Serpentin daldırma

Serpentin daldırma tekniğinde uzun bir dalı bitkiden kesmeden toprağa eğer, o tek daldan birkaç fidan üretir, sonra fidanları ayırırsınız.

Serpentin kelimesinin anlamı yılan ve benzeri bir yaratık, uzun, kıvrımlı gibi eğri büğrü manasındandır. Daldırma ise, fidan üretiminde bir bitkinin bir dalını kesip almadan, bitki ile ilişiğini kesmeden köklendirmek, sonra kesip alarak yeni fidan elde etmiş olmaktır. Aslında çelikle üretim yollarındandır.

Serpentin daldırma basit daldırma tekniğine benzer. Aradaki fark basit daldırmada dalın sadece bir noktasının köklenmesi ve köklenen yerden itibaren dalın tamamının anadan kesilip alınması şeklindedir. Serpentin daldırmada ise uzun bir dal birkaç noktasından hem köklenir hem dallanır. Sonra yeni gelişen dalları köklü kısmıyla tek tek keserek ayırır ve böylece birkaç fidan elde edersiniz.

Hatta eğer uzun bir dalda pekçok yan dallar var ise, uzun dalın tamamını toprak altına yerleştirir, yan dalların toprak dışında kalmasını sağlarsınız. Her bir yan dala ait kökler geliştikten sonra bunları tek tek ayırır, birkaç fidan elde etmiş olursunuz.

Serpentin daldırma tekniğinin mantığını anlatan temsili resim. (1)

Uygun bitkiler, uygun dallar

Dalları kolayca kök salma özelliği olan her bitkiye uyar. Dalın uygunluğuna gelince, önce yeterince uzun olması lazım. Sonra kırılmadan eğilecek esneklikte olması gerekiyor.

Uygun türlere basit birkaç örnek

Hedera türleri, Amerikan sarmaşığı, hanımeli, yasemin, pasiflora.. Saksı bitkilerinden ise mum çiçeği, kalp kalbe karşı çiçeği, paraşüt çiçeği, Madagaskar yasemini en uygun örneklerdir.

Sırf sarmaşık gibi gelişen bitkilerle sınırlı değil. Çalı tipi birçok türde uygulanır. Yeter ki dalları biraz esnek olsun. Daha da önemlisi kolayca kök salma özelliği olan türlere uygundur.

Uygulama

Fikir için yukarıdaki fotoğrafa bakın. Tıpatıp aynısını yapmanız hiç önemli değil. Yani dalı zigzaglı gibi eğri büğrü yapmaya çalışmayın. Fotoğraf sadece işin mantığını anlatıyor. Aynen böyle zigzaglı eğri büğrü yapın demiyor.

Dalların kök salma yerleri genellikle yaprak dibi (filiz göz noktaları) olan yerler, ya da o noktaların 1-2cm yakınlarıdır. Uzun bir dalın 25-35cm gibi aralıklarla bazı kısımları toprak dışında, bazı kısımları toprak altında kalacak. Toprak altında kalacak kısımlarda bir yaprak dibi/ filiz gözü noktasının olması gereklidir. Ve o kısımları bıçakla hafiften kesik atarak hafifçe yaralayın. Köklendirme hormonunuz varsa kullanmanız iyi olur. Yoksa önemli değil. Ancak çelikten köklenme yapması zor türlerde gereklidir. Mesela hedera, amerikan sarmaşığı ve hanımeli o kadar çabuk köklenir ki asla köklendirme hormonu gerektirmezler. Zor olanlara gelince: Hormonunuz yoksa bunlara daha uzun zaman tanımanız lazım.

Hafiften yaraladığınız kısımlar toprak altında kalacak. Sabit kalması için üzerlerini toprakla örtmeden önce, filiz çıkacak yerlerin üzerine gelmeyecek şekilde ağır taşlar koyabilirsiniz. Veya resimdeki gibi kalın ve sağlam tellerle halledin. Sonra toprakla örtün ve sulayın.

Başlangıç zamanı ve süre

En iyi zaman (genel türler açısından) ilkbahar başıdır. Toprak altında kalan kısımlardan dışarı dal uzaması şart değil. Oralara yakın ama toprak dışındaki kısımdan yeni dal çıkmışsa bu da uygundur. Ayırırken ona göre, o kısmı köklü kısımla ayıracaksınız.

Yeni dalların uzaması toprak altında kalan kısımların yeterince köklendiği anlamına gelmez. Bu yüzden ayırmada acele etmeyin.

Serpentin daldırma ile fidan veya fide üretiminde benim tavsiyem ilkbahar ile yaz sonu arasında başlatın. Ve gelecek yılın ilkbaharının başında söküp fidanları tek tek ayırın.

(1) – Fotoğraf: Serpentine Layering – Universty of Florida

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Üretim / Çoğaltma

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.