Begonia ‘Thurstonii’ (Yağlı begonya)

Yaprakları pırıl pırıl parlak bir ev begonyasıdır. Oldukça güzel ve dekoratif olduğu halde süs bitkileri sektöründe yeri yoktur. Halk arasında elden ele dolaşarak meraklılarını bulur.

Begonia metallica ve Begonia sanguinea türlerinden 1887 yılında türetilmiş, dünyaya yayılmış hibrit bir begonyadır. Bizim halkımız arasında yağlı begonya deniyor.

Yağlı begonya

Özellikleri

Yağlı begonyanın dalları, yaprak sapları ve yapraklarının alt tarafı seyrek kısa sert kıllarla kaplıdır. Yapraklarının üst yüzeyi tüysüz, pürüzsüz ve cam gibi çok parlaktır. Yaprak rengi yerinin ışık düzeyine göre ve toprağının özelliğine göre değişebilir. Koyu yeşilden sarımsı / kızılımsı yeşile kadar. Gölgede koyu yeşil olur. Yapraklarının alt tarafı ise kızılımsı renktedir (açık bordo rengi gibi).

Yılda bir kere, genelde yaz başında çiçeklenir. Çiçekler uzun bir sapın ucunda çok sayıda, pembe renkli, güzel görünümlüdür.

Evlerde yağlı begonyayı sağlıklı tutabilmek zordur. Çok havadar mekan sağlanması ve sulama düzeninin seyrek tutulmasıyla mümkündür.

Kış soğuklarına dayanıklılığı kuzeyli rüzgarları direkt almaması şartıyla -4C dereceye kadardır. Bu kadar soğuk günlerde yağlı begonyanızı naylonla sarmanız iyi olur.

Yetiştirilmesi, bakımı

Yarı gün güneş, az güneş, güçlü aydınlık yağlı begonyanın sağlıklı gelişimi için yeterlidir. Fazla süreli direkt güneş ya da fazla koyu gölge uygun değil. Hem bulunduğu yer hem de toprağı çok havadar olmalıdır.

Toprak olarak hazır poşet topraklar uygundur ama tek başına risklidir. Şöyle bir karışım yapın:

3 ölçü hazır poşet toprak + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü ponza taşı.

Yazları aşırı sıcak olan memleketlerde bu karışımda hazır poşet toprak değil doğal humuslu arazi toprağı kullanılmalıdır.

Geniş ve büyük saksılarda begonyalar sağlıklı ve güçlü gelişir. Ancak toprak derinliğini az tutun. 10 veya 12cm toprak derinliği (her tip begonyalar için) idealdir. Büyük ve geniş bir saksının içini alt tarafını strafor parçaları, mıcır, ponza, veya çakıl taşları (kum ile karıştırarak) doldurun. Onların üzerine genişçe mermer parçaları ya da genişçe sert kireç taşı parçaları döşeyin. Sonra üst kısmı toprak karışımı ile doldurun. Yağlı begonya (ve aslında tüm begonyalar) kökleri altta kalsiyum karbonat içeren taşlardan sert zemin olmasını seviyor.

Sulamada yağlı begonya çok ciddi bir düzen istiyor. Sürekli dışarıda yetiştiriyorsanız mevsimlere göre, sürekli evde yetiştiriyorsanız evinizin ısı şartlarına göre hareket edin. Gece ısısı 16C dereceden aşağı düşmüyorsa toprak üst yüzeyi hafiften kuruduğu zaman saksı alt deliklerinden su çıkacağı miktarda su ile sulayın. Daha serin zamanlarda sulama sıklığını toprağın daha fazla kurumasını bekleyerek ve daha az miktar su ile yapmalısınız. Gece ısısı 12C derecenin altına düştüğü zamanlar sadece toprak kupkuru olduğu zamanlarda az miktar su ile sulamalısınız. Yaz mevsimi aşırı sıcak olan memleketlerde gece ısısı aylarca 25C derece ve daha yüksek derecelerde kalabiliyor. Yaz sonunda gece ısısı 22C derece dolaylarına düştüğünde iki hafta boyunca kıştaki gibi sulamayı büyük ölçüde azaltmalısınız. Sonra yavaş yavaş normale dönün.

Bitki besini ve hayvan gübreleri begonyalara risklidir. Hiç vermemenizi tavsiye ederim. Solucan gübresi, kestane gübresi ve çam gübresi toprağına karıştırabilirsiniz. Veya kış sonunda, ilkbahar sonunda ve yaz sonunda olmak üzere yılda üç defa solucan gübresini toprak yüzeyine ince bir tabaka halinde yayın.

Çoğaltılması

Diğer kamış gövdeli ve ince dallı begonyalar gibi yağlı begonya da dal parçalarının köklendirilmesiyle çoğaltılabilir. En iyi zaman kış aylarıdır. Dal parçasında en az 3 yaprak boğumu (filizlenme gözü) olmalı. 10 gün suda bekletin (güneşli ve havadar pencere önünde tutmalısınız). Sonra dişli kumda köklendirin. Veya bir sure suda beklettikten sonra direkt olarak sevdiği toprak karışımına dikebilirsiniz. İsterseniz önce iyice köklenene kadar suda bekletebilirsiniz.

Problemler

Yağlı begonya kökleri hastalıklara karşı hassas bitki türlerindendir. Toprağının özelliği çok önemlidir. Yoksa gayet coşkulu gelişim gösterirken aniden köklerden başlayan çürüme tüm bitkiyi öldürür. Isı şartlarındaki düzensizliklerde susuz kalmalıdır. Yoksa yine kök çürümesi görülebilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Salon Ofis Dekor

Etiketler:


'Begonia ‘Thurstonii’ (Yağlı begonya)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz, Aydın dedi ki:

  Merhaba, yağlı begonyam yazınki budamamdan sonra çirkinleşti. Sürekli yeni yapraklar çıkarıyor ama küçük yapraklar çıkarıyor. Dipten çıkan yarı köklü üç sürgününü alıp 20 lt toprak alan bir toprak saksıya 30 derece açıyla yatay dikmek istiyorum. Dal gövdesi köklensin ve oralardan filizlensin diyorum. Sizce olur mu?
  ***
  Gövdesi tırtıklı olan begonyalarda çok iyi oluyor da bu düz dallı tiplerde nasıl olur bir fikrim yok. Deneyin bence.

 2. Hafiz A. -Manavgat dedi ki:

  Yağlı begonya çiçeğini nasıl elde edebilirim?
  ***
  Çiçekçilerde satılmaz. Halk arasında meraklılarında görürseniz bir dal isteyin. Semt pazarlarındaki çiçekçilerde oluyor bazen.

 3. Türkan T. -Kocaeli dedi ki:

  Benim yağlı begonyamın yaprakları içe doğru kıvrılmaya başladı. Kenarları kuruyor. Acaba az sulamadan olabilir mi? Cam önünde ve sürekli camım açık.
  ***
  Ne kadar az suladığınızı bilmeden evet öyledir diyemem. Yeni aldı iseniz bu hal normaldir. Yeni çıkaracağı yapraklar çok sağlıklı olacaktır. Yeni almadı iseniz kökler çürümüş olabilir ki begonyalarda çok yaygın görülür. Sağlam dallarından kesip suda köklendirin.

 4. Fevza, İzmir dedi ki:

  Benim yağlı begonyam yapraklarını döküyor.

 5. Ilgın, Ankara dedi ki:

  Benim Begonyam altı ay boyunca sürekli tatlı tatlı, pembe pembe çiçekler açtı. Sonraki altı ayda ise hiç çiçek açmadı. Yeni yapraklar verdi ve boyu gelişti. Çiçeklenmesi için ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Gayet normaldir. Kış ortasından sonra veya ilkbaharda başlayarak tekrar çiçeklenmeye başlar.

 6. Elif, İzmir dedi ki:

  Küçük yağlı begonya çiçeğimin toprağı böceklendi. Bunun için ve çabuk gelişmesi için ne yapabilirim?
  ***
  Toprağın üstüne biraz sigara tütünü yayın. Böcekleri öldürür. 10 gün kadar sonra tütünleri kaldırın. Hızlı gelişmesi için yerinin çok havadar olması lazım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)