Begonia ferox ve kirpi yaprak begonyalar

Çin’in güneyi, güneydoğusu ve Vietnam civarlarına ait, çok benzer özellikli birkaç subtropikal begonya türü: Begonia ferox, Begonia melanobullata, Begonia nahangensis ve Begonia montaniformis..

Kirpi yaprak begonyalardan Begonia ferox

Kirpi yaprak begonyalardan Begonia ferox

Bunların ortak özellikleri yapraklarının üst yüzeylerinde birçok diken gibi sıralı ve uçları sivri kabartıların olmasıdır. Birbirlerine bir hayli benzerler. Türler yapraklarının şekil, genişlik ve renk farklılıkları ile birbirlerinden ayrılır.

Bu türler yüksek hava nemine uyumlu olup riparyum ve paludaryum ortamlarında yetişmeye uygundur. Normal ev ortamının hava nemliliği de yeterlidir.

Aşağıda Begonia ferox’u anlattım. Aslında diğerlerinin de hem yaşam tarzları hem evlerde yetişme gereksinimler tamamıyla aynıdır. Sivri uçlu kabartıları da aynıdır. Kabartılarda sayıca, irilikçe ve renkçe biraz farklılıklar var gerçi.

Begonia ferox yapı ve gelişim tarzı açısından aynen kirpikli begonya gibidir (yapraklarının kabartılarının dışında). Aynı gruptan diyebiliriz. Anlatıldığına göre ondan daha kolay yetişen ve daha uyumlu bir begonya türü.

Doğada litofit olarak yaşar. Yani kayalarda yaşayan bitkilerdendir. Çin’in güneyinde, oldukça dağlık tepelik ve subtropikal iklime sahip olan Guangxi bölgesi Begonia ferox’un ana vatanıdır. Kireç taşı kayalıklarında, taşlar arasında bolca çürüntüler olan yerlerde yaşarlar.

Doğal yaşam alanında kayalıklarda bir Begonia ferox

Begonia Ferox’un yaprakları kalın dikenlerle kaplı gibi görünür. Aslında onlar batıcı diken değildir. Sivri uçlu ve içi boş kabartılardır. Yaprağın alt yüzeyine baktığınızda o dikenimsi yapıların yerleri mini oyuklardan ibarettir. Yaprak yeni gelişiyorken üzerinde hiç kabartı yoktur. Fakat yaprak geliştikçe kabartılar yavaşça oluşmaya başlar. Her bir kabartının ucunda ilkin beyaz tüy bulunur. Zamanla tüyler dökülür. Kabartılar siyaha yakın koyu renktedir. Yaprağın ters tarafından ise içleri soluk yeşil, bazen de kızılımsı renkte görünürler.

Yapraklarının dikenlerle kaplı gibi görünmesinden dolayı Begonia ferox türüne ve diğer benzer türlere Türkçe bir isim olarak kirpi yaprak begonya adı verilmesi uygundur diye düşünüyorum.

Yukarıda adı geçen kirpi yaprak begonya türlerinin yetiştirilmesi, toprak isteği vb bakımı diğer ⇒ rizom gövdeli yaprak güzeli begonyalar ile tamamıyla aynıdır. Lütfen o sayfaya bakın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: |

'Begonia ferox ve kirpi yaprak begonyalar' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Ferhat F. -Çorum dedi ki:

    Merhaba, yazınız için çok teşekkür ederim. Güzel bilgiler mevcut. Özellikle ben gibi begonya severler için. Bu begonya türleri de yaprak güzeli olan, yumrulu ve kışın üst kısmı kuruyan begonyalardan mı yoksa yaz kış yeşil mi duruyorlar?
    ***
    Bunlar yumrulu değil. Yaz kış sürekli yapraklıdır. Dalları incedir ama rizom özelliklidir. Sadece yaprak güzelliği için yetiştirilir. Subtropikal iklim dağ bitkisi olduklarından dolayı fazlaca serin havada bile gelişime devam ederler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.