü sadece ilkbaharda çiçek açar. Çiçek renginden ötürü sarı yasemin denir. Ana vatanı Çin’in güneyi ve Vietnam’dır.

Sarı yasemin (Jasminum mesnyi)

Sarı yasemin, Jasminum mesnyi (1)

Çiçekleri biraz irice, güzel görünümlü ve güzel kokuludur (kokusu gece saatlerinde ve hafifçedir). Sarı taç yaprakları genişçe ve sıkça, yarı katmerli olur. Yaprakları üç yaprakçık bütünüdür. İnce dalları 4 metre kadar uzar. Dik duramaz ve sarılıcı da olmadığı için bir yerlere bağlamak gerekir. Gelişimi hızlıdır.

Sarı yasemin için Türkçe bilgi kaynaklarında başka bir yasemin türünün bilimsel adını kullanırlar (Jasminum nudiflorum). Oysa o çok farklı bir yasemindir. Kışın yapraklarını döker ve kış aylarında yapraksız olarak küçük sarı çiçekler açar. Buradaki konumuz Jasminum mesnyi ise kışın yapraklarını dökmez ve çiçekleri iri ve gösterişlidir.

Kış soğuklarına en fazla -9C dereceye kadar dayanır. Akdeniz iklimine tam uyumludur. Sıcak yaz aylarında gelişimi sekteye uğramaz ve saksıda bile gayet güzel yetişir.

Toprak seçmez. Asitli, nötr, alkalinli her toprağa uyar. Killi, kumlu, humuslu, kireçli fark etmiyor. Yerine alışınca susuzluğa da dayanıklı olur. Ancak saksıda yetiştiriyorsanız saksıda susuz kalmaya dayanıklı değildir. Toprağı uzun süre kupkuru kalmayacak şekilde sulamalara devam edin. İhmal ederseniz kupkuru toprakta bir süre sonra yaprakları tamamıyla kurur.

Çiçek açması son yılın dallarından oluyor. Bu yüzden budamaları ilkbaharda çiçekler solduktan sonra yapmalısınız. İstediğiniz gibi budayın. Zarar görmez. Hatta budayınca daha fazla dallarla daha gür gelişir.

Sarı yasemin fide üretimi kolay ve basittir. İlkbahar – yaz aylarında olgun ve yapraklı dallarından 25cm gibi çelikler hazırlayın. Direkt toprağa dikin. İki üç hafta içinde köklenir ve gelişmeye başlarlar. Basit daldırma ve serpentin daldırma ile de üretebilirsiniz.

1- Fotoğraf: TopTropicals

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.