Saksıda meyveli, bahçeye dikince meyve vermiyor

Saksıda meyveli fidanları, saksıda çiçek açan begonvilleri bahçeye diktikten sonra niçin meyve verimine çiçek açmaya bir iki yıl ara verirler?

Benzer durumlara birçok defa şahit oldum. Saksıda üzeri meyveli satın alınan zeytinleri ve narenciyeleri bahçeye dikince genelde hemen sonraki baharda ççiekaçıp meyve verirler. Fakat sonraki yıl, bazen iki yıl üst üste çiçek açmaz ve meyve vermezler.

Saksıda çiçekli satın aldığımız begonvilleri bahçeye veya çok daha fazla büyük bir saksıya diktikten sonra bazen bir iki yıl çiçek açmadıkları, onun yerine azgınca geliştikleri tanık olduğumuz problemlerdendir.

Sebep saksıdan doğal ortama geçen köklerin saksı stresinden kurtulup özgürce serpilmeleridir. Saksıda kök stresi yüzünden bitkinin bünyesi kendisini olgun ve yaşlı hissediyor diyebiliriz. Saksıda küçücük halleriyle çiçek açıp meyve vermeleri de bu yüzden.

Bahçeye diktiğimiz ilk yıl köklerde ciddi bir artma olmazsa ertesi bahar çiçek açıp meyve verirler. Ama bir yandan da kökler özgürce gelişmektedir. Yani bahçeye nakillerini takip eden birinci baharda çiçek açıp meyve verirler. Ama bunun yanısıra kökler gençleşiyor, yenileniyor, gürce gelişiyorlar. İşte bu gelişimleri takip eden bir sonraki baharda çiçek açmaz, meyve de vermezler. Çünkü fidan saksıdaki kök stresi maruziyetini artık tamamen atlatmış ve normaline dönmüştür. Bitki artık mini fidan halden kurtulup olması gerektiği gibi ağaçlaşma çabasına girmiştir.

Bu durum yıllarca sürmeyecek. Endişelenmeyin. Fidanınızın saksı stresi etkisinden kurtulduktan sonraki meyve verimine ara verme süresi 1 yıl ila 3 yıl arasında değişir. Fazla sürmez. Fidanınız bir parça hızını alacak, bir parça yorulacak ve sonra yine olgun bir ağaç gibi çiçek açmaya, meyve vermeye devam edecektir. Hem de saksıda olduğundan kat kat daha fazla verimlilikle.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler: |

'Saksıda meyveli, bahçeye dikince meyve vermiyor' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Alp, Ankara dedi ki:

    Bu hizmetiniz için size teşekkür etmek istedim. Sağ olun. Var olun.
    ***
    Rica ederim ben de size teşekkür ederim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.